USG 3D
fot. Fotolia/arch. pryw.

USG 2D, 3D czy 4D? A może HD Live? – o pamiątkowych USG w ciąży mówi ginekolog

Zdjęcie USG albo filmik z takiego badania to piękna pamiątka z ciąży! Możesz wybierać między zwykłym nagraniem USG 2D, a bardziej efektowną opcją: USG 3D albo nawet 4D. Czym się różnią te badania? Wyjaśnia ekspert, dr Marian Malinowski, ginekolog.
USG 3D
fot. Fotolia/arch. pryw.
Badanie USG w ciąży jest dla ginekologa źródłem cennych informacji – a dla przyszłych rodziców: źródłem wspaniałej pamiątki! Coraz częściej mamy zamiast zwykłego USG 2D wybierają bardziej zaawansowane opcje badania: 3D albo 4D. Mogą też całe badanie nagrać na płytę: taki filmik z brzucha może być początkiem wspaniałej, wieloletniej kolekcji filmików z dzieckiem w roli głównej. 

Czym się różnią USG 2D, 3D i 4D?

Badania USG w ciąży mogą być dwuwymiarowe, czyli 2D albo trójwymiarowe - 3D lub 4D. Obrazy, jakie można z nich uzyskać, różnią się wyrazistością i stopniem realizmu. Najbardziej popularne, ale jednocześnie najmniej efektowne jest badanie 2D. Badania trójwymiarowe mogą być bardziej lub mniej rzeczywiste. W wersji HD Live można zobaczyć dziecko tak dokładnie, jakby niemal oglądało się je na żywo. Zasadnicze różnice między obrazami 2D, 3D oraz 4D przedstawia poniższa tabelka:
USG 2d usg 3d usg 4d
  • obraz dwuwymiarowy (płaski), czarno-biały;
  • dziecko widoczne jest w ruchu;
  • umożliwia ocenę budowy narządów wewnętrznych.
  • obraz trójwymiarowy;
  • dziecko widoczne jest w pozycji statycznej;
  • umożliwia przyjrzenie się, jak dziecko wygląda (widać buzię, brzuch, ręce).

 
  • obraz trójwymiarowy;
  • dziecko widoczne jest w ruchu;
  • umożliwia podejrzenie wyglądu i zachowania dziecka (krótki film).
Redakcja poleca: 26. tydzień ciąży na USG 4D
Jak wygląda dziecko i co robi w brzuchu mamy w 26. tygodniu ciąży? Zobacz niezwykły film z USG 3D i 4D.

Charakterystyka USG 2D

Upraszczając, USG 2D przedstawia typowy obraz ultrasonograficzny, który wszyscy znamy. Jest obrazem wyjściowym dla lekarza. Można na nim uzyskać obraz imitujący trójwymiar, ale generalnie będzie to obraz płaski.

USG 2D: obraz 2D prawie trójwymiarowy
Rysunek 1. Obraz 2D prawie trójwymiarowy (22 tydzień ciąży). Widoczne rozchylone usta i fragment noska.

USG w trójwymiarze: różnice między 3D i 4D

Obraz trójwymiarowy jest obrazem dodatkowym, który potrafi przekształcić płaskie przekroje 2D w zdjęcie lub film. Obraz 3D to zdjęcie, a obraz 4D to film (krótki, kilkusekundowy klip multimedialny). To "czwarte D" oznacza czas, czyli sprawienie, że zdjęcia 3D będą się poruszać.

Zdjęcie USG 3D tradycyjne
Rysunek 2. Obraz 3D tradycyjny (20. tydzień ciąży). Widać twarzyczkę nieco zasłoniętą przez rączki.

Z racji tego, że obraz 2D jest najprostszym a 4D najbardziej skomplikowanym obrazem, ten ostatni wymaga odpowiedniego sprzętu. Dlatego, jeśli chcesz mieć lepsze zdjęcia, musisz wybrać lekarza, który dysponuje odpowiednim aparatem ultrasonograficznym.

4D czy HD Live?

Obraz HD Live możliwy do uzyskania w niektórych aparatach ultrasonograficznych. Będzie to obraz trójwymiarowy (3D lub 4D), ale w kolorach oddających naturalny odcień skóry człowieka – z tego powodu nagranie HD live są bardziej realistyczne od USG 4D.

Zdjęcie USG 3D HD Live
Rysunek 3. Obraz 3D HD Live (37 tydzień ciąży).

Kiedy najlepiej zrobić sobie taką pamiątkę?

Wybór terminu pamiątkowego USG ciążowego wymaga pewnego kompromisu. Najlepszy obraz jest wtedy, kiedy dziecko jest największe, a więc najbardziej realistyczne zdjęcia uzyskuje się pod koniec ciąży. Szkopuł w tym, że w końcówce ciąży jest już w macicy niewiele płynu owodniowego, który jest konieczny dla uzyskania obrazu trójwymiarowego (taki obraz zawsze powstaje na granicy: płyn-tkanka).

Pamiątkowe zdjęcia najczęściej wykonywane są podczas USG połówkowego. Osobiście swoim pacjentkom proponuję ok. 25 tydzień ciąży. To jest optymalny kompromis i jeśli tylko dziecko nie pokrzyżuje nam planów, sesja zdjęciowa się uda. Jeśli będzie innego zdania, zawsze można spróbować jeszcze raz podczas obowiązkowego USG ok. 30 tygodnia ciąży. To nie znaczy, że wcześniej lub później zdjęć się nie da zrobić, bo się da, ale znacznie rzadziej, trudniej i przy sprzyjających warunkach. Osobiście, jeśli tylko widzę możliwość zrobienia ładnego pamiątkowego zdjęcia, zawsze próbuję, bez względu na wiek ciąży.

Zdjęcie USG 3D tradycyjne przedstawiające rączkę
Rysunek 4. Obraz 3D tradycyjny przedstawiający rączkę w 37. tygodniu ciąży.

Wielkość dziecka też ma pośredni wypływ na dobre zdjęcie. Żeby było na nim wyraźnie widać twarz dziecka, musi być w macicy sporo płynu owodniowego, bo maszyna nie potrafi odróżnić tkanki (twarzy) od innej tkanki (macica lub łożysko). Świetnie sobie radzi jednak w odróżnianiu płynu od tkanki. Relatywnie ilość płynu owodniowego zmniejsza się pod koniec ciąży, stąd w USG tuż przed porodem niewiele widać, a zdjęcia trójwymiarowe dają się zrobić tylko w rzadkich przypadkach. 

Zdjęcie USG 3D typu HD Live
Rysunek 5. Obraz 3D typu HD Live (26 tydzień ciąży).

Uwaga! Pamiątkowe USG może się nie udać

I na koniec pozostaje rzecz fundamentalna, czyli chęć małego człowieka do współpracy. Najlepsza maszyna i najlepszy ultrasonolog nic nie poradzi, jeśli dziecko odwróci się plecami. Aczkolwiek łatwiej przekonać dziecko do zabawy, kiedy jest mniejsze, niż tuż przed porodem, kiedy jest duże i ma znacznie ograniczoną możliwość ruchu. Niestety czasem nic nie można zrobić, bo dzieci ewidentnie nie chcą być fotografowane, co ładnie widać, kiedy się zasłaniają rączkami albo uciekają z kadru. 

Zdjęcie USG 3D typu HD Live
Rysunek 6. Obraz 3D typu HD Live (22 tydzień ciąży).

Filmik z badania USG - co nagrać?

Pytanie, czy nagrać jest proste. Ale co nagrać już trochę mniej. Można nagrać film z całego badania, czyli nagrywamy to, co widzi lekarz lub mama na swoim monitorze. Można też poprosić o nagranie wybranych zdjęć i klipów (kilkusekundowe filmiki) z badania. Takie zdjęcia potem łatwo komuś pokazać lub wydrukować lub umieścić na FB. Bez względu jednak na to, co wybierzemy, musimy o tym powiedzieć lekarzowi przed badaniem, by mógł przygotować sprzęt zgodnie z Twoim życzeniem. 

A jakie są wyjątki?

Można uzyskać bardzo realistyczne obrazy w znacznie młodszych ciążach, np. w 12 tygodniu ciąży, ale zależy to od umiejętności lekarza i możliwości aparatu oraz oczywiście chęci do współpracy małego człowieka. Pamiętać jednak należy, że takie badania wykonuje się bardzo krótko, by nie narażać malutkiego organizmu na duże dawki energii generowane podczas obrazowania trójwymiarowego.

*Wszystkie zaprezentowane obrazki są realne, bez obróbki graficznej, wykorzystane za zgodą pacjentek.
 

Tekst: lek. Marian Malinowski ginekolog położnik, Szpital Kliniczny im. W. Orłowskiego w Warszawie, Przychodnia Babka Medica, Centrum Medyczne Unicare. Umów się na wizytę przez Znanylekarz.pl

 
Oceń artykuł

Ocena 4 na 6 głosy

Zobacz także

Popularne tematy