Niedziela Palmowa - pokaż swojemu dziecku radość przygotowań do Wielkanocy

Niedziela Palmowa rozpoczyna tydzień przygotowań do świąt Wielkanocy. To czas radości i nadziei na zmiany, jak nadchodzą wraz odrodzeniem się życia po zimie. Pokaż swojemu maluszkowi tradycje związane z Niedzielą Palmową i zróbcie swoją palmę wielkanocną!
Niedziela palmowa i palma wielkanocna
fot. Adobe Stock


Mało jest tak kolorowych i zwiastujących nadzieję świąt, jak Wielkanoc. Także dla dzieci są to niezapomniane chwile. Kolorowanie jajek, szykowanie koszyczka ze święconką, szukanie słodyczy od zajączka i śmigus-dyngus to wspaniała zabawa. Z pewnością także Niedziela Palmowa może być ogromnym przeżyciem. Zobacz tradycję tego święta i opowiedz ją swojemu dziecku!

Skąd wywodzi się Niedziela Palmowa?

Niedziela Palmowa („Niedziela Męki Pańskiej”, zwana też „Kwietną” lub „Wierzbną”) rozpoczyna Wielki Tydzień, czyli czas bezpośrednio poprzedzający Święta Wielkanocne (w tradycji żydowskiej święto Paschy). W tym dniu chrześcijanie obchodzą pamiątkę uroczystego wjazdu Chrystusa do Jerozolimy, na pięć dni przed jego męczeńską śmiercią na krzyżu. Według Ewangelii zgromadzone wówczas tłumy słały płaszcze na drodze, rzucały gałązki oliwne i palmowe, wołając: Hosanna Synowi.

Nazwa święta pochodzi od wprowadzonego w XI w. zwyczaju święcenia palm. Dotarł on także na Zachód w V-VI w. W Polsce tradycja Niedzieli Palmowej sięga średniowiecza.
Redakcja poleca: Atoperal najlepszy do suchej skóry dziecka? Sprawdziłam! [TEST REDAKCJI]
Dużo słyszałam, że Atoperal jest hitem wśród preparatów do skóry suchej i atopowej, że ma świetne składy. Postanowiłam to sprawdzić. Przetestowałam go na skórze mojego synka i... własnej. Zobacz wyniki tego egzaminu!

Kiedy wypada Niedziela Wielkanocna?

Niedziela Palmowa jest ruchomym świętem w kalendarzu uroczystości chrześcijańskich, przypadającym 7 dni przed Wielkanocą. Rozpoczyna Wielki Tydzień. Najwcześniej może wypaść 15 marca, najpóźniej 18 kwietnia. Ma to związek z ruchomością daty Wielkanocy.

Na soborze nicejskim, w 326 roku ustalono, że Wielkanoc świętowana powinna być w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca, następującej po 20 marca. Stąd możliwe aż 4 tygodnie rozpiętości: Wielkanoc najwcześniej może wypaść 22 marca, najpóźniej – 25 kwietnia.
Nasza rada: możesz opowiedzieć dziecku o tym, jak Chrystus przybył do Jerozolimy na święto Paschy. Mieszkańcy miasta ujrzawszy Jezusa jadącego na osiołku, zaczęli z radością go witać. Wiedzieli, że czyni on cuda i wierzyli, że stanie się królem Jerozolimy, który pokona ich wrogów. Rozkładali przed nim swoje szaty i radośnie wymachiwali palmowymi gałązkami, trzymanymi w dłoniach.

Palma wielkanocna, czyli zwycięstwo życia

Na pamiątkę tamtych wydarzeń chrześcijanie co roku obchodzą Niedzielą Palmową. Tego dnia wierni gromadzą się poza kościołem na wyznaczonym miejscu. Tam kapłan święci przyniesione palmy - symbol odradzającego się życia - i czyta Ewangelię o wjeździe Jezusa do Jerozolimy. Następnie procesja z palmami rusza do kościoła, śpiewając pieśń ku czci Chrystusa. Na jej czele niesie się krzyż przyozdobiony palmą.

W tradycji chrześcijańskiej palma wielkanocna jest symbolem męczeństwa i triumfu – Męki i Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa oraz nieśmiertelności duszy.
 
Wraz ze zbliżającymi się świętami wielkanocnymi palmy można kupować dosłownie wszędzie - przy kościołach, na targach, w kwiaciarniach, sklepach. Palmami dekoruje się mieszkania i witryny sklepowe, a ich pojawienie się oznacza, że do świąt wielkanocnych jest już bardzo blisko.

Ze względu na klimat panujący w Polsce trudno mieć prawdziwe liście palmowe, dlatego palmę wielkanocną (z reguły ma postać smukłego, dość wysokiego pionowego bukietu), robi się z:
 
 • gałązek trzciny;
 • wierzby;
 • ziół;
 • bukszpanu;
 • jałowca.

Palmy przyozdabiane są suszonymi kwiatami bądź wstążkami. W wielu parafiach organizuje się konkursy na najpiękniejszą lub największą palmę. Palmy w Polsce osiągają wysokość od kilkunastu centymetrów do kilkudziesięciu metrów. Poświęcone palmy są przechowywane przez cały rok aż do Środy Popielcowej. Wówczas spala się je, a z powstały popiół służy do posypania głów wiernych.

Zróbcie własną palmę wielkanocną!

Aby przygotować palmę możesz wybrać się na spacer z dzieckiem w poszukiwaniu odpowiednich gałązek. Z reguły będą to: bazie zwane też kotkami, czyli charakterystyczne puchate kwiatostany wierzby, ale także gałązki brzozy z pierwszymi listkami, kwitnąca leszczyna z kotkami z charakterystycznym złotawym pyłkiem lub forsycje. Możecie zrobić wiązankę z kilku gałązek, przewiązać ją kolorowymi wstążkami, paskami różnobarwnej krepiny lub papieru.

Do przygotowania wielkanocnej palemki potrzebujecie:
 
 • gałązki bazi;
 • suszone trawy;
 • zboża - zwłaszcza nadają się: dmuszek jajowaty, tymotka łąkowa, proso, owies;
 • gałązki bukszpanu;
 • mocną nić;
 • nożyczki;
 • ewentualnie farbki do bielizny - można nimi ufarbować rośliny, aby nabrały ładnych jaskrawych kolorów.

Przygotowanie:

1. Z kilku gałązek bazi i traw przygotujcie bazę. Całość mocno zwiążcie nitką. 12 cm poniżej jej czubka przywiążcie krótko przycięte puchate trawy.
2. Poniżej traw ułóżcie bukszpan – przyczepcie jego pojedyncze gałązki nitką do palemki, a potem okręćcie je wszystkie razem jeszcze raz.
3. Podobnie upnijcie kolejne warstwy roślin, układając je coraz niżej, przeplatając kolory traw. Wszystkie łodyżki owińcie ściśle nitką, aby wygodnie było je trzymać.

Rada: palemkę można dodatkowo ozdobić kolorowymi kwiatkami samodzielnie zrobionymi z bibułki lub krepiny.

 

 

Ocena (2 oceny)

2.5
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Już jest 500 plus na pierwsze dziecko

Słoneczne ABC