Dziecko poparzone wybielaczem
Adobe Stock/Facebook
Aktualności

Wypadek w żłobku: niemowlę poparzyło się wybielaczem, a personel nie wezwał pogotowia

W jednym z brytyjskich żłobków opiekunowie nie dopilnowali raczkującego niemowlaka. Jak to możliwe, że w sali pełnej dzieci znalazło się wiadro z wybielaczem?

Personel żłobka Little Dreams Nursery w Aberdeen chyba zapomniał, że jego zadaniem jest troska o małych podopiecznych. Na początku listopada doszło do bardzo poważnego wypadku, w którym ucierpiał 10-miesieczny Blake Nilssen. Obsługa zostawiła wiadro ze żrącym środkiem chemicznym w zasięgu rączek małych dzieci.

Zakrztuszenie niemowlaka: co zrobić, by pomóc dziecku? [Film]

Wezwali rodziców zamiast pogotowia

Raczkujący maluch, chcąc wstać, podpiera się na wszystkim, co napotka na swojej drodze – i tak było w tym przypadku. Chłopiec wspiął się na wiadrze, niestety w jego środku znajdował się wrzątek z wybielaczem. Maluch przeważył wiadro i wylał na siebie całą jego zawartość. Jednak to nie koniec rażących zaniedbań personelu. Pracownicy zadzwonili do rodziców, informując, że w wiadrze była tylko woda. Gdy ci pojawili się w żłobku po godzinie, maluch był rozebrany do pieluszki, owinięty ręcznikami papierowymi i folią spożywczą, i krzyczał wniebogłosy. Okazało się, że dziecko było całe pokryte pęcherzami – dopiero wtedy rodzice dowiedzieli się, co jest przyczyną takiego stanu dziecka. 

– Otworzyliśmy drzwi i usłyszeliśmy najstraszniejsze krzyki. To było przerażające. Zdaliśmy sobie sprawę, że to krzyk naszego małego synka. Nie ma słów, aby opisać strach, który czuliśmy w tym momencie – mówi Ellie Johnson, mama chłopca. – Krzyczał, jego skóra była cała czerwona i wokół unosił się przytłaczający zapach wybielacza. Wtedy powiedzieli nam, że w wiadrze był detergent – dodaje.

Poparzenie drugiego stopnia

Rodzice niezwłocznie zabrali niemowlaka do szpitala, niestety po drodze maluszek stracił przytomność z bólu. Medycy przez ponad 90 minut udzielali dziecku pomocy. Orzekli, że chłopiec ma rozległe poparzenia drugiego stopnia. Można niwelować skutki wypadku, ale blizny zostaną już na zawsze. Rodzice są przekonani, że obrażenia byłyby mniejsze, gdyby pierwsza pomoc została udzielona prawidłowo.

Brytyjski Inspektorat Opieki wszczął dochodzenie w celu wyjaśnienia tego zaniedbania. Personel nie przedstawił jednej wersji wydarzeń. Urzędnicy nie mają wątpliwości, że dodatkowym zaniedbaniem (oprócz zostawienia chemii przy dzieciach) jest fakt, że dziecku nie została natychmiast udzielona pomoc. 

„Bezczynność personelu mogła spowodować pogorszenie stanu zdrowia Blake’a. Personel powinien był natychmiast skontaktować się ze służbami ratunkowymi. Byli w stanie udzielić właściwej porady podczas oczekiwania na karetkę, która zminimalizowałaby ból i dyskomfort, których musiał doświadczać Blake” – podano w oświadczeniu. Rodzice złożyli pozew przeciw placówce. Obawiają się, że zdarzenie może odbić się na psychice dziecka. Przyznali także, że przed nimi olbrzymie wyzwanie, by zaufać komukolwiek, kto będzie miał się w przyszłości zająć ich synkiem.

Pierwsza pomoc w przypadku poparzenia chemicznego

Substancje czyszczące bardzo często są żrące, dlatego powinny być przechowywane poza zasięgiem dziecka, najlepiej pod kluczem, lub wysoko. Środki mogą zawierać kwasy, zasady lub inne drażniące substancje organiczne. W przypadku poparzenia należy wezwać pomoc.

Pamiętaj, że dzwoniąc pod numer alarmowy 112, możesz uzyskać wskazówki, jak postępować. Pierwsza pomoc przy poparzeniu chemicznym polega na usunięciu substancji, np. zdjęciu polanego ubranka, następnie oparzoną powierzchnię należy polewać strumieniem wody przez kilka, a nawet kilkanaście minut.

Źródło: The Sun

Zobacz także:

oparzenie wrzątkiem
Adobe Stock
Zdrowie
Oparzenie wrzątkiem – pierwsza pomoc i leczenie
Oparzenie wrzątkiem może być płytkie lub głębokie, lekkie lub ciężkie. Wszystko zależy od czasu działania wysokiej temperatury i wielkości oparzenia.

Oparzenie wrzątkiem może przydarzyć się każdemu – dorosłemu i dziecku. Jednak sposób postępowania z takim oparzeniem zależy od jego rozległości i wieku osoby poszkodowanej. Jednak pierwsza pomoc we wszystkich przypadkach wygląda podobnie. Oparzenie wrzątkiem: pierwsza pomoc Pierwsza czynność, jaka powinna być wykonana to schłodzenie oparzonego miejsca . Czas chłodzenia powinien zależeć od stopnia oparzenia: oparzenie pierwszego stopnia – 15 minut, oparzenie drugiego stopnia – 30 minut, oparzenie 3 stopnia oraz lżejszego stopnia, ale obejmujących ponad 10 proc. powierzchni ciała – tylko kilka minut, aby nie wychłodzić poszkodowanego. Jaki to stopień oparzenia? Poniżej typowe objawy pojawiające w przypadku oparzeń różnego stopnia: Oparzenie 1. stopnia: Pojawia się rumień (zaczerwienienie skóry), a często także obrzęk. Oparzenie boli, skóra jest wilgotna.  Oparzenie 2. stopnia: Pojawiają się pęcherze, oparzenie jest bolesne albo nie boli (gdy zniszczeniu uległy zakończenia nerwowe). Oparzenie 3. stopnia: Skóra jest blada lub brunatna, niewrażliwa na dotyk, wypadają z niej włosy. Z czasem skóra staje się sucha i twarda. Uwaga! Oparzeń nie należy schładzać lodem ani śniegiem – mają za niską temperaturę. Do schładzania należy używać chłodnej wody (10-20 stopni C). Oparzenia wrzątkiem u dzieci Jeśli dziecko oparzy się wrzątkiem, po schłodzeniu trzeba miejsce oparzenia wrzątkiem osuszyć jałową gazą i założyć jałowy opatrunek , który nie odetnie dopływu powietrza. Jeśli do oparzenia przywarło ubranie, nie wolno go na siłę odrywać, aby nie uszkodzić ciała. W przypadku oparzenia wrzątkiem u dziecka: Oparzenia pierwszego stopnia nie są poważne. Jeśli jednak obejmują 10 lub więcej procent powierzchni ciała dziecka, wymagają zgłoszenia się do lekarza .  ...

oparzenia u dzieci
Adobe Stock
Zdrowie
Oparzenia u dzieci – pierwsza pomoc, przyczyny, leczenie
Oparzenia u dzieci, zwłaszcza w przypadku niemowląt i małych dzieci to bardzo poważna sprawa. Odpowiednio udzielona pierwsza pomoc może nawet uratować życie!

Oparzenia u dzieci są znacznie głębsze niż u dorosłego, bo skóra małego człowieka jest nieporównywalnie cieńsza. To, co u dorosłego mężczyzny spowoduje najwyżej rumień i krótkotrwałe poczucie dyskomfortu, u kilkumiesięcznego niemowlęcia doprowadzi do głębokiego oparzenia ze zniszczeniem wszystkich warstw skóry. Spis treści: Oparzenia u dzieci – pierwsza pomoc Głębokie oparzenia u dzieci Najczęstsze przyczyny oparzeń u dzieci Zapobieganie oparzeniom u dzieci Zapobieganie bliznom po oparzeniu u dzieci Oparzenia u dzieci – pierwsza pomoc Bardzo ważna jest pierwsza pomoc przy oparzeniu . Od niej może zależeć stopień oparzenia i konsekwencje z nim związane. Jeśli twoje dziecko się oparzy: Natychmiast ochłodź oparzone miejsce zimną wodą. Jeśli powierzchnia oparzenia jest duża, postaw dziecko w wannie i polewaj prysznicem. Nie ściągaj ubranka na siłę .  Możesz w ten sposób dodatkowo urazić skórę. Wezwij pogotowie i podaj środki przeciwbólowe. Pamiętaj, że musi to być preparat przeznaczony dla dziecka. Okryj ranę jałowym opatrunkiem. Jeśli oparzenie jest lekkie wystarczy schłodzenie. Pamiętaj, że nie wolno przekłuwać pęcherzy ani smarować oparzonego miejsca tłuszczem. Możesz za to użyć maści na oparzenia albo pianki Panthenol. Uwaga! Jeśli poparzeniu uległo niemowlę albo dziecko, które ma mniej niż dwa lata, skontaktuj się z lekarzem, niezależnie od tego, na ile poważne wydają ci się obrażenia. Zrób to także, gdy dziecko(niezależnie od wieku) ma  oparzoną twarz, dłonie, stopy albo krocze. Głębokie oparzenia u dzieci Głębokie oparzenie u dzieci trzeba leczyć operacyjnie , a blizny po oparzeniu zostają do końca życia. Długie gojenie się oparzenia w okolicy stawu może doprowadzić do przykurczu, a w konsekwencji do kłopotów z poruszaniem się. Jeśli dziecko jest ubrane, wysoka...

dziecko, skaleczenie, pierwsza pomoc, wypadek
Fotolia
Zdrowie
Pierwsza pomoc w drobnych wypadkach
Nie ma dziecka, które chociażby raz (a zwykle wiele razy) nie stłukło sobie kolanka, nie nabiło guza na głowie albo którego nie użądliła osa. Nawet niewinne robienie babek może skończyć się skaleczeniem. Jak to możliwe? Wystarczy, że malec natknie się na kawałek szkła w piasku. Drobnych wypadków często nie da się uniknąć. Sprawdź, jak pomóc wtedy dziecku.
Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj