Osoba do 26. roku życia posiadająca status ucznia podlega pod ubezpieczenie społeczne swoich rodziców – dzięki temu obowiązek płacenia składek nie spoczywa na pracodawcy. Jeżeli dana osoba posiada status ucznia i pobiera rentę rodzinną – będzie mogła otrzymywać ją aż do zakończenia nauki (nie dłużej jednak niż do 26. roku życia).

Reklama

Spis treści:

  1. Status ucznia – co to jest?
  2. Status ucznia – do kiedy obowiązuje?
  3. Status ucznia po maturze
  4. Status ucznia a umowa zlecenie
  5. Status ucznia a umowa o pracę

Status ucznia – co to jest?

Status ucznia to stan prawny, który przysługuje osobie uczącej się w jednej ze szkół wymienionych w ustawie o systemie oświaty: jest to szkoła podstawowa, szkoła ponadpodstawowa, a także szkoły dla osób dorosłych. Status ucznia posiada uczeń, który uczęszcza do szkoły publicznej lub niepublicznej.

Status ucznia – do kiedy obowiązuje?

Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach społecznych, za ucznia do 26. roku życia uznaje się osobę, która spełnia jeden z następujących warunków:

  • kontynuuje naukę w tej samej szkole,
  • ukończyła szkołę i kontynuuje naukę w szkole, która rozpoczyna rok szkolny od 1 września,
  • ukończyła szkołę i przedstawi zaświadczenie o przyjęcie na studia wyższe, wówczas status ucznia obowiązuje do 30 września,
  • ukończyła szkołę i nie kontynuuje nauki (status ucznia obowiązuje do 31 sierpnia).

W skrócie: uczeń zachowuje swój status do końca roku szkolnego, czyli do 31 sierpnia każdego roku. Dotyczy to również tego roku, w którym ukończył naukę.

Zobacz także

Status ucznia po maturze

Status ucznia po maturze przestaje być ważny 31 sierpnia. Jeżeli uczeń zdecyduje się pójść na studia – uzyska wtedy status studenta. Jego status ucznia będzie ważny do 30 września, od 1 października (czyli od rozpoczęcia roku akademickiego) będzie miał status studenta.

Jeżeli uczeń będzie kontynuował naukę jako słuchacz lub wychowanek w szkole dla dorosłych – nadal będzie mu przysługiwał status ucznia. W momencie, gdy nie zdecyduje się na żadną z powyższych opcji – po maturze utraci status ucznia.

Status ucznia a umowa zlecenie

W przypadku zawarcia umowy zlecenie z uczniem do 26. roku życia pracodawca nie musi odprowadzać za niego:

  • składek ZUS,
  • wpłat PKK,
  • podatku dochodowego.

W 2019 roku weszły w życie nowe przepisy, określające, że osoby spełniające odpowiednie warunki mogą skorzystać z ulgi – zwolnienie z PIT dla młodych. Uczeń jest wtedy zwolniony z obowiązku opłacania zaliczek na podatek dochodowy. Zatrudnienie ucznia na podstawie umowy zlecenie jest bardzo korzystne, ponieważ wynagrodzenie brutto jest równe wynagrodzeniu netto zleceniobiorcy. Kwoty te są w takiej sytuacji całkowitym kosztem przedsiębiorcy.

Status ucznia a umowa o pracę

Status ucznia nie ma z kolei znaczenia podczas zawierania umowy o pracę. Umowa ta jest bardziej kosztowna dla pracodawcy, jednak daje pracownikowi prawo do urlopu oraz ochronę przed nagłym zwolnieniem. Podczas trwania umowy o pracę to pracodawca opłaca wszelkie składki za swojego pracownika.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama