Senność w ciąży. Skąd się bierze i jak sobie z nią radzić?
Przyczyny senności w ciąży mogą być różne i uzależnione od tego, w którym trymestrze ciąży występują. Kiedy pojawia się senność? O czym może świadczyć? Jak pomóc sobie w sytuacji, gdy senność naprawdę daje się we znaki?
Senność to pierwszy objaw ciąży. Ale nie tylko. Uczucie senności może towarzyszyć przyszłym mamom na różnych etapach ciąży. Sprawdź, co jest jej powodem i jak sobie z nią radzić.
Spis treści:
- Senność w ciąży: kiedy się pojawia i kiedy mija
- Przyczyny senności w ciąży
- Jak sobie radzić z sennością w ciąży?
Senność w ciąży: kiedy się pojawia i kiedy mija?
Uczucie senności w ciąży to kwestia indywidualna. Najczęściej dolegliwości związane z sennością pojawiają się w pierwszych tygodniach ciąży, a ustępują w czasie trwania drugiego trymestru. Niektóre ciężarne odczuwają nadmierną senność również w końcówce ciąży, co może być zapowiedzią zbliżającego się porodu.
Senność w ciąży: przyczyny
Przyczyną senności mogą zmiany hormonalne typowe dla ciąży, ale także problemy ze zdrowiem, które powinny zostać zdiagnozowane lub wykluczone możliwie szybko.
Jeśli lekarz stwierdzi u ciebie cukrzycę, niedoczynność tarczycy czy niedokrwistość - wdrożone leczenie powinno sprawić, że senność (wraz z innymi dolegliwościami wywołanymi chorobą) minie i poczujesz się o wiele lepiej.
Senność na początku ciąży
Już od pierwszych dni ciąży twój organizm pracuje nad wyraz ciężko, by stworzyć dziecku najlepsze warunki do rozwoju, zużywając przy tym mnóstwo energii. To sprawia, że choćbyś nawet leżała cały dzień na kanapie, czujesz się jak po przebiegnięciu maratonu.
W twoim ciele odbywa się teraz prawdziwa burza hormonalna. Za zwiększone uczucie senności odpowiada progesteron, którego teraz jajniki produkują ogromne ilości. Z kolei estrogen oddziałuje na fazę snu głębokiego (REM). Dzięki niemu śpisz twardym snem, ale niestety niespokojnym. A przez ciągłe wiercenie się w nocy nie dziwne, że budzisz się niewyspana.
Senność w II i III trymestrze ciąży
Za senność podczas ciąży w dalszym ciągu odpowiada rosnący poziom progesteronu. Prócz tego powodem senności mogą być wahania poziomu cukru we krwi lub niedoczynność tarczycy. Dlatego tak ważne są regularne badania krwi. Ich wyniki pozwalają lekarzowi przeciwdziałać skutkom chorób tarczycy czy cukrzycy ciążowej.
Zmęczenie i senność mogą być spowodowane również niedoborami żelaza w krwi (anemia w ciąży).
Senność przed porodem
Uczucie senności może być również objawem zbliżającego się porodu. Za taki stan rzeczy również odpowiadają hormony.
Senność może towarzyszyć ciężarnym również z powodu kłopotów ze snem. Nocny odpoczynek może utrudniać nie tylko pokaźnych rozmiarów brzuch, ale i emocje towarzyszące zbliżającemu się rozwiązaniu.
Jak sobie radzić z sennością w ciąży?
Co może pomóc uporać się z bezsennością w ciąży? Zanim wdrożysz którąś z proponowanych metod, upewnij się, że twoje wyniki badań krwi są bez zarzutu. Jeśli tak jest:
- nie żałuj sobie snu, również jeśli chodzi o drzemki w ciągu dnia.
- spaceruj na świeżym powietrzu
- zadbaj o świeże powietrze w sypialni,
- odżywiaj się zdrowo, unikając słodyczy i chipsów
- postaw na lekkostrawne kolacje.
Jeśli przyczyną bezsenności są kłopoty ze znalezieniem odpowiedniej pozycji podczas snu, sprawdź nasze proponowane przez nas wygodne i bezpieczne pozycje do snu w ciąży.
A jeżeli spokojny sen uniemożliwiają nerwy związane z porodem, wypróbuj też 10 sposobów na relaks w ciąży.
Zobacz też: