usprawiedliwienie
fot. Adobe Stock

Usprawiedliwienie nieobecności w szkole - jak je napisać? [WZÓR]

Usprawiedliwienie nieobecności w szkole pisze rodzic, ewentualnie przedstawia zaświadczenie lekarskie. Nieobecność szkolna powinna być uzasadniona ważnymi powodami, a usprawiedliwienie można wysłać przez Librus lub inny używany przez szkołę dziennik elektroniczny, a w niektórych przypadkach należy dostarczyć je osobiście.
Joanna Biegaj
usprawiedliwienie
fot. Adobe Stock
Usprawiedliwienie nieobecności dziecka w szkole powinno być napisane w taki sposób, by znalazły się w nim wszystkie niezbędne informacje, między innymi powód opuszczenia lekcji. Do 18. roku życia takie usprawiedliwienie musi wystawić rodzic lub opiekun prawny. Dziecko może również przynieść usprawiedliwienie od lekarza. Opuszczenie połowy zajęć z danego przedmiotu może grozić nieklasyfikowaniem ucznia.

Spis treści:
 1. Usprawiedliwienie nieobecności w szkole
 2. Jak napisać usprawiedliwienie do szkoły?
 3. Usprawiedliwienie - wzór
 4. Usprawiedliwienie nieobecności w szkole – powody
 5. Usprawiedliwienie na LIBRUSIE
 6. Usprawiedliwienie z WF-u

Usprawiedliwienie nieobecności w szkole 

Żeby usprawiedliwić nieobecność dziecka w szkole - opiekun powinien skontaktować się w tym celu z wychowawcą klasy i poinformować go o przyczynach tej sytuacji. Jeśli dziecko zbyt długo nie pojawia się w szkole (powyżej kilkunastu dni), rodzic może otrzymać pisemne upomnienie od dyrekcji szkoły. Jeżeli to nie przyniesie efektu – dyrekcja może skierować sprawę na drogę postępowania administracyjnego. Dzieje się tak jednak w bardzo rzadkich sytuacjach, gdy uczeń wyraźnie uchyla się od obowiązku szkolnego.  

Jak napisać usprawiedliwienie do szkoły?

Czas dostarczenia usprawiedliwienia oraz jego formę każda placówka określa indywidualnie. Takie informacje najczęściej znajdują się w statucie szkoły. W usprawiedliwieniu nieobecności dziecka powinny znaleźć się:
 • Miejscowość
 • Data
 • Nagłówek („Usprawiedliwienie”)
 • Wprowadzenie („Uprzejmie proszę o usprawiedliwienie”, „Zwracam się z prośbą o usprawiedliwienie”)
 • Uzasadnienie swojej prośby (przyczyny nieobecności)
 • Informacja o załącznikach (jeśli są)
 • Zakończenie („Z poważaniem”, „Z wyrazami szacunku”)
 • Własnoręczny podpis.

Usprawiedliwienie nieobecności w szkole - wzór

Możesz także skorzystać z naszego gotowego wzoru usprawiedliwienia nieobecności szkolnej. Kliknij w obrazek, by otworzyć go lub wydrukować w oryginalnym rozmiarze. 

usprawiedliwienie wzór

Usprawiedliwienie nieobecności w szkole – powody

Dzieci w Polsce objęte są obowiązkiem szkolnym, co oznacza, że zajęcia mogą opuszczać tylko w wyjątkowych sytuacjach. Powody, dla których uczeń może nie pojawić się na lekcjach to między innymi:
 • choroba
 • złe samopoczucie 
 • pobyt w szpitalu
 • zaplanowana wizyta u lekarza specjalisty
 • ważna uroczystość rodzinna
 • nagłe zdarzenie losowe.

Usprawiedliwienie na LIBRUSIE

Rodzic może usprawiedliwić nieobecność dziecka na lekcjach poprzez portal LIBRUS (lub inny stosowany w szkole dziennik elektroniczny). Żeby napisać takie usprawiedliwienie, rodzic musi zalogować się do swojego konta. Dzięki temu nie ma ryzyka, że autorem usprawiedliwienia jest osoba, która nie ma uprawnień do jego wypisania. Następnie należy wysłać wiadomość do nauczyciela. Wychowawca automatycznie otrzyma powiadomienie o usprawiedliwieniu. W ten sposób wychowawca może na bieżąco usprawiedliwić nieobecność ucznia w szkole.
 
W wariancie Altum w LIBRUS Synergia dostępny jest moduł „e-Usprawiedliwienia”, wskazuje się tam początek i koniec okresu nieobecności dziecka w szkole, a także uzupełnia jej powód. Istnieje również możliwość zaznaczenia opcji, by powiadomienie otrzymali inni nauczyciele (poza wychowawcą), z którymi uczeń miał zajęcia w danym czasie.

Usprawiedliwienie z WF-u

Usprawiedliwienie, a właściwie zwolnienie z zajęć wychowania fizycznego, powinno mieć podobny schemat, jak standardowe usprawiedliwienie. Również należy w nim zawrzeć datę, powód nieobecności lub zwolnienia z zajęć wychowania fizycznego. Rodzic wypisuje taki dokument z powodu chwilowej niedyspozycji dziecka, która nie pozwala mu na wykonywanie ćwiczeń podczas lekcji. Przyczyną może być np.:
 • złe samopoczucie
 • miesiączka
 • okres rekonwalescencji po chorobie.

Długoterminowe zwolnienie z zajęć wychowania fizycznego powinno być wystawione przez lekarza.

Zobacz także: 
Redakcja poleca: Czy wody płodowe mogą odejść bez skurczów, wyjaśnia ginekolog [WIDEO]
Odejście wód płodowych przed pojawieniem się skurczów porodowych to jeszcze nic niepokojącego. Gdy wody płodowe odejdą, warto jednak się pospieszyć i jechać do szpitala, nawet jeśli skurcze wciąż nie występują. Dlaczego to ważne − tłumaczy ginekolog.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy