Aktualności

Najważniejsze zasady pielęgnacji niemowlaka (rady położnej)

Pielęgnacja niemowlaka powinna być dopasowana do wrażliwej skóry maluszka. Dorota Lewandowska, położna i pielęgniarka noworodkowa podpowiada, w jaki sposób dbać o skórę niemowlaka.

Skóra niemowlaka różni się od skóry dorosłego, dlatego wymaga specjalnej pielęgnacji. Podczas mycia, przewijania, kąpania niemowlaka rodzice powinni przestrzegać pewnych zasad. W jaki sposób należy myć buzię niemowlaka, jak pielęgnować odparzoną pupę, jak leczyć potówki, od kiedy można stosować u dziecka kosmetyki z filtrami UV i jak zlikwidować ciemieniuchę? Na te i inne pytania odpowiada specjalistka: położna i pielęgniarka noworodkowa. Dowiesz się również, jakie błędy pielęgnacyjne najczęściej popełniają rodzice niemowląt.

Spis treści

 1. W jaki sposób myć niemowlęcą buzię?
 2. Co robić, jeśli skóra niemowlaka jest przesuszona?
 3. Jakie są domowe sposoby na odparzenia pupy?
 4. Jakie kosmetyki powinny być stosowane u niemowlaka?
 5. Lepsze do kąpieli niemowlaka jest mydło czy płyn?
 6. Jak leczyć u niemowlaka potówki?
 7. Jak często powinno się kąpać niemowlę?
 8. Kiedy pójść do lekarza, gdy niemowlak ma odparzoną pupę?
 9. Jak zlikwidować u dziecka ciemieniuchę?
 10. Czy niemowlę może przebywać w pełnym słońcu?
 11. Jakim kremem smarować buzię niemowlaka, gdy jest zimno?
 12. Od kiedy można stosować u dziecka kosmetyki z filtrami UV?
 13. Jak ciepło ubierać niemowlę?
 14. Jakie błędy pielęgnacyjne popełniają rodzice niemowląt?
 15. Czesanie włosów niemowlaka

W jaki sposób myć niemowlęcą buzię?

„Buzię niemowlaków najlepiej myć wieczorem po kąpieli: przegotowaną wodą, wacikami jednorazowymi lub wielorazowym wacikiem, który jest przeznaczony tylko i wyłącznie do tego. Pamiętajcie o tym, żeby wszystkie naczynia, których używacie (miseczka, do której wlana jest woda i wielorazowy wacik) były potem odpowiednio umyte i wysuszone” – mówi  Dorota Lewandowska.

Buzię niemowlaka należy myć ruchami okrężnymi. Trzeba to robić delikatnie i unikać nagłych ruchów, żeby nie przestraszyć dziecka, które na tym etapie życia jest bardzo wrażliwe. Unikajcie też zalania buzi niemowlaka wodą. Oczka maluszka należy przemywać najpierw, używając do tego osobnych gazików. Do uszu używa się specjalnych wacików i nie można wkładać ich zbyt głęboko w uszy (włóżcie je płytko, a następnie usuńcie i osuszcie małżowinę uszną).

Nie należy stosować wacików, których używają osoby dorosłe (czyli cienkich patyczków), żeby nie uszkodzić błony bębenkowej dziecka i nie wepchnąć do środka ucha czegoś z zewnątrz. 

Buzię dziecka wystarczy myć raz dziennie, chyba że dziecko ulewa lub jest ewidentnie brudne – wtedy trzeba robić to częściej. 

Co robić, jeśli skóra niemowlaka jest przesuszona?

Jeśli skóra niemowlaka jest przesuszona, możecie stosować emolienty. Są to preparaty do mycia, które wlewa się do wanienki. Zawierają one substancje natłuszczające. Po kąpieli wyjmijcie dziecko i osuszcie je – zróbcie to delikatnie, żeby  preparaty mogły się wchłonąć w skórę maluszka.

„Przesuszona skóra może być też objawem nadmiernego stosowania oliwek niemowlęcych, które powodują, że skóra dziecka w pierwszej chwili wydaje się bardzo przyjazna i natłuszczona, natomiast trzeba pamiętać o tym, że jest ona niedojrzała i oliwka stosowana w nadmiarze może blokować gruczoły łojowe i potowe, co w efekcie może dawać objawy przesuszenia” – ostrzega położna.

Jakie są domowe sposoby na odparzenia pupy?

Domowe sposoby na odparzenia pupy to:

 • Częste przewijanie i wietrzenie (nie zmieniamy pieluchy natychmiast, jeżeli to możliwe – jak najdłużej pozostawiamy skórę dziecka odkrytą).
 • Stosowanie naturalnych pieluch – jest to dobry sposób, jeżeli odparzenia są przewlekłe i często się powtarzają. 
 • Kąpiele ziołowe w rumianku lub w szałwii (jeżeli dziecko nie jest uczulone na te zioła).
 • Kąpiel w krochmalu (zrobionym, nie kupionym) – to bardzo dobry sposób na leczenie odparzeń.
 • Zasypywanie pupy dziecka mąką ziemniaczaną.
 • Używanie kremów przeznaczonych do odparzonej skóry (należy jednak pamiętać o tym, by nie nadużywać kremów z cynkiem, które powodują u dziewczynek zlepianie warg sromowych).

Jakie kosmetyki powinny być stosowane u niemowlaka?

Kosmetyki, które są stosowane u niemowlaka, zależą od tego, jaki styl życia prowadzą jego rodzice i jakich kosmetyków sami używają. Trzeba pamiętać jednak, żeby czytać etykiety i wybierać kosmetyki, które są:

 • jak najbardziej naturalne,
 • przeznaczone do wieku dziecka (nie można stosować u noworodka preparatu, który jest przeznaczony dla dziecka np. od 3. miesiąca życia. U noworodka należy stosować kosmetyki przeznaczone od 1. dnia życia).

Lepsze do kąpieli niemowlaka jest mydło czy płyn?

Do kąpieli niemowlaka właściwe są zarówno mydło, jak i płyn. Pamiętajcie, że muszą być one przeznaczone do wieku dziecka. Jedno i drugie powinno też być przechowywane w odpowiednich warunkach. Wilgotne mydło jest siedliskiem bakterii –  po użyciu musi być więc odłożone w suche miejsce.

Jak leczyć u niemowlaka potówki?

Potówki u dziecka biorą się z niedojrzałości skóry. Gruczoły potowe na skutek przegrzania nie radzą sobie z taką ilością potu. Pojawiają się białe krosteczki w miejscach, gdzie skóra dotyka do skóry w okolicy szyi oraz w pachwinach.

„Pamiętajcie, żeby nie przegrzewać dzieci. Dzieci z potówkami należy częściej kąpać i osuszać te miejsca. Gdy zrobią się ropne czubki na potówkach, zaczerwienienie się zwiększy – należy zgłosić się z maluchem do lekarza” – wyjaśnia specjalistka.

Jak często powinno się kąpać niemowlę?

Pierwsza kąpiel dziecka powinna się odbyć w drugiej, trzeciej, a nawet czwartej dobie życia. Wszystko zależy od stanu zdrowia dziecka, stanu jego skóry oraz podejścia rodziców. Później noworodka i niemowlaka powinno się kąpać co drugi, trzeci dzień, w zależności od tego, jaka jest potrzeba i warunki atmosferyczne (gdy jest bardzo gorąco i dziecko lubi kąpiele, to można kąpać je codziennie).

Jak zlikwidować u dziecka ciemieniuchę?

Ciemieniuchę można zlikwidować przez natłuszczanie skóry dziecka odpowiednim preparatem. Może to być preparat kupiony w aptece, oliwka niemowlęca lub inny tłusty preparat (np. oliwka z oliwek). Należy natłuścić skórę głowy dziecka, założyć bawełnianą czapeczkę i zdjąć ją po kilku godzinach, a następnie umyć głowę dziecka przeznaczonym do tego preparatem i sczesać jak najwięcej naskórka, który się złuszczył. Czynność tę trzeba powtarzać co drugi, trzeci dzień. Około trzeciego miesiąca życia problem ten powinien się skończyć.

Kiedy pójść do lekarza, gdy niemowlak ma odparzoną pupę?

Odparzona pupa niemowlęca to nic strasznego. Pamiętajcie jednak, że jeżeli zaczerwienienie zaczyna być żywoczerwone, powiększa się (obejmuje nie tylko pupę, ale też okolice krocza i pachwin), musicie zgłosić się z dzieckiem do lekarza, ponieważ może to być infekcja grzybicza, wirusowa, bakteryjna, co wymaga użycia specjalistycznych maści.

Czy niemowlę może przebywać w pełnym słońcu?

Niemowlę nie powinno przebywać w bezpośrednim działaniu promieni słonecznych. Im dziecko młodsze – tym bardziej należy ich unikać.

„Noworodka stawiajcie w miejscu zacienionym i przewiewnym. Unikajcie upałów i nie wychodźcie z dzieckiem na spacer w samo południe (róbcie to rano lub w godzinach popołudniowych)” – radzi ekspertka. 

Jeżeli przebywacie ze starszymi dziećmi np. na basenie – powtarzajcie smarowanie ich kremem z filtrem, zgodnie z zaleceniami producenta.

Jakim kremem smarować buzię niemowlaka, gdy jest zimno?

Szukajcie kremów odpowiednich dla wieku waszego dziecka oraz warunków atmosferycznych, jakie panują na zewnątrz. Na każdym opakowaniu producent dokładnie opisuje, kiedy i jak stosować takie kremy – przestrzegajcie tych wskazówek.

Od kiedy można stosować u dziecka kosmetyki z filtrami UV?

Kosmetyki z filtrami UV stosuje się od pierwszych chwil po narodzinach dziecka. Należy chronić dziecko przed działaniami promieni słonecznych, stosując kosmetyki odpowiednie do wieku dziecka i z jak najwyższymi filtrami.

Jak ciepło ubierać niemowlę?

Każdy rodzic, idąc na spacer z dzieckiem, powinien być przygotowany na zmianę temperatury, jaka może nastąpić na tym spacerze. Powinniście mieć przy sobie: czapkę, dodatkowy kocyk i reagować na bieżąco, zależnie od potrzeb. 

Sprawdź: Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Jakie błędy pielęgnacyjne popełniają rodzice niemowląt?

Najczęstsze błędy, jakie popełniają rodzice niemowląt przy pielęgnacji, to przegrzewanie dziecka oraz zakładanie mu zbyt dużej warstwy ubrań (zimą dziecko powinno mieć na sobie dwie warstwy więcej niż dorosły).

Dorota Lewandowska, położna i pielęgniarka noworodkowa radzi także, co powinno, a co nie powinno znaleźć się w łóżeczku niemowlaka: „W łóżeczku powinna być pościel, ważne jest także, żeby dziecko miało dostęp do świeżego powietrza, do światła. Maluch powinien mieć w nim mało zabawek, mało poduszek (dziecku do drugiego roku życia poduszka w łóżeczku nie jest potrzebna, chyba że są inne zalecenia fizjoterapeuty lub lekarza). Minimalizujcie wszystko, co wkładacie do łóżeczka. Im mniej jest rzeczy wokół dziecka – tym lepiej. Łatwiej jest utrzymać dobre warunki higieniczne, a także dostęp do świeżego powietrza i światła”

Czesanie włosów niemowlaka

Z pewnością nie należy zapominać o czesaniu włosów dziecka. Pamiętajcie też, że szczoteczkę trzeba myć w płynie, którego używacie do kąpieli niemowlaka, a następnie odpowiednio ją osuszyć, żeby nie została wilgotna (naskórek, który zostaje na szczotce, musi być z niej usunięty). Dzięki temu nie będą się na niej rozwijać żadne drobnoustroje.

Zobacz także

Redakcja poleca

REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile dać na chrzest w 2024 roku? (ile od dziadków a ile od chrzestnej, chrzestnego i gości) 
Luiza Słuszniak
wierszyki o wiośnie
Gry i zabawy
Wiersze o wiośnie: piękne utwory znanych poetów i krótkie rymowanki dla dzieci
Ewa Janczak-Cwil
cytaty na komunię
Cytaty i przysłowia
Cytaty na komunię świętą: piękne i mądre, Jana Pawła ll, cytaty z Biblii
Joanna Biegaj
Rocznica Komunii Świętej – prezenty
Święta i uroczystości
Rocznica Komunii świętej – co z tortem i prezentami? I czy udział w rocznicy komunii jest obowiązkowy? 
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem: od kiedy, ile płatne? Przepisy 2024
Joanna Biegaj
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
chłopiec, dziecko, krzyk, złość
Wychowanie
Agresywne dziecko w przedszkolu: co robić, gdzie zgłosić?
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
Szkoła w Chmurze: kto może z niej skorzystać?
Edukacja
Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2024: ile dni i ile płatny? Dokumenty i wniosek o urlop dla ojca
Magdalena Drab
kiedy wkładać dziecku czapkę
Zdrowie
Kiedy wkładać dziecku czapkę? I czy przewianie uszu to mit? [PEDIATRA WYJAŚNIA]
Małgorzata Wódz

Strefa okazji i inspiracji

REKLAMA