Spis treści:

Reklama

28 tydzień ciąży – który to miesiąc?

28 tydzień ciąży to początek siódmego miesiąca. Minęły już dwie trzecie ciąży. Właśnie trwa ostatni, III trymestr. Do porodu pozostało tylko 12 tygodni. To naprawdę niewiele czasu, dlatego warto upewnić się, czy wszystko jest już gotowe do narodzin dziecka i czy wybrany szpital, rzeczywiście jest tym, w którym chcesz urodzić.

Brzuch w 28 tygodniu ciąży i waga przyszłej mamy

Brzuch jest już na tyle duży, że zaczyna przeszkadzać w wiązaniu butów, wstawaniu z niskiej kanapy czy wysiadaniu z samochodu. Wszystko przez to, że w 28 tygodniu ciąży dno macicy sięga około 7 cm nad pępek, co sprzyja uwypuklaniu się brzucha do przodu. Przyszła mama ma wrażenie, że macica wypełnia już całą jamę brzuszną, jednak to jeszcze nie koniec zmian i powiększania się brzucha. Macica przestanie powiększać się dopiero za ok. 8-10 tygodni.

Waga ciężarnej do 28 tygodnia powinna wzrosnąć o ok. 3,5-8 kg. To norma, która potwierdza zdrowy przebieg ciąży. Prawidłową wagę na tym etapie ciąży można sprawdzić w kalkulatorze wagi w ciąży.

Jak wygląda dziecko w 28 tygodniu ciąży?

Dziecko w 28 tygodniu ciąży bardzo szybko rośnie i cały czas się zmienia. Na jego twarzy widać już brwi i rzęsy. Płód zaczyna też mrugać oczami.

Zobacz także

Długość ciała dziecka wynosi teraz ok. 36-40 cm, a waga – ponad kilogram (kalkulator wagi płodu na każdym etapie ciąży podpowie aktualną wagę dziecka). Płód wielkością i wagą przypomina teraz okazałego melona miodowego.

Rozwój dziecka w 28 tydzień ciąży – waga płodu i wzrost

Choć wymiary dziecka w 28 tygodniu ciąży są już całkiem spore, dziecko powinno jeszcze spędzić w macicy około 12 tygodni. To najlepsze miejsce do prawidłowego rozwoju płodu i dojrzewania jego narządów.

W 28 tygodniu ciąży:

  • rozwijają się płuca dziecka – tworzą się pęcherzyki płucne, zwiększa się produkcja surfaktantu,
  • ​rozwija się mózg dziecka,
  • kształtuje się odruch ssania.

    28 tydzień ciąży ciąży – ruchy dziecka i ułożenie

    Lekarz na najbliższej wizycie może zalecić liczenie ruchów płodu. Słabe ruchy mogą wskazywać, że dzieje się coś niedobrego. Trzeba jednak pamiętać, że brak ruchów nie od razu musi oznaczać, że dzieje się coś złego. Może się bowiem okazać, że dziecko akurat śpi. Czasami warto najpierw pobudzić ruchy dziecka i dopiero zacząć je liczyć.

    Aktywność płodu dobrze jest monitorować dwa razy w ciągu każdego dnia – rano, gdy jest mniejsza, i wieczorem, gdy wzrasta.

    Jak liczyć ruchy dziecka?

    • Ruchy dziecka liczy się w ciągu 10 minut. Każdy odczuwalny ruch ma znaczenie ruch – kopnięcie, drgnięcie, obrót.
    • Gdy nie udaje się wyczuć 10 ruchów w ciągu godziny, warto wypić sok, zjeść coś, zrobić kilka kroków, rozluźnić się i ponownie zacząć liczyć. Jeśli w ciągu dwóch godzin nie uda się naliczyć 10 ruchów albo ruchy są bardzo słabe, trzeba skontaktować się z lekarzem.

    Ułożenie dziecka w 28 tygodniu ciąży

    Do końca 28 tygodnia ciąży dziecko może przebywać w dowolnej pozycji. Ma jeszcze tyle miejsca, że może często zmieniać ułożenie. Oznacza to, że raz może układać się głową do góry, raz głową w dół, a czasami także poprzecznie, np. plecami do dołu. Niedługo to się zmieni i przez większość czasu płód będzie przebywać w jednej pozycji.

    28 tydzień ciąży - objawy i dolegliwości

    Na tym etapie ciąży można odczuwać coraz więcej dolegliwości związanych z dalszym powiększaniem się brzucha. Generalnie jednak samopoczucie przyszłej mamy powinno być dobre.

    Świadomość nieuchronnie zbliżającego się porodu może obudzić instynkt wicia gniazda, który objawia się intensywnym szykowaniem wyprawki dla dziecka, kupowaniem ubranek, wybieraniem łóżeczka czy pościeli.

    Objawy, które mogą występować w 28 tygodniu ciąży:

    • niebolesne skurcze – są zwykle oznaką zbliżającego się porodu i nie powinny wzbudzać niepokoju (to tzw. skurcze Braxtona-Hicksa), często towarzyszy im twardnienie brzucha,
    • ból brzucha promieniujący do pachwin i krocza – to skutek rozciągania się macicy,
    • skurcze nóg,
    • bóle pleców,
    • obrzęki kostek i stóp,
    • hemoroidy,
    • nadwrażliwość zębów i krwawienia z dziąseł.

    W czasie ciąży częściej zdarza się zapalenie dziąseł i choroby przyzębia. Ich objawy to obrzęk i krwawienie z dziąseł. Nieleczone mogą spowodować nawet przedwczesny poród i urodzenie wcześniaka. Dlatego jeśli w czasie mycia zębów dziąsła są obrzmiałe i zaczynają krwawić, koniecznie trzeba iść do dentysty.

    Objawy, które powinny niepokoić w 28 tygodniu ciąży:

    • krwawienie lub plamienie z dróg rodnych,
    • silny, narastający ból brzucha,
    • ból w pachwinach,
    • ból podbrzusza połączony z bólem pleców,
    • słabnące ruchy dziecka.

    To mogą być symptomy porodu przedwczesnego, które wymagają pilnej konsultacji z lekarzem.

    Jakie badania w 28 tygodniu ciąży?

    W trzecim trymestrze ciąży trzeba wykonać kolejne ciążowe badania. Część z nich można zrobić już w 28 tygodniu ciąży. Lekarz wystawi skierowanie na:

    • badanie ogólne moczu,
    • morfologię krwi,
    • HBS (badanie na nosicielstwo wirusowego zapalenia wątroby typu B),
    • test w kierunku HIV.

    USG w 28 tygodniu ciąży

    Między 28 a 32 tygodniem ciąży wykonuje się kolejne badanie USG, które pozwala ocenić tzw. potencjał wzrastania płodu. Lekarz pomierzy dziecko i sprawdzi, czy jego wymiary są prawidłowe w porównaniu do norm dla tygodnia ciąży, w którym wykonuje się badanie. Jeśli dziecko jest zbyt małe lub zbyt duże, podejmie działania, aby tempo wzrostu płodu wróciło do normy i w momencie porodu dziecko miało prawidłowe rozmiary i masę ciała.

    28 tydzień ciąży - poród

    Poród w 28 tygodniu ciąży jest porodem przedwczesnym. Dziecko urodzone w tym czasie jest bardzo niedojrzałe, ale jego szanse na przeżycie wynoszą już ponad 90 proc. Taki wcześniak, a nawet tzw. skrajny wcześniak, zwykle waży ok. kilograma.

    Choć maluszek z porodu przedwczesnego w 28 tygodniu ciąży ma już rozwinięty (albo prawie) układ oddechowy, pokarmowy, mózg i serce, nie jest jeszcze w pełni gotowy utrzymywać się przy życiu bez wsparcia medycznego. To dlatego skrajne wcześniaki od razu przenoszone są na oddział intensywnej terapii i trafiają do inkubatora, który zapewnia im odpowiednie ciepło, nawilżenie powietrza i stałe monitorowanie funkcji życiowych. Po wyjściu ze szpitala wcześniak (nawet ten, u którego nie doszło do żadnych powikłań) powinien być pod opieką lekarzy aż do 8 roku życia.

    28 tydzień ciąży bliźniaczej

    W 28 tygodniu ciąży mnogiej dzieci ważą ponad 1 kg (co w sumie daje prawie 2,5 kg). Kobieta spodziewająca się bliźniąt może już odczuwać spore dolegliwości związane z mocno powiększającym się brzuchem. Warto pamiętać, że ciąża bliźniacza zwykle kończy się wcześniej niż w 40 tygodniu. Warto już zdecydować się na szpital, w którym ma odbyć się poród i powoli zacząć szykować torbę na porodówkę.

    Zobacz także:

    Reklama

    27 tydzień ciąży 29 tydzień ciąży

    Reklama
    Reklama
    Reklama