Reklama

Niezależnie od tego, czy planowałaś ciążę, czy też nie, przed tobą kilka ważnych zadań, które opisaliśmy akapit niżej. Najpierw jednak weź głęboki wdech i postaraj się uspokoić. Nie stresuj się. Wszystko będzie dobrze!

Reklama

Czy to na pewno ciąża?

Pierwszy objaw ciąży to brak miesiączki. Jeśli twój okres spóźnia się tydzień, zrób test ciążowy. Wykonując go tydzień po terminie miesiączki, powinnaś mieć ok. 97 proc. pewności, że wynik jest wiarygodny. Może się jednak zdarzyć, że w moczu jest za mało hCG (gonadotropiny kosmówkowej) i test nie wykryje ciąży. Kolejny test warto zrobić po kilku dniach. Fałszywy wynik negatywny testu ciążowego zdarza się częściej niż fałszywe wyniki pozytywne.
Jeśli test jest pozytywny, czas na umówienie się na wizytę u lekarza ginekologa w celu potwierdzenia ciąży.

Zobacz też: Pierwsze objawy ciąży

1. Nie odkładaj wizyty

Najlepszy moment na pierwszą ciążową wizytę to 7–8. tydzień ciąży. Wizyty u lekarza na pewno nie warto odkładać świadomie. Im wcześniej trafisz pod jego opiekę, tym lepiej dla ciebie i dziecka. Co stanie się w trakcie pierwszej wizyty? Z pewnością dostaniesz skierowanie na potrzebne badania i zalecenia, jakie witaminy i minerały powinnaś zażywać (np. cenny dla zdrowia dziecka kwas foliowy). Lekarz wykona także USG dopochwowe w celu potwierdzenia ciąży i obliczenia wielkości zarodka. W trakcie pierwszej wizyty dowiesz się, jaki jest prawdopodobny termin porodu.

Zobacz też: Oblicz tydzień ciąży

2. Pomyśl o wyborze ginekologa

Czy chcesz, by ginekolog, do którego zwykle chodzisz, był także lekarzem prowadzącym twoją ciążę? Możesz iść do niego na pierwszą wizytę, a potem wybrać lekarza polecanego przez znajome lub pracującego w szpitalu, w którym chcesz rodzić. W przypadku ciąży najlepiej jest jednak kierować się kwalifikacjami lekarza. Dobrze jest wybrać specjalistę, który posiada certyfikat FMF (Fetal Medicine Foundation). Ceryfikat FMF uprawnia do wykonywania specjalistycznego USG, określanego mianem USG genetycznego. W trakcie takiego USG lekarz sprawdza, czy płód dotknięty jest ciężkimi chorobami genetycznymi. Jest to płatne badanie, jego cena często przekracza 500 złotych, jednak pozwala na szybkie rozpoznanie ewentualnych nieprawidłowości.

Warto wiedzieć, że kobietą w ciąży mogą się również opiekować położne (pytaj o nie w oddziale NFZ, przychodni lub szpitalu). Położne prowadzą tylko ciąże fizjologiczne, czyli bez komplikacji. Raz na trymestr kierują pacjentkę do ginekologa (także wtedy, gdy dzieje się coś niepokojącego). Powierzenie im prowadzenia ciąży zwykle (choć nie zawsze) wiąże się z koniecznością płacenia za zlecone badania.

3. Pomyśl o tym, co jesz i pijesz

Musi być zdrowo, bo twoja dieta nie jest bez znaczenia dla dziecka. Pamiętaj jednak, że zdrowo, nie musi od razu oznaczać nudno. Jeśli nie masz problemów z wagą, w trakcie ciąży nie musisz się ograniczać ani tym bardziej odchudzać. Warto jednak wziąć sobie do serca podstawową zasadę – w ciąży nie jesz za dwoje, ale dla dwojga. Zapotrzebowanie na energię wzrośnie dopiero od około 13. tygodnia ciąży i to jedynie o ok. 300 kcal. To wbrew pozorom wcale nie jest dużo — tyle kalorii ma np. talerz pożywnej zupy. O tyle zwiększa się zapotrzebowanie na kalorie w całym II trymestrze ciąży.

4. Zerwij z używkami

Nie daj się skusić na lampkę wina do kolacji czy piwo przy grillu na żadnym etapie ciąży. Alkohol przenika do łożyska – razem z tobą pije go twoje dziecko. Alkohol, nawet w niewielkiej ilości jest w ciąży zabroniony. Warto także ograniczyć picie kawy (maksymalnie dwie filiżanki dziennie), herbaty (np. parzyć słabszą), zrezygnować z energetyków – każdy z tych napojów zawiera kofeinę, której nadmiar może powodować problemy z zachowaniem u dziecka (sprzyja nadpobudliwości). Zmiany te najlepiej wprowadzić od razu, gdy tylko dowiesz się, że jesteś w ciąży (najczęściej około 5. tygodnia ciąży).

5. Zaplanuj, kiedy powiesz partnerowi

Jeśli od samego początku dzielisz się swoimi podejrzeniami z partnerem, potwierdzenie ciąży nie spada na niego jak grom z jasnego nieba. Wiele kobiet decyduje się na niespodziewane wyznanie o ciąży. Jeśli i ty szykujesz niespodziankę, organizujesz kolację przy świecach i kupujesz maleńkie buciki, pamiętaj o tym, że o spontaniczne „wow!” może być trudno. Czasem mężczyzna zaczyna akceptować fakt, że zostanie tatą, dopiero gdy podczas USG zobaczy swoje dziecko (pierwsze ciążowe USG wykonuje się zazwyczaj w 8. tygodniu ciąży). Pamiętaj: to, że partner nie zareaguje zbyt entuzjastycznie, nie oznacza, że się nie cieszy.

6. Nie przejmuj się

Ciąża to nie choroba. Jeśli wcześniej byłaś aktywna, teraz także możesz ćwiczyć, np. na specjalnych zajęciach dla kobiet w ciąży (fitness, aquaaerobik na basenie). Zanim się na nie zapiszesz, porozmawiaj z lekarzem, czy nie widzi przeciwwskazań. Przyszłe mamy, które do tej pory prowadziły kanapowy tryb życia, do ćwiczeń powinny podejść rozważnie. Dobrym rozwiązaniem są dla nich spacery, pływanie, czy lekka gimnastyka na basenie.

Jeśli stresujesz się swoją przyszłością, martwisz się, że sobie nie poradzisz w nowej sytuacji, czytaj dużo książek o ciąży i wychowywaniu dzieci, szukaj informacji na sprawdzonych stronach internetowych, rozmawiaj z życzliwymi znajomymi, którzy mają małe dzieci. Im więcej dowiesz się o ciąży, porodzie i wychowaniu dziecka, tym będziesz czuć się pewniej. Bądź dobrej myśli – ludzie mają dzieci od zawsze, ty również ze wszystkim sobie poradzisz.

7. Sprawdź, co przysługuje kobiecie w ciąży i kiedy powiedzieć o ciąży w pracy

Jeszcze do niedawna wśród ciężarnych panował mit, że pracodawca może bez konsekwencji zwolnić ciężarną do 12 tygodnia ciąży. Nie jest to prawda. Kodeks Pracy chroni ciężarną przed zwolnieniem z pracy przez cały okres ciąży, a także przez cały urlop macierzyński. Najlepiej jest dać pracodawcy zaświadczenie o ciąży tuż po potwierdzeniu jej przez lekarza. Pracodawca, według kodeksu, musi dostosować warunki pracy do ciężarnej. Kobiety w ciąży nie mogą pracować na nocnych zmianach, czas ich pracy nie może przekraczać 8 godzin, nie mogą także przenosić towarów, które ważą więcej niż 3 kilogramy.

Ponadto, jeśli jesteś legalnie zatrudniona, przysługuje ci prawo do zasiłku macierzyńskiego, wynoszącego w 2022 roku 80% miesięcznego wynagrodzenia. Oprócz tego masz prawo do przejścia na zwolnienie lekarskie z powodu ciąży, którego suma to 100% miesięcznej pensji.

Zobacz też:

Reklama
Konsultacja merytoryczna

dr n. med. Preeti Agrawal

Specjalistka medycyny integracyjnej oraz ginekologii i położnictwa, prezeska Fundacji Kobieta i Natura, założycielka pierwszego w Polsce ośrodka leczenia integracyjnego. Leczy w oparciu o medycynę integracyjną, czyli połączenie medycyny akademickiej i naturalnej. Została odznaczona Złotym krzyżem od Prezydenta RP
Reklama
Reklama
Reklama