wniosek o urlop wychowawczy
fot. AdobeStock

Wniosek o urlop wychowawczy – wzór do druku

Planujesz wziąć urlop wychowawczy? Przygotowaliśmy dla ciebie wniosek o urlop wychowawczy gotowy do wydruku. Sprawdź, kiedy należy go złożyć u pracodawcy i jakie dodatkowe informacje muszą się w nim znaleźć.
Małgorzata Wódz
wniosek o urlop wychowawczy
fot. AdobeStock


Każdy rodzic lub opiekum prawny dziecka ma prawo do wzięcia uropu wychowawczego. Jego otrzymanie nie wymaga wielu formalności. Po prostu musisz złożyć u pracodawcy wniosek o jego udzielenie. Jedyna trudność, która się z tym wiąże, to dostarczenie wniosku w odpowiednim terminie. Sprawdź, kiedy wniosek o urlop wychowawczy powinien trafić do twojej firmy i co jeszcze warto wiedzieć o urlopie, z którego zamierzasz skorzystać. Mamy też dla ciebie gotowy wniosek do wydruku.

Kiedy złożyć wniosek o urlop wychowawczy?

Według obecnie obowiązujących przepisów Kodeksu pracy wniosek o urlop wychowawczy na 2019 rok należy dostarczyć pracodawcy:
 
 • nie później niż 21 dni przed planowaną datą rozpoczęcia urlopu;
 • jeżeli po złożeniu wniosku okaże się, że twoje plany urlopowe jednak się zmienią, masz możliwość skorygowania wcześniej wybranego terminu do 7 dni przed datą rozpoczęcia urlopu wychowawczego - musisz wówczas złożyć u pracodawcy pisemny wniosek o wycofanie wcześniejszego podania.
Redakcja poleca: Urlop wychowawczy – to powinnaś wiedzieć
Sprawdź aktualne informacje i porady dotyczące urlopu wychowawczego.

Co musi się znaleźć we wniosku o urlop wychowawczy?

We wniosku musisz podać dane personalne swoje jako rodzica oraz dziecka, a także kilka innych ważnych informacji:
 
 • określenie czasu, na jaki urlop ma być udzielony;
 • wyliczenie części urlopu wychowawczego, z których już skorzystałaś wraz z ojcem dziecka i podanie w jakim wymiarze – dotyczy to rodziców, którzy dzielą urlop na krótsze okresy.

Uwaga! Do wniosku dołącz również oświadczenie drugiego rodzica o tym, że nie będzie korzystał z urlopu wychowawczego w tym samym czasie.

Urlop wychowawczy – najważniejsze informacje

Przepisy regulują, że urlop wychowawczy może trwać maksymalnie 36 miesięcy, czyli 3 lata. We wniosku możesz jednak ubiegać się jedynie o 35 miesięcy, ponieważ - zgodnie z prawem - jeden miesiąc musi wykorzystać drugi z rodziców. Jeżeli  tego nie zrobi, przysługujący mu czas urlopu po prostu przepadnie.

Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy dziecko jest pod opieką jednego rodzica, wtedy przysługują mu pełne 36 miesięcy. Warto też pamiętać, że w odróżnieniu od innych urlopów dla rodziców urlop wychowawczy jest:

 • bezpłatny;
 • nie wlicza się do stażu pracy;
 • możesz go podzielić i wykorzystać w 5 częściach, nie później jednak niż do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 lat;
 • rodzice mogą jednocześnie korzystać z całego urlopu wychowawczego, jego czas trwania skraca się wtedy do 16 tygodni dla każdego z nich;
 • składki emerytalne i zdrowotne pracownika będącego na urlopie wychowawczym pokrywa ZUS;
 • masz prawo w tym czasie do opieki zdrowotnej.
   
Kliknij we wniosek o urlop wychowawczy, aby go wydrukować.
 
Wniosek o urlop wychowawczy 2019


[content:8_847,,8_1307,1_2898,,0_23113:CMNews]

 
Oceń artykuł

Ocena 4 na 35 głosy

Zobacz także

Popularne tematy