Niemowlę nie przybiera na wadze
Adobe Stock
Dieta

Niemowlę nie przybiera na wadze: jak sprawdzić, czy się najadło? [EKSPERT RADZI]

Jeśli niemowlę nie przybiera na wadze, nie należy tego bagatelizować. Może to być pierwszą oznaką infekcji. Sprawdź, co radzi zaniepokojonym mamom prof. Kamil Hozyasz z Instytutu Matki i Dziecka.
prof. Kamil Hozyasz, kierownik Kliniki Pediatrii w IMiD
Prof. nadzw. dr hab. Konrad Kamil Hozyasz
Konsultacja merytoryczna

Waga noworodka tuż po porodzie spada – nie powinnaś mieć powodów do niepokoju, ponieważ jest to naturalny proces fizjologiczny. Po tygodniu od narodzin waga maluszka zaczyna powoli rosnąć, a trzytygodniowy noworodek powinien ważyć mniej więcej tyle, ile w chwili urodzenia.  A co jeśli niemowlę nie przybiera na wadze?

Spis treści:

 1. Waga dziecka w pierwszych miesiącach po narodzinach
 2.  Co robić, gdy niemowlę nie przybiera na wadze?
 3. Niemowlę nie przybiera na wadze. To może być choroba
 4. Jak często ważyć dziecko?
 5. Jak sprawdzić, czy dziecko się najada?
 6. Jak czytać siatki centylowe?

Waga dziecka w pierwszych tygodniach i miesiącach

Noworodek traci po porodzie 5–10% swojej wagi urodzeniowej. Jednak nie każde dziecko robi to tak samo szybko i to też jest naturalne. W pierwszych czterech miesiącach dziecko przybiera najszybciej na wadze, bo średnio 120–225 g na tydzień. Potem przyrost wagi zmniejsza się do 90–150 g na tydzień. Sześciomiesięczne niemowlę przybiera już tylko 50–80 g na tydzień. Przyjmuje się, że między 4. a 6. miesiącem życia niemowlę podwaja swoją wagę urodzeniową, a w okolicy pierwszych urodzin potraja ją.

Nadal masz wątpliwości, ile powinno przybierać twoje dziecko? Sprawdź wagę niemowlaka od urodzenia do 12. miesiąca  [TABELA].

Co robić, gdy niemowlę nie przybiera na wadze?

Jeśli martwisz się, że twój niemowlak nie przybiera na wadze, zacznij od wizyty u pediatry, który opiekuje się maluchem. To lekarz lub lekarka musi zdecydować, czy konieczna jest konsultacja ze specjalistą zajmującym się żywieniem najmłodszych. Jeśli tak – wskaże ci najbliższą poradnię gastroenterologiczną, dietetyczną lub żywieniową oraz wypisze niezbędne skierowanie. Placówki takie znajdują się m.in. przy Akademiach Medycznych, w Instytucie Matki i Dziecka, Centrum Zdrowia Dziecka oraz Centrum Zdrowia Matki Polki.

Możliwe, że lekarz zaleci:

 • Więcej kalorii. Już 3-miesięcznemu dziecku lekarz może zalecić dodawanie do mleka (odciągniętego z piersi albo mieszanki modyfikowanej) kleiku ryżowego, który wzbogaci posiłek. To dodatkowa porcja łatwo przyswajalnych węglowodanów. Kiedy nadejdzie pora na rozszerzanie diety, do każdej zupki dodawaj łyżkę dobrej jakości masła lub oliwy – dzięki temu posiłek będzie bardziej kaloryczny.
 • Specjalne tłuszcze MCT. Są lekkostrawne, więc szybko dostarczają energii – w sam raz dla dziecka, które słabo przybiera na wadze.
 • Sinlac. To bezglutenowa kaszka zbożowa, którą można podawać już od 5. miesiąca życia. Mogą ją dostawać również dzieci z alergią na białko mleka krowiego (jako uzupełnienie karmienia piersią lub mlekiem modyfikowanymi).

Niemowlę nie przybiera na wadze. To może być choroba

Czasem brak apetytu i słabe przybieranie na wadze mogą być oznaką choroby. Oto najczęstsze z nich:

 • Zespół złego wchłaniania. Brak apetytu bywa sygnałem, że dziecko może mieć tę chorobę. To dolegliwość jelita cienkiego, które nie może wchłonąć potrzebnych organizmowi składników pokarmowych i wydala je z kałem. Przykładem zespołu złego wchłaniania jest celiakia, czyli zespół nietolerancji glutenu. Maluch przestaje przybierać na wadze, a nawet chudnie, nie ma apetytu, ma wystający brzuszek i robi brzydko pachnące kupki. Dzieci z celiakią zazwyczaj cierpią także na anemię.
 • Anemia. Ta choroba jest spowodowana niedoborem żelaza, ważnego składnika hemoglobiny. Niedobór żelaza powoduje niedotlenienie tkanek, co wpływa niekorzystnie na pracę całego organizmu. Dziecko z anemią (niedokrwistością) jest blade, wciąż zmęczone, nie ma apetytu. Anemię leczy się, podając żelazo oraz preparaty poprawiające apetyt.
 • Alergia pokarmowa. Maluch uczulony na jakiś składnik jedzenia często słabiej przybiera na wadze. Jeśli twoje dziecko broni się przed jedzeniem, a po posiłku ma ból brzucha, oddaje luźne kupki ze śluzem, warto sprawdzić, czy nie macie do czynienia z alergią.
 • Infekcja. Długotrwały brak apetytu i słabe przybieranie na wadze mogą świadczyć o utajonej chorobie. Najczęściej wiąże się to z przewlekłą infekcją układu moczowego. Gdy nie jest ona leczona, może trwać bardzo długo. Jeśli więc dziecko, poza brakiem apetytu, nie ma innych wyraźnych objawów choroby (np. kataru, gorączki, bólu ucha), warto zrobić mu analizę moczu.

Jak często ważyć dziecko?

W pierwszych tygodniach życia warto to robić raz w tygodniu lub raz na dwa tygodnie. Od 2. miesiąca można ważyć niemowlę rzadziej – przy okazji szczepiennych wizyt u lekarza. Najlepiej, by dziecko było wtedy przed karmieniem i bez ubranka lub tylko w cienkiej koszulce.

Niemowlę nie przybiera na wadze: jak sprawdzić, czy się najada?

Jeśli karmisz swoje dziecko butelką, możesz łatwo oszacować, ile je twoje dziecko. Natomiast, jeśli karmisz maluszka wyłącznie piersią, można przyjąć, że twoje dziecko najada się gdy:

 • moczy 5–6 pieluszek dziennie, a mocz jest zupełnie bezwonny i jasny,​
 • wygląda zdrowo, jest spokojne i wyraźnie zadowolone po jedzeniu,
 • ssie efektywnie, czyli wyraźnie słyszysz, jak przełyka, w piersiach czujesz wtedy lekkie mrowienie związane z wypływem mleka. Większość niemowląt je co 2–3 godziny i sama budzi się na jedzenie.

Niemowlę nie przybiera na wadze: jak czytać siatki centylowe?

Siatki centylowe pomogą ci sprawdzić, czy maluch prawidłowo przybiera na wadze. Możesz je wydrukować –  uwaga: inne są siatki centylowe dla dziewczynek, inne są siatki centylowe dla chłopców. Znajdziesz je też na ostatnich stronach książeczki zdrowia dziecka. Powiemy ci, co to jest centyl i jak czytać siatki centylowe.

 • Jak posługiwać się siatką? Wybierz siatkę odpowiednią do wieku i płci swojego malca. Znajdź na osi poziomej punkt odpowiadający wiekowi, a na osi pionowej – jego wadze. Przeprowadź z tych dwóch punktów linie proste. Punkt przecięcia wyznaczy tzw. pozycję centylową.
 • Co to jest centyl? Wskazuje pozycję dziecka wśród wszystkich jego rówieśników. Jeżeli np. waga twojego malca jest na poziomie około 50. centyla, to znaczy, że jest on „średniaczkiem”, czyli połowa dzieci w jego wieku waży więcej, a druga połowa – mniej. Jeżeli natomiast parametry te są np. blisko 10. centyla, to oznacza, że 10% dzieci jest szczuplejszych od twojego, a 90% – cięższych.
 • Co oznacza tzw. wąska i szeroka norma? Jeśli linie przetną się między 25. a 75. centylem, nie musisz się martwić. Waga dziecka jest w tzw. wąskiej normie. To wartości, które obejmują połowę rówieśników twojego dziecka. Norma szeroka rozpina się między 10. a 90. centylem i obejmuje 80% dzieci. Wartości poniżej 10. i powyżej 90. centyla oznaczają, że maluszek wymaga konsultacji lekarskiej (sygnalizują niedowagę lub otyłość).
 • Co może niepokoić? Jeśli od urodzenia waga i wzrost malucha jest na poziomie np. 10. centyla, nie ma w tym nic złego. Niepokojąca jest nagła zmiana, np. spadek z pozycji pomiędzy 25. a 50. centylem na pozycję poniżej 3. centyla albo dysproporcja między wzrostem i wagą, np. waga poniżej 10. centyla, wzrost powyżej 75.

Zobacz także:

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
życzenia na andrzejki
Święta i uroczystości
Życzenia na andrzejki i wierszyki andrzejkowe – 21 propozycji
Joanna Biegaj
lektury klasa 6
Edukacja
Lektury do 6 klasy szkoły podstawowej – lista lektur szkolnych po zmianach 
Joanna Biegaj
obcięte dofinansowanie dla szkoły w chmurze
Edukacja
Szkoła w Chmurze – cena może wzrosnąć?
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
życzenia urodzinowe dla córki
Święta i uroczystości
Życzenia urodzinowe dla córki: piękne, wzruszające, mądre, od mamy i od taty
Joanna Biegaj
Przysłowia o nauce
Cytaty i przysłowia
Mądre przysłowia o nauce i wiedzy – 40 motywujących sentencji
Joanna Lechowicz
zgoda na samodzielny powrót dziecka ze szkoły
Uczeń
Zgoda na samodzielny powrót dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
Alimenty z funduszu
Prawo i finanse
Alimenty z funduszu: co trzeba zrobić, żeby otrzymać pieniądze? Nowe przepisy
Agnieszka Majchrzak
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
jak odpieluchować dziecko
Pielęgnacja
Odpieluchowanie dziecka: kiedy i jak to zrobić? Sprawdzone sposoby
Małgorzata Wódz
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA