GRY
 
 

Centyle pod lupą

Chcesz mieć pewność, że maluszek prawidłowo rośnie i przybiera na wadze? Zaznacz długość albo ciężar jego ciała na siatkach centylowych i porównaj z normą.

niemowlę, miarka, mierzyć
fot. Panthermedia
W każdej książeczce zdrowia dziecka – na końcowych stronach – znajdują się siatki centylowe, czyli przedstawiony graficznie przebieg rozwoju fizycznego malucha. Pediatrzy i antropolodzy od wielu lat, w regularnych odstępach czasu, badają duże grupy dzieci i na podstawie wyników pomiarów (np. wysokości i ciężaru ciała, obwodu głowy i klatki piersiowej) opracowują siatki centylowe. Kolejne wartości pomiarów, odpowiednie do wieku dziecka, tworzą linie krzywe, wyznaczające tory jego rozwoju.
Czy takie same są siatki centylowe dla chłopców i dziewczynek?
Osobne siatki przygotowuje się dla dziewczynek i chłopców oraz np. dla wcześniaków. Jeśli co miesiąc będziesz ważyć i mierzyć swoje dziecko, stawiając na siatkach w odpowiednim miejscu kropkę, łącząca je krzywa zobrazuje rozwój twojego dziecka.
Linia środkowa – 50. centyl – oznacza przeciętną długość/wysokość i masę ciała dla danego wieku. Jeżeli punkty odpowiadające parametrom długości/wysokości i masy ciała dziecka znajdują się w granicach szerokiej normy, wszystko jest w porządku. Punkty leżące poniżej 3. lub powyżej 97. centyla wskazują na odchylenia od normy. Nie musi to oznaczać nic niepokojącego, ale mimo to warto poradzić się lekarza.

Ważenie i mierzenie niemowlaka

Dzieci zwykle przyprowadzane są do poradni jedynie z okazji szczepień i wtedy, gdy są chore. Jeśli jednak chcesz wiedzieć, ile waży twoje dziecko, zgłoś się do poradni, by zważyła go pielęgniarka. Albo zrób to sama,  ale musisz dysponować wagą, która waży z dokładnością do 10 dkg. Jeżeli chcesz masę ciała i długość dziecka nanosić na siatki centylowe, dokonuj pomiarów zawsze o tej samej porze, np. rano, godzinę po jedzeniu. Przez pierwsze trzy miesiące, kiedy dziecko ma fizjologicznie zgięte nóżki, nie mierz długości jego ciała, ze względu na ochronę stawów biodrowych. Jeśli noworodek urodził się o czasie, z masą ciała ok. 3–3,5 kg i ma dobry apetyt, wystarczy, że będziesz ważyła go co miesiąc.

Zobacz także: Jak niemowlę powinno przybierać na wadze

Redakcja poleca: Jakie leki na gorączkę u dziecka: radzi ekspert – film
Kiedy u dziecka trzeba obniżać gorączkę, lepszy będzie paracetamol czy ibuprofen? Dlaczego bardziej skuteczne są leki w syropie niż w czopku: wyjaśnia prof. Piotr Socha z Centrum Zdrowia Dziecka.
Doładuj
Przeładuj