Koszule do porodu: w czym rodzić? Ile kosztuje jednorazowa koszula do porodu?
Koszule do porodu to nowość, bo jeszcze do niedawna kobiety raczej nie przywiązywały wagi do ubrań porodowych. Jeśli jednak zastanawiasz się, w czym rodzić, i na myśl przychodzi ci jedynie rozciągnięta koszula męża, powinnaś zobaczyć najlepsze koszulowe do porodu. Taka jednorazowa koszula porodowa to wygoda i ogromny komfort.
- Magdalena Drab
Koszule do porodu coraz częściej widuje się na porodówkach. I nie są to wcale fanaberie ciężarnych! Koszule porodowe ułatwiają nie tylko poród, ale i tulenie, kangurowanie oraz karmienie noworodka. Koszula do porodu może być jednorazowa, ale może też posłużyć ci po porodzie.
Koszula do porodu: co to jest?
Zapytałyśmy użytkowniczki Facebooka, w czym rodzić. Okazuje się, że Polki najczęściej wybierają do porodu koszulę do karmienia, duży t-shirt męża lub koszulę nocną w rozmiarze XXL. Często również rodzą w szpitalnych koszulach. Może jednak warto przełamać stereotypy i wybrać praktyczną koszulę porodową?
Jeśli ubiór w trakcie porodu ma dla ciebie znaczenie, chcesz się czuć estetycznie i komfortowo (na ile to możliwe), możesz rozważyć zakup koszuli przeznaczonej specjalnie do porodu. Czym wyróżnia się koszula porodowa? Przede wszystkim ma wiele funkcjonalności szczególnie istotnych dla rodzącej. Są to:
- rozpięcie na plecach zapinane na napy, które umożliwia łatwe zdjęcie/przebranie się po porodzie bez potrzeby odkładania dziecka czy wstawania z łóżka; dla lekarza anestezjologa takie rozpięcie to łatwy dostęp do kręgosłupa, gdy trzeba podać znieczulenie zewnątrzoponowe
- rozpinane zapięcie z przodu umożliwiające karmienie i kangurowanie
Gdy tuż po narodzinach położna położy na tobie noworodka, możesz okryć go dodatkowo swoją koszulą. Będzie mu ciepło, a ty będziesz pewna, że maluszek jest bezpieczny.
W czym rodzić i jak wybrać koszulę do porodu?
Koszula do porodu musi być przede wszystkim wygodna, dość luźna i dostatecznie długa (co najmniej do połowy uda, dla komfortu rodzącej). Wybierz koszulę porodową z naturalnego, przewiewnego materiału, z dużym dekoltem, dzięki któremu łatwo będzie ci odsłonić pierś.
Uwaga, ubranie porodowe może być pobrudzone krwią i przepocone. Nie nastawiaj się na pobyt w szpitalu w koszuli, w której rodziłaś. Chwilę po narodzinach będziesz miała możliwość przebrania się. Koszulę porodową możesz wtedy oddać mężowi do prania (być może po odświeżeniu przyda ci się na co dzień, do spania i do karmienia noworodka). Szykując wyprawkę do szpitala, koniecznie spakuj drugą koszulę, którą założysz po porodzie.
Jeśli jednak nie zdecydujesz się na zakup typowej koszuli do porodu, pamiętaj, aby:
- nie zakładać zbyt krótkich bluzek do porodu. Kobiety często decydują się na poród w t-shirtach męża. Pamiętaj, że w trakcie porodu nie masz na sobie bielizny. Bluzka, w której rodzisz, powinna być na tyle długa, by zakrywać ci pośladki. Z pewnością chodzenie po korytarzu (choćby do toalety) w za krótkiej koszuli nie byłoby komfortowe.
- liczyć się z koniecznością przebrania w szpitalną koszulę. Niektóre mamy przykładają dużą wagę do tego, w czym będą rodzić. Koszula ma być formą pamiątki z porodu. Pieczołowicie ją wybierają, a gdy trafią do szpitala, okazuje się, że poród musi odbyć się w szpitalnej koszuli. Aby uniknąć takiej sytuacji, zadzwoń wcześniej do szpitala, w którym planujesz rodzić, i dowiedz się, jaka praktyka jest tam stosowana.
Uwaga! Porody odbywające się przez cesarskie cięcie prawie zawsze wiążą się z obowiązkiem założenia szpitalnej odzieży.
Zobacz też: