Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
grypa w ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży

Grypa w ciąży: objawy, leczenie, domowe sposoby. Czy grypa w ciąży jest groźna?

Grypa w ciąży to choroba, którą zwykle przechodzi się ciężko i po której często dochodzi do powikłań. U kobiet w ciąży choroba ta może mieć silniejsze objawy, a także trwać dłużej, bo system odpornościowy jest wtedy w naturalny sposób osłabiony. Istnieją domowe sposoby na grypę w ciąży, ale ponieważ to groźna choroba i jej wpływ na płód może być poważny, zawsze trzeba skonsultować leczenie z lekarzem.
dr n. med. Renata Jaczyńska
Konsultacja merytoryczna

Grypa w ciąży daje uciążliwe objawy i jest groźna dla dziecka, a mimo to ciężarne często zapominają o najskuteczniejszej profilaktyce – szczepieniach. Jeśli już zdarzy ci się zachorować, pamiętaj, że leczenie grypy w ciąży trzeba zacząć jak najszybciej, ale ostrożnie. W ciąży nie możesz przyjmować tych samych leków na grypę, co zwykle, bo niektóre mogą mieć zły wpływ na płód. Najlepiej wypróbować bezpieczne, domowe sposoby, a potem udać się po poradę do lekarza.

Spis treści:

Grypa w ciąży: objawy

Grypa w ciąży to nie żarty. Pamiętaj, że grypa to groźna choroba, której nie można zlekceważyć. Objawy grypy w ciąży są dość charakterystyczne i trudno je przeoczyć – choroba powoduje silne osłabienie i drastyczne pogorszenie samopoczucia. Inne objawy grypy to:

 • wysoka gorączka;
 • dreszcze;
 • uczucie rozbicia;
 • bóle mięśni;
 • suchy lub mokry kaszel;
 • drapanie w gardle;
 • katar (rzadko).

Grypa w ciąży: do jakiego lekarza?

Jeśli zachorujesz w czasie ciąży na grypę, udaj się do internisty lub do lekarza rodzinnego. Pamiętaj jednak, by podczas wizyty kontrolnej u swojego ginekologa prowadzącego ciążę poinformować go o przebytej chorobie.

Grypa w ciąży: leczenie

Co stosować na grypę podczas ciąży? Tylko leki dozwolone dla ciężarnych. Zanim cokolwiek zażyjesz, skonsultuj się z lekarzem. Pamiętaj:

 • Dokładnie przeczytaj ulotkę. Powinna być tam konkretna informacja, czy lek można przyjmować, chorując na grypę w ciąży.
 • Szczególnie uważaj na początku ciąży. Pierwszy trymestr ciąży to okres najintensywniejszego wzrostu dziecka w brzuchu. Grypa w pierwszym trymestrze ciąży może najbardziej mu zaszkodzić. 
 • Unikaj nowości. Nie bierz leków, których nigdy wcześniej nie kupowałaś – nawet w przypadku ziołowego („bezpiecznego”) syropu może się okazać, że jesteś na jeden z jego składników uczulona. Gdy cierpisz na grypę w ciąży, skonsultuj swoje leczenie ze specjalistą.

Domowe sposoby na grypę w ciąży

Leczenie grypy w ciąży jest nieco trudniejsze niż zazwyczaj, bo nie wolno ci brać wielu leków. Jak więc ją leczyć? Niektóre objawy grypy w ciąży możesz spróbować zwalczyć domowymi sposobami.

 • Suchy lub mokry kaszel w ciąży – leczenie będzie trudniejsze, bo większość syropów zawiera kodeinę lub jej pochodne, których nie wolno ci teraz przyjmować. Możesz jednak stosować niektóre syropy dla dzieci lub sama przyrządzić sobie domowy syrop z cebuli i czosnku. Wspomagaj się także naparami z ziół (herbatka z tymianku ułatwi pozbycie się wydzieliny). Nie zwlekaj z wizytą u lekarza, gdy kaszel nie ustępuje po dwóch, trzech dniach i staje się coraz bardziej uporczywy – może bowiem spowodować przedwczesne skurcze i poród.
 • Pieczenie i drapanie w gardle w ciąży złagodzisz ból, ssąc pastylki. One nie leczą, a jedynie łagodzą objawy. Możesz również kilka razy dziennie płukać gardło naparem z szałwii lub roztworem wody z sodą oczyszczoną. Idź do lekarza, gdy pojawi się gorączka, a na migdałkach wystąpi biały nalot – to może być angina. Anginę w ciąży można też leczyć antybiotykami bezpiecznymi dla ciężarnych.
 • Gorączka w ciąży  gdy termometr wskazuje ponad 38°C, obniżaj temperaturę, by nie zaszkodziła dziecku w brzuchu. Zacznij od domowych sposobów, czyli chłodzących kąpieli lub okładów. W I trymestrze ciąży lepiej nie brać żadnych leków. W II i III trymestrze możesz sięgnąć po preparaty z paracetamolem (Panadol, Apap). Zapomnij zaś o przyjmowaniu aspiryny i innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych (ibuprofen, nurofen) – mogą być niebezpieczne dla ciąży. Kiedy gorączka nie ustępuje po dwóch, trzech dniach lub gwałtownie się podnosi, idź do lekarza.
 • Katar w ciąży – przy grypie zdarza się rzadko, ale go nie lekceważ. Nieleczony może przerodzić się w poważniejszą infekcję i zająć dolne drogi oddechowe. Pozbędziesz się go, smarując nos maścią majerankową i nawilżając śluzówkę solą fizjologiczną albo roztworami wody morskiej. Skuteczne są też inhalacje z wody z solą lub sodą oczyszczoną. Unikaj kropli do nosa obkurczających śluzówkę – ich nadużycie może prowadzić do wtórnego obrzęku nosa i powiększenia się problemu. Jeśli wydzielina z nosa zrobi się zielona lub żółta, skontaktuj się koniecznie z lekarzem.

Grypa w ciąży: jak zapobiegać?

Zapewne w ciąży najchętniej zabarykadowałabyś się w domu na zimę i nie wychodziła z niego ani na chwilę. Nierealne, prawda? Aby nie złapać grypy, po prostu bądź bardziej przezorna, choćbyś miała dmuchać na zimne.

 • Unikaj zatłoczonych miejsc. Spacery po pasażach galerii handlowych czy zakupy w hipermarkecie to nie najlepszy pomysł. Im więcej ludzi, tym więcej wirusów grasujących w powietrzu. Jeśli musisz wybrać się na zakupy do dużego sklepu, staraj się tak je zaplanować, by uniknąć godzin szczytu, kiedy przychodzi tam dużo ludzi.
 • Często myj ręce. Dotykasz przeróżnych rzeczy, na których mogą być bakterie i wirusy. Wypracuj więc nawyk mycia dłoni zawsze po przyjściu do pracy i po powrocie do domu. Wrzuć do torebki małe opakowanie żelu do dezynfekcji lub nawilżanych chusteczek, które przydadzą się do oczyszczenia rąk, gdy w pobliżu akurat nie będzie toalety.
 • Trzymaj dystans. Zrezygnuj z rozdawania buziaków podczas powitania ze znajomymi, nie tylko z tymi, którzy mają katar czy kaszel. Wiele zakaźnych chorób rozprzestrzenia się drogą kropelkową, zanim jeszcze u danej osoby wystąpią pierwsze objawy. Zatem pozornie zdrowa koleżanka może niechcący cię zarazić. Nie wybieraj się też z wizytą do chorych osób.
 • Ciepło się ubieraj. W ciąży kobietom jest zazwyczaj gorąco – to zasługa większej masy ciała. Ale to nie powód, by zapomnieć o czapce czy ciepłych butach, kiedy wychodzisz z domu. Przecież to przez głowę i nogi ucieka najwięcej ciepła.
 • Uważaj na przegrzewanie. Nie rozkręcaj na maksimum ogrzewania w aucie, bo gdy wysiądziesz – zmarzniesz, a to najlepszy początek przeziębienia lub grypy w ciąży. Pamiętaj, by się rozpinać, gdy wchodzisz do ciepłych pomieszczeń. Pokochaj styl „na cebulkę” – pozwoli ci dopasować strój do temperatury otoczenia.

Powikłania po grypie w ciąży

Grypa w ciąży jest groźna, a ciężarne są znacznie bardziej narażone na powikłania po grypie. W organizmie przyszłej mamy dochodzi do wielu zmian, a choroba może dodatkowo obciążyć serce i płuca. Jakie zagrożenia niesie ze sobą grypa u kobiety w ciąży? Jeśli choroba jest leczona nieprawidłowo lub w ogóle nie jest leczona – może to skutkować pogrypowym zapaleniem mięśnia sercowego, a także powikłaniami w postaci zapalenia oskrzeli. Jeśli kobieta choruje na grypę w ostatnich tygodniach ciąży, może to spowodować następujące powikłania:

 • przedwczesny poród,
 • mała masa urodzeniowa dziecka,
 • upośledzenie rozwoju układu nerwowego oraz pokarmowego dziecka,
 • obumarcie płodu (w najbardziej poważnych przypadkach).


Grypa w ciąży może więc szkodzić i tobie, i dziecku. Zdecydowanie nie powinnaś jej lekceważyć! Skonsultuj się z lekarzem, który podpowie ci, jak powinnaś postępować. 

Będąc w ciąży, możesz zaszczepić się przeciw grypie – takie szczepienie zaleca się wszystkim ciężarnym kobietom, bo to najskuteczniejszy sposób profilaktyki grypy w ciąży. Najbezpieczniej zaszczepić się w drugim i trzecim trymestrze ciąży. Szczepienie może wywołać gorączkę, dlatego nie jest zalecane w pierwszym trymestrze, gdy podwyższona temperatura mogłaby mieć zły wpływ na płód.

Zobacz też:

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
lektury klasa 6
Edukacja
Lektury do 6 klasy szkoły podstawowej – lista lektur szkolnych po zmianach 
Joanna Biegaj
300 plus - kiedy wypłata świadczenia dobry start
Aktualności
300 plus – kiedy wypłata świadczenia „Dobry start”?
Joanna Biegaj
obcięte dofinansowanie dla szkoły w chmurze
Edukacja
Szkoła w Chmurze – cena może wzrosnąć?
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
życzenia urodzinowe dla córki
Święta i uroczystości
Życzenia urodzinowe dla córki: piękne, wzruszające, mądre, od mamy i od taty
Joanna Biegaj
Przysłowia o nauce
Cytaty i przysłowia
Mądre przysłowia o nauce i wiedzy – 40 motywujących sentencji
Joanna Lechowicz
zgoda na samodzielny powrót dziecka ze szkoły
Uczeń
Zgoda na samodzielny powrót dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
ugryzienie szerszenia
Zdrowie
Ugryzienie szerszenia może być groźne (ale nie musi!)
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
jak odpieluchować dziecko
Pielęgnacja
Odpieluchowanie dziecka: kiedy i jak to zrobić? Sprawdzone sposoby
Małgorzata Wódz
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak