Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Pistacje w ciąży
Adobe Stock
Dieta w ciąży

Czy można jeść pistacje w ciąży?

Pistacje to prawdziwy przysmak, który zawiera mnóstwo drogocennych witamin i minerałów. Wiele kobiet odmawia sobie jednak jedzenia pistacji w ciąży. Czy przyszłe mamy mają się czego bać?

Pistacje to towar luksusowy – są bardzo drogie, ale i pyszne. Wykorzystywane jako przekąska, dodatek do deserów czy lodów zapewniają niezwykłe doznania smakowe. Mają wyjątkowo silny aromat i wyrazisty słodko-słony smak. To wartościowa przekąska, której nie należy sobie odmawiać, nawet w ciąży. Włączając orzeszki pistacjowe do diety w czasie ciąży, należy jednak pamiętać o kilku zasadach.

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

Orzeszki pistacjowe – czy są zdrowe?

Tak, pistacje to skarbnica witamin i minerałów. Dzięki wysokiej zawartości kwasu oleinowego orzeszki pistacjowe zawierają dużą ilość jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, które regulują stężenie cholesterolu we krwi. W pistacjach znajdują się także duże ilości cynku, potasu, wapnia, fosforu i magnezu, błonnika, witamin z grupy B, antyoksydantów (w tym witaminy A i E), luteiny oraz białka.

Orzeszki pistacjowe w ciąży – czy można je jeść?

Tak, ale pod kilkoma warunkami. Jeśli przyszła mama nie ma uczulenia na pistacje, nie ma żadnych przeciwwskazań, aby nie móc jeść tych pysznych orzechów w ciąży. Dzięki wysokiej zawartości cennych składników odżywczych pistacje stanowią wartościową i pożywną przekąskę dla ciężarnych. Ze względu na wysoką zawartość żelaza polecane są osobom z anemią, która dotyka najczęściej kobiety w drugim trymestrze ciąży. Jeśli jednak w czasie ciąży pojawi się uczulenie na pistacje, np. pod postacią wysypki, należy je jak najszybciej wyłączyć z diety.

Pistacje wyróżniają się wyjątkowo niskim indeksem glikemicznym, dzięki czemu mogą być jedzone przez osoby chorujące na cukrzycę typu 2. Zawierają najwięcej błonnika spośród wszystkich orzechów, więc mogą być świetnym uzupełnieniem diety w przypadku zaparć, co jest szczególnie popularną i uciążliwą dolegliwością wśród ciężarnych.

Pistacje mogą być również spożywane przez mamy karmiące piersią. Należy jednak pamiętać, by bacznie obserwować reakcje dziecka i własne – jeśli po włączeniu ich do diety pojawi się reakcja alergiczna, być może należy ograniczyć ilość pistacji w diecie lub całkowicie z nich zrezygnować.

Pistacje solone i niesolone w ciąży – które będą lepszym wyborem?

Pistacje solone to pyszny przysmak, który ma jednak bardzo dużo soli i... kalorii. W 100 gramach solonych orzeszków pistacjowych znajduje się aż 607 kalorii, do tego 24 gramy białka i aż 50 gramów tłuszczu. Zjedzenie solonych pistacji to wciąż lepszy wybór niż paluszki czy chipsy, natomiast dla ciężarnej problemem może być ilość soli w pistacjach.

Sól w ciąży powinna być ograniczona do minimum – w organizmie ciężarnej często dochodzi do zatrzymywania się wody, a co za tym idzie, tworzenia się obrzęków. Sól dodatkowo potęguje ten efekt. Ponadto sól znacznie podwyższa ciśnienie krwi, co dla ciężarnych może być szczególnie niebezpieczne – zwłaszcza tych, które cierpią na nadciśnienie.

Jeśli masz ochotę, sięgnij po pistacje solone, ale w możliwie niewielkiej ilości. Lepszym i, co najważniejsze, zdrowszym wyborem będą pistacje niesolone.

Zobacz też:

Migdały w ciąży
Adobe Stock
Dieta w ciąży
Czy można jeść migdały w ciąży?
Migdały zawierają sporo cennych składników odżywczych, których nie powinna odmawiać sobie przyszła mama. To jedna z tych przekąsek, po które warto sięgać w czasie ciąży – i wyjdzie to tylko na zdrowie!

Migdały odznaczają się niesamowicie intensywnym aromatem i niepodrabialnym smakiem. Słodka odmiana stanowi bazę wielu deserów (np. marcepanu), a gorzka znana jest jako ekstrakt z migdałów, szeroko wykorzystywany w cukiernictwie (jako aromat). Wiele ciężarnych zastanawia się, czy można jeść w ciąży migdały, a jeśli tak – ile i w jaki sposób? Czy w ciąży można jeść migdały? Tak. O ile ciężarna nie ma alergii, jedzenie migdałów w ciąży jest dozwolone. Ile migdałów można jeść w ciąży? Zaleca się, aby nie przekraczać 30 gramów dziennie (to około 20 sztuk). Właściwości migdałów w ciąży – na co pomagają? Migdały mają bardzo wysoką zawartość kwasu foliowego niezbędnego do prawidłowego rozwoju ciąży i płodu. Ponadto, dzięki swoim właściwościom zobojętniającym kwas żołądkowy, stanowią doskonałe remedium na zgagę i nudności, które bardzo często dotykają ciężarne. Migdały, jak większość nasion i orzechów, są wysokokaloryczne, ale zawierają wiele cennych składników dla mamy i dziecka: to prawdziwa skarbnica wapnia, który wpływa na prawidłowy rozwój kości, a także minerałów takich jak cynk, potas i fosfor; dodatkowo zawierają one dużą ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych wspierających rozwój mózgu; dzięki wysokiej zawartości witaminy E stanowią źródło antyoksydantów, które pomagają zwalczyć wolne rodniki w organizmie i zapobiec rozwojowi poważnych chorób; olej migdałowy to źródło kwasów omega-9 i witaminy E, które przyczyniają się do prawidłowego rozwoju mózgu i wzroku płodu. Jak jeść migdały w ciąży?  Najlepszą opcją dla ciężarnych będą świeże, niesmażone i nieprażone migdały spożyte po namoczeniu – jako przekąska albo dodatek do jogurtu, owsianki czy sałatki owocowej. Dzięki namoczeniu migdały będą bardziej...

co jeść w ciąży
fotolia
Dieta w ciąży
Co jeść w ciąży, a czego lepiej unikać? Lista produktów
Zastanawiasz się, co jeść w ciąży, bo wiesz, że dieta wpływa na zdrowie dziecka. Ciąża to czas, kiedy twój jadłospis ma szczególne znaczenie – niedobory pewnych składników mogą negatywnie wpłynąć na rozwój płodu albo twoje zdrowie. Sprawdź, co jeść w ciąży – lista wskazanych i odradzanych produktów jest prosta, a wszystkie składniki – w zasięgu twojej ręki.

Jeśli zastanawiasz się, co najlepiej jeść w czasie ciąży, nie musisz szukać kulinarnych inspiracji w dalekim świecie. Dr Preeti Agrawal, ginekolożka-położnik z Wrocławia, uważa, że zdrową dietę w każdym trymestrze ciąży można stworzyć na bazie tradycyjnych składników znanych w Polsce od lat. Aby mieć dobrą formę i wagę oraz urodzić zdrowe, mądre dziecko, jedz kasze, chude mięso, ryby i zdrowe tłuszcze. Do polecanych produktów dołączamy również informacje o tym, czego nie powinna jeść kobieta w ciąży. Spis treści: Co jeść w ciąży – lista Co jeść w ciąży – 1 trymestr Co jeść w ciąży – 2 trymestr Co jeść w ciąży – 3 trymestr Co pić w ciąży? Co jeść w ciąży? Lista Każda przyszła mama zastanawia się, jakie produkty powinna jeść kobieta w ciąży. To niezmiernie ważne dla rozwoju maluszka!  Poniżej lista produktów, z których organizm matki i płodu powinien czerpać energię. To konkretny spis tego, co najlepiej jeść w ciąży. Jak wyliczono, ciąża wiąże się z dodatkowym zapotrzebowaniem kalorycznym na poziomie ok. 75 000 kcal przez cały okres jej trwania. Część z tych dodatkowych kilokalorii zostanie przez organizm przekazana dziecku, a część organizm przyszłej mamy wykorzysta na wytworzenie łożyska, wód płodowych i worka owodniowego. 1. Kasze i produkty zbożowe Kasze są niedoceniane, a zawierają wszystkie ważne dla zdrowia składniki odżywcze. Uodporniają również na stres, a także zwiększają wytrzymałość organizmu – co jest bardzo ważne przed porodem, dlatego w ciąży powinnaś jeść różne kasze. Kasze są również doskonałym źródłem węglowodanów i białka. Dostarczają składniki mineralne, a także błonnik i tłuszcze – wszystko, czego potrzebujesz w diecie w ciąży . Co jeść w ciąży: kaszę jaglaną,...

jakie owoce jeść w ciąży
LIGHTFIELD STUDIOS/Adobe Stock
Dieta w ciąży
Jakie owoce można jeść w ciąży? Truskawki, winogrona, agrest?
Boisz się, że pryskane, albo że ci zaszkodzą? W ciąży potrzebujesz dużo witamin i minerałów, dlatego w twojej diecie muszą znaleźć się też owoce. Sprawdź, jakie owoce jeść w ciąży, gdzie je kupować, żeby niepotrzebnie nie ryzykować.

Zdaniem ekspertów z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie kobiety w ciąży jedzą za mało owoców . Czyżby to efekt strachu przed zanieczyszczoną chemią żywnością? Ciągle słyszysz o zatrutym środowisku, o nieuczciwych plantatorach, którzy dzielą owoce (i warzywa) na dwie grupy – „na sprzedaż”, czyli pryskane i „dla siebie”, czyli bez oprysków. To daje do myślenia. Co robić, jeśli jesteś w ciąży: poddać się i nie przejmować? Samemu uprawiać ogródek? A jeśli nie masz czasu i ogródka? Są inne rozwiązania. Zobacz, jakie owoce najlepiej jeść w ciąży bez obaw. Spis treści: Jakie owoce jeść w ciąży? Ile jeść owoców w ciąży? Jakich owoców nie wolno jeść w ciąży Jakie warzywa w ciąży warto jeść? Jakie owoce w ciąży? Owoce są zdrowe, o ile uprawiano je z poszanowaniem środowiska i zdrowia kupujących. A najzdrowsze są te, które aktualnie dojrzewają w twoim otoczeniu. Poniżej zasady, jakimi naprawdę warto się kierować, wybierając owoce dla ciężarnej. Jedz różnorodne owoce w ciąży W ciąży szczególnie warto jeść owoce, które są bogatym źródłem witaminy C – zjadane podczas posiłku ułatwią (dzięki witaminie C) wchłanianie żelaza, którego może brakować przyszłym mamom. Należą do nich: truskawki poziomki porzeczki (czarne, czerwone i białe) agrest (umiarkowane ilości, bo działa moczopędnie) maliny aronia (sok) winogrona (ale nieduże ilości) jabłka Wśród owoców, które mogą jeść kobiety w ciąży, specjaliści wymieniają również: morele brzoskwinie mango figi melony cytrusy (grejpfruty, cytryny, pomarańcze) banany Wybieraj owoce sezonowe i lokalne  Dojrzewają truskawki? To znaczy, że warto jeść je właśnie teraz. Latem – przerzucić się na maliny,...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak