Wyniki
Laureaci
Chcę testować
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Aktualności

Najważniejsze zasady pielęgnacji niemowlaka (rady położnej)

Pielęgnacja niemowlaka powinna być dopasowana do wrażliwej skóry maluszka. Dorota Lewandowska, położna i pielęgniarka noworodkowa podpowiada, w jaki sposób dbać o skórę niemowlaka.

Skóra niemowlaka różni się od skóry dorosłego, dlatego wymaga specjalnej pielęgnacji. Podczas mycia, przewijania, kąpania niemowlaka rodzice powinni przestrzegać pewnych zasad. W jaki sposób należy myć buzię niemowlaka, jak pielęgnować odparzoną pupę, jak leczyć potówki, od kiedy można stosować u dziecka kosmetyki z filtrami UV i jak zlikwidować ciemieniuchę? Na te i inne pytania odpowiada specjalistka: położna i pielęgniarka noworodkowa. Dowiesz się również, jakie błędy pielęgnacyjne najczęściej popełniają rodzice niemowląt.

Spis treści

 1. W jaki sposób myć niemowlęcą buzię?
 2. Co robić, jeśli skóra niemowlaka jest przesuszona?
 3. Jakie są domowe sposoby na odparzenia pupy?
 4. Jakie kosmetyki powinny być stosowane u niemowlaka?
 5. Lepsze do kąpieli niemowlaka jest mydło czy płyn?
 6. Jak leczyć u niemowlaka potówki?
 7. Jak często powinno się kąpać niemowlę?
 8. Kiedy pójść do lekarza, gdy niemowlak ma odparzoną pupę?
 9. Jak zlikwidować u dziecka ciemieniuchę?
 10. Czy niemowlę może przebywać w pełnym słońcu?
 11. Jakim kremem smarować buzię niemowlaka, gdy jest zimno?
 12. Od kiedy można stosować u dziecka kosmetyki z filtrami UV?
 13. Jak ciepło ubierać niemowlę?
 14. Jakie błędy pielęgnacyjne popełniają rodzice niemowląt?
 15. Czesanie włosów niemowlaka

W jaki sposób myć niemowlęcą buzię?

„Buzię niemowlaków najlepiej myć wieczorem po kąpieli: przegotowaną wodą, wacikami jednorazowymi lub wielorazowym wacikiem, który jest przeznaczony tylko i wyłącznie do tego. Pamiętajcie o tym, żeby wszystkie naczynia, których używacie (miseczka, do której wlana jest woda i wielorazowy wacik) były potem odpowiednio umyte i wysuszone” – mówi  Dorota Lewandowska.

Buzię niemowlaka należy myć ruchami okrężnymi. Trzeba to robić delikatnie i unikać nagłych ruchów, żeby nie przestraszyć dziecka, które na tym etapie życia jest bardzo wrażliwe. Unikajcie też zalania buzi niemowlaka wodą. Oczka maluszka należy przemywać najpierw, używając do tego osobnych gazików. Do uszu używa się specjalnych wacików i nie można wkładać ich zbyt głęboko w uszy (włóżcie je płytko, a następnie usuńcie i osuszcie małżowinę uszną).

Nie należy stosować wacików, których używają osoby dorosłe (czyli cienkich patyczków), żeby nie uszkodzić błony bębenkowej dziecka i nie wepchnąć do środka ucha czegoś z zewnątrz. 

Buzię dziecka wystarczy myć raz dziennie, chyba że dziecko ulewa lub jest ewidentnie brudne – wtedy trzeba robić to częściej. 

Co robić, jeśli skóra niemowlaka jest przesuszona?

Jeśli skóra niemowlaka jest przesuszona, możecie stosować emolienty. Są to preparaty do mycia, które wlewa się do wanienki. Zawierają one substancje natłuszczające. Po kąpieli wyjmijcie dziecko i osuszcie je – zróbcie to delikatnie, żeby  preparaty mogły się wchłonąć w skórę maluszka.

„Przesuszona skóra może być też objawem nadmiernego stosowania oliwek niemowlęcych, które powodują, że skóra dziecka w pierwszej chwili wydaje się bardzo przyjazna i natłuszczona, natomiast trzeba pamiętać o tym, że jest ona niedojrzała i oliwka stosowana w nadmiarze może blokować gruczoły łojowe i potowe, co w efekcie może dawać objawy przesuszenia” – ostrzega położna.

Jakie są domowe sposoby na odparzenia pupy?

Domowe sposoby na odparzenia pupy to:

 • Częste przewijanie i wietrzenie (nie zmieniamy pieluchy natychmiast, jeżeli to możliwe – jak najdłużej pozostawiamy skórę dziecka odkrytą).
 • Stosowanie naturalnych pieluch – jest to dobry sposób, jeżeli odparzenia są przewlekłe i często się powtarzają. 
 • Kąpiele ziołowe w rumianku lub w szałwii (jeżeli dziecko nie jest uczulone na te zioła).
 • Kąpiel w krochmalu (zrobionym, nie kupionym) – to bardzo dobry sposób na leczenie odparzeń.
 • Zasypywanie pupy dziecka mąką ziemniaczaną.
 • Używanie kremów przeznaczonych do odparzonej skóry (należy jednak pamiętać o tym, by nie nadużywać kremów z cynkiem, które powodują u dziewczynek zlepianie warg sromowych).

Jakie kosmetyki powinny być stosowane u niemowlaka?

Kosmetyki, które są stosowane u niemowlaka, zależą od tego, jaki styl życia prowadzą jego rodzice i jakich kosmetyków sami używają. Trzeba pamiętać jednak, żeby czytać etykiety i wybierać kosmetyki, które są:

 • jak najbardziej naturalne,
 • przeznaczone do wieku dziecka (nie można stosować u noworodka preparatu, który jest przeznaczony dla dziecka np. od 3. miesiąca życia. U noworodka należy stosować kosmetyki przeznaczone od 1. dnia życia).

Lepsze do kąpieli niemowlaka jest mydło czy płyn?

Do kąpieli niemowlaka właściwe są zarówno mydło, jak i płyn. Pamiętajcie, że muszą być one przeznaczone do wieku dziecka. Jedno i drugie powinno też być przechowywane w odpowiednich warunkach. Wilgotne mydło jest siedliskiem bakterii –  po użyciu musi być więc odłożone w suche miejsce.

Jak leczyć u niemowlaka potówki?

Potówki u dziecka biorą się z niedojrzałości skóry. Gruczoły potowe na skutek przegrzania nie radzą sobie z taką ilością potu. Pojawiają się białe krosteczki w miejscach, gdzie skóra dotyka do skóry w okolicy szyi oraz w pachwinach.

„Pamiętajcie, żeby nie przegrzewać dzieci. Dzieci z potówkami należy częściej kąpać i osuszać te miejsca. Gdy zrobią się ropne czubki na potówkach, zaczerwienienie się zwiększy – należy zgłosić się z maluchem do lekarza” – wyjaśnia specjalistka.

Jak często powinno się kąpać niemowlę?

Pierwsza kąpiel dziecka powinna się odbyć w drugiej, trzeciej, a nawet czwartej dobie życia. Wszystko zależy od stanu zdrowia dziecka, stanu jego skóry oraz podejścia rodziców. Później noworodka i niemowlaka powinno się kąpać co drugi, trzeci dzień, w zależności od tego, jaka jest potrzeba i warunki atmosferyczne (gdy jest bardzo gorąco i dziecko lubi kąpiele, to można kąpać je codziennie).

Jak zlikwidować u dziecka ciemieniuchę?

Ciemieniuchę można zlikwidować przez natłuszczanie skóry dziecka odpowiednim preparatem. Może to być preparat kupiony w aptece, oliwka niemowlęca lub inny tłusty preparat (np. oliwka z oliwek). Należy natłuścić skórę głowy dziecka, założyć bawełnianą czapeczkę i zdjąć ją po kilku godzinach, a następnie umyć głowę dziecka przeznaczonym do tego preparatem i sczesać jak najwięcej naskórka, który się złuszczył. Czynność tę trzeba powtarzać co drugi, trzeci dzień. Około trzeciego miesiąca życia problem ten powinien się skończyć.

Kiedy pójść do lekarza, gdy niemowlak ma odparzoną pupę?

Odparzona pupa niemowlęca to nic strasznego. Pamiętajcie jednak, że jeżeli zaczerwienienie zaczyna być żywoczerwone, powiększa się (obejmuje nie tylko pupę, ale też okolice krocza i pachwin), musicie zgłosić się z dzieckiem do lekarza, ponieważ może to być infekcja grzybicza, wirusowa, bakteryjna, co wymaga użycia specjalistycznych maści.

Czy niemowlę może przebywać w pełnym słońcu?

Niemowlę nie powinno przebywać w bezpośrednim działaniu promieni słonecznych. Im dziecko młodsze – tym bardziej należy ich unikać.

„Noworodka stawiajcie w miejscu zacienionym i przewiewnym. Unikajcie upałów i nie wychodźcie z dzieckiem na spacer w samo południe (róbcie to rano lub w godzinach popołudniowych)” – radzi ekspertka. 

Jeżeli przebywacie ze starszymi dziećmi np. na basenie – powtarzajcie smarowanie ich kremem z filtrem, zgodnie z zaleceniami producenta.

Jakim kremem smarować buzię niemowlaka, gdy jest zimno?

Szukajcie kremów odpowiednich dla wieku waszego dziecka oraz warunków atmosferycznych, jakie panują na zewnątrz. Na każdym opakowaniu producent dokładnie opisuje, kiedy i jak stosować takie kremy – przestrzegajcie tych wskazówek.

Od kiedy można stosować u dziecka kosmetyki z filtrami UV?

Kosmetyki z filtrami UV stosuje się od pierwszych chwil po narodzinach dziecka. Należy chronić dziecko przed działaniami promieni słonecznych, stosując kosmetyki odpowiednie do wieku dziecka i z jak najwyższymi filtrami.

Jak ciepło ubierać niemowlę?

Każdy rodzic, idąc na spacer z dzieckiem, powinien być przygotowany na zmianę temperatury, jaka może nastąpić na tym spacerze. Powinniście mieć przy sobie: czapkę, dodatkowy kocyk i reagować na bieżąco, zależnie od potrzeb. 

Sprawdź: Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Jakie błędy pielęgnacyjne popełniają rodzice niemowląt?

Najczęstsze błędy, jakie popełniają rodzice niemowląt przy pielęgnacji, to przegrzewanie dziecka oraz zakładanie mu zbyt dużej warstwy ubrań (zimą dziecko powinno mieć na sobie dwie warstwy więcej niż dorosły).

Dorota Lewandowska, położna i pielęgniarka noworodkowa radzi także, co powinno, a co nie powinno znaleźć się w łóżeczku niemowlaka: „W łóżeczku powinna być pościel, ważne jest także, żeby dziecko miało dostęp do świeżego powietrza, do światła. Maluch powinien mieć w nim mało zabawek, mało poduszek (dziecku do drugiego roku życia poduszka w łóżeczku nie jest potrzebna, chyba że są inne zalecenia fizjoterapeuty lub lekarza). Minimalizujcie wszystko, co wkładacie do łóżeczka. Im mniej jest rzeczy wokół dziecka – tym lepiej. Łatwiej jest utrzymać dobre warunki higieniczne, a także dostęp do świeżego powietrza i światła”

Czesanie włosów niemowlaka

Z pewnością nie należy zapominać o czesaniu włosów dziecka. Pamiętajcie też, że szczoteczkę trzeba myć w płynie, którego używacie do kąpieli niemowlaka, a następnie odpowiednio ją osuszyć, żeby nie została wilgotna (naskórek, który zostaje na szczotce, musi być z niej usunięty). Dzięki temu nie będą się na niej rozwijać żadne drobnoustroje.

Zobacz także

AMR, włosy niemowlaka i noworodka
Adobe Stock
Pielęgnacja
Włosy niemowlaka i noworodka: pielęgnacja główki (szczotka, mycie, czesanie)
Włosy u noworodka mogą rosnąć na uszach, plecach, a nawet na ramionach. Z czasem jednak się wycierają. Dermatolog tłumaczy, czy się tym przejmować i jak pielęgnować główkę noworodka oraz niemowlęcia.

Włosy noworodka i niemowlaka na pewno są prostsze w obsłudze niż włosy dorosłych - to jeszcze nie pora na różnorodne żele i odżywki. Co więcej – w pierwszych miesiącach życia dziecka zbędny jest nawet szampon. Mimo to dbanie o włosy wskazane jest od pierwszych dni po narodzinach i to bez względu na to, czy noworodek ma długie włosy czy tylko delikatny puszek. Jak pielęgnować włosy i głowę noworodka oraz starszego niemowlęcia, tłumaczy dr hab. n. med. Dorota Jenerowicz, dermatolog z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Spis treści:  Włosy u noworodka (płodowe) Wycieranie się włosów u niemowlaka Kolor włosów dziecka po urodzeniu Włosy u noworodka na uszach, plecach i policzkach Czym myć włosy noworodka i niemowlaka? Czesanie noworodka i niemowlaka - jaka szczotka? Jak pielęgnować główkę noworodka?  Ciemieniucha - co to takiego? Co wywołuje ciemieniuchę i jak się jej pozbyć? Włosy u noworodka (płodowe) i niemowlęcia  Włosy noworodka to tzw. włosy płodowe. Dziecko przychodzi z nimi na świat, a potem je traci (potocznie mówimy, że włosy te się wycierają). To, czy są ciemne, gęste, kręcone czy proste nie znaczy, że takie dziecko będzie miało również na późniejszych etapach życia.    Największe zmiany dotyczące włosów można zaobserwować w pierwszym roku życia. Po wytarciu się pierwszych włosków rosną kolejne, które mogą zmieniać się pod względem ilość pigmentu czy skrętu. Stopniowe przemiany dotyczące włosów mogą potrwać nawet do 13. roku życia. Jeśli chodzi o samą gęstość włosów - przeważnie będzie ona wyglądać przez większość życia tak, jak w okolicach 5. roku życia. Wycieranie się włosów u niemowlaka Wszystkie niemowlaki tracą swoje pierwsze włoski. U dzieci,...

AMR, w czym kąpać noworodka
Adobe Stock
Pielęgnacja
W czym kąpać noworodka – najlepsze kosmetyki do mycia dziecka
Od tego, w czym i jak kąpiesz noworodka, zależeć będzie stan jego skóry. Mówi się o tym coraz częściej: dermatolodzy nie polecają do mycia małych dzieci kosmetyków na bazie mydła, m.in. dlatego że wysuszają skórę. Wyjaśniamy, co warto stosować podczas kąpieli małego dziecka, kiedy sięgnąć po emolienty, jak znaleźć dobry kosmetyk eko.

Czy do mycia noworodka lepszy jest płyn myjący czy mydło w kostce? Jaki płyn najlepiej sprawdzi się do mycia dziecka? Co kryje się pod nazwą emolienty i gdzie ich szukać? Czym się różni mydło w kostce od kostki myjącej? Wyjaśnimy, w czym najlepiej kąpać dziecko, które dopiero przyszło na świat. Spis treści: Czym myć noworodka? Co jest lepsze do kąpieli dziecka: mydło czy płyn? W czym kąpać noworodka z suchą skórą? Jak wybrać najlepszy kosmetyk do mycia dziecka? Naturalny domowy emolient do mycia noworodka Czy można stosować kosmetyki eko do mycia noworodka? Czy noworodek potrzebuje szamponu? Czym myć noworodka? Do kąpieli noworodka najlepiej używać płynnych środków myjących. Takie kosmetyki są odpowiednie dla niedojrzałej skóry dziecka, które dopiero przyszło na świat. Dobrze dobrany preparat do mycia nie tylko oczyszcza skórę, ale również wspiera jej barierę ochronną. Polecany przez dermatologów płyn myjący nie powinien być wyprodukowany na bazie mydła . Mydło (nawet jeśli jest to mydełko dziecinne) może prowadzić do naruszenia naturalnej bariery ochronnej skóry. Skutkiem tego bywa suchość, podrażnienie, zaczerwienie lub nawet łuszczenie się naskórka. Dermatolodzy nie zabraniają używania mydła dla dzieci, ale zwracają uwagę, że lepszym rozwiązaniem dla skóry niemowlęcia jest stosowanie płynów myjących, które nie są wyprodukowane na bazie mydła. Warto wiedzieć, że noworodka można z powodzeniem również myć samą wodą. Alternatywą polecaną przez dermatologów są środki myjące zawierające syntetyczne detergenty, tzw. syndety. Dla noworodka można wybrać syndet w kostce lub w płynie. Można go używać, jeśli dziecko ma zdrową, gładką i niewysuszoną skórę. Syndety bywają czasem nazywane mydłem bez mydła. Mają odpowiednie pH dla...

kangurowanie
Adobe Stock
Noworodek
Kangurowanie – korzyść dla całej rodziny, nie tylko dla dziecka
Kangurowanie, czyli bardzo bliski – skóra do skóry – kontakt dziecka z rodzicem, przynosi szczególne korzyści wcześniakom. Obniża ryzyko problemów z oddychaniem, pomaga utrzymać odpowiednią temperaturę ciała. Ale kangurowanie jest polecane także noworodkom urodzonym w terminie i starszym niemowlętom. Przynosi również korzyści ich rodzicom.

Kangurowanie to sposób opieki nad niemowlęciem. Polega na zapewnieniu dziecku kontaktu ze skórą rodzica („skóra do skóry’’). Kangurowanie najlepiej rozpocząć w szpitalu, zaraz po narodzinach. Wiele szpitali praktykuje kładzenie dziecka na brzuchu lub klatce piersiowej mamy od razu po porodzie, niektóre pozwalają nawet na breast crawl . Kontakt ten może trwać nawet dwie godziny, ale nie powinien być krótszy niż 20 minut. Warto kangurowanie praktykować także później, na oddziale noworodkowym i w domu. I pamiętać, że kangurowanie jest nie tylko dla mam, ale również dla ojców! Spis treści: Kangurowanie wcześniaków Kangurowanie noworodka Kangurowanie dziecka przez mamę Kangurowanie dziecka przez ojca Jak kangurować – zasady? Jak długo kangurować dziecko? Kangurowanie wcześniaków Kangurowanie jest uznaną metodą leczenia wcześniaków . Stosuje się je w oddziałach intensywnej terapii noworodka, m.in. w Wielkiej Brytanii, USA, Szwecji, Niemczech, Belgii oraz w części polskich szpitali. Dzieci, które przyszły na świat w złej formie albo za wcześnie, są noszone przez mamę lub tatę na piersiach „skóra do skóry”. Dzięki temu ich stan szybciej się poprawia. WHO wydała nowe wytyczne , które mają na celu poprawę przeżywalności i zdrowia dzieci urodzonych przedwcześnie (przed 37. tygodniem ciąży) lub z małą masą urodzeniową (poniżej 2,5 kg po urodzeniu). Kangurowanie, według nowych wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia, należy rozpocząć od razu po porodzie, czyli bez wstępnego okresu w inkubatorze. Jest to istotna zmiana w porównaniu z wcześniejszymi wytycznymi, a także powszechną praktyką kliniczną. Kangurowanie wcześniaków w szpitalu przebiega pod kierunkiem personelu medycznego . To on ocenia, czy stan zdrowia dziecka na to pozwala. Kontakt skóra do skóry nie jest...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
wierszyk o Mikołaju
Święta i uroczystości
Wierszyk o Mikołaju –​ krótkie, łatwe i śmieszne propozycje
Ewa Janczak-Cwil
Co na odporność dla dzieci
Zdrowie
Co na odporność dla dziecka – 6 skutecznych i sprawdzonych metod [oraz 3 produkty z apteki]
Joanna Biegaj
Adwent
Święta i uroczystości
Adwent: co to jest, kiedy się zaczyna i kończy? Zwyczaje i symbole adwentu
Luiza Słuszniak
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
Mikołajki życzenia
Święta i uroczystości
Życzenia na mikołajki 2022 – oryginalne i śmieszne wierszyki
Joanna Biegaj
Co to są roraty?
Święta i uroczystości
Roraty: co to za msza? Kiedy są odprawiane i jak wyglądają?
Luiza Słuszniak
witamina D
Zdrowie
Witamina D – korzyści, normy dla dzieci dzieci i dorosłych, źródła witaminy D
Małgorzata Wódz
sennik dziecko
Aktualności
Sennik: dziecko – znaczenie snów, w których pojawiają się dzieci
Joanna Biegaj
mleko z czosnkiem
Zdrowie
Mleko z czosnkiem – jak działa, na co pomaga, przepisy
Joanna Biegaj
Glukoza w moczu w ciąży
Zdrowie w ciąży
Glukoza w moczu w ciąży – co oznacza, jakie objawy jej towarzyszą?
Ewa Janczak-Cwil
Zabawy mikołajkowe
Święta i uroczystości
Zabawy na mikołajki: gry, konkursy, zabawy ruchowe i inne pomysły mikołajkowe
Joanna Biegaj
Jak wzmocnić odporność?
Zdrowie
Naturalne sposoby na wzmocnienie organizmu u dziecka: zakwas, oxymel, miód i inne
Adrianna Trusiuk
zasiłki dla samotnej matki
Prawo i finanse
Zasiłki dla samotnej matki –​ co przysługuje? Świadczenia, dodatki, zasiłek z MOPS
Małgorzata Wódz
masa solna przepis i ozdoby z masy solnej
Gry i zabawy
Masa solna – jak zrobić idealną masę solną krok po kroku [PRZEPIS]
Magdalena Drab
dekoracje świąteczne, śnieżynka
Święta i uroczystości
Śnieżynki z papieru – 7 wzorów do wycinania
Agnieszka Szumigaj
Wierszyki świąteczne
Święta i uroczystości
Wierszyki świąteczne: krótkie, śmieszne, dla dzieci, życzenia SMS
Milena Oszczepalińska
gorączka u dziecka
Pielęgnacja
Przegrzanie dziecka: objawy, co zrobić, gdy dziecko jest przegrzane
Małgorzata Wódz
list do Mikołaja
Święta i uroczystości
List do św. Mikołaja – 8 wzorów do druku
Magdalena Drab
Tran dla dziecka
Żywienie
Tran dla dziecka –​ jaki wybrać, od kiedy i ile podawać? Wyjaśnia pediatra
Małgorzata Wódz
jak ubierać niemowlę jesienią
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę jesienią – co założyć dziecku na spacer i w domu?
Joanna Biegaj