TENS podczas porodu – prąd, który łagodzi ból porodowy
Nie chcesz rodzić w bólu? Myślisz o niefarmakologicznej metodzie znieczulenia? Sprawdź, czy warto zdecydować się na TENS porodowy.
Aparat TENS to sposób walki z bólem porodowym, który wykorzystuje działanie prądu. Na świecie znany niemal od pół wieku, bardzo popularny w Niemczech i Wielkiej Brytanii. Coraz częściej spotykany w polskich szpitalach. Czy warto się na niego zdecydować? Czy poród z użyciem aparatu TENS rzeczywiście nie boli? Czy pod działaniem prądu można rodzić bezpiecznie? Wyjaśniamy.
Spis treści:
- Co to jest TENS?
- Jak działa aparat TENS?
- Czy TENS podczas porodu nie szkodzi?
- Czy TENS podczas porodu działa tak samo u każdej kobiety?
- TENS – przeciwwskazania
- TENS do porodu – jaki wybrać?
Co to jest TENS?
TENS to skrót od angielskiego określenia Transcuteneous Electrical Nerve Stimulation. Możemy to pojęcie przetłumaczyć jako przezskórną elektryczną stymulację nerwów. Zabieg elektrostymulacji przeprowadza się przy użyciu specjalnego aparatu. Ten wykorzystywany podczas porodu ma wielkość telefonu komórkowego. Taki rozmiar jest niewątpliwą zaletą – małe urządzenie nie utrudnia przebiegu porodu, można włożyć je do kieszeni szlafroka i bez przeszkód rodzić aktywnie – przybierać takie pozycje porodowe, w których będzie najwygodniej.
Zaletą TENS podczas porodu jest to, że jego użycie nie ma żadnych skutków ubocznych, a jak wykazało jedno z badań, pozwala zmniejszyć ból tak samo skutecznie jak opioidowe leki przeciwbólowe, które nie są obojętne dla zdrowia.
Jak działa aparat TENS?
TENS stymuluje nerwy przez skórę. Za pośrednictwem kabelków z urządzeniem połączone są 2 lub 4 elektrody, które podczas porodu przykleja się do skóry w okolicy lędźwiowej. Płyną przez nie impulsy elektryczne o odpowiednim natężeniu, które blokują przekazywanie bólu do mózgu. Odczucia pojawiające się pod wpływem działania TENSU porodowego można porównać do delikatnego łaskotania lub mrowienia.
Kiedy należy podłączyć aparat TENS?
Im szybciej to nastąpi, tym lepsze efekty przyniesie elektrostymulacja. Działanie TENS-u można odczuć już po 10–20 minutach, choć ulga może przyjść też dużo później. Z badań opublikowanych w 2017 roku wynika, że znaczące działanie przeciwbólowe większość kobiet zauważyła po 2-4 godzinach od podłączenia aparatu do elektrostymulacji, a podłączano go, gdy szyjka macicy rozszerzona była na 4 cm.
Elektrostymulacja TENS podczas porodu sprawia, że:
- niskie natężenie prądu TENS blokuje przekazywanie sygnałów bólowych do mózgu (koncepcja tzw. bramki bólowej),
- wysokie natężenie prądu TENS uwalnia endorfiny, które poprawiają nastrój podczas porodu.
Czy pod wpływem elektrostymulacji ból znika?
TENS wymienia się jako jedną z metod znieczulenia przy porodzie. Jednak urządzenie nie znieczula, tylko ogranicza dolegliwości. Ból nie ustępuje całkowicie, ale staje się słabszy. Potwierdzają to badania, które prowadzono w Wielkiej Brytanii. Aż 80 proc. rodzących, które korzystały z aparatu, deklarowało, że ból zmalał.
TENS przede wszystkim łagodzi bóle krzyżowe, mniej działa na bóle w podbrzuszu.
Czy TENS podczas porodu nie szkodzi?
Impulsy elektryczne TENS nie szkodzą ani rodzącej, ani dziecku. Prąd działa jedynie na nerwy czuciowe na powierzchni skóry. Ich drażnienie sprawia, że mózg rejestruje słabsze doznania bólowe podczas porodu. Jedynym skutkiem ubocznym bywa reakcja alergiczna na żel, którego używa się podczas przyczepiania elektrod do skóry.
Jak korzystać z elektrostymulacji?
- Gdy pojawią się skurcze, przypnij elektrody.
- Pamiętaj, że elektrod nie wolno umieszczać w miejscach, w których skóra jest uszkodzona, znajdują się znamiona, blizny, pieprzyki, naczyniaki lub tatuaże.
- Włącz TENS i włóż do kieszeni szlafroka.
- Wciskaj guzik na pilocie, aby regulować siłę impulsów.
- Zaczynaj od słabszego poziomu, wzmacniając go w miarę potrzeb.
Czy TENS podczas porodu działa tak samo u każdej kobiety?
Nie. To, w jaki sposób TENS zredukuje ból porodowy, zależy od twojej wrażliwości na tego typu znieczulenie, ale również od natężenia elektrostymulacji i miejsca, w którym umieszczone są elektrody. Znaczenie ma także rodzaj urządzenia, z jakiego korzystasz.
Jakie korzyści przynosi elektrostymulacja?
- TENS nie szkodzi ani mamie, ani dziecku,
- daje możliwość łagodzenia bólu (wciskasz guzik na pilocie i dozujesz siłę impulsów),
- pozwala rodzić aktywnie, urządzenie jest przenośne, zasilane baterią (elektrody trzeba odkleić tylko podczas korzystania z prysznica podczas porodu), można z nim chodzić i co ważne rodzić w wybranej przez siebie wygodnej pozycji,
- można stosować go do samego końca porodu,
- nie wyklucza jednoczesnego korzystania z innych metod łagodzenia bólu, np. masażu.
TENS – przeciwwskazania
Jak każda metoda łagodzenia bólu, TENS ma również przeciwwskazania do stosowania:
- poród, który zaczyna się przed 38. tygodniem ciąży,
- choroby mamy (nadczynność i niedoczynność tarczycy nieregulowana farmakologicznie, padaczka i nowotwory),
- nadwrażliwość na prąd,
- zaburzenia czucia,
- rozrusznik serca.
TENS do porodu – jaki wybrać?
Aparat TENS podczas porodu powinien być niewielki, lekki i na baterie. Lepszy model będzie oferował wyjście na 4 elektrody, które będą funkcjonowały w 2 obwodach. Może się bowiem okazać, że podłączenie dwóch obwodów, czyli umieszczenie 4 a nie 2 elektrod przyniesie lepszy efekt znieczulający.
Poza tym najlepsze aparaty TENS do uśmierzania bólu porodowego mają następujące funkcje:
- programy stymulacji na okres pomiędzy skurczami (odstęp) i sam moment skurczu,
- wykorzystanie obu mechanizmów przeciwbólowych (bramka bólowa, wydzielanie endorfin),
- przycisk (tzw. „BOOST”) na ekstremalny ból,
- alarm, gdy wystąpi problem z przyleganiem elektrod i zabezpieczenie przed gwałtownym prądem po ponownym przyłożeniu elektrod,
- bezpieczne elektrody, które nie ulegają rozłączeniu podczas gwałtownych ruchów i nie narażają rodzącej na bezpośredni kontakt z wtyczką do elektrody. Najlepsze są elektrody zintegrowane na stałe z przewodem, który podłączany jest bezpośrednio do elektrostymulatora.
TENS porodowy – cena
Cena aparatów TENS do uśmierzania bólu porodowego mieści się w widełkach od 90 do 600 zł. I w takich widełkach warto się zmieścić.
Są oczywiście na rynku aparaty do TENS droższe, ale zwykle są to urządzenia wielofunkcyjne, oferujące także inne rodzaje prądów, które podczas porodu nie są wykorzystywane. Jeśli więc aparat ma posłużyć jedynie do porodu, nie ma sensu przepłacać.
TENS – wypożyczalnia
Istnieje możliwość wypożyczenia aparatu do TENS na czas porodu. Koszt, w zależności od rodzaju urządzenia wynosi od 95 do 200 zł za 3 tygodnie. Firmy oferujące taką usługę można bez problemu znaleźć w internecie. Przy wypożyczaniu można uzyskać wszystkie informacje niezbędne do tego, aby prawidłowo skorzystać z aparatu i jego przeciwbólowego działania.
Źródło: evidencebasedbirth.com
Zobacz też: