palma wielkanocna
fot. AdobeStock

Jak zrobić palmę wielkanocną na Niedzielę Palmową – tradycyjną i na czas kwarantanny?

Palma wielkanocna to symbol odradzającego się życla. Robi się ją na Niedzielę Palmową, która rozpoczyna tydzień przygotowań do świąt Wielkanocy. To czas nadziei na zmiany, jak nadchodzą wraz odrodzeniem się życia po zimie. Zrób z dzieckiem palmę wielkanocną i opowiedz mu o tradycjach związanych z Niedzielą Palmową.
Agnieszka Majchrzak
palma wielkanocna
fot. AdobeStock
Mało jest tak kolorowych i zwiastujących nadzieję świąt, jak Wielkanoc. Także dla dzieci są to niezapomniane chwile. Kolorowanie jajek, szykowanie koszyczka ze święconką, szukanie słodyczy od zajączka i śmigus-dyngus to wspaniała zabawa. Z pewnością także Niedziela Palmowa może być ogromnym przeżyciem, zwłaszcza gdy razem z dzieckiem rozpoczniecie ją od zrobienia wielkanocnej palmy. Podajemy sposób wykonania tradycyjnej palmy i podpowiadamy, jak można sobie poradzić z jej przygotowaniem w czasie kwarantanny.

Palma wielkanocna, czyli zwycięstwo życia

W tradycji chrześcijańskiej palma wielkanocna jest symbolem męczeństwa i triumfu – Męki i Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa oraz nieśmiertelności duszy. Palmami dekoruje się mieszkania, a ich pojawienie się oznacza, że do świąt wielkanocnych jest już bardzo blisko.

Ze względu na klimat panujący w Polsce trudno mieć prawdziwe liście palmowe, dlatego tradycyjną palmę wielkanocną (z reguły ma postać smukłego, dość wysokiego pionowego bukietu), robi się z:
 
 • gałązek trzciny;
 • wierzby;
 • ziół;
 • bukszpanu;
 • jałowca.

Palmy przyozdabiane są suszonymi kwiatami bądź wstążkami. Palmy w Polsce osiągają wysokość od kilkunastu centymetrów do kilkudziesięciu metrów. Poświęcone są przechowywane przez cały rok aż do Środy Popielcowej. Wówczas spala się je, a z powstały popiół służy do posypania głów wiernych.
Redakcja poleca: Szablon zająca wielkanocnego i przepis na piękną girlandę z papieru [WIDEO]
Nie masz pomysłu jak przystroić dom na święta? Zrób z dzieckiem łańcuch wielkanocny, którego motywem przewodnim będzie wielkanocny zając - szablon zająca do druku i instrukcja na filmie pozwolą ci stworzyć niepowtarzalną dekorację.

Jak zrobić tradycyjną palmę wielkanocną?

Do przygotowania tradycyjnej palmy potrzebne są gałązki. Z reguły są to: bazie zwane też kotkami, czyli charakterystyczne puchate kwiatostany wierzby, ale także gałązki brzozy z pierwszymi listkami, kwitnąca leszczyna z kotkami z charakterystycznym złotawym pyłkiem lub forsycje. Możecie zrobić wiązankę z kilku gałązek, przewiązać ją kolorowymi wstążkami, paskami różnobarwnej krepiny lub papieru.

Do przygotowania wielkanocnej palemki można wykorzystać:
 • gałązki bazi;
 • suszone trawy;
 • zboża – zwłaszcza nadają się: dmuszek jajowaty, tymotka łąkowa, proso, owies;
 • gałązki bukszpanu;
 • mocną nić;
 • nożyczki;
 • ewentualnie farbki – można nimi ufarbować rośliny, aby nabrały ładnych jaskrawych kolorów.

Przygotowanie:
 1. Z kilku gałązek bazi i traw przygotujcie bazę. Całość mocno zwiążcie nitką. 12 cm poniżej jej czubka przywiążcie krótko przycięte puchate trawy.
 2. Poniżej traw ułóżcie bukszpan – przyczepcie jego pojedyncze gałązki nitką do palemki, a potem okręćcie je wszystkie razem jeszcze raz.
 3. Podobnie upnijcie kolejne warstwy roślin, układając je coraz niżej, przeplatając kolory traw. Wszystkie łodyżki owińcie ściśle nitką, aby wygodnie było je trzymać.

Z czego można zrobić palmę wielkanocną w czasie kwarantanny?

W czasie zagrożenia koronawirusem palmę wielkanocną najlepiej przygotować z materiałów, które można znaleźć w domu. Tradycyjnym rozwiązaniem jest zrobienie kwiatów z bibuły lub krepiny, które będą umieszczone na patyczkach lub słomkach do napojów. Nie macie bibuły, ani patyczków? Poszukajcie innych pomysłów. W tym roku Święta Wielkanocne będą inne, np. nie pójdziemy ze koszyczkiem do kościoła, dlatego zupełnie inna może być też wasza palma.

Kryzysowa palma wielkanocna może mieć postać wyklejanki z kolorowego papieru, np. dodatkowo udekorowanej jajkami.
Palma wielkanocna do zrobienia z dzieckiem


Można też do przygotowania palmy wielkanocnej wykorzystać gałązki roślin, które uprawiacie w domu, np. paproci, które ozdobicie kwiatem storczyka lub kwiatkami wyciętymi z kolorowego papieru.
palma wielkanocna z roślin domowych
 

Skąd wywodzi się Niedziela Palmowa?

Niedziela Palmowa („Niedziela Męki Pańskiej”, zwana też „Kwietną” lub „Wierzbną”) rozpoczyna Wielki Tydzień, czyli czas bezpośrednio poprzedzający Święta Wielkanocne (w tradycji żydowskiej święto Paschy). W tym dniu chrześcijanie obchodzą pamiątkę uroczystego wjazdu Chrystusa do Jerozolimy, na pięć dni przed jego męczeńską śmiercią na krzyżu. Według Ewangelii zgromadzone wówczas tłumy słały płaszcze na drodze, rzucały gałązki oliwne i palmowe, wołając: Hosanna Synowi. Nazwa święta pochodzi od wprowadzonego w XI w. zwyczaju święcenia palm. Dotarł on także na Zachód w V-VI w. W Polsce tradycja Niedzieli Palmowej sięga średniowiecza.

Kiedy wypada Niedziela Wielkanocna?

Niedziela Palmowa jest ruchomym świętem w kalendarzu uroczystości chrześcijańskich, przypadającym 7 dni przed Wielkanocą. Rozpoczyna Wielki Tydzień. Najwcześniej może wypaść 15 marca, najpóźniej 18 kwietnia. Ma to związek z ruchomością daty Wielkanocy. Na soborze nicejskim, w 326 roku ustalono, że Wielkanoc świętowana powinna być w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca, następującej po 20 marca. Stąd możliwe aż 4 tygodnie rozpiętości: Wielkanoc najwcześniej może wypaść 22 marca, najpóźniej – 25 kwietnia.
Nasza rada: możesz wyjaśnić dziecku, skąd się wzięły wielkanocne tradycje, opowiedzieć o tym, jak Chrystus przybył do Jerozolimy na święto Paschy. Mieszkańcy miasta ujrzawszy Jezusa jadącego na osiołku, zaczęli z radością go witać. Wiedzieli, że czyni on cuda i wierzyli, że stanie się królem Jerozolimy, który pokona ich wrogów. Rozkładali przed nim swoje szaty i radośnie wymachiwali palmowymi gałązkami, trzymanymi w dłoniach.

Na pamiątkę tamtych wydarzeń chrześcijanie co roku obchodzą Niedzielą Palmową. Tego dnia wierni gromadzą się poza kościołem na wyznaczonym miejscu. Tam kapłan święci przyniesione palmy – symbol odradzającego się życia - i czyta Ewangelię o wjeździe Jezusa do Jerozolimy. Następnie procesja z palmami rusza do kościoła, śpiewając pieśń ku czci Chrystusa. Na jej czele niesie się krzyż przyozdobiony palmą.

Zobacz też:


 
Oceń artykuł

Ocena 3 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy