jak zrobić palmę wielkanocną
fot. AdobeStock

Jak zrobić palmę wielkanocną – tradycyjną, egzotyczną albo z tego, co masz w domu

Jeżeli zastanawiasz się, jak zrobić palmę wielkanocną, mamy 5 różnych propozycji – nawet takie, które wykorzystać można podczas kwarantanny. Palma wielkanocna to symbol odradzającego się życla. Robi się ją na Niedzielę Palmową, która rozpoczyna tydzień przygotowań do świąt Wielkanocy. To czas nadziei na zmiany i na odrodzenie się życia po zimie.
Agnieszka Majchrzak
jak zrobić palmę wielkanocną
fot. AdobeStock
Podajemy sposób wykonania tradycyjnej palmy i podpowiadamy, jak zrobić palmę wielkanocną w czasie kwarantanny, bez wychodzenia z domu. Mało jest tak kolorowych i zwiastujących nadzieję świąt, jak Wielkanoc. Także dla dzieci są to niezapomniane chwile. Kolorowanie jajek, szykowanie koszyczka ze święconką, szukanie słodyczy od zajączka i śmigus-dyngus to wspaniała zabawa. Włączcie do niej szykowanie własnoręcznie zrobionej palemki.

Spis treści: 1. Palma z bukszpanu i wstążeczki od kwiatów
2. Egzotyczna palma z papieru
3. Palma-wyklejanka

Z czego zrobić palmę wielkanocną

W tradycji chrześcijańskiej palma wielkanocna jest symbolem męczeństwa i triumfu – męki i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa oraz nieśmiertelności duszy. Palmami dekoruje się mieszkania, a ich pojawienie się oznacza, że do świąt wielkanocnych jest już bardzo blisko.

Ze względu na klimat panujący w Polsce trudno o prawdziwe liście palmowe w naszym kraju. Dlatego tradycyjną polską palmę wielkanocną (z reguły ma postać smukłego, dość wysokiego pionowego bukietu), robi się z:
 • gałązek trzciny,
 • wierzby,
 • ziół,
 • bukszpanu,
 • jałowca.

Palemki przyozdabiane są suszonymi kwiatami lub wstążkami. Palmy wielkanocne w Polsce osiągają wysokość od kilkunastu centymetrów do kilkudziesięciu metrów. Poświęcone są przechowywane przez cały rok aż do Środy Popielcowej. Wówczas spala się je, a tak powstały popiół służy do posypania głów wiernych.

Jak zrobić z dzieckiem tradycyjną palmę wielkanocną

Do przygotowania tradycyjnej palmy potrzebne są gałązki. Z reguły są to: bazie zwane też kotkami, czyli charakterystyczne puchate kwiatostany wierzby, ale także gałązki brzozy z pierwszymi listkami, kwitnąca leszczyna z kotkami z charakterystycznym złotawym pyłkiem lub forsycje. Możecie zrobić wiązankę z kilku gałązek, przewiązać ją kolorowymi wstążkami, paskami różnobarwnej krepiny lub papieru.

Do przygotowania wielkanocnej palemki można wykorzystać:
 • gałązki bazi,
 • suszone trawy,
 • zboża – zwłaszcza nadają się: dmuszek jajowaty, tymotka łąkowa, proso, owies;
 • gałązki bukszpanu,
 • mocną nić,
 • nożyczki,
 • ewentualnie farbki – można nimi ufarbować rośliny, aby nabrały ładnych jaskrawych kolorów.

jak zrobić palmę wielkanocną tradycyjną
fot. Adobe Stock

Przygotowanie:
 1. Z kilku gałązek traw, albo traw i bazi, przygotujcie bazę – wąski bukiecik. Całość mocno zwiążcie nitką. 12 cm poniżej jej czubka przywiążcie krótko przycięte puchate trawy.
 2. Poniżej traw ułóżcie bukszpan – przyczepcie jego pojedyncze gałązki nitką do palemki, a potem okręćcie je wszystkie razem jeszcze raz.
 3. Podobnie upnijcie kolejne warstwy roślin, układając je coraz niżej, przeplatając kolory traw. Wszystkie łodyżki owińcie ściśle nitką, aby wygodnie było je trzymać.

Jak zrobić palmę wielkanocną z bukszpanu

jak zrobić palmę wielkanocną z bukszpanu
fot. Adobe Stock

Palemka jest tylko symbolem, dlatego i ona sama może być mniej ozdobna, bardziej symboliczna. Najprostszą palmę wykonuje się z bazi (gałązek wierzby) i bukszpanu. Może to być taki zwykły bukiet, jak na zdjęciu powyżej, ale można też go formować tak, aby dłuższe gałązki bazi były w dolnej części obłożone gałązkami bukszpanu. Całość trzeba na dole ciasno obwiązać nitką.
W tym roku ze zdobyciem bukszpanu może być kłopot, gdyż w Polsce zapanowała plaga gąsienic, które zabijają te krzewy. Gałązki bukszpanu można zastąpić innymi zimozielonymi roślinami: np. trzmieliną – jest bardzo ozdobna, zielono-biała lub zielono-żółta

Jak zrobić palmę wielkanocną podczas kwarantanny

W czasie zagrożenia koronawirusem palmę wielkanocną najlepiej przygotować z materiałów, które można znaleźć w domu. Dobrym rozwiązaniem jest zrobienie kwiatów z bibuły lub krepiny, które będą umieszczone na patyczkach lub słomkach do napojów. Nie macie bibuły, ani patyczków? Poszukajcie innych pomysłów. Aby ułatwić wam zadanie, poniżej podpowiadamy, jak zrobić palmę wielkanocną domowymi sposobami.

jak zrobić palmę wielkanocną z bukszpanu i wstążeczki
fot. Adobe Stock

1. Palma z bukszpanu i wstążeczki od kwiatów

O bukszpan lub inne zielone gałązki można poprosić przyjaciół – niech przyniosą je ze spaceru i podrzucą wam na wycieraczkę. Poproście też o jeden patyk o średnicy ok. centymetra lub kilka cieńszych. Do patyczków przywiążcie nitką bukszpan, tak, aby utworzył zieloną miotełkę na jednym końcu patyków.

Z wąskiej wstążki, takiej jak do kwiatów, zróbcie dekorację. Potnijcie wstążeczkę na odcinki o długości 4-5 cm i przygotujcie klej do klejenia na gorąco. Każdy odcinek wstążeczki składajcie na pół, tworząc z niego pętelkę. Jej końce przykleić trzeba do patyczków, zaczynając tuż pod miotełką z bukszpanu. Oklejajcie patyczki pętelkami dookoła, układając ich kolejne warstwy. Jeśli macie kilka różnokolorowych wstążeczek, można zrobić taką palemkę, jaką widać na zdjęciu powyżej.

Można też do przygotowania palmy wielkanocnej wykorzystać gałązki roślin, które uprawiacie w domu, np. paproci, które ozdobicie kwiatem storczyka lub kwiatkami wyciętymi z kolorowego papieru.
Redakcja poleca: Szablon zająca wielkanocnego i przepis na piękną girlandę z papieru [WIDEO]
Nie masz pomysłu jak przystroić dom na święta? Zrób z dzieckiem łańcuch wielkanocny, którego motywem przewodnim będzie wielkanocny zając - szablon zająca do druku i instrukcja na filmie pozwolą ci stworzyć niepowtarzalną dekorację.

2. Egzotyczna palma wielkanocna z papieru

jak zrobić palmę wielkanocną z papieru
fot. Adobe Stock

Przygotujcie papier kolorowy, a jeszcze lepszy będzie kolorowy karton. Wytnijcie z niego długie, smukłe listki (długość ok. 25-30 cm, szerokość 1 cm), takie, jakie ma prawdziwa palma. Na jedną palemkę wystarczy wyciąć tylko trzy takie liście. Następnie potnijcie papier lub kolorowy karton na paski o szerokości 0,5-1 cm i długości 20 cm. Zróbcie z nich przeplatankę tak, aby każdy paseczek przechodził na zmianę pod i nad ułożonymi poprzecznie do niego paseczkami. Sklejajcie paski podczas przeplatania.

Gdy klej wyschnie, otrzymacie arkusz z plecionego papieru. Zetnijcie rogi na jednym boku, aby otrzymać zamiast niego szpic. Teraz zwińcie arkusz plecionki w rożek, tak aby szpic był na górze w bardziej otwartej części rożka. Zwiążcie rożek u dołu i przywiążcie wstążką do patyka. Od wewnątrz rożka wklejcie trzy listki palmowe. Gotowe!

3. Palma-wyklejanka

Palma wielkanocna szykowana w warunkach kwarantanny może mieć postać wyklejanki z kolorowego papieru, np. dodatkowo udekorowanej jajkami lub pisankami. Co prawda nie wstawicie jej do wazonu, ale można ją położyć na stole, aby stanowiła jego świąteczną dekorację:

Palma wielkanocna do zrobienia z dzieckiemfor. Adobe Stock

Skąd wywodzi się Niedziela Palmowa

Niedziela Palmowa („Niedziela Męki Pańskiej”, zwana też „Kwietną” lub „Wierzbną”) rozpoczyna Wielki Tydzień, czyli czas bezpośrednio poprzedzający Święta Wielkanocne (w tradycji żydowskiej święto Paschy). W tym dniu chrześcijanie obchodzą pamiątkę uroczystego wjazdu Chrystusa do Jerozolimy, na pięć dni przed jego męczeńską śmiercią na krzyżu. Według Ewangelii zgromadzone wówczas tłumy słały płaszcze na drodze, rzucały gałązki oliwne i palmowe, wołając: Hosanna Synowi. Nazwa święta pochodzi od wprowadzonego w XI w. zwyczaju święcenia palm. Dotarł on także na Zachód w V-VI w. W Polsce tradycja Niedzieli Palmowej sięga średniowiecza.

Kiedy wypada Niedziela Palmowa i Wielkanocna

Niedziela Palmowa jest ruchomym świętem w kalendarzu uroczystości chrześcijańskich, przypadającym 7 dni przed Wielkanocą. Rozpoczyna Wielki Tydzień. Najwcześniej może wypaść 15 marca, najpóźniej 18 kwietnia. Ma to związek z ruchomością daty Wielkanocy. Na soborze nicejskim, w 326 roku ustalono, że Wielkanoc świętowana powinna być w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca, następującej po 20 marca. Stąd możliwe aż 4 tygodnie rozpiętości: Wielkanoc najwcześniej może wypaść 22 marca, a najpóźniej – 25 kwietnia.

W 2021 roku Niedziela Palmowa przypada 28 marca, a Wielkanocna – 4 kwietnia.
Nasza rada: możesz wyjaśnić dziecku, skąd się wzięły wielkanocne tradycje, opowiedzieć o tym, jak Chrystus przybył do Jerozolimy na święto Paschy. Mieszkańcy miasta ujrzawszy Jezusa jadącego na osiołku, zaczęli z radością go witać. Wiedzieli, że czyni on cuda i wierzyli, że stanie się królem Jerozolimy, który pokona ich wrogów. Rozkładali przed nim swoje szaty i radośnie wymachiwali palmowymi gałązkami, trzymanymi w dłoniach.

Na pamiątkę tamtych wydarzeń chrześcijanie co roku obchodzą Niedzielą Palmową. Tego dnia wierni gromadzą się poza kościołem na wyznaczonym miejscu. Tam kapłan święci przyniesione palmy – symbol odradzającego się życia – i czyta Ewangelię o wjeździe Jezusa do Jerozolimy. Następnie procesja z palmami rusza do kościoła, śpiewając pieśń ku czci Chrystusa. Na jej czele niesie się krzyż przyozdobiony palmą.

Zobacz też:

Oceń artykuł

Ocena 4 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy