Reklama

Czas gojenia się krocza po porodzie zależy od tego, jak on przebiegał i trwa od kilku dni do kilku miesięcy. W najlepszej sytuacji są kobiety, którym udało się uniknąć pęknięcia lub nacinania krocza. Przy głębokich, obszernych pęknięciach gojenie się krocza po porodzie trwa długo, a czasami niezbędna jest rehabilitacja przywracająca funkcję zwieraczy.

Reklama

Spis treści:

Gojenie nieuszkodzonego krocza po porodzie

Najszybciej do formy wraca krocze, które podczas porodu naturalnego nie było nacinane i nie pękło samoistnie. W takim przypadku jest przez kilka dni nieco obolałe, ale dolegliwości szybko, bo w ciągu kilku, maksymalnie kilkunastu dni, całkowicie mijają. Choć nie doszło do pęknięcia ani nacięcia, bardzo ważna jest w pierwszych tygodniach po porodzie odpowiednia higiena – o niej przeczytasz we fragmencie Pielęgnacja krocza po porodzie.

Jak długo goi się pęknięcie krocza

Wszystko zależy od tego, jak rozległe i głębokie było pęknięcie. Najszybciej goją się drobne obrażenia, a najdłużej te rozległe:

  • pęknięcie krocza drobne (uszkodzenie zewnętrznej warstwy skóry i śluzówki) – gojenie trwa kilkanaście dni,
  • głębsze pęknięcie krocza (uszkodzenie mięśni zwieraczy odbytu) – gojenie trwa kilka miesięcy.

Jak długo goi się nacięcie krocza

Nacięcie wykonuje się coraz rzadziej, gdyż położne obecnie częściej stosują techniki ochronne, np. masaż krocza. Nacięcie robi się wtedy, gdy istnieje ryzyko poważnego pęknięcia krocza – wtedy jest ono mniejszym złem, bo goi się szybciej i pozwala uniknąć większych uszkodzeń.

Nacięcie krocza zszywa się najczęściej szwami rozpuszczającymi się samoistnie – proces ten trwa 2-3 tygodnie. Lekarz poinformuje, czy szwy rozpuszczą się same, czy trzeba zgłosić się na ich wyjęcie i kiedy należy to zrobić. Dolegliwości związane z nacięciem utrzymują się około miesiąca – krocze jest obolałe, opuchnięte, początkowo pojawia się też szczypanie podczas oddawania moczu. W pierwszych dniach ból jest na tyle duży, że nie da się normalnie siedzieć. Wtedy bardzo przydają się specjalne poduszki z otworem w środku, dzięki którym na siedząco nie ugniata się obolałych miejsc.

Pielęgnacja krocza po porodzie

Zarówno w przypadku porodu przebiegającego bez pęknięcia krocza, jak i w przypadku jego nacięcia czy pęknięcia, bardzo ważna jest higiena podczas gojenia się obrażeń. Najważniejsze jest częste podmywanie miejsc intymnych – najlepiej po każdej wizycie w toalecie i przy zmianie podpasek. Podczas tego zabiegu warto stosować łagodne mydło, letnią wodę i pamiętać o kierunku podmywania – od przodu do tyłu. Dobrze jest po myciu osuszać krocze jednorazowymi ręcznikami.

Krocze powinno być dobrze wentylowane, dlatego lepiej stosować bawełnianą bieliznę lub specjalną z siateczki. Lepsze są też podpaski bez warstwy klejącej. Na noc najlepiej pozbyć się podpasek i bielizny i spać na podkładach, dzięki czemu krocze ma dostęp do powietrza.

Przez 4-6 tygodni po porodzie, czyli w połogu, kobieta wydala z dróg rodnych tzw. odchody, które stanowią dobrą pożywkę dla bakterii. Dlatego tak ważna jest prawidłowa higiena i dostęp powietrza, które zapobiegają namnażaniu się bakterii i przyspieszają gojenie się ran.

Co jeszcze warto robić, aby ułatwić gojenie się krocza po porodzie:

  • nasiadówki działające przeciwbólowo i antyseptycznie (zapytaj w aptece),
  • stosować płyny do higieny intymnej, najlepiej wcześniej sprawdzone,
  • siadać na poduszce odciążającej krocze,
  • przy silnym bólu i obrzęku można robić okłady z lodu zawiniętego w czystą bawełnianą ściereczkę,
  • przy dużych dolegliwościach i po konsultacji z lekarzem można przyjmować leki przeciwbólowe,
  • zrezygnować z kąpieli i stosować wyłącznie prysznice,
  • myć krocze ręką, a nie gąbką czy myjką (na nich rozmnażają się bakterie).

Gojenie krocza po porodzie – kiedy zgłosić się do lekarza

Najczęściej poporodowe obrażenia krocza goją się prawidłowo, zwłaszcza jeśli kobieta o nie właściwie dba. Czasami jednak może dojść do nieprawidłowości, które trzeba skonsultować z lekarzem. Na wizytę trzeba się szybko umówić, gdy:

  • pojawia się gorączka niezwiązana z infekcją ogólnoustrojową lub zapaleniem piersi,
  • uciążliwy ból krocza nie ustępuje po podaniu leków przeciwbólowych,
  • zachodzą zmiany w wyglądzie krocza: narastanie opuchlizny, wyciekanie wydzieliny z rany, pojawia się uczucie rozpierania.

Sprawdź też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama