5 tydzień ciąży
Piękna

5 tydzień ciąży - co się dzieje u mamy i dziecka?

5 tydzień ciąży rozpoczyna 2 miesiąc ciąży. W tym czasie możesz już wykonać test ciążowy. W 5 tygodniu ciąży podczas badania USG będzie widać zarodek! Mierzy on już ok. 2 mm i bardzo szybko się rozwija. Tobie zaś zaczynają dokuczać objawy ciąży: bóle brzucha oraz mdłości.
dr n. med. Mariusz Sadowski
Konsultacja merytoryczna

Spis treści:


5 tydzień ciąży - który to miesiąc?

5 tydzień ciąży to początek drugiego miesiąca ciąży. To dobry moment, by zrobić test ciążowy i zacząć oswajać się z myślą, że już wkrótce zostaniesz mamą! Od tej pory twoje ciało coraz wyraźniej będzie dawało ci znać, że zachodzą w nim wielkie zmiany − rozwija się nowe życie. W 5 tygodniu ciąży możesz odczuwać nieprzyjemne objawy ciąży. Ale przed tobą także wiele miłych momentów, np. pierwsze badanie USG.

Uwaga, 5 tydzień ciąży to nie to samo co 5 tydzień ciąży od zapłodnienia (czyli formalnie 7 tydzień ciąży). Wiek ciąży liczy się od pierwszego dnia ostatniej miesiączki i właśnie tą metodą obliczania tygodnia ciąży lekarz będzie się posługiwał przez kolejne miesiące.

5 tydzień ciąży - wielkość pęcherzyka

W 5 tygodniu ciąży pęcherzyk ciążowy mierzy do 5 mm, a wewnątrz pęcherzyka widoczny jest już pęcherzyk żółtkowy potwierdzający ciążę. Na tym etapie wielkość pęcherzyka ciążowego pomaga określić wiek ciąży: do jego rozmiarów mierzonych w milimetrach dodaje się 30, a wynik oznacza wiek ciąży liczony w dniach. Pęcherzyk ciążowy rośnie teraz ok. 1 mm na dobę. To decydujący czas dla rozwoju maluszka, ponieważ właśnie zaczynają formować się u niego podstawowe organy. To dlatego okres między 5 a 10 tygodniem ciąży nazywa się organogenezą.

USG w 5 tygodniu ciąży: co widać?

W 5 tygodniu ciąży można już zobaczyć pęcherzyk ciążowy podczas badania USG. Wykonuje się je dopochwowo. Zadaniem lekarza jest określenie położenia pęcherzyka ciążowego oraz potwierdzenie, że wewnątrz pęcherzyka znajduje się zarodek (może stwierdzić brak zarodka, jeden zarodek lub więcej!) W 5 tygodniu ciąży zarodek na ogół ma ok. 2 mm. Według norm wielkości zarodka - każdego dnia jest o 1 mm większy.  

W 5 tygodniu ciąży jest jeszcze za wcześnie, by usłyszeć bicie serca dziecka.

5 tydzień ciąży: zdjęcie USG

USG 5 tydzień ciąży

Zdjęcie USG 5 tydzień ciąży – widać pęcherzyk ciążowy

5 tydzień ciąży – jak rozwija się dziecko?

W 5 tygodniu ciąży zarodek jest już prawdopodobnie zadomowiony w błonie śluzowej macicy. Wszelkie niezbędne do życia substancje pobiera od mamy z woreczka żółtkowego (tak będzie, dopóki jego zadań nie przejmie łożysko, które uformuje się ok. 12 tygodnia ciąży). Twoje dziecko rozwija się teraz w błyskawicznym tempie:

 • wykształca się serce (układ krążenia rozwija się w organizmie jako pierwszy)
 • tworzy się cewa nerwowa, która następnie przekształci się w mózg, kręgosłup i rdzeń kręgowy (na razie jest otwarta, zamknie się w 6 tygodniu ciąży)
 • wokół zarodka zaczyna tworzyć się płyn owodniowy
 • zaczynają formować się naczynia pępowinowe i łożysko


Ryzyko poronienia jest niższe o 20 proc. niż we wcześniejszych tygodniach. I będzie teraz maleć z tygodnia na tydzień. Dziecko w 5 tygodniu ciąży coraz bardziej zaczyna przypominać uroczego bobasa. Wygląda pięknie, prawda?

5 tydzień ciąży
Piękna

5 tydzień ciąży - objawy

​W 5 tygodniu ciąży nieprzyjemne odczucia i charakterystyczne objawy ciąży mogą się nasilać. Być może uskarżasz się na znacznie zwiększoną senność. To normalne! Zmęczenie to wynik spadku ciśnienia tętniczego krwi w ciąży na skutek działania progesteronu, który rozkurcza nie tylko mięsień macicy, ale i mięśnie ścian naczyń krwionośnych. Oprócz tego duża część krwi płynie teraz do macicy, nerek i innych narządów, co zmniejsza pośrednio przepływ krwi przez mózg. Nie martw się, już za kilka tygodni odzyskasz siły.

Chociaż w 5 tygodniu ciąży twój brzuch wciąż pozostaje płaski, pewnie odczuwasz niewielkie bóle w podbrzuszu. Na tym etapie to efekt:

 • rozciągającej się macicy (która dodatkowo powoduje ucisk na pęcherz),
 • zwolnienia pracy jelit (wzdęcia wywołane są przez burzę hormonalną).

 

Objawy te są dość powszechne i świadczą o prawidłowym przebiegu ciąży, nie musisz się więc obawiać, że coś zagraża twojemu dziecku. 

W 5 tygodniu ciąży prawdopodobnie poczujesz też pierwsze dokuczliwe ciążowe nudności. Zazwyczaj pojawiają się one około 5-6 tygodnia ciąży i trwają najczęściej do końca pierwszego trymestru ciąży, czyli niemal do końca trzeciego miesiąca.

Przyczyny mdłości w 5 tygodniu ciąży:

 • podwyższony poziom niektórych hormonów (głównie hCG i estrogenu)
 • rozciąganie mięśniówki macicy
 • rozluźnienie mięśni przewodu pokarmowego
 • nadmiar kwasu żołądkowego
 • wyostrzony zmysł powonienia.


Im większa ilość hormonów wydzielanych w 5 tygodniu ciąży i później, tym zazwyczaj większe nudności (dlatego częściej odczuwają je ciężarne w ciąży mnogiej). Nie bez wpływu pozostaje także wrażliwość na wymioty: jeśli cierpisz na chorobę lokomocyjną, jesteś bardziej narażona na nudności w ciąży. 

Nudności można zmniejszyć pijąc dużo wody, sięgać po migdały lub imbir. Co jeść w 5 miesiącu ciąży? Wszystko to, na co masz ochotę. Masz prawo mieć teraz różne "zachcianki" żywieniowe. Postaraj się by dieta opierała się na możliwie naturalnych, nieprzetworzonych, pełnych chemii produktach. 

5 tydzień ciąży - niepokojące objawy

Czasem w 5 tygodniu ciąży ból brzucha może świadczyć o nieprawidłowościach w rozwoju płodu. Uważnie obserwuj swoje ciało, a szczególną uwagę zwróć na:


W takich przypadkach istnieje zagrożenie, że ciąża jest pozamaciczna lub doszło do poronienia. Postaraj się jednak zachować spokój. Najważniejsze, by jak najszybciej znaleźć się pod fachową opieką specjalisty.

Test ciążowy w 5 tygodniu ciąży

W 5 tygodniu ciąży możesz wykonać domowy test ciążowy, by sprawdzić, czy doszło do zapłodnienia. Jeśli jesteś w ciąży, zobaczysz dwie kreski! Pamiętaj jednak, by przeprowadzić test na porannej próbce moczu  będzie bardziej wiarygodny.

Spóźnia ci się miesiączka? To ten moment, kiedy możesz już wykonać test ciążowy! Możesz to zrobić w laboratorium, lub skorzystać z testu domowego, np.:

Jaki jest najczulszy test ciążowy?

Na rynku dostępne są testy ciążowe o różnej czułości. Czułość testu ciążowego oznacza najniższe stężenie hormonu hCG, jakie test jest w stanie wykryć. Niektóre domowe testy mogą więc potwierdzić ciążę już kilka dni po współżyciu, inne dopiero po 3 tygodniach. Najczulszy test ciążowy to ten o czułości 10 mlU/ml − w 5 tygodniu ciąży z pewnością da wiarygodny wynik.

6 faktów o teście ciążowym - infografika
Edipresse

5 tydzień ciąży - ciąża mnoga

Jeśli w twoim brzuchu rośnie nie jedno, a dwoje dzieci, prawdopodobnie jeszcze o tym nie wiesz. Ostatecznie potwierdzi to lekarz podczas badania USG. Ale już w 5 tygodniu ciąży możesz zacząć podejrzewać, że twoja ciąża jest mnoga. Przyszłe mamy bliźniaków często uskarżają się na znacznie zwiększone nudności w ciąży. Jeśli zatem masz wrażenie, że twoje mdłości są ponadprzeciętne i wyjątkowo dokuczliwe, być może spodziewasz się bliźniąt! 

Zobacz także: