Pierwsza komunia święta
Adobe Stock
Aktualności

Kiedy odbędą się pierwsze komunie? Minister zdrowia daje nadzieję, ale stawia jeden warunek

Kiedy odbędą się pierwsze komunie? To pytanie zadają sobie i rodzice, i usługodawcy: fryzjerzy, właściciele sal, restauratorzy. O terminie uroczystości komunijnych zdecydują biskupi diecezjalni. Wiele wskazuje na to, że zostaną przeniesione na jesień.

W ubiegłym również pandemicznym roku Konferencja Episkopatu Polski wydała komunikat rekomendujący m.in. odłożenie pierwszych komunii świętych na okres lata. Wówczas decyzje w tej sprawie podejmowały poszczególne parafii. Choć przygotowania do pierwszych komunii powinny już ruszyć, w tym roku nie wiemy nic. 

Elegancki makijaż na chrzest i komunię świętą – w 7 minut! [WIDEO]

Pierwsza komunia dopiero na jesieni?

Jak podał Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, o terminie uroczystości komunijnych zdecydują biskupi diecezjalni. Choć wciąż nie znamy żadnych szczegółów, już mówi się, że pierwsze komunie odbędą się dopiero na jesieni.

„Rodzice, którzy chcą wysłać dzieci do pierwszej komunii w maju, powinni sprawdzać wytyczne biskupów diecezjalnych na stronach internetowych poszczególnych diecezji” – informuje KEP. Ale problem jest jeszcze bardziej złożony. Niektóre diecezje nie podjęły jeszcze żadnej decyzji, a inne uważają, że to zadanie księży proboszczów. 

„Dobrym rozwiązaniem może być specjalnie sprawowana Eucharystia dla mniejszej grupy, tak aby zachować przepisy sanitarne. Gdyby zachodziła taka potrzeba duszpasterska, zezwalam kapłanom na odprawienie dodatkowej Mszy świętej”.  – pisze w oficjalnym komunikacie biskup Romuald Kamiński z diecezji warszawsko-praskiej. Jak podaje Portal Samorządowy, metropolita wrocławski postanowił, że decyzje o wspólnej uroczystości powinny być dostosowane do trybu pracy szkół. Jego zdaniem powinno się odwołać wszystkie uroczystości, jeśli szkoły wciąż będą zamknięte. 

Rząd przedłużył obowiązujące obostrzenia

Bardziej optymistyczny jest minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak powiedział w rozmowie z RMF FM, niewykluczone, że komunie mogłyby odbyć się nawet pod koniec maja. Jest jednak jeden warunek: spadek liczby zachorowań.  

Z pierwszych komunii, tradycyjnie organizowanych w maju, cieszyli się nie tylko rodzice i dzieci, ale też cała branża gastronomiczna, salony kosmetyczne i fryzjerskie. Wiadomości nie są optymistyczne. Wciąż rośnie liczba zakażonych COVID-19, a w środę 7 kwietnia rząd ogłosił przedłużenie obowiązujących obostrzeń (na razie do 18 kwietnia).

Nauka w szkołach wciąż odbywa się zdalnie. Zamknięte są przedszkola i żłobki. Nie działają kina, teatry, centra handlowe, obiekty sportowe i hotele, a także zakłady fryzjerskie i kosmetyczne. Restauracje mogą wydawać jedynie posiłki na wynos. W kościołach obowiązuje limit wiernych (jedna osoba na 20 m² przy zachowaniu minimum 1,5 metra odległości).

Zobacz też:

pilne szkoły
Adobe Stock
Aktualności
Wysoka liczba zgonów na COVID-19. Czy rząd wprowadzi jeszcze bardziej surowe obostrzenia?
Ministerstwo Zdrowia poinformowało o nowych przypadkach COVID-19. W piątek 9 kwietnia odnotowano ponad 28 tys. zachorowań oraz ponad 700 zgonów!

Polska zmaga się z trzecią falą pandemii koronawirusa . Z powodu dużej ilości zakażeń rząd przedłużył obowiązujące obostrzenia . W czwartek 8 kwietnia odnotowano rekord liczby zgonów z powodu COVID-19 – z powodu koronawirusa lub chorób współistniejących zmarło prawie 1000 osób. Z piątkowego raportu zakażeń wynika, że sytuacja nie ulega znaczącej poprawie. Wysoka liczba zgonów W piątek rano szef resortu zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że liczba zgonów nadal jest wysoka: „Dziś będziemy mieli do czynienia z wysoką liczbą zgonów, około 700”. Minister powiedział także, że można zauważyć spadki zakażeń koronawirusem, jednak „nie jest to sygnałem, że najgorsze mamy za sobą. Trzecia fala przetacza się przez szpitale”. Jak podało w piątek Ministerstwo Zdrowia, odnotowano 28 487 nowych potwierdzonych przypadków zakażenia . Dane dotyczące zgonów również są przerażające: na koronawirusa zmarło 212 osób , natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło z 556 osób . W sumie zmarło 768 osób . Trudna jest także sytuacja w szpitalach, systematycznie maleje liczba łóżek covidowych oraz respiratorów. Aktualnie jest 34 550 zajętych łóżek szpitalnych i 3 376 zajętych respiratorów. Bardziej rygorystyczne obostrzenia? Dotychczasowe obostrzenia zostały przedłużone do 18 kwietnia, zamknięte są żłobki i przedszkola , nadal także obowiązują ograniczenia w funkcjonowaniu wielu branż. Czy rząd wprowadzi jeszcze bardziej rygorystyczne obostrzenia? Na razie nie wiadomo, czy rząd zdecyduje się na zaostrzenie obowiązujących restrykcji i przedłużenie trwającego lockdownu, jednak decyzje w tej sprawie prawdopodobnie zapadną w ciągu najbliższych dni. Adam Niedzielski zapowiedział także, że majówka 2021 z pewnością nie będzie wyglądać tak, jak w latach ubiegłych: „Trzeba się...

majówka 2021 obostrzenia
Adobe Stock
Aktualności
Majówka 2021 odwołana! To już oficjalne: rząd przedłuża część obostrzeń. Będą kontrole!
Majówka 2021 odwołana – tak można podsumować środową konferencję resortu zdrowia. Rząd przedłużył część obostrzeń na tydzień, pozostałe – na dwa tygodnie. W majówkę hotele będą zamknięte.

Majówkę 2021 spędzimy w domach. Jak dowiedziała się nieoficjalnie Wirtualna Polska, zdecydowana większość restrykcji zostanie przedłużona do 3 maja, do poniedziałku. Przez najbliższe dwa tygodnie zamknięte mają być hotele, pensjonaty i kwatery prywatne. Nie usiądziemy w restauracji ani w ogródku restauracyjnym. Minister Adam Niedzielski potwierdził te informacje podczas środowej konferencji prasowej. Majówka 2021: obostrzenia zostają przedłużone „Przed majowym weekendem, pod koniec kwietnia, rząd, uwzględniając statystyki dotyczące zachorowań, sytuację w szpitalach, tempo szczepień, podejmie decyzję co do ewentualnego odmrażania niektórych branż” – mówi portalowi WP osoba związana ze źródłami rządowymi. Pomimo bardzo realnej wizji obostrzeń, Polacy masowo dokonują rezerwacji noclegów w hotelach i pensjonatach. Jak pisze Business Insider, część przedsiębiorców i turystów korzysta z luk w przepisach. Majówka 2021: będą kontrole! W środę 14 kwietnia szef resortu zdrowia potwierdził, że część obostrzeń zostaje przedłużona do 3 maja, tak, by uniknąć wzrostu zakażeń związanego z ewentualnymi wyjazdami majówkowymi. „Majówka będzie okresem wzmożonych kontroli”, zapowiedział Adam Niedzielski. Rządzący apelują o pozostanie w domach, aby nie rozprzestrzeniać wirusa. Zakaz przemieszczania się raczej nie zostanie wprowadzony. Ciągle więc można mieć uzasadnione nadzieje na rodzinne spacery i przejażdżki rowerowe z dzieckiem . W związku z nadziejami rządzących na przyspieszenie tempa szczepień, jeśli zrezygnujemy z majówki, jest szansa, że wakacje będziemy mogli spędzić już z mniejszą liczbą obostrzeń i większym wyborem miejsc noclegowych. I tego powinniśmy się trzymać. Sprawdź też: COVID a karmienie piersią – aktualne zalecenia Dramatyczny przyrost zgonów na COVID Coraz więcej dzieci z COVID...

alimenty na ciążę
Adobe Stock
Aktualności
Alimenty na dziecko od poczęcia: nowe prawo antyaborcyjne
Ojcowie będą musieli pokryć połowę kosztów ciąży, zapłacić za badania lekarskie i ewentualne zabiegi. Tak chcą rządzący stanem Utah w USA. Nowe prawo ma zniechęcić kobiety do aborcji.

Alimenty wypłacane na dziecko od poczęcia to pomysł, który ma odwodzić kobiety od przerywania ciąży. Zamiast zakazywać aborcji, rządzący chcą w ten sposób zachęcać do rodzenia dzieci. Alimenty od poczęcia: ojcowie będą płacić za ciążę Mężczyźni będą musieli płacić alimenty na dziecko , ale nie od urodzenia, a od poczęcia. Rządzący stanem Utah chcą, żeby biologiczni ojcowie byli zobowiązani do uczestniczenia w wydatkach podczas ciąży: pokrywali koszty badań, wizyt lekarskich i niezbędnych zabiegów. Ojciec nie będzie musiał płacić jedynie za zabieg aborcji wykonany bez jego zgody (z wyjątkiem ciąży powstałej w wyniku gwałtu lub gdy ciąża zagraża życiu matki). Aborcja w USA jest legalna. Wprowadzając obowiązek alimentacyjny od poczęcia, władze stanu Utah chcą zniechęcać kobiety do przerywania ciąży. To pomysł, który z pewnością znalazłby zwolenników także w Polsce. Zakazanie aborcji w naszym kraju było już przecież powodem, dla którego niektórzy rodzice zażądali wypłaty świadczenia 500 plus od poczęcia dziecka. Zobacz też: 600 plus zamiast 500 plus dla pracujących? Czy alimenty wliczają się do dochodu? Co grozi rodzicowi, który nie płaci alimentów?

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj