lektury klasa 6
Adobe Stock
Edukacja

Lektury szkolne do 6 klasy szkoły podstawowej – spis lektur uwzględniający ostatnie zmiany

Lektury szkolne dla klasy 6 szkoły podstawowej mają za zadanie pomóc uczniowi zdobyć wiedzę, a także uwrażliwić młodego czytelnika. Poza powieściami wykaz lektur dla szóstoklasistów obejmuje także bajki, opowiadania oraz poezję. Prezentujemy aktualną listę lektur obowiązkowych i nieobowiązkowych w 6 klasie na rok szkolny 2021/2022.
W wykazie lektur szkolnych dla klasy 6 szkoły podstawowej znajdują się między innymi dzieła Antoniego Czechowa, Henryka Sienkiewicza, a także utwory poetyckie Zbigniewa Herberta, Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego. Pozycje, które obejmuje spis lektur dla szóstoklasisty, są bardziej poważne, niż w roku poprzednim. Uczeń na tym etapie edukacji posiada lepiej rozwiniętą umiejętność interpretacji dzieł literackich, więc bez trudu powinien poradzić sobie z analizą wybranych utworów.

Sennik: dziecko – znaczenie snów, w których pojawiają się dzieci

Lektury do klasy 6 – obowiązkowe i zalecane

W 2021 roku MEiN przejrzało i zmodyfikowało listę lektur szkolnych, które były zgodne z obowiązującą od 2017 roku nową podstawa programową. Na mocy podpisanego 13 sierpnia 2021 roku rozporządzenia dotyczącego nowych lektur szkolnych, kanon lektur został poszerzony o nowe pozycje, kilka utworów literackich zostało z niego usuniętych lub przeniesionych z listy lektur obowiązkowych do uzupełniających.

Lektury obowiązkowe – klasa 6:
 • Antoni Czechow – Kameleon, Śmierć urzędnika
 • Rafał Kosik – Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi
 • Ignacy Krasicki – wybrane bajki
 • Adam Mickiewicz – Pan Tadeusz (polowanie oraz koncert Wojskiego)
 • John Ronald Reuel Tolkien – Hobbit, czyli tam i z powrotem
 • Henryk Sienkiewicz – W pustyni i w puszczy
 • Wybrane wiersze Juliusza Słowackiego, Adama Mickiewicza oraz Zbigniewa Herberta.

Lektury nieobowiązkowe – klasa 6:
 • Aleksander Dumas – Trzej muszkieterowie
 • Joseph Rudyard Kipling – Księga dżungli
 • Marcin Kozioł – Skrzynia Władcy Piorunów
 • Stanisław Lem – Cyberiada (fragmenty)
 • Kornel Makuszyński – wybrana powieść
 • Lucy Maud Montgomery – Ania z Zielonego Wzgórza
 • Alfred Szklarski – wybrana powieść
 • Katarzyna Zychla – Dziewczynka tańcząca z wiatrem.

Nowe lektury szkolne dla szóstej klasy

Nowe lektury uzupełniające w klasach 4-6: Carlo Collodi, Pinokio; John Flanagan, Zwiadowcy. Księga 1. Ruiny Gorlanu; Emilia Kiereś, Rzeka; Zofia Kossak-Szczucka, Topsy i Lupus; Bolesław Leśmian, Klechdy sezamowe; Alan Aleksander Milne, Kubuś Puchatek; Longin Jan Okoń, Tecumseh; Ferdynand Antoni Ossendowski, Słoń Birara; Jacek Podsiadło, Czerwona kartka dla Sprężyny; Louis de Wohl, Posłaniec króla. Decyzję o tym, które z podanych wyżej książek będą czytać uczniowie w klasie 6 podejmie nauczyciel.

Z listy lektur w klasie 6 usunięto: Winetou Karola Maya
Niektóre lektury dla szóstoklasistów znajdują się w domenie publicznej. Oznacza to, że można przeczytać je za darmo na stronie wolnelektury.pl. Szóstoklasiści znajdą tam między innymi „Kameleona”, „Pana Tadeusza”, a także „W pustyni i w puszczy”.

Zobacz także: 

Przedmioty w 7 klasie: spis przedmiotów w roku szkolnym 2021/2022
Adobe Stock
Edukacja
Przedmioty w 7 klasie: spis przedmiotów w roku szkolnym 2021/2022
W 7 klasie szkoły podstawowej twoje dziecko będzie miało większość przedmiotów dobrze mu znanych z poprzednich lat, ale pojawią się także nowe. Sprawdź, ile jest przedmiotów w 7 klasie i jakie przedmioty dochodzą.

Do 7 klasy szkoły podstawowej idą dzieci, które ukończyły 13 lat (chyba że rozpoczęły naukę rok wcześniej, wówczas w 7 klasie mają 12 lat). Przed reformą edukacji uczniowie chodzili do 6-klasowej szkoły podstawowej, a później szli do 3-letniego gimnazjum. Obecnie nauka w podstawówce trwa osiem lat, a gimnazja zostały zlikwidowane. I choć uczeń 7 klasy szkoły podstawowej nie przenosi się do innej szkoły, musi się liczyć ze zmianami w planie lekcji. Co czeka go w tym roku szkolnym i jak będzie wyglądała jego wyprawka szkolna? Podpowiadamy.  Jakie przedmioty dochodzą w 7 klasie? W 7 klasie szkoły podstawowej dzieciom dochodzi aż 6 przedmiotów szkolnych: drugi język obcy nowożytny (dzieci uczą się go 2 godziny tygodniowo); chemia (2 godziny tygodniowo); fizyka (2 godziny tygodniowo); geografia (2 godziny tygodniowo; to kontynuacja przyrody z poprzednich lat, obejmująca tylko zagadnienia związane z geografią); biologia (godzina tygodniowo; to kontumacja przyrody z poprzednich lat, obejmująca tylko zagadnienia związane z biologią); zajęcia z zakresu doradztwa zawodowego (10 godzin tygodniowo, zajęcia są obowiązkowe, ale nieoceniane, nie wpisuje się ich ani do arkusza ocen, ani na świadectwo szkolne). Jakie przedmioty są w 7 klasie? – kompletny spis W 7 klasie uczniowie kontynuują też zajęcia z dobrze znanych im przedmiotów. Oto lista wszystkich przedmiotów, jakie będzie mieć siódmoklasista: język polski (5 godzin tygodniowo); pierwszy język obcy (3 godziny tygodniowo); drugi język obcy nowożytny (2 godziny tygodniowo); matematyka (4 godziny tygodniowo); chemia (2 godziny tygodniowo); fizyka (2 godziny tygodniowo); geografia (2 godziny tygodniowo); biologia (1 godzina tygodniowo); historia (2 godziny tygodniowo); informatyka (1 godzina tygodniowo); wychowanie fizyczne (4 godziny tygodniowo); zajęcia z wychowawcą, godzina...

Przedmioty w 6 klasie: spis przedmiotów w roku szkolnym 2021/2022
Adobe Stock
Edukacja
Przedmioty w 6 klasie: spis przedmiotów w roku szkolnym 2021/2022
Przedmioty w 6 klasie szkoły podstawowej stanowią kontynuację nauki z poprzedniej klasy. Wyprawka szkolna będzie wyglądała więc dokładnie tak, jak rok wcześniej. Czego potrzebuje szóstoklasista na udane rozpoczęcie nowego roku szkolnego?

Po reformie edukacji zlikwidowano (3-letnie) gimnazja i zarządzono powrót do 8-letniej szkoły podstawowej (która jeszcze do niedawna trwała 6 lat). Uczniowie 6 klasy szkoły podstawowej mają więc przed sobą jeszcze 2 kolejne lata nauki.  Jakie przedmioty dochodzą w 6 klasie? W 6 klasie szkoły podstawowej dzieci uczą się coraz bardziej skomplikowanych pojęć, ale nie dochodzi im żaden nowy przedmiot. Chodzą na te same zajęcia, co w 5 klasie szkoły podstawowej.  Spis przedmiotów w 6 klasie szkoły podstawowej: język polski; historia; geografia (doszła w 5 klasie); matematyka; biologia; muzyka; plastyka; technika; informatyka; zajęcia wychowania fizycznego; język nowożytny (zwykle język angielski lub język niemiecki); religia lub etyka; godzin wychowawcza; wychowanie do życia w rodzinie. W 6 klasie szkoły podstawowej dzieci utrwalają materiał z 4 i 5 klasy. Na matematyce dodatkowo dochodzi m.in. nauka wyrażeń algebraicznych i pól powierzchni oraz objętości figur, na języku polskim – środków stylistycznych i słowotwórstwa, na języku angielskim – stopniowania przymiotników, nowych słówek i nowych czasów.  Ile jest przedmiotów w 6 klasie szkoły podstawowej? W 6 klasie szkoły podstawowej jest 14-15 przedmiotów. Dzieci mają najwięcej zajęć z języka polskiego (muszą przeczytać więc dużo lektur do 6 klasy !), matematyki i wychowania fizycznego. Liczba przedmiotów zależy od języków obcych nauczanych w danej szkole. Osobną kwestią jest to, czy dziecko chodzi na lekcje religii lub etyki. Obecnie zajęcia te nie są obowiązkowe, choć minister edukacji Przemysław Czarnek chce zmiany przepisów . Jeszcze nie wiadomo, czy jego pomysł wejdzie w życie i kiedy tak się stanie. Nieobowiązkowe są także zajęcia z wychowania do życia w rodzinie. Jakie trzeba kupić zeszyty do 6 klasy? Przed...

dni wolne od szkoły 2021
Adobe Stock
Aktualności
Dni wolne od szkoły 2022: kalendarz ferii, świąt i wakacji
Podajemy ważne daty dotyczące organizacji roku szkolnego oraz terminy ferii i dni wolnych od nauki. Dzięki temu łatwiej zaplanujesz wyjazdy i wypady weekendowe. Sprawdź, kiedy wypada wolne od szkoły w 2022 roku.

Kiedy uczniowie zostaną zwolnieni z obowiązku szkolnego, kiedy wypadają najbliższe dni wolne, a kiedy ferie? Oto kalendarz dni wolnych od nauki w 2022 roku.  Spis treści: Dni wolne od szkoły 2022: majówka, Boże Ciało i inne święta Dni wolne: egzamin ósmoklasisty w 2022 roku Dni wolne: matury w 2022 roku Wakacje 2022 – kiedy zaczyna się wolne? Dni wolne od pracy w 2022 roku Dni wolne od szkoły 2022 Wolne dni od nauki związane ze świętami, które mają jeszcze przed sobą uczniowie w 2022 roku: 2 maja 2022, poniedziałek – majówka (w większości szkół tego dnia jest wolne),  3 maja 2022, wtorek – majówka: Święto Narodowe Trzeciego Maja,  16 czerwca 2022, czwartek – Boże Ciało, 1 listopada 2022, wtorek – uroczystość Wszystkich Świętych 11 listopada 2022, piątek – Święto Niepodległości 23-31 grudnia 2022 – przerwa świąteczna na Boże Narodzenie. Dni wolne w związku z egzaminem ósmoklasisty 2022 Wielu uczniów zastanawia się, czy podczas egzaminu ósmoklasisty 2022 jest wolne w szkole. Tak, młodsze dzieci będą miały wtedy wolne od zajęć . Egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2021/2022 będzie przeprowadzony w dniach 24-26 maja: 24 maja – egzamin z języka polskiego, 25 maja – egzamin z matematyki, 26 maja – egzamin z języka obcego nowożytnego. Dni wolne: matury 2022 Czy podczas matur 2022 jest wolne w szkole? Owszem, uczniowie szkół ponadpodstawowych nie będą mieć w tym czasie zajęć lekcyjnych. Oznacza to dla nich kilka dni przerwy w nauce. Dotyczy to jednak tylko terminów podstawowych egzaminów maturalnych, czyli 4-6 maja . W niektórych szkołach może to wyglądać nieco inaczej, ponieważ dyrektorzy mogą wykorzystać...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj