„Nigdy nie zapomnę powrotu ze szpitala z moją malutką córeczką. Byłam sparaliżowana myślą o pierwszej kąpieli noworodka. Bałam się, że wyślizgnie mi się z rąk, czy nie dostanie wysypki lub alergii skórnej od wody albo kosmetyków” – mówi Agata Bernaciak, mama 1,5-rocznej Michaliny.

Reklama

Nic dziwnego, że rodzice, którzy dopiero debiutują w nowej roli, popełniają błędy. Dzięki opowieści mamy Michaliny – wy możecie się przed nimi ustrzec. A jeśli je popełniliście? Nie jesteście sami!

Błędy w pielęgnacji maluszka

W drogeriach na półkach dostępny jest cały ogrom kosmetyków, które są dedykowane dla niemowląt i żaden rodzic tak naprawdę nie wie, co sprawdzi się w przypadku jego dziecka. Co więcej, duży wybór produktów nie ułatwia podjęcia decyzji.

„Z czasem okazało się, że im mniej kosmetyków używam, tym lepiej” – mówi Agata Bernaciak.

Dodatkowo nie powinno się stosować oliwki do pielęgnacji skóry dziecka codziennie. „Ja robiłam to każdego dnia i wtedy u małej zauważyłam faktycznie taką delikatną wysypkę. Natomiast jak zmniejszyłam liczbę tych użyć do jednego-dwóch w tygodniu, skóra Miśki stała się po prostu idealna”.

Zobacz także

Tym, co z pewnością zaskoczy młodych rodziców, jest fakt, że nie ma potrzeby kąpania dziecka codziennie. „Pamiętam, jak odwiedziła mnie położna na wizycie połogowej i powiedziała mi, że jeżeli jest lato, są upały lub dziecko spędziło pół dnia w piaskownicy, możemy je kąpać codziennie. Natomiast nie ma takiej konieczności”.

Inaczej jednak wygląda strefa pielęgnacji okołopieluszkowej, ponieważ ten obszar należy myć nawet kilkanaście razy dziennie, przy każdej zmianie pieluchy.

Nie należy przegrzewać dzieci

Kolejnym błędem, który dość często popełniają młodzi rodzice, jest przegrzewanie maluszków.

„Kiedy moja mama wpadła do mnie, a Miśka miała wtedy około 2-3 tygodni – był wtedy styczeń – odbiła się po prostu od tropików" – mówi mama Michaliny. Dodaje także, że u nich w mieszkaniu było wtedy 27 stopni na plusie, na zewnątrz 15 stopni na minusie, a jej córka była ubrana w trzy warstwy ubrań, czapeczkę i rękawiczki (żeby się nie podrapała).

22 stopnie w mieszkaniu to odpowiednia temperatura dla dziecka – będzie mieć wtedy świetny sen i nie powinno mieć problemów skórnych spowodowanych przegrzaniem.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama