Streszczenie Dżuma
Pixabay/fot. connie_sf
Język polski

Dżuma – streszczenie, plan wydarzeń, opis bohaterów

„Dżuma” Alberta Camus po raz pierwszy została wydana w Paryżu, w 1947 roku. W języku polskim ukazała się 10 lat później. To opowieść o epidemii dżumy w mieście Oran ukazana z perspektywy narratora i jednocześnie głównego bohatera, Bernarda Rieux. Przedstawiamy plan wydarzeń i streszczenie „Dżumy” z myślą o wszystkich, którzy chcą uporządkować sobie kolejność zdarzeń oraz to, kto jest kim i jaką rolę pełni w tym utworze.

Nasze streszczenie Dżumy sprawdzi się przy szybkim powtórzeniu wiedzy przed sprawdzianem w szkole. Powieść ma charakter paraboliczny, co oznacza, że w swojej budowie nawiązuje do przypowieści biblijnych. Z tego powodu utwór można analizować na różnych płaszczyznach: realistycznej i metaforycznej.

Podobno, kiedy dzieło przeczytał były prezydent USA Barack Obama, przeraził się. Tym bardziej że nikt, ani w Stanach Zjednoczonych, ani na całym świecie nie brał pod uwagę możliwości pojawienia się epidemii, ani tym bardziej pandemii. Kilka lat później pojawił się jednak COVID-19. Co ciekawe, Dżuma (podobnie jak Miłość w czasach zarazy G. Marqueza) cieszyła się wtedy ogromną popularnością.

Spis treści:

  1. Dżuma – plan wydarzeń
  2. Dżuma – streszczenie
  3. Geneza utworu Dżuma
  4. Dżuma – opis bohaterów

Dżuma – plan wydarzeń

  1. Wyjazd żony lekarza, Bernarda Rieux, do sanatorium.
  2. Pojawienie się w mieście szczurów.
  3. Choroba Michaela.
  4. Podejrzenie dżumy.
  5. Próba samobójcza Cottarda.
  6. Stan zagrożenia.
  7. Zamknięcie bram miasta Oranu.
  8. Kazanie ojca Paneloux.
  9. Próba ucieczki Ramberta.
  10. Pojawienie się gazety „Kurier epidemii”.
  11. Pierwsze wyzdrowienie.
  12. Pożary w mieście.
  13. Choroba żony Rieuxa.
  14. Test serum wykonany u syna sędziego.
  15. Śmierć dziecka.
  16. Kolejne kazanie ojca Paneloux.
  17. Śmierć księdza i doktora Richarda, choroba Granda.
  18. Boże Narodzenie.
  19. Śmierć sędziego Othona.
  20. Cofanie się epidemii.
  21. Ucieczka Cottarda z rąk policji.
  22. Ponowne otwarcie bram miasta.
  23. Złapanie Cottarda.
  24. Śmierć Tarrou.

Dżuma – streszczenie

Akcja rozgrywa się w mieście Oran. Pewnego dnia doktor Bernard Rieux znajduje kilka martwych szczurów, które później odkrywa również dozorca kamienicy. Według dozorcy, truchła szczurów podrzucili jacyś chuligani.

Rieux żegna wyjeżdżającą do sanatorium żonę. Potem pojawia się u doktora Ramberta. Rozmawiają o padłych szczurach, których liczba wciąż rośnie. 

Gdy szczury przestają się pojawiać, mieszkańcom miasta zaczyna doskwierać ból głowy, gorączka i obrzęki pachwin. Rieux i urzędnik Grand ratują jednego z mieszkańców Oranu, rentiera Cottarda, który chce popełnić samobójstwo.

Z zapisków Tarrou (jest drugim narratorem powieści) można dowiedzieć się, że liczba osób z gorączką wzrasta. Pierwszy umiera dozorca Michael. Rieux konsultuje się z innymi lekarzami, wiedzą już, że dżuma opanowała miasto. Szpitale zapełniają się, a ludzie zaczynają masowo umierać. Władze ogłaszają stan wyjątkowy i zamykają bramy miasta.

II

Odcięcie od świata staje się uciążliwe. Nie działa poczta, z telefonu można korzystać tylko okazjonalnie. Zamknięty jest port,  nie kursują pociągi. Dżuma dotyka wszystkich. Najgorsze osamotnienie spotyka ludzi, którzy przyjechali do Oranu w odwiedziny lub są w mieście przejazdem i nie mogą się z niego wydostać. Co tydzień umiera pięćset osób.

Pewnego dnia uwięziony w mieście dziennikarz Raymond Rambert prosi Rieuxa, by pomógł mu wydostać się z miasta. Tłumaczy, że nie jest w stanie sprawdzić, czy jest chory. Doktor odmawia. W tym czasie Rieux bardzo dużo pracuje, odwiedza chorych, opiekuje się nimi w szpitalu, zabiera siłą zarażonych z domu, by odizolować ich od rodziny i nie rozprzestrzeniać choroby.

Kościół organizuje tydzień modlitw. Ojciec Paneloux wygłasza kazanie na temat niemoralności mieszkańców i kary, która na nich spada w postaci choroby. Grand pracuje nad swoją powieścią, a Rambert usilnie stara się uciec z miasta.

Gdy robi się cieplej, tygodniowo umiera siedemset osób. Zaczyna brakować coraz bardziej podstawowych produktów. Wychodzi czasopismo „Kurier Epidemii”. Pojawiła się nowa odmiana choroby, zwana dżumą płucną. Do Oranu przyjeżdżają nowi lekarze i pielęgniarki, lecz nadal brakuje personelu. Do pomocy zgłasza się ojciec Paneloux. Pewnego dnia jeden z pacjentów zdrowieje.

III

Letnie upały i silny wiatr rozprzestrzeniają chorobę. Mieszkańcy zdają sobie sprawę, że dżuma dotyczy wszystkich. Ludzie przestają się ze sobą komunikować, zamykają się w domach. Niektórzy podpalają miejsce zamieszkania, by pozbyć się zarazków. Policja alarmuje, że podpalacze pójdą do więzienia. Odbywają się pogrzeby, czasem nawet bez udziału rodziny. Zaczyna brakować trumien. Mieszkańcy powoli tracą ludzkie uczucia i popadają w monotonię.

IV

Doktor Rieux jest coraz bardziej zmęczony pracą ponad swoje siły. Ludzie nie przyjmują go z radością, kojarzy im się ze śmiercią kogoś bliskiego. Pewnego dnia otrzymuje telegram informujący, że jego żona jest chora.

Rambert nawiązuje kontakty, które umożliwiają mu ucieczkę, lecz postanawia zostać i pomagać. Castel znajduje serum i chce przetestować je na synku sędziego Othona. Dziecko umiera w męczarniach. Ojciec Paneloux jest świadkiem tej śmierci. Staje się innym człowiekiem. Wygłasza kolejne kazanie, zachęcając w nim do walki z chorobą. Wkrótce sam umiera. Gdy liczba chorych przestaje narastać, choruje Grand. Serum zaczyna działać. W mieście pojawiają się nowe szczury.

V

Wszystko zaczyna wracać do normy, mieszkańcy Oranu czują radość. Cottard obawia się jednak powrotu do normalności. Tarrou choruje i umiera, a Rieux dostaje wiadomość o śmierci żony. Wkrótce otwierają się bramy miasta. Cottard zostaje aresztowany, gdy zamyka się w mieszkaniu i zaczyna strzelać do mieszkańców.  pod koniec powieści dowiadujemy się, że narratorem jest sam Rieux.

Geneza utworu Dżuma

Utwór ukazał się niedługo po zakończeniu II wojny światowej. Autor rozwija w nim wątki nacjonalistyczne, komunistyczne i ideę faszyzmu. Badacze twierdzą, że są one reakcją pisarza na zło. Temat dzieła Camusa był porównywany do zła, które rozprzestrzenia się podobnie jak choroba. 

Camus bywał w Oranie i na tej podstawie opisał budynki oraz ludzi w swojej powieści.

Dżuma – opis bohaterów

  • Bernard Rieux – kronikarz, pochodzi z biednej robotniczej rodziny, jest przywiązany do matki, leczy za darmo biednych. Ma 35 lat, jest lekarzem dla idei.
  • Cottard – niedoszły samobójca. Nie lubi policji, zamknięty w sobie, nieufny. Przedstawiciel firmy zajmującej się produkcją win i likierów. Lubi oglądać filmy gangsterskie. W czasie dżumy zaczyna bywać w restauracjach i kawiarniach.
  • Michael – dozorca, twierdzi, że szczury w domu to spłatany przez kogoś żart. Staje się pierwszą ofiarą epidemii, umiera w drodze do szpitala.
  • Othon – sędzia, ma syna Filipa, który zmarł na dżumę. Umiera, gdy ogłoszono, że epidemia się kończy.
  • Raymond Rambert – zbudowany atletycznie, nosi sportowe ubranie. Ma narzeczoną w Paryżu. Chce opuścić Oran, bo nie jest stąd. Na wszystkie sposoby próbuje się uwolnić.
  • Jean Tarrou – ma wstręt do wyroków śmierci. Organizuje oddziały sanitarne. Pochodzi z bogatej rodziny, jego ojciec był prokuratorem generalnym.
  • Żona Rieux – występuje bez imienia. Poważnie chora, wyjechała na początku epidemii w Oranie do sanatorium. Zmarła w trakcie jej trwania.
  • Ojciec Paneloux – cieszy się poważaniem w mieście. Przystępuje do oddziałów sanitarnych, nakazuje czynić dobro, poddać się próbie Boga.
  • Joseph Grand – urzędnik. Pracuje w biurze statystycznym na kontrakcie. Żona zostawiła go po kilku latach małżeństwa.
  • Richard – najwybitniejszy lekarz w mieście, razem z Rieux konsultuje pierwsze przypadki dżumy.

Zobacz także:

Redakcja poleca

REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile dać na chrzest w 2024 roku? (ile od dziadków a ile od chrzestnej, chrzestnego i gości) 
Luiza Słuszniak
wierszyki o wiośnie
Gry i zabawy
Wiersze o wiośnie: piękne utwory znanych poetów i krótkie rymowanki dla dzieci
Ewa Janczak-Cwil
cytaty na komunię
Cytaty i przysłowia
Cytaty na komunię świętą: piękne i mądre, Jana Pawła ll, cytaty z Biblii
Joanna Biegaj
Rocznica Komunii Świętej – prezenty
Święta i uroczystości
Rocznica Komunii świętej – co z tortem i prezentami? I czy udział w rocznicy komunii jest obowiązkowy? 
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem: od kiedy, ile płatne? Przepisy 2024
Joanna Biegaj
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
chłopiec, dziecko, krzyk, złość
Wychowanie
Agresywne dziecko w przedszkolu: co robić, gdzie zgłosić?
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
Szkoła w Chmurze: kto może z niej skorzystać?
Edukacja
Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2024: ile dni i ile płatny? Dokumenty i wniosek o urlop dla ojca
Magdalena Drab
kiedy wkładać dziecku czapkę
Zdrowie
Kiedy wkładać dziecku czapkę? I czy przewianie uszu to mit? [PEDIATRA WYJAŚNIA]
Małgorzata Wódz

Strefa okazji i inspiracji

REKLAMA