Najmniejsze wcześniaki rodzą się z tzw. bardzo skrajnym wcześniactwem. Oznacza to, że nie są w stanie bez wsparcia medyków i specjalistycznego sprzętu przeżyć, a walka o ich życie rzadko kończy się pełnym sukcesem. Jednak historie najmniejszych wcześniaków urodzonych na świecie, czy w Polsce pokazują, że próby ich ratowania mają sens. Mimo złych prognoz, nawet tak słabe maleństwa potrafią zaskoczyć wolą walki i ostatecznie wyjść ze szpitala jako zupełnie zdrowe dzieci.

Reklama

Spis treści:

Najmniejszy wcześniak na świecie

W 2021 roku padł nowy rekord w kategorii „najmniejszy wcześniak na świecie”. Po 13 miesiącach ze szpitala wyszła dziewczynka, która urodziła się w 2020 roku w Chinach, ważąc 212 gramów! Malutka Kwek Yu Xuan przyszła na świat w czasie pandemii w 25 tygodniu ciąży. Lekarze nie dawali jej wielu szans na przeżycie. Dziewczynka w chwili narodzin, które odbyły się przez cesarskie cięcie, mierzyła zaledwie 24 cm długości. Opiekujący się nią lekarze porównywali jej rozmiary i wagę do... jabłka. Obecnie, po ponad rocznym pobycie w szpitalu wiadomo już, że dziewczynka rozwija się prawidłowo, jednak ma problemy z układem oddechowym.

Poprzedni najmniejszy wcześniak na świecie urodził się w w USA w 2018 roku. Ważył – 245 g.

Z kolei najmłodszym wcześniakiem na świecie jest Curtis Butler urodzony 11 listopada 2020 roku po 21 tygodniach i 1 dniu ciąży. Chłopiec przeżył i po 275 dniach hospitalizacji został wypuszczony do domu, ale nadal pozostaje pod opieką specjalistów, jest żywiony dojelitowo i dodatkowo zaopatrywany w tlen z butli.

Zobacz także

Najmniejszy wcześniak w Polsce

Najmniejszym wcześniakiem w Polsce jest dziewczynka urodzona w 26. tygodniu ciąży. Dziewczynka przyszła na świat w połowie maja 2018 roku. W chwili narodzin ważyła 350 g i mierzyła 26 cm. Otrzymała imię Faustyna. Po kilku miesiącach walki o jej życie i zdrowie, została wypisana ze szpitala z masą ciała 2 kg.

Z kolei w 2019 roku w Polsce na świat przyszedł nie najmniejszy, ale najmłodszy wcześniak – dziewczynka ważyła co prawda 450 g i mierzyła 27 cm długości, ale urodziła się w 22 tygodniu ciąży, czyli teoretycznie jeszcze przed przekroczeniem granicy, poza którą wcześniaki mają szansę na przeżycie. Lekarze mówili o cudzie, gdy przeżyła i później opuszczała szpital.

Od kiedy ratuje się wcześniaki – od którego tygodnia ciąży?

Zgodnie z zaleceniami Zespołu ds. Rekomendacji Etycznych w Perinatologii, wcześniaki urodzone przed 23. tygodniem ciąży należy otoczyć opieką paliatywną (minimalizującą cierpienie prowadzące do śmierci). Oznacza to, że uznaje się, że takie maluchy właściwie nie mają szans na przeżycie – 90 proc. z nich umiera wkrótce po narodzinach, a 90 proc. z tych ocalałych ma bardzo poważne powikłania związane z wcześniactwem.

Opieką medyczną ratującą życie zazwyczaj otacza się wcześniaki od 23. tygodnia ciąży.

Decyzję o minimalizacji leczenia podejmują rodzice. Gdy nie mogą tego zrobić, lekarze podejmują starania o uratowanie nawet najmniejszych wcześniaków, o ile dzieci same wykazują wolę walki. Szanse na przeżycie wcześniaka, zwłaszcza tak małego, są niewielkie. Do ukończenia 24. tygodnia ciąży wynoszą zaledwie 10 procent.

Skrajne wcześniactwo – co to znaczy?

Skrajny wcześniak to dziecko urodzone przed 28. tygodniem ciąży i o masie ciała poniżej 1000 g. Inna klasyfikacja dzieli wcześniaki na trzy kategorie:

  • bardzo skrajne wcześniactwo – dzieci urodzone między 22. a 28. tygodniem ciąży,
  • skrajne wcześniactwo – dzieci urodzone między 28. a 32. tygodniem ciąży,
  • późne wcześniactwo – dzieci urodzone między 32. a 37. tygodniem ciąży.

Skrajne i bardzo skrajne wcześniactwo wiąże się z niedojrzałością wielu narządów dziecka. Takie maluszki zmagają się z niewydolnością oddechową i muszą być podłączone do respiratora lub tzw. CPAP-a.

Skrajne wcześniaki są również narażone na:

  • wylewy krwi do mózgu, które powodują szereg problemów neurologicznych,
  • martwicze zapalenie jelit,
  • zapalenie płuc,
  • retinopatię,
  • sepsę.

Skrajne wcześniaki mają bardzo osłabiony układ odpornościowy – każda infekcja może przerodzić się w ich przypadku w śmiertelne zagrożenie. To między innymi dlatego ryzyko śmierci w przypadku dzieci urodzonych przed 28. tygodniem ciąży jest 200 razy wyższe niż u dzieci urodzonych w terminie.

Większość skrajnych wcześniaków boryka się w dzieciństwie, a nawet w dorosłym życiu, z mniejszymi lub większymi problemami zdrowotnymi. Jednak jak pokazują historie najmniejszych wcześniaków urodzonych w 22. czy 24. tygodniu ciąży, czasami udaje się je uchronić przed poważnymi komplikacjami i wychodzą one ze szpitala jako zdrowe dzieci.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama