pregnant
fotolia.com
Poród naturalny

Gdy dziecko nie chce się rodzić - ciąża po terminie

Datę porodu zaznaczyłaś w kalendarzu czerwonym serduszkiem i... nic. Dziecku wcale się nie spieszy na świat. Przeczytaj, co możesz zrobić, żeby przyspieszyć poród. 

Twój termin porodu już minął. Znajomi i rodzina wciąż pytają: „Kiedy urodzisz?!”. Tak jakby to od ciebie zależało! Wiedz, że tylko 5 proc. kobiet rodzi dokładnie w terminie! Przeczytaj, co możesz zrobić, żeby przyspieszyć poród. 

Bezpieczne sposoby na przyspieszenie porodu

  • Seks - lekarze radzą, żeby powstrzymać się od stosunków na 6 tygodni przed porodem właśnie dlatego, by go nie przyspieszyć. Zawarte w nasieniu prostaglandyny mogą zainicjować poród, ale gdy minie jego termin, możecie wykorzystać ten sposób.
  •  Stymulacja sutków – to metoda (niekoniecznie przyjemna, bo pod koniec ciąży sutki są bardzo wrażliwe) na przyspieszenie produkcji oksytocyny – hormonu, który stymuluje skurcze macicy.
  • Ruch – nie szoruj podłóg i nie wieszaj firanek, ale porządny spacer (a zamiast windy – schody) może skłonić macicę do pracy, zaś dziecko – do przyjścia na świat.
  • Liście maliny – ziółka raczej nie skutkują jednorazowo. Ale rzeczywiście liście maliny działają naskurczowo. Nie zaszkodzi więc spróbować – pij codziennie po szklance naparu.

Magiczne słowa: termin porodu

Ciąża trwa 10 miesięcy księżycowych (po 28 dni). Za jej początek uznaje się pierwszy dzień ostatniej miesiączki. Jak wyliczyć dzień porodu?

- Masz regularne cykle co 28 dni? Do daty ostatniej miesiączki dodaj 280 dni (9 miesięcy i 7 dni).
- Jeśli cykle mają inną długość, np. 32 dni, dodaj 9 miesięcy i 11 dni. Przy krótszych – odpowiednio mniej.
- W przypadku cyklów nieregularnych termin najlepiej ustalić w badaniu USG przed 15. tygodniem ciąży.
- Dziecko może się urodzić 2 tygodnie przed tą datą i 2 po niej. Taki poród nie jest uznawany za przedwczesny ani za spóźniony.

Ciąża po terminie - kiedy do akcji wkracza lekarz

Jeśli minął już wyznaczony termin porodu, zgłoś się do swojego lekarza prowadzącego lub do przyszpitalnej przychodni. Co się będzie dalej działo?

1. Zostaną wykonane badania – KTG (pozwoli ocenić pracę serca płodu i czynność skurczową macicy) i USG. Skontrolowane też zostaną ruchy malucha w twoim brzuszku.

2. Trzeba często monitorować dziecko. Dlatego będziesz musiała zgłaszać się do przychodni codziennie lub co drugi dzień.

3. Jeśli wszystko jest w porządku, poród nie będzie wywoływany – lekarze poczekają jeszcze kilka dni.

4. Po 9 dniach od terminu prawdopodobnie zostaniesz zatrzymana w szpitalu. Dwa razy dziennie będzie sprawdzane tętno dziecka i wykonywane będą tzw. testy oksytocynowe (lekarz podaje oksytocynę w roztworze soli fizjologicznej), aby sprawdzić wydolność łożyska, stan dziecka i reakcję macicy.

5. Jeśli macica nie chce podjąć pracy, dostaniesz kroplówkę naskurczową, aby zainicjować poród. Warunek – dobry stan dziecka i przygotowana szyjka macicy. Dopiero, gdy wszystkie metody zawiodą, konieczne jest cesarskie cięcie.

 
Czytaj też:

Jak obliczyć termin porodu? I dlaczego nie wolno go zmieniać? [KOMENTARZ GINEKOLOGA]

ciąża przenoszona
Adobe Stock
Poród naturalny
Ciąża przenoszona – czym jest, przyczyny, możliwe powikłania
Ciąża przenoszona to ciąża, która trwa mimo upłynięcia terminu porodu. W ciąży przenoszonej lekarze regularnie monitorują stan płodu i łożyska. Jeśli zachodzi taka potrzeba – przystępują do wywoływania porodu. Co robić, gdy wyliczony przez lekarza termin porodu właśnie minął, a dziecko nie ma zamiaru opuścić brzucha mamy?

Ciąża przenoszona jest mylona z ciążą przeterminowaną . Nie są to jednak pojęcia równoznaczne. Ciąża przenoszona to ciąża, której spodziewany termin już minął, natomiast ciąża przeterminowana to ciąża patologiczna, gdy życie dziecka jest zagrożone. Powodem przenoszenia ciąży może być wiek matki, problemy ze zdrowiem, a także błędne wyliczenie terminu porodu.  Spis treści: Ile trwa ciąża? Kiedy mówimy o ciąży przenoszonej? Ciąża przenoszona – możliwe powikłania Ciąża przenoszona – kiedy zgłosić się do szpitala? Ciąża przenoszona – wywołanie porodu Badania w ciąży przenoszonej Ile trwa ciąża? Uznaje się, że ciąża trwa 40 tygodni (280 dni), licząc od daty ostatniej miesiączki, jeżeli okres pojawiał się regularnie (czyli co 28-30 dni). Jeśli jednak odstępy między miesiączkami były dłuższe lub krótsze, to w ten sposób wyliczany termin porodu może nie być precyzyjny.  Wyznaczony termin porodu nie zawsze pokrywa się z rzeczywistą biologiczną datą. Akcja porodowa może rozpocząć się kilkanaście dni wcześniej lub później. Z czego wynika ta rozbieżność? Jedne dzieci dojrzewają szybko i mogą urodzić się już w 38. tygodniu ciąży, inne są na to gotowe dopiero w 42. tygodniu. Wówczas wysyłają drogą hormonalną sygnał do przysadki mózgowej mamy, że czas wydzielać oksytocynę – hormon wywołujący skurcze macicy. Jak obliczyć termin porodu? Aby obliczyć termin porodu, możesz skorzystać z kalkulatora terminu porodu . Bazuje on na regule Naegelego. W oparciu o pierwszy dzień ostatniej miesiączki oblicza się termin porodu. Oto wzór Naegelego:  termin porodu = pierwszy dzień ostatniej miesiączki + rok – 3 miesiące + 7 dni Z podanego wzoru można wyliczyć tzw. czas trwania ciąży prawidłowej. Faktyczny...

kobieta, mama, mężczyzna, tata, ciąźa, brzuszek, termin porodu, zegarek
Przygotowania do porodu
Sposoby na obliczenie daty porodu
Data porodu jest orientacyjna, są jednak sposoby na przybliżenie terminu porodu. Sprawdź, ile będzie trwać twoja ciąża wg kalkulatora daty porodu, USG, ruchów dziecka itd.

Ciąża trwa przeciętnie 266 dni, czyli 38 tygodni , licząc od momentu zapłodnienia. Przeciętnie, bo jedna trwa dłużej, inna – nieco krócej . Dodatkowa trudność w obliczeniu precyzyjnego terminu porodu: mało która przyszła mama potrafi bezbłędnie określić dzień, w którym doszło do poczęcia. I jeszcze jedna: do zapłodnienia wcale nie musiało dojść w dniu, w którym odbyło się zbliżenie, tylko nawet trzy doby później. Jak oblicza się datę porodu? Jednak określając przybliżony termin porodu , lekarz nie wziął daty z sufitu. Prawdopodobnie zastosował tzw. regułę Naegelego , to znaczy wyliczył ją na podstawie daty rozpoczęcia ostatniej miesiączki. Takiego obliczenia możesz dokonać sama w kalkulatorze terminu porodu . Jeśli cykle były regularne i trwały 28 dni, od daty ostatniej miesiączki odejmij trzy miesiące i dodaj siedem dni. Jeśli np. ostatnia miesiączka rozpoczęła się 1 czerwca, po odjęciu trzech miesięcy otrzymasz 1 marca, a po dodaniu siedmiu dni – 8 marca. Gdy twój cykl jest dłuższy, poród pewnie rozpocznie się po tym terminie, gdy krótszy – przed nim. Na przykład przy cyklu 25-dniowym termin zapewne wypadnie trzy dni wcześniej, niż wynika z wyliczeń, przy 31-dniowym – trzy dni później. Bądź gotowa na inny termin porodu! Wyliczyłaś termin porodu, wiesz już, kiedy powinno się urodzić twoje dziecko. Dobrze zapamiętaj tę datę, bo będziesz o nią ciągle pytana. Jednak nie przywiązuj się zanadto do myśli, że właśnie tego dnia twój malec będzie obchodził urodziny. Bo przyjdzie na świat wtedy, gdy będzie na to gotowy , czyli do 2 tygodni przed terminem lub do 2 tygodni po nim. Według danych klinik położniczych w terminie rodzi się zaledwie 5 na 100 noworodków ! Inne sposoby na obliczenie daty porodu Nie pamiętasz daty ostatniej miesiączki? Nie szkodzi. Przypuszczalny termin porodu można ustalić i w inny sposób:...

ile trwa ciąża
AdobeStock
Przebieg ciąży
Ile trwa ciąża? Jak liczyć ciążę w tygodniach, dniach, miesiącach?
Na pytanie, ile trwa ciąża, nie ma jednej poprawnej odpowiedzi. Ciąża może trwać 38-40 tygodni lub jeszcze dłużej. Niektóre dzieci rodzą się nawet w 42 tygodniu i to też jest uznawane za normę. Sprawdź, w jaki sposób oblicza się długość ciąży w dniach, tygodniach i miesiącach, i jak obliczyć termin porodu.

Ile trwa ciąża? To zależy od przyjętej miary. Umownie określa się, że ciąża u człowieka trwa 40 tygodni (9 miesięcy), ale jeśli dziecko pojawi się na świecie dwa tygodnie wcześniej lub do dwóch tygodni później, taki poród też uważany jest za normę. Lekarze liczą ciążę w tygodniach. To najbardziej precyzyjny sposób określania wieku ciąży. Ale można też liczyć ją w dniach i miesiącach. Ciąża liczona w miesiącach może trwać 9 lub... 10 miesięcy. W tekście tłumaczymy, skąd bierze się ta rozbieżność. Dodatkowym kryterium jest podział na trymestry. Wyjaśniamy, jak liczyć wiek ciąży, żeby się w nim nie pogubić. Spis treści: Ile tygodni trwa ciąża? Ile dni trwa ciąża? Ile miesięcy trwa ciąża? Ile trymestrów trwa ciąża? Ile trwa ciąża od zapłodnienia? Wiek ciąży na USG Jak obliczyć termin porodu? Ile tygodni trwa ciąża? Umowny czas trwania prawidłowej ciąży u człowieka, liczony od pierwszego dnia ostatniej miesiączki, to 40 tygodni.  Za początek ciąży uznaje się pierwszy dzień ostatniej miesiączki. Na takim założeniu opiera się  reguła Naegelego , którą w obliczaniu wieku ciąży posługują się lekarze. Ponieważ nie zawsze udaje się precyzyjnie określić datę poczęcia (różnica dotycząca momentu zapłodnienia może wynosić nawet do 14 dni), ustalono, że donoszona ciąża może trwać od 38 do 42 tygodni . Jeśli ciąża kończy się porodem po 42 tygodniu od pierwszego dnia ostatniej miesiączki, określana jest jako ciąża po terminie. Natomiast skutkiem ciąży zakończonej przed 38 tygodniem są narodziny wcześniaka. ​ Ile dni trwa ciąża? Licząc według dni, ciąża trwa przeciętnie około  280 dni od pierwszego dnia ostatniej miesiączk i (40 tygodni x 7 dni = 280 dni), a 266 dni od poczęcia . Poród może nastąpić nawet po 290...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz