Na ulicy Krokodylej nic nie jest takie, jak powinno. Jak pisze sam Bruno Schulz: „Fatalnością tej dzielnicy jest, że nic w niej nie dochodzi do skutku [...], wszystkie ruchy rozpoczęte zawisają w powietrzu, wszystkie gesty wyczerpują się przedwcześnie i nie mogą przekroczyć pewnego martwego punktu”.

Reklama

Oprócz streszczenia Ulicy krokodyli przygotowaliśmy opis tytułowego miejsca, a także wyjaśnienie jego symbolicznego znaczenia.

Spis treści:

  1. Geneza, miejsce akcji i czas akcji w Ulicy krokodyli
  2. Ulica krokodyli – streszczenie
  3. Opis ulicy
  4. Ulica krokodyli – znaczenie

Geneza, miejsce akcji i czas w Ulicy krokodyli

Opowiadania z tomu Sklepy cynamonowe wpisują się w nurt literatury modernistyczno-ekspresjonistycznej. Występują w nich liczne odwołania do symboli i mitów, zaciera się w nich granica między światem realnym a fantastycznym. W opowiadaniach można zauważyć charakterystyczne dla twórczości Brunona Schulza bogactwo formy i wyszukany styl pisania.

Uważa się, że miejscem akcji jest rodzinne miasto Schulza, czyli Drohobycz (w utworze nazwa ta nie została jednak wymieniona). To niewielkie, ukraińskie miasteczko położone nieopodal Lwowa, na wschodnich kresach II Rzeczypospolitej.

Zobacz także

Czasem akcji jest okres dzieciństwa pisarza, czyli początek XX wieku.

Ulica krokodyli – streszczenie

Opowiadanie Ulica Krokodyli ukazuje cywilizację, która pod wpływem kultury Zachodu uległa zepsuciu, degeneracji. Bruno Schulz przedstawia katastroficzną wizję rzeczywistości.

Pewnego dnia, główny bohater znajduje mapę w biurku ojca. Wkrótce potem znajduje się w okolicach ulicy Krokodylej.

Bohater tłumaczy czytelnikom, na czym polega charakter tego miejsca. Mówi, że miasto jest zepsute, czego powodem jest rozwój fabryk, wyrastających jak grzyby po deszczu na wzór cywilizacji zachodniej.

Ludzie tu są stale zabiegani, lecz ten pośpiech do niczego nie prowadzi. Dorożki jeżdżą bez dorożkarzy, gdy oni załatwiają inne ważne sprawy. Papierowe tramwaje nie mają przedniej ściany. Nigdy nie wiadomo, skąd i kiedy nadjedzie kolej.

Ulica Krokodyli stanowi ogromny kontrast dla tradycyjnego otoczenia. Odbywa się tu nielegalny handel, któremu nikt się nie sprzeciwia. Sklepy przypominają wielkie magazyny. W powietrzu unosi się atmosfera rozwiązłości. Każda kobieta ma w sobie coś z nierządnicy. Mieszkańcy żyją bez emocji, panuje atmosfera rozleniwienia. Ludzie szybko tracą zapał do czegokolwiek, nic im się nie chce. Przypominają manekiny.

Opis ulicy

Na mapie okolica ulicy Krokodylej oznaczona jest białą plamą. To obszar przemysłowo-handlowy, co wyraźnie nie podoba się narratorowi. Ta część miasta porównywana jest do pasożyta i wywiera niekorzystny wpływ na inne obszary, nie dając nic w zamian.

Szczególną cechą tej ulicy jest brak kolorów, co tworzy czarno-biały, industrialny krajobraz. Spacer w takiej scenerii sprowadza zniechęcenie i nudę. Nic tu nie jest doskonałe. Ludzie i przedmioty są przepełnione szarością.

Ulica Krokodyli jest tandetna i pusta w formie. Nic tu nie jest godne uwagi, wszystko jest wadliwe, odpychające, szkaradne. Mieszkańcy tworzą margines społeczności, są wypaczeni przez środowisko, w którym przyszło im żyć. Atmosfera okolicy przepełniona jest niepokojem.

Ulica krokodyli — znaczenie

Ulica Krokodyli Brunona Schulza to dzieło niezwykłej wyobraźni i pamięci autora. Opisując ulicę, Schulz ukazuje osobiste lęki i obawy. Widoczna jest też tęsknota za przestrzenią będącą przeciwieństwem tego miejsca, w której panowałabye33 uczciwość, ład, stabilizacja, dobro i piękno.

Opowiadanie ma charakter profetyczny. Schulz snuje wizję rozwoju cywilizacyjnego jako wyniszczającej konsumpcji, która prowadzi do powstawania miejsc podobnych opisanej ulicy.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama