Poród w szpitalu – jak wygląda porodówka [WIDEO]

Zobacz, jak wygląda sala do porodu i jakie sprzęty powinny się znaleźć na porodówce. Łóżko porodowe, wanna do porodu, aparat KTG– i co jeszcze?

Zobacz inne z serii: Jak przygotować się do porodu? (6)

Zastanawiasz się, jak wygląda porodówka? Specjalnie z myślą o przyszłych mamach odwiedziliśmy z kamerą salę do porodu szpitala Medicover: zobacz, jakie sprzęty tam się znajdują – i właściwie do czego służą. 
  • Łóżko porodowe albo fotel porodowy. Dobrze, jeśli można regulować wysokość oparcia i podnóżków.  – Dobrze, jeśli łóżko porodowe daje kobiecie możliwość różnych pozycji do porodu: leżącej, siedzącej albo kolanowo-łokciowej – tłumaczy dr n. med. Ewa Kurowska, ginekolog położnik ze szpitala Medicover. 
  • Aparat KTG. – To niezbędne wyposażenie każdej sali porodowej. Ma za zadanie monitorować czynność pracy serca dziecka – mówi ginekolog. 
  • Aparat do mierzenia podstawowych funkcji życiowych. Wykorzystuje się go do np. mierzenia ciśnienia, czynności pracy serca, wysycenia tlenem krwi kobiety.  – To bardzo ważny aparat, zwłaszcza kiedy korzystamy ze znieczulenia do porodu – tłumaczy dr Kurowska. 
  • Gaz rozweselający. – Łagodzi ból porodowy i jest bezpieczny dla mamy i dziecka. – Wbrew swojej nazwie, gaz rozweselający nie powoduje ataków śmiechu, ale po prostu poprawia samopoczucie rodzącej. Czasami przydaje się też mężowi – żartuje pani ginekolog. 
  • Piłka i worek sako. Delikatne kołysanie się na piłce lub worku łagodzą ból porodowy i sprzyjają postępowi porodu. 
  • Wanna. – Rodząca może spędzić w wannie tyle czasu, ile sobie życzy. Odejście czopa śluzowego albo odejście płynu owodniowego nie jest przeciwwskazaniem do korzystania podczas porodu z wanny – mówi dr Kurowska. 
  • Próżnociąg. Ma kształt przyssawki, którą przykłada się do główki dziecka, znajdującego się w kanale rodnym. Jak tłumaczy ginekolog z kliniki Medicover: – Nie jest to często stosowana metoda. W naszym szpitalu w ubiegłym roku odbyło się ponad 700 porodów i próżnociąg został użyty 6 razy. 
  • Kleszcze. – Służą do bezpośredniego ratowania życia dziecka, kiedy na cięcie cesarskie jest już za późno. W zeszłym roku nie użyliśmy ich ani razu – mówi dr Kurowska.  
  • Kącik do pomiaru i badania noworodka. Wspaniale, jeśli także znajduje się na sali porodowej, aby noworodek był cały czas w zasięgu wzroku i słuchu swojej mamy. W takim kąciku neonatolog ocenia dziecko wg skali Apgar, mierzy je i waży. 
Oceń artykuł

Ocena 6 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy