Reklama

Zabawa jest główną formą aktywności dzieci. Im dziecko młodsze, tym więcej czasu zajmuje mu zabawa. W późniejszym wieku dzieci sporo czasu przeznaczają na naukę, ale to nie znaczy, że czas zabaw się dla nich skończył. Dorośli też przecież się bawią, bo zgodnie z definicją – zabawa to każda aktywność wykonywana dla przyjemności. Ale zabawy dla dzieci dostarczają nie tylko rozrywki.

Reklama

Zabawy dla dzieci – jaką pełnią rolę

To niesamowite, ale zabawy wpływają na całe mnóstwo aspektów życia dziecka. Są dla nich prawdziwą szkołą życia i doskonalą je pod każdym względem – fizycznym, emocjonalnym i intelektualnym.

Rola zabaw dla dzieci:

  • kształtowanie spostrzegawczości, pamięci, uwagi, a więc inteligencji
  • wzmacnianie mięśni, doskonalenie systemu nerwowego, czyli kształtowanie sprawności fizycznej
  • zaspokajają potrzebę aktywności i poznawania otoczenia
  • wspomagają rozwój emocjonalny poprzez naukę zwyciężania i przegrywania, odczuwania radości, satysfakcji, sportowej złości
  • uczą współpracy i funkcjonowania w grupie
  • kształtują wyobraźnię przestrzenną i orientację
  • stymulują rozwój zmysłów.

Nie wszystkie zabawy kształtują wszystkie te zdolności i cechy. Dlatego zabawy dla dzieci muszą być różnorodne. Jakie? Tym zajmujemy się poniżej i podpowiadamy, w co bawić się z dziećmi w ramach każdego rodzaju zabawy.

Zabawy dla dzieci – rodzaje

Specjaliści zajmujący się edukacją dzieci mówią o tym, że istnieje 6 rodzajów zabaw dla dzieci. Naprawdę warto je poznać i podsuwać swoim pociechom zabawy z różnych kategorii, aby rozwój dziecka był jak najbardziej wszechstronny. Podsuwamy też materiały, które zawierają propozycje bardzo konkretnych zabaw dla dzieci, a wybór jest naprawdę duży.

Zabawy ruchowe dla dzieci

Polegają na wykonywaniu dużej liczby ruchów, co może nie tylko wzmacniać mięśnie, ale i układ oddechowy oraz sercowo-naczyniowy dziecka. Zabawy ruchowe dla dzieci zaspokajają jedną z najbardziej podstawowych potrzeb dzieci – potrzebę ruchu. Zarówno zabawy ruchowe na dworze jak i zabawy ruchowe dla dzieci w domu kształtować mogą także naukę orientacji w przestrzeni i świadomość własnego ciała.

Przykłady zabaw ruchowych:

Manipulacyjne zabawy dla dzieci

Nazywa się je także zabawami funkcjonalnymi lub czynnościowymi. Polegają na tym, że dziecko wykonuje proste czynności, które jednak nie prowadzą do powstania czegokolwiek. Zalicza się do tej kategorii zabawy, w których maluch przenosi przedmioty z miejsca na miejsce, zmienia ich wzajemne ustawienie względem siebie. Przykładem takiej zabawy jest tablica manipulacyjna, zbieranie klocków do pudełka, układanie pluszaków na krześle itp.

Konstrukcyjne zabawy dla dzieci

Od manipulacyjnych różnią się tym, że w wyniku działań podjętych przez dziecko powstaje coś nowego. Taki rodzaj zabawy zaspokaja u dziecka potrzebę tworzenia. Doskonałym przykładem zabawy konstrukcyjnej jest zabawa klockami (idealne będą klocki konstrukcyjne), konstruowanie domowej „bazy” z krzeseł, koców i poduszek, robienie korali poprzez nawlekanie jarzębiny na nitkę itp.

Twórcze zabawy dla dzieci

Nazywane są też tematycznymi lub imaginacyjnymi czy symbolicznymi. Ich cechą charakterystyczną jest to, że dziecko używa przedmiotów w twórczy sposób (do celu, do którego pierwotnie nie zostały stworzone), odgrywa role, tworzy symboliczne prace artystyczne. Do tej kategorii należą także zabawy plastyczne dla dzieci.

Badawcze zabawy dla dzieci

To nic innego jak tak lubiane eksperymenty dla dzieci. Tego typu zajęcia wzbudzają w dzieciach ciekawość świata, tłumaczą jego działanie, pokazują skutki podejmowanych działań. Pozwalają nie tylko zaspokajać naturalną ciekawość dzieci, ich chęć do sprawdzania „co się stanie, gdy...”.

Dydaktyczne zabawy dla dzieci

Są to zajęcia przygotowane i prowadzone przez nauczyciela lub opiekuna. Mają wartości kształcące, a więc przekazują dzieciom konkretną wiedzę z jakiegoś obszaru. Można więc nazwać je zabawami edukacyjnymi. Wśród nich są zabawy matematyczne, językowe, przyrodnicze.

Aby zabawa spełniła swoją rolę, musi być spełnionych kilka warunków. Po pierwsze, i najważniejsze, zabawa powinna dziecku sprawiać przyjemność. Nie należy zmuszać dzieci do zabawy, bo jeśli nie chcą w niej brać udziału, to znaczy, że zmuszone do niej niewiele na niej skorzystają.

Dobra zabawa dla dzieci jest dla nich interesująca, angażuje je, dostarcza emocji i radości. I tego, przy wyborze zabaw dla dzieci naprawdę warto się trzymać. Jest tak duży wybór zabaw, że dla każdego dziecka znajdą się atrakcyjne propozycje.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama