zabawy dla dzieci na dworze
adobe stock
Gry i zabawy

Zabawy dla dzieci na dworze – najlepsze pomysły również na urodziny

Zabawy dla dzieci na dworze można wymyślać na poczekaniu, przypominając sobie choćby własne dzieciństwo. Nie pamiętasz, w co lubią bawić się maluchy na podwórku? Podajemy propozycje najpopularniejszych zabaw dziecięcych na świeżym powietrzu. Sprawdzą się niezależnie od pogody. Niektóre z powodzeniem wykorzystasz np. na urodzinach dziecka urządzanych w ogrodzie lub parku.

Zabawy dla dzieci mają dużo zalet. Oprócz tego, że integrują najmłodszych z rówieśnikami, uczą także zasad życia w grupie, wyrażania emocji oraz rozumienia uczuć innych osób. Rozwijają spryt, inteligencję emocjonalną i koordynację ruchową. Są także formą aktywności fizycznej, która jest niezastąpiona w dobie telewizji czy Internetu. Jakie zabawy na dworze dzieci polubią najbardziej?

Zabawy dla dzieci na dworze:


Zabawa w chowanego – to jedna z tych zabaw dla dzieci na dworze, którą znają zarówno nasi rodzice, jak i dziadkowie. Zabawa polega na tym, aby dobrze się schować na umówionym wcześniej terenie. Osoba, która szuka pozostałych dzieci, zamyka oczy i liczy np. do 15. W tym czasie reszta graczy musi się schować. Po odliczeniu zaczynają się poszukiwania. Zabawa w chowanego jest tym ciekawsza i dłuższa, im więcej dzieci bierze w niej udział. Zabawa w chowanego nie ma ograniczeń wiekowych, jeśli uczestniczą w niej maluszki i zabawa toczy się na mniej znanym terenie, najlepiej żeby dzieci ukrywały się razem z rodzicem (poczytaj więcej o zasadach bezpiecznej zabawy w chowanego).

Zabawa w berka – popularny „berek” to świetna atrakcja na świeżym powietrzu dla dzieci z nadmiarem energii lub po prostu tych, które lubią biegać! Zasady gry są bardzo proste. Na początku wybiera się osobę, która będzie berkiem. Jej zadaniem jest dogonienie dowolnego grającego, klepnięcie go w dowolną część ciała z okrzykiem „berek!”. Złapana w ten sposób osoba staje się berkiem i teraz ona goni pozostałych (poznaj też różne odmiany zabawy w berka). 

Gra w gumę – to jedna z tych zabaw na dworze znana rodzicom z własnego dzieciństwa. Wyrabia nie tylko koordynację ruchową, ale i pomysłowość. Potrzebny jest jedynie długi kawałek gumy, np. 2-3 metry, związany w kółko. Dwójka stojących naprzeciwko siebie dzieci zakłada gumę na kostki i rozciąga ją tak, aby była naprężona. Trzeci uczestnik naskakuje na gumę według ustalonego wcześniej układu np.: jedna noga musi znaleźć się na jednej gumie, druga na drugiej. Potem trzeba zrobić obrót o 180 stopni i znów trafić na gumę. Pomysł na grę w gumę jest dobry, zwłaszcza dla dzieci powyżej 5 roku życia. Ale można bawić się również z maluszkiem, który może przechodzić pod gumą na czworaka tak, żeby jej nie dotknąć (to od was zależy, jakie wymyślicie zasady).

Raz, dwa, trzy Baba-Jaga patrzy! – ta zabawa dla dzieci polega na tym, że jedna osoba, która jest w grze Babą-Jagą, odwraca się tyłem do reszty uczestników i krzyczy: „Raz, dwa trzy, Baba-Jaga patrzy”. W czasie, gdy Baba-Jaga jest odwrócona, pozostałe dzieci biegną w jej kierunku. Baba Jaga musi w tym samym czasie krzyknąć „patrzy” i odwrócić się przodem do graczy. Ten, któremu nie udało się zatrzymać w bezruchu na słowo „patrzy”, ląduje na starcie, zaś kto pierwszy dotknie Baby-Jagi, ten zamienia się z nią miejscem.

Wąż ze skakanki – skakać przez skakankę można pojedynczo lub w grupie. Jednak nie od dziś wiadomo, że najwięcej frajdy sprawiają te aktywności, które zrzeszają gromadkę dzieci. Jedną z popularniejszych zabaw z użyciem skakanki jest tzw. wąż. Zabawa polega na tym, że jeden z graczy trzyma koniec skakanki i kręci nią dookoła siebie, tuż przy ziemi. Reszta uczestników otacza osobę trzymającą skakankę i przeskakuje nad liną. Ten, kto pierwszy skusi, czyli dotknie skakanki, zajmuje miejsce kręcącego.

Ciuciubabka – to propozycja zabawy na świeżym powietrzu zarówno dla małych, jak i dużych dzieci. Jest prosta i nie wymaga większych przygotowań. Jednemu z graczy zawiązuje się na oczach chustkę (przez którą nie powinien nic widzieć). Jego zadanie polega na złapaniu jednego z uczestników. Chodzi oczywiście o to, by dobrze uciekać przed osobą w chustce i by dobrze łapać uciekających. Ważne, aby miejsce zabawy było bezpieczne, tak aby dziecko w chustce nie uderzyło o żaden kant i nie zrobiło sobie krzywdy.

Zobacz także:

Eksperymenty dla dzieci: jak zrobić tęczę [WIDEO]

Tiny Love mata słoneczny dzień
materiały prasowe
Rozwój
Jakie zabawki wpływają na rozwój emocjonalny i społeczny dziecka?
Pierwszy rok życia dziecka to czas, kiedy w organizmie małego człowieka zachodzą szybkie i intensywne zmiany. Niemowlę rozwija zdolności poznawcze, uczy się chwytać przedmioty, unosić główkę i korzystać ze zmysłów. Odpowiednio dobrane akcesoria, takie jak maty edukacyjne czy interaktywne zabawki, mogą pomóc maluchowi w poznawaniu świata.

Aby maluch nauczył się wyrażać radość, okazywać emocje czy budować więzi społeczne, potrzebuje narzędzi, które pomogą mu zdobyć te ważne umiejętności. Poznaj zabawki, które wpływają na rozwój emocjonalny i społeczny dziecka. Mata edukacyjna Słoneczny Dzień Mata edukacyjna Gimnastyka dla bobasa z pałąkami - Słoneczny Dzień jest rewolucyjnym u innowacyjnym rozwiązaniem w dziedzinie mat edukacyjnych dla dzieci. Zapewnia aktywny rozwój ruchowy, oraz radość z odkrywania nowych bodźców. Zabawa na macie zachęca malucha do unoszenia główki i chwytania przedmiotów. Jednocześnie pomaga dziecku wydłużyć czas spędzony na brzuszku, który przyczyni się do rozwoju ruchów całego ciała. To również wspaniale miejsce, które wpływa na rozwój emocjonalny i społeczny. Możesz położyć malucha na macie i udawać, że zabawki mówią do niego albo, że się cieszą lub smucą. Dzięki temu dziecko pozna różne emocje, a z czasem nauczy się je rozróżniać. Każdy rodzaj zabawy to okazja do poznawania świata, a czas spędzony z rodzicem jest dla dziecka niezwykle cenny. Gimnastyka dla bobasa z pałąkami - Słoneczny Dzień zawiera liczne urocze zabawki, aktywujące rozwój Twojej pociechy, bezpieczne lusterko, oraz elementy świecące i grające. Wyjątkowość maty dodatkowo gwarantuje przesuwany łącznik pałąków. Sprawia on, że możesz dostosować ułożenie zawieszek do potrzeb rozwojowych swojego dziecka. Twój maluszek będzie mógł mieć zabawki zawsze blisko rączek, a nawet bawić się na macie z tobą! Leżaczek - krzesełko 3w1 Close to Me Doskonałym rozwiązaniem, które wpływa na rozwój dziecka jest Leżaczek - krzesełko 3w1 Close to Me . To miejsce nie tylko do siedzenia w bezpiecznej dla malucha pozycji, ale także okazja do rozwoju poprzez zabawę. Twoje dziecko może zawsze znajdować się na wysokości twoich oczu, dzięki czemu możliwa jest komunikacja i...

logo KOPD
materiały prasowe
Patronaty
Jakie zabawki wybrać dla dziecka?
Które polskie firmy produkują najbezpieczniejsze zabawki dla dzieci? Jakie gry, książki i miejsca najlepiej wpływają na ich rozwój poznawczy, społeczny i emocjonalny?

Kapituła Komitetu Ochrony Praw Dziecka już po raz 18 rozstrzygnęła konkurs "Świat Przyjazny Dziecku" . Program został objęty honorowym patronatem Pani Prezydentowej Jolanty Kwaśniewskiej i Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara. Konkurs "Świat Przyjazny Dziecku" jest ogólnopolskim projektem Komitetu Ochrony Praw Dziecka. Powstał w 2002 roku w celu propagowania idei artykułów i miejsc, które w znaczący i pozytywny sposób wpływają na rozwój poznawczy, społeczny i emocjonalny oraz na wrażliwość estetyczną dziecka. KOPD chce w ten sposób promować najbezpieczniejsze i spełniające najwyższe standardy produkty: książki, zabawki, multimedia, akcesoria szkolne, miejsca, inicjatywy oraz portale dedykowane dzieciom. Partnerami akcji są: marka NAN 2, Sanofi, Barlinek i Teatr Roma.  "Jestem pozytywnie zaskoczona jak wiele naszych rodzimych produktów zostało zaprojektowanych na bardzo wysokim poziomie. Ogromnie cieszy mnie duży wybór zarówno gier planszowych, jak i puzzli zgłoszonych do tegorocznej edycji konkursu. Ta forma wspólnego spędzania czasu bardzo pozytywnie wpływa na rozwój psychomotoryczny dziecka jak również uczy zdrowej rywalizacji i budowania prawdziwej relacji w komunikacji międzyludzkiej"- mówi Magdalena Stachowiak-Alexandrowicz, członek zarządu Komitetu Ochrony Praw Dziecka. "Zgłoszone zabawki są bardzo różne: od klasycznych klocków, gier planszowych po te wykorzystujące nowe technologie. Niektóre z nich stanowią stały element życia każdego pokolenia. W końcu nie sposób wyobrazić sobie dzieciństwa bez drewnianych klocków, puzzli czy zabawy w szpital. Jednak w dzisiejszych czasach nie unikniemy także gier opartych na technologii. Warto pamiętać, że mogą one zarówno pomóc w rozwoju dziecka, jak i zaszkodzić. Dlatego należy wybierać tylko te sprawdzone i bezpieczne dla dzieci. Takie właśnie produkty i usługi zostały...

zabawki montessori
AdobeStock
Gry i zabawy
Zabawki Montessori - w niczym nie przypominają tradycyjnych zabawek [Przegląd]
Pomoce Montessori to często przedmioty domowego użytku. Ale właśnie ich prostota powoduje, że tak wspaniale rozwijają maluchy. Oto najciekawsze ich propozycje.

Maria Montessori to autorka słynnej metody przedszkolnego wychowania dzieci polegającej na wspieraniu spontaniczności i twórczości dziecka . Jej filozofia wychowywania polega na podążaniu za dzieckiem, nieograniczaniu mu swobody, ale na bacznej obserwacji jego zainteresowań i ich wspieraniu. Na czym polegają pomoce Montessori Nie znajdziesz wśród nich zabawek, jakie spotyka się w tradycyjnych przedszkolach: misiów, bajkowych księżniczek i superbohaterów czy elektronicznych gadżetów. Dzieci mają do dyspozycji specjalnie dla nich przygotowane materiały rozwojowe oraz przedmioty użytku codziennego. Każdy z nich jest tylko w jednym egzemplarzu . Ich celem jest: zachęcenie dziecka do aktywności; pobudzenie ciekawości świata; ćwiczenia motoryki; rozwój zmysłów dziecka; kreatywnego myślenia. Jedna pomoc służy do nauki pojedynczej umiejętności - tak aby dziecko mogło się w pełni skoncentrować na jej opanowaniu. Stąd np. drewniana wieża służąca do nauki pojęć "duży", "mały" będzie tylko w jednym kolorze, tak aby dziecko nie rozpraszało się wielością bodźców. Zabawki Montessori dla niemowlaków (0 – 12 miesięcy) Na tym etapie rozwoju chodzi w pierwszym rzędzie o pobudzenie rozwoju zmysłu wzroku , dotyku i słuchu dziecka. Najczęściej służą temu: karuzele zwane mobilami, które stymulują rozwój wzroku niemowlaka - chodzi w nich o naukę kolorów, najpierw poprzez pokazywanie ich kontrastowych zestawień: czerni i bieli, a następnie wprowadzanie, kiedy wzrok dziecka jest już na to gotowy, różnych odcieni jednego koloru; drewniane gryzaczki, grzechotki, dyski (dwa połączone drewniane krążki, aby dziecko uczyło się przekładać z rączki do rączki) - kiedy dziecko zaczyna próbować łapać i sięgać po przedmioty; tzw. kosze skarbów , czyli zebrane do koszyka różne przedmioty codziennego użytku, np....

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz