Reklama

Zbliża się przewidywany termin pierwszych komunii świętych. Wielu rodziców zastanawia się jednak, czy pierwsze komunie święte będą przesunięte na późniejsze miesiące z powodu pandemii koronawirusa. Minister zdrowia daje nadzieje, że jeśli liczba zachorowań zacznie spadać – komunie odbędą się pod koniec maja. Z uroczystością przyjęcia sakramentu pierwszej komunii nierozerwalnie związana jest też organizacja przyjęć komunijnych, a to właśnie przed nimi ostrzegają specjaliści.

Reklama

Przyjęcia komunijne zgodnie z reżimem sanitarnym

Wirusolog prof. Włodzimierz Gut zaznaczył, że najważniejsza jest organizacja przyjęć zgodnie z reżimem sanitarnym.

„To zależy od sytuacji na danym terenie, formy zorganizowania ich. Jeżeli będą dobrze zorganizowane, to nic się nie stanie. Oczywiście, nie powinny to być wielkie spędy. Bardziej boję się przyjęć komunijnych, to mogłoby się skończyć tragicznie” – powiedział ekspert w rozmowie z „Faktem”.

Nie ma konieczności przekładania komunii?

Z uwagi na trzecią falę pandemii koronawirusa i stale wprowadzane nowe obostrzenia termin komunii stoi pod ogromnym znakiem zapytania. Jedną z możliwych opcji jest przełożenie komunii na jesień (tak, jak było to w 2020 roku). Epidemiolog dr Krzysztof Kuszewski jest jednak zdania, że taka decyzja byłaby bezsensowna.

„Chodzi o to, żeby było jak najmniej kontaktów w czasie pandemii. A na komunie przyjdą dziadkowie, wujkowie i ciocie. Oczywiście, w kościele powinien być zachowany reżim sanitarny – maseczki, komunia do ręki. Przesuwanie tych uroczystości nie ma sensu, bo nie wiadomo, kiedy pandemia się skończy. Raczej bym zalecał ograniczenia dotyczące liczby dzieci i członków rodziny obecnych na takich uroczystościach” – powiedział specjalista na łamach tabloidu.

Profesor Krzysztof Pyrć zaznaczył natomiast, że przy podejmowaniu decyzji o terminie pierwszych komunii istotna jest aktualna liczba zakażeń koronawirusem: „Jeżeli chodzi o maj, to nie wiemy, na jakim etapie będziemy i na ile fala epidemii opadnie”.

Decyzja o terminie pierwszych komunii

„W związku ze zmieniającą się dynamicznie sytuacją epidemiologiczną trudno przewidzieć, czy jakieś wspólne dla wszystkich diecezji rozwiązania zostaną w najbliższym czasie przyjęte” – oznajmiło Biuro Prasowe Konferencji Episkopatu Polski. Żeby sprawdzić, w jaki sposób i kiedy w danej parafii będą odbywać się uroczystości pierwszych komunii, rodzice powinni wejść na stronę internetową swojej diecezji.

Źródło: „Fakt”

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama