Martwisz się, że twoja dieta jest mało oryginalna, że powinnaś jeść niezwykłe produkty, aby lepiej troszczyć się o siebie i dziecko. To nieprawda. Można czuć się świetnie, przygotowując dania ze składników, które dobrze znasz. Wiele z nich zasługuje na modną nazwę „superfood”, bo to nic innego, tylko naturalne produkty bogate w cenne witaminy i minerały. Które z nich warto jeść w ciąży?

Reklama

Kasza jaglana

Coraz bardziej ceniony rodzaj kaszy ze względu na obecny w niej krzem – zapewnia zdrowy wygląd paznokci, skóry, włosów, utrzymuje elastyczność naczyń krwionośnych. Ma dużo witamin z grupy B, lecytynę, magnez, wapń, fosfor, potas, żelazo. Przyrządzony z niej kleik to jedna z naturalnych metod leczenie infekcji w ciąży, poleca się go jako lekarstwo na kaszel (łagodzi go i zmniejsza ilość śluzu).

Płatki owsiane

Najzdrowsze z płatków zbożowych, a owsianka to jedno z najlepszych dań na śniadanie. Zawiera białko i potrzebne w ciąży żelazo, kwas foliowy, magnez, potas i cynk. Jeśli uczula cię mleko krowie, z płatków przyrządzisz mleko owsiane (mocz je przez noc w wodzie, gotuj 20 minut i przecedź).

Polecamy: Owsianka na śniadanie - przepis

Siemię lniane

Nasiona lnu zawierają cenne kwasy omega-3, obfitują w witaminę E i regulujący trawienie błonnik (w ciąży jest szczególnie potrzebny). Możesz pić napar z siemienia, ale nasiona lnu są najsmaczniejsze lekko podprażone z odrobiną soli i roztarte w moździerzu.

Zobacz także

Brokuły

Zawierają kwas foliowy, który zapobiega anemii, wadom cewy nerwowej, wpływa na wagę dziecka i chroni przed przedwczesnym porodem. Jego niedobory mogą objawiać się nadpobudliwością i kłopotami z zasypianiem.

Kiszona kapusta

Zawiera – podobnie jak niektóre jogurty – probiotyki, czyli dobre bakterie, które m.in. wzmacniają odporność i ułatwiają trawienie, pomagając leczyć uciążliwe dla przyszłej mamy zaparcia.

Pstrąg

Ryby są doskonałym źródłem białka o wysokiej wartości odżywczej i zdrowych tłuszczów, których organizm nie potrafi sam wytwarzać. Zapewniają one prawidłowy rozwój mózgu dziecka (dieta bogata w omega-3 może wpływać na inteligencję), siatkówki oka i układu nerwowego. Oprócz ryb morskich warto jeść słodkowodnego pstrąga (żyje w czystej wodzie). Kobiecie w ciąży zaleca się dwie porcje ryby w tygodniu po ok. 100 g.

Żurawina

Pomaga chronić się przed infekcjami dróg moczowych. Jedna szklanka soku z żurawiny dziennie sprawia, że bakterie nie będą przylegać do ścian pęcherza moczowego.

Reklama

Sprawdź: Co jest dozwolone, a co niedozwolone w ciąży?

Reklama
Reklama
Reklama