
Jak rozwija się ciąża?
Jestem już gotowa! Wyjmijcie ze mnie wreszcie to dziecko! Chcesz krzyczeć niczym Rachel w ciąży po terminie w serialu „Przyjaciele”? Chcesz urodzić za wszelką cenę? Czy spokojnie i cierpliwie czekasz, a może trochę się boisz i dlatego wcale nie chcesz tego przyspieszać?
Tak czy inaczej to już 40. tydzień ciąży i za moment spotkasz wreszcie tego człowieka, który mieszkał tak długo w twoim brzuchu. Fajnie, co?:) Teraz potrzebujesz cierpliwości, czasu i spokoju. A właściwie tego potrzebuje Twoje dziecko. Ono też przygotowuje się do porodu. Musi być gotowe i tego chcieć, by wszystko dobrze poszło.
Martwisz się, że Twoja ciąża będzie przenoszona? Niepotrzebnie, nawet co 10. ciężarna rodzi po 40. tygodniu ciąży (w tym redaktorka pisząca te słowa!:)). Zwłaszcza jeśli to Twoje pierwsze dziecko. Termin porodu to najczęściej tylko orientacyjna data wyznaczona na podstawie terminu ostatniej miesiączki. Bardzo mało kobiet rodzi dokładnie co do podanego dnia. Nawet termin skorygowany na podstawie badania USG nie zawsze jest ostateczną datą porodu.
Najzupełniej prawidłowy poród może się zacząć o 8-10 dni wcześniej lub 8-10 dni po terminie. Lekarze najczęściej czekają do końca 41. tygodnia ciąży na samoistne rozpoczęcie porodu. Później zostaniesz skierowana do szpitala. Tam 2 razy dziennie sprawdzone zostanie tętno dziecka i wykonane zostaną testy oksytocynowe. Jeśli zdolność skurczowa będzie oceniona pomyślnie lub gdy minie już 42. tydzień, stan dziecka jest dobry, a szyjka macicy gotowa do rozwierania, to lekarz zwykle decyduje o wywołaniu porodu.
- Dostaniesz leki wywołujące skurcze (np. oksytocynę).
- Prawdopodobnie zostanie przebity pęcherz płodowy (to często przyspiesza poród).
- Podane zostaną też leki przyspieszające dojrzałość szyjki do rozwierania.
- Czasami szyjka jest mechanicznie udrożniana.
- Poród jest monitorowany przez zespół medyczny.
Waga i rozwój dziecka
Dziecko nadal bardzo szybko rośnie! Powiększa się także jego głowa! Jest teraz wielkości duuużej dyni. Mierzy ok. 50 cm i waży ok. 3, 5 kg. Po 40. tygodniu ciąży jeśli dziecko jest duże, być może zostanie wykonane cesarskie cięcie. Ale nie zawsze te dwie wartości o tym decydują! Maluch leży już nisko w miednicy, jest gotowy do wyjścia na świat! Doskonale rozpoznaje i pamięta głos mamy, a zaraz po narodzinach nauczy się Twojego zapachu na pamięć! Komórki nerwowe w mózgu mnożą się nadal jak szalone. I ten proces będzie trwał nawet rok po narodzinach dziecka!
Zobacz też: Kalendarz ciąży - ciąża tydzień po tygodniu
Maluch jest już najedzony „na zapas”, więc nie martw się, że na początku nie chce ssać lub bardzo króciutko jest przy piersi. Każde dziecko traci nawet do 10% masy urodzeniowej. Nie martw się. W 3 dobie życia znowu zacznie przybierać.
Zobacz też: Poród po terminie - najlepsze sposoby na wywołanie
Zdrowie - ważne badania
Teraz już co 2-3 dni musisz pojawić się na kontrolę w szpitalu. Niezbędne będzie badanie KTG płodu. Być może zostanie wykonany test oksytocynowy. Na czym polega? Kroplówką podaje się oksytocynę, co wywołuje skurcz macicy i sprawdza tętno dziecka. Jeśli jest prawidłowe, to dobrze! Jeśli tętno spada, być może poród zostanie sztucznie wywołany. Jeśli wszystko jest w porządku, poród sam się rozpocznie. Około 24 godziny wcześniej może pojawić się lekka biegunka. Organizm sam zaczyna się oczyszczać!
Zobacz też: Od kiedy ciąża tak naprawdę jest przenoszona? [WIDEO]
Rady na 40. tydzień ciąży
Jak rozpoznać rozpoczęcie akcji porodowej? Zapamiętaj 3 objawy:
- Regularne skurcze (co 10-15 minut albo częściej)
- Odchodzą wody płodowe (najczęściej nie wygląda to tak spektakularnie jak na filmach, choć się zdarza). Wtedy powinien zbadać Cię lekarz! Jeśli są zielone – natychmiast jedź do szpitala. To znaczy, że dziecko oddało już smółkę.
- Lekkie plamienie – oznacza najczęściej skracanie szyjki macicy. Gdy jest silne – wezwij karetkę lub jedź jak najszybciej do najbliższego szpitala.
Pamiętaj też, że... porody nie przebiegają tak jak na filmach, a noworodki rzadko kiedy wyglądają jak w reklamach. Poród to tylko jeden dzień, potem masz Ty i dziecko mnóstwo czasu, by nauczyć się siebie nawzajem. Wszystkiego się nauczysz, nie przejmuj się i słuchaj swojej intuicji!
Zobacz też:



Jak rozwija się ciąża? W 39. tygodniu ciąży pytania o to kiedy rodzisz zaczynają Cię już mocno denerwować. Sama nie możesz się już doczekać, kiedy to nastąpi, zwłaszcza, że końcówka zaczyna być bolesna. Są kobiety, które bojąc się porodu, nie chcą, żeby to było „już”, ale żadna nie przepada za bólami pleców i coraz silniejszymi skurczami przepowiadającymi. Skurcze Braxtona-Hicksa to znak, że macica przygotowuje się do porodu. Mogą być bolesne, pojawiają się najczęściej pośrodku brzucha i w pachwinach. Póki nie są regularne i dają się czymś uśmierzyć – to tylko ćwiczenia. Przy bólach pleców i kręgosłupa czasami pojawia się też rwa kulszowa . Tu może pomóc: lekkie ogrzewanie okolic krzyża, siadanie na piłce rehabilitacyjnej albo delikatny masaż. W ostateczności lekarz może przepisać środki przeciwbólowe. Na szczęście nie każda ciężarna doświadcza takich problemów. Oprócz tego może Ci też przeszkadzać puchnięcie stóp i rąk , dlatego najlepiej popijać wodę, zrezygnować zupełnie z soli i jak najczęściej unosić nogi do góry. Uwaga na galeretowatą wydzielinę, którą możesz zauważyć na bieliźnie lub w toalecie, może być biała lub przezroczysta z krwią. To tzw. czop śluzowy – chroni dziecko przed zakażeniem. Jeśli już odszedł to jeden z pierwszych objawów porodu. Jeżeli nic więcej się nie będzie działo w ciągu 24 godzin pokaż się swojemu lekarzowi, który podejmie decyzję co dalej. Waga i rozwój dziecka W 39. tygodniu ciąży dziecko jest już wielkości sporej dyni. Ma ok. 3,2 – 3,8 kg . Ma też już okrąglutką buzię i dłuuuugie paznokietki. Na tym etapie zmysły dziecka – dotyk i smak są już bardzo czułe. Maluch reaguje na światło i słyszy Twój głos. Bardzo go lubi. Później rozpozna go wśród wielu innych. Podobnie jak zapach. Zobacz też:...