
Tablica manipulacyjna to zabawka edukacyjna, wspierająca rozwój. Popularność tablic sensorycznych ciągle rośnie, bo nie dość że pozwalają dziecku na odkrywanie świata, to jeszcze wykorzystuje się w nich prawdziwe, „dorosłe” elementy, a nie zabawkowe zamienniki. Zabawa tablicą manipulacyjną to prawdziwa frajda. Pokazujemy, jak zrobić tablicę manipulacyjną krok po kroku dla dziecka w różnym wieku.
Spis treści:
- Co to jest tablica manipulacyjna?
- Po co dziecku tablica manipulacyjna?
- Tablica manipulacyjna jako zabawka Montessori
- Tablica manipulacyjna krok po kroku
Co to jest tablica manipulacyjna?
Tablica manipulacyjna dla dziecka to zwykle drewniana płyta, na której przyczepione są różne elementy do zabawy. Najczęściej tablice sensoryczne mają kształt prostokąta, ale mogą to być również chmurki, serca, zwierzątka, czy cokolwiek innego, co da się wyciąć z drewnianej płyty.
Najważniejszą częścią tablicy manipulacyjnej jest to, co się na niej znajduje. Możliwości jest wiele, mogą to być różnego rodzaju zamki, zatrzaski, suwaki, łańcuszki, guziki i pętelki, wtyczki i gniazdka, atrapa buta ze sznurowadłem, koła zębate, zegarek ze wskazówkami, klamki, włączniki i inne.
Po co dziecku tablica manipulacyjna?
Tablica manipulacyjna pozwala zaspokajać naturalną potrzebę poznawania świata. Niemowlaki, ale i roczne dzieci oraz kilkulatki, interesują się wszystkim, co je otacza. Niestety wiele z przedmiotów, jakie znajdują się w mieszkaniu, jak np. gniazdka elektryczne, nie jest dla nich bezpiecznych. Jeśli zatem dziecko wykazuje zainteresowanie kontaktami, kluczami czy zamkami, warto podarować mu tablicę manipulacyjną, która nie stanowi żadnego zagrożenia. Dziecko będzie mogło bawić się ulubionymi gadżetami, przy okazji rozwijając wyobraźnię i sprawność manualną.
Tablica manipulacyjna to zabawka Montessori
Zwolennicy wychowywania dzieci zgodnie z wytycznymi Marii Montessori dobrze wiedzą, jak ważne jest podążanie za potrzebami dziecka i oferowanie mu zabaw, które jednocześnie czegoś je nauczą. Tablica manipulacyjna, nazywana też sensoryczną (bo rozwija różne zmysły dziecka), idealnie wpisuje się w nurt wychowania Montessori.
Tablica manipulacyjna dla dziecka pozwala na:
- rozwijanie zdolności manualnych,
- ćwiczenie koordynacji ręka-oko,
- naukę samodzielności,
- rozwój psychomotoryczny,
- ćwiczenie koncentracji, logicznego myślenia,
- rozbudzenie kreatywności dziecka.
Tablicą manipulacyjną można bawić się właściwie wszędzie, wystarczy położyć ją na kawałku podłogi i pozwolić dziecku na odkrywanie poszczególnych elementów. Można ją także zawiesić na ścianie w pokoju dziecka, wówczas dodatkowo będzie stanowiła ciekawą dekorację.
Świetne tablice manipulacyjne dla dzieci znajdziecie np. tutaj:
Tablica manipulacyjna krok po kroku
Tablica manipulacyjna to po prostu kawałek dość twardej drewnianej płyty albo dykty, do której przymocowuje się różne elementy. Najważniejsza jest właśnie ta podstawa: musi być stabilna i pozbawiona drzazg czy ostrych krawędzi. Dopasuj wymiary płyty do potrzeb dziecka oraz miejsca, w którym zawiesisz tablicę manipulacyjną. Wykorzystaj np.:
- front starej szafki
- półkę
- płytę MDF
Potem wybierz elementy, które przytwierdzisz do tablicy sensorycznej za pomocą kleju.
Tablica manipulacyjna dla niemowlaka może mieć:
- włącznik światła
- zegar
- koła zębate
- labirynty
- puzzle
Możesz też kupić taki gotowy zestaw elementów do tablicy manipulacyjnej dla maluszka:
Tablica manipulacyjna dla rocznego dziecka może mieć:
- aparat telefoniczny
- dzwonek od roweru
- liczydło
- klamkę
- kłódkę
- zasuwkę do drzwi
Jeśli nie masz w domu tych rzeczy, wybierz gotowy zestaw elementów do tablicy sensorycznej dla starszego dziecka:
Upewnij się, że wszystkie elementy są bezpieczne i mocno przyczepione do podłoża. Tablicę manipulacyjną postaw pionowo i przytwierdź do ściany, tak aby dziecko mogło przy niej stać lub siedzieć.
Zobacz też:

W domu aktorki niespełna tydzień temu było wielkie święto - mała Helenka skończyła roczek! Z tej okazji przybyło wielu gości, ciocie, wujkowie, w tym także inne znane mamy, np. Maja Bohosiewicz. Aktorka własnoręcznie, z niewielką pomocą bratowej, upiekła nawet tort. Całe to radosne wydarzenie możemy obejrzeć na zdjęciach zamieszczonych na Instagramie Frycz. Wśród prezentów, które dostała Helenka, szczególnie jeden przykuł naszą uwagę - dziewczynka dostała lamę! Drewniana lama z mnóstwem pokręteł Lama jest drewniana i jest wielkości Helenki. Jest to tablica manipulacyjna , a do jej powierzchni przymocowane są różnego rodzaju pokrętła, przełączniki, zębatka, zamek do drzwi, sznurowadło i inne skarby. Małe dzieci uwielbiają bawić się takimi rzeczami. Pewnie niejedna z was zorientowała się, ile frajdy ma maluch z dania mu do rączek zwykłych kluczy lub z majstrowania przy zamku do drzwi wejściowych. Dzięki takiej zabawie dziecko może poznawać świat na własną rękę . Tablica zachęca do ćwiczenia sprawności małych paluszków. Pozwala na odkrywanie zależności między działaniem rączek i skutkiem, jaki z tego wynika np. przełączenie pstryczka spowoduje zapalenie żarówki, przesunięcie zasuwki pozwala otworzyć małe drzwiczki itd. - Więcej niż jedno zwierze ? #lama😜 💕 Dziękujemy za przepiękny prezent💕 Jest trąbka, zamek błyskawiczny i frędzelki do siarpania 🙌🏻 ,labirynt dla kotka, gwizdek, pstryczek i światełka i dużo wszystkiego 🙈 Super to jest 💕- podziękowała na Instagramie Frycz. View this post on Instagram Więcej niż jedno zwierze ? #lama😜 💕 Dziękujemy za przepiękny prezent💕 Jest trąbka, zamek błyskawiczny...

Prezent dla rocznego dziecka powinien być nieco inny niż dla kilkumiesięcznego maluszka, w końcu dziecko po pierwszym roku przestaje być już niemowlakiem! Roczniak jest coraz bardziej świadomy i ciekawy wszystkiego, staje się też ruchliwy i aktywny, zaczyna chodzić i poznawać swoje otoczenie. Zabawki dla rocznego dziecka powinny więc wspierać i stymulować jego rozwój, sprawiać, by odkrywanie świata go nie nudziło, a było wielką przygodą. Przygotowałyśmy dla was 10 bardzo atrakcyjnych zabawek dla rocznego dziecka oraz propozycje praktycznych prezentów, które można zamówić w internecie, bez krążenia po sklepach z zabawkami. To absolutne hity testowane na dzieciach! Sprawdzą się zarówno jako prezent dla rocznej dziewczynki , jak i prezent na roczek dla chłopca . Spis treści: Zabawki dla rocznego dziecka Arka Noego, Dumel Discovery Klocki, Mega Bloks, Fisher-Price Mata z miękkimi samochodzikami, K’S Kids Kulodrom z kuleczkami, Clementoni Tablica znikopis, Malplay Pociąg podróżnika, Vtech Chodzik pchacz gawędziarz, Vtech Odkrywczy domek, Dumel Discovery Zestaw książeczek o Puciu, Nasza Księgarnia Bajki dźwiękowe Rowerek, Junoria Mini Bike Praktyczne prezenty dla rocznego dziecka Zabawki dla rocznego dziecka Wybierając prezent dla rocznego dziecka, można dostać zawrotu głowy. Choć grzechotki i gryzaki nadal będą wzbudzały zainteresowanie u roczniaka, to już najwyższy czas na poważne zabawki. Podczas zakupów warto sugerować się jakością i kupić naprawdę fajny prezent, solidny i trwały, który długo posłuży dziecku. Zabawka dla roczniaka musi być też bezpieczna i posiadać odpowiednie atesty, ale co najważniejsze: powinna zaciekawiać i zachęcać do odkrywania! Dobrym pomysłem są też zabawki...

Rodzice często nie wiedzą, jaki prezent kupić dla 5-latka. Podpowiadamy: jeśli chcesz, aby chłopiec prawidłowo się rozwijał, kup mu zabawki, które gwarantują zabawę naprzemienną (taką, w której praca w skupieniu przeplatana jest zabawą ruchową). Dlatego najlepsze prezenty dla 5-latka to zabawki edukacyjne i sportowe. Wybrałyśmy najbardziej wartościowe pomysły na urodziny, święta i Dzień Dziecka dla chłopca. Wszystkie tanie! Spis treści: Co na prezent dla 5-latka? Najlepsze pomysły na prezent dla 5-latka: Pacynki Transformers z autem Cymbergaj (hokej stołowy) Mikroskop Tablica magnetyczna i kredowa Zestaw klocków konstrukcyjnych Gra Pędzące żółwie Co na prezent dla 5-latka? Na prezent dla 5-latka wybrać zabawkę, która pozwoli maluchowi realizować dziecięce pomysły, a jednocześnie pomoże kształtować kompetencje przydatne w szkole – samodzielność, cierpliwość, dokładność, planowanie, myślenie przyczynowo-skutkowe. Warto więc kupić dla chłopca zabawki i przyrządy rozwijające: sprawność ruchową – piłka, rower, rolki, hulajnoga, skakanka, zdolności plastyczne – kredki, farby, modelina, ciastolina, plastelina, kreatywność – przeplatanki, mozaiki, zestawy klocków , umiejętności współpracy (pięciolatki jeszcze nie radzą sobie z wygrywaniem i przegrywaniem) – planszówki dla dzieci , zainteresowanie otaczającym światem – globus, mapa, wyobraźnię – puzzle, figurki zwierzątek, superbohaterów i postacie z ukochanych bajek. Do prezentu dołącz kartkę okolicznościową, w którą wpiszesz np. życzenia urodzinowe dla syna . Stanie się ona po latach cenną pamiątką. Najlepsze pomysły na prezent dla 5-latka Pięciolatek to już w pełni ukształtowany przedszkolak, który lada moment zrobi kolejny...