„Świtezianka”: streszczenie, plan wydarzeń, opis bohaterów
Przedstawiamy streszczenie „Świtezianki”, które pozwoli odświeżyć podstawowe informacje przed ważnym sprawdzianem lub egzaminem. Przygotowaliśmy również plan wydarzeń i opisy bohaterów tej ballady Adama Mickiewicza. W naszym streszczeniu znajdziesz też wiadomości na temat genezy i narratora „Świtezianki”.
- Luiza Słuszniak
Ballada „Świtezianka” Adama Mickiewicza to utwór na wskroś baśniowy, więc autor nie podaje dokładnego miejsca i akcji wydarzeń. Wiemy jedynie, że opowieść zaczyna się latem, a kończy jesienią. I że każda ze scen ma miejsce w nocy.
„Świtezianka” opowiada historię uczucia wystawionego na próbę. Na utwór można powołać się, pisząc rozprawkę na temat: miłości, zdrady oraz winy i kary.
Spis treści:
- „Świtezianka” – plan wydarzeń
- „Świtezianka” – streszczenie
- Geneza utworu „Świtezianka”
- „Świtezianka” – opis bohaterów
„Świtezianka”: plan wydarzeń
Utwór jest balladą, której fabułę można przedstawić w następujących punktach:
- Spotkanie chłopaka i dziewczyny nad brzegiem Świtezi.
- Propozycja wspólnego życia złożona przez młodzieńca.
- Odrzucenie propozycji przez dziewczynę.
- Przysięga miłości zakochanego chłopaka.
- Ostrzeżenie przed skutkami złamania danego słowa.
- Odejście dziewczyny.
- Kuszenie młodzieńca przez nimfę.
- Złamanie obietnicy.
- Kara za złamanie obietnicy.
- Śmierć kochanków.
„Świtezianka”: streszczenie
Co noc nad brzegiem jeziora Świteź spotykają się chłopak i dziewczyna. On to przystojny strzelec. O niej wiemy jedynie, że jest płochliwa i niezwykle tajemnicza. Dziewczyna nie mówi o sobie właściwie nic, a po każdej schadzce znika jak kamfora.
„Skąd przyszła? - darmo śledzić kto pragnie,
Gdzie uszła? - nikt jej nie zbada.
Jak mokry jaskier wschodzi na bagnie,
Jak nocny ognik przepada.”
Mimo że oboje nie znają się dobrze, wszystko wskazuje na to, że są w sobie zakochani. Pewnej nocy chłopak przysięga dziewczynie miłość i wierność aż po grób. Chce, by zamieszkała z nim w pobliskiej chatce, gdzie będzie dbał, by nigdy niczego im nie zabrakło (wymienia: owoce, mleko i mięso upolowanej zwierzyny). Dziewczyna nie ufa jego słowom. Wyjaśnia, że ojciec przestrzegał ją przed niestałością mężczyzn.
Na pożegnanie prosi chłopaka o dotrzymanie obietnicy:
„Dochowaj, strzelcze, to moja rada:
Bo kto przysięgę naruszy,
Ach biada jemu, za życia biada!
I biada jego złej duszy.”
Zrozpaczony strzelec błąka się po lesie w poszukiwaniu dziewczyny z marnym skutkiem. Rozczarowany idzie wzdłuż jeziora. Nagle zauważa piękną nimfę, która wynurza się z wody. Zachwycony jej urodą nie może przestać na nią patrzeć. Postać kusi go, by złamał przysięgę daną ukochanej, gdyż ta z pewnością nie traktuje jego uczuć poważnie.
Strzelec opiera się, lecz po chwili rusza na środek jeziora ku pięknej nimfie. Tym samym łamie przysięgę złożoną dziewczynie. Zbliżając się do wynurzającej się z wody postaci, zauważa w niej dziewczynę, której przysięgał wierność. Dziewczyna powtarza słowa swej prośby o dochowanie obietnicy. Zgodnie z nimi zdrajcę czeka surowa kara.
Chłopak znika pod wodą, a jego dusza zostaje zaklęta w rosnący nad brzegiem Świtezi modrzew. Od tamtego zdarzenia, dusze strzelca i dziewczyny snują się nad brzegiem jeziora.
Geneza i gatunek utworu „Świtezianka”
Po raz pierwszy „Świtezianka” ukazała się w tomie „Ballady i romanse” w 1822 roku. Rok publikacji „Ballad” to jedna z dat uważana za początek epoki romantyzmu w Polsce. Inspiracją do napisania dzieła mógł być pobyt Mickiewicza nad jeziorem Świteź u Michała Wereszczaka. Okolice te były nie tylko malownicze, ale i pełne legend, w które wciąż wierzyli tutejsi.
Jeśli chodzi o gatunek, „Świtezianka” jest balladą romantyczną, która łączy cechy epiki, liryki i dramatu. O epickości świadczy np. fabuła utworu, o liryce — poetycki nastrój pełen tajemnic, elementy dramatu to dialogi.
„Świtezianka”: opis bohaterów
W utworze „Świtezianka” występują:
- chłopak – „piękny i młody” strzelec, zakochany, ale niegodny zaufania
- dziewczyna (która okazuje się też nimfą) – tajemnicza, czuła (daje chłopcu maliny), zasadnicza, pomna przestróg ojca,
- narrator — przyglądając się parze, ma pełny ogląd sytuacji, jest uważnym obserwatorem, lecz nie wnika w dalszy los bohaterów.
Świtezianka: kim naprawdę była?
Świtezianka – tytułowa bohaterka, mieszkanka jeziora Świteź, to młoda kobieta, wyjątkowej urody. Ma dobre serce i pragnie miłości, lecz nie jest naiwna. Na początku ballady poznajemy ją jako ukochaną strzelca. Gdy ten przysięga jej miłość, przybiera postać nimfy. Prowokując młodzieńca do zdrady i wymierzając mu karę, okazuje się bezwzględna i bezlitosna.
Strzelec: zakochany bez pamięci czy szukający miłości?
Strzelec – główny bohater, zakochany bez pamięci w Świteziance, pragnie, by spędziła z nim życie. Jest strzelcem w lesie, położonym nad jeziorem Świteź. Szczery i czuły wobec dziewczyny, chętnie składa jej przysięgę miłości. Niestety szybko łamie dane słowo. Ulega urokowi nimfy, którą okazuje się poznana wcześniej młoda dziewczyna (zgodnie z ludowymi wierzeniami, mało kto jest w stanie oprzeć się wodzącym na pokuszenie nimfom).
Narrator: jaką rolę odgrywa w utworze?
Narrator – to mieszkaniec okolicy jeziora Świteź. Przyznaje, że nie wie, kim jest ukochana strzelca. Relacjonuje miłość chłopaka i dziewczyny. Opisuje ich spotkania, pełni rolę obserwatora, ale wstrzymuje się od jakiejkolwiek oceny i nie wnika w uczucia bohaterów.
Zobacz także: