GRY

Wniosek o urlop wychowawczy – wzór do druku

Planujesz wziąć urlop wychowawczy? Przygotowaliśmy dla ciebie wniosek o urlop wychowawczy gotowy do wydruku. Sprawdź, kiedy należy go złożyć u pracodawcy i jakie dodatkowe informacje muszą się w nim znaleźć.
wniosek o urlop wychowawczy
fot. AdobeStock

Urlop wychowawczy przysługuje rodzicom lub prawnym opiekunom dziecka. Otrzymanie go nie wymaga wielu formalności. Po prostu przed jego rozpoczęciem musisz złożyć u pracodawcy wniosek i jego udzielenie. Jedyna trudność, która z tym się wiąże, to dostarczenie wniosku w odpowiednim terminie. Sprawdź, kiedy wniosek o urlop wychowawczy powinien trafić do twojej firmy i co jeszcze warto wiedzieć o urlopie, z którego zamierzasz skorzystać. Mamy też dla ciebie gotowy wniosek do wydruku.

Kiedy złożyć wniosek o urlop wychowawczy?

Według obecnie obowiązujących przepisów wniosek o urlop wychowawczy na 2019 rok należy dostarczyć pracodawcy nie później niż 21 dni przed planowaną datą rozpoczęcia urlopu. Jeśli po złożeniu wniosku okaże się, że twoje plany urlopowe jednak się zmienią, masz możliwość skorygowania wcześniej wybranego terminu do 7 dni przed datą rozpoczęcia urlopu wychowawczego. W tym celu musisz złożyć u pracodawcy pisemny wniosek o wycofanie wcześniejszego podania.
Redakcja poleca: Urlop wychowawczy – to powinnaś wiedzieć
Sprawdź aktualne informacje i porady dotyczące urlopu wychowawczego.

Co musi się znaleźć we wniosku o urlop wychowawczy?

Poza danymi personalnymi rodzica i dziecka we wniosku o urlop wychowawczy powinno znaleźć się kilka ważnych informacji:
  • określenie czasu, na jaki urlop ma być udzielony;
  • wyliczenie części urlopu wychowawczego, z których już korzystaliśmy i podanie w jakim wymiarze – to dotyczy rodziców, którzy dzielą urlop na krótsze okresy.
Do wniosku dołączamy również oświadczenie drugiego rodzica o tym, że nie będzie korzystał z urlopu wychowawczego w tym samym czasie.

Urlop wychowawczy – najważniejsze informacje

Urlop wychowawczy może trwać maksymalnie 36 miesięcy. We wniosku możesz jednak ubiegać się jedynie o 35 miesięcy, ponieważ jeden miesiąc musi wykorzystać drugi rodzic. Jeśli tego nie zrobi, przysługujący mu czas urlopu po prostu przepada. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy dziecko jest pod opieką jednego rodzica. Warto też pamiętać, że odróżnieniu od innych urlopów dla rodziców urlop wychowawczy jest bezpłatny i nie wlicza się do stażu pracy. Można go podzielić go i wykorzystać w 5 częściach, nie później jednak niż do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 lat. O czym jeszcze warto pamiętać?

  • Rodzice mogą jednocześnie korzystać z całego urlopu wychowawczego, jego czas trwania skraca się wtedy do 16 tygodni.
  • Podczas urlopu wychowawczego składki emerytalne i zdrowotne pracownika pokrywa ZUS; pracownik ma też prawo do opieki zdrowotnej.
     
Kliknij we wniosek o urlop wychowawczy, aby go wydrukować.
 
Wniosek o urlop wychowawczy 2019

Przeczytaj też:
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

O tym się mówi

Przygotuj się do Świąt!