macica w ciąży
Adobe Stock
Przebieg ciąży

Macica w ciąży – jak wygląda, jak się zmienia, dokąd sięga?

Macica w ciąży zwiększa swoje rozmiary i masę, aby pomieścić rosnący w niej płód wraz z łożyskiem i skutecznie je chronić. Jej dno (górna część) przed ciążą znajduje się tuż nad spojeniem łonowym, a pod koniec ciąży sięga aż do dolnej części mostka. Po porodzie obkurcza się do poprzednich rozmiarów.

Macica w ciąży odgrywa kluczową rolę – zapewnia płodowi idealne miejsce do rozwoju. To w niej zagnieżdża się zarodek, powstaje łożysko i pęcherz płodowy wypełniony płynem owodniowym. Macica położona jest w miednicy mniejszej między odbytnicą a pęcherzem płodowym. Jej zadaniem jest przyjęcie zarodka, stworzenie mu najlepszych możliwych warunków do rozwoju oraz wypchnięcie dziecka na świat.

Spis treści:

Kiedy wykonuje się USG w ciąży i które jest najważniejsze? Sprawdź, żeby nie przegapić!

Jak wygląda macica w ciąży?

Przed ciążą macica waży 60-70 g, ma długość około 7 cm i pojemność kilku mililitrów. Kształtem przypomina spłaszczoną gruszkę, ustawioną szerszą częścią do góry. Na początku ciąży jej ścianki mają grubość ok. 2,5 cm. Wraz z upływem kolejnych tygodni ciąży macica powiększa się, ale nierównomiernie – bardziej powiększa się jej górna część. Pod koniec ciąży macica waży ponad 1100 g i ma pojemność mniej więcej 5 litrów, a jej ścianki są cieńsze – mają ok. 1,5 cm grubości. Szyjka macicy w ciąży także podlega zmianom.

Od dołu macica połączona jest z pochwą, a w jej górnej części znajdują się ujścia jajowodów. Macica otoczona jest błoną, która stanowi część otrzewnej i nazywa się ją omaciczem. Macicę podtrzymują więzadła i tkanki włókniste.

Jak rośnie macica w ciąży?

Macica w ciąży systematycznie się powiększa, aby pomieścić wzrastający płód. Poniżej podajemy, dokąd sięga dno macicy na poszczególnych etapach ciąży:

  • 8 tydzień ciąży: macica sięga spojenia łonowego i ma wielkość cytryny, a płód – maliny;
  • 12 tydzień ciąży: macica ma wielkość męskiej pięści, a płód – niewielkiej limonki;
  • 16 tydzień ciąży: macica sięga 2 palce powyżej spojenia łonowego, ma wielkość pomelo, a płód – awokado;
  • 20 tydzień ciąży: macica sięga 2-3 palce poniżej pępka, ma wielkość piłki do kosza, a płód – małego banana;
  • 24 tydzień ciąży: dno macicy sięga pępka, ona sama ma wielkość małego arbuza, a płód – kolby kukurydzy;
  • 28 tydzień ciąży: macica sięga 2-3 palce nad pępek, ma wielkość arbuza, a płód ma długość przeciętnego rabarbaru;
  • 32 tydzień ciąży: macica sięga połowy odległości między pępkiem a dolną częścią mostka, ma rozmiary sporego arbuza, a płód – dyni piżmowej;
  • 36 tydzień ciąży: dno macicy jest na wysokości łuków żebrowych, ona sama jest wielkości średniej dyni, a płód ma wielkość melona miodowego;
  • 40 tydzień ciąży: macica sięga 1-2 palce poniżej łuków żebrowych (obniża się jej dno), jest niemal wielkości 5 kg siatki ziemniaków, a płód – arbuza.


To ilustracja pokazująca, jak rośnie macica w ciąży (w każdym miesiącu):

macica w ciąży jak się rozciąga
Adobe Stock
Jak rośnie macica w ciąży. Rys. Adobe Stock

Choć macica rośnie już w pierwszym trymestrze ciąży, brzuch przyszłej mamy zaczyna powiększać się na przełomie pierwszego i drugiego trymestru ciąży.

Objawy rozciągania się macicy w ciąży

Macica w ciąży powiększa się prawie 100 razy. Czasami jej rozciąganiu towarzyszą dolegliwości. Może pojawić się kłujący ból lub uczucie ciągnięcia w okolicy dołu brzucha, pachwin, górnej części ud. Ból zlokalizowany w dole brzucha może nieco przypominać ból menstruacyjny. Bywa, że dolegliwości te pojawiają się nagle i trwają tylko chwilę, a czasami dokuczają przez dłuższy czas i nasilają się podczas chodzenia. Zdarza się, że są tak dokuczliwe, że przyszła mama decyduje się na sięgnięcie po bezpieczne w ciąży leki przeciwbólowe.

Powiększająca się macica w ciąży może uciskać aortę i utrudniać dopływ krwi do mózgu, co czasami objawia się zawrotami głowy, mroczkami, a nawet zasłabnięciem.

Jednak najbardziej widocznym objawem rozciągającej się macicy jest zwiększający rozmiary brzuch ciężarnej oraz pogłębiające się krzywizny kręgosłupa – szczególnie powiększa się lordoza (wygięcie do przodu lędźwiowego odcinka kręgosłupa).

Zobacz także:

twardy brzuch w ciąży
adobe stock
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Twardy brzuch w ciąży to najczęściej skutek skurczów macicy. Jeśli skurcze pojawiają się na początku lub pod koniec ciąży, zwykle nie są powodem do zmartwień. Ale jeśli napiętemu brzuchowi towarzyszy krwawienie z dróg rodnych czy silny ból, należy jak najszybciej zgłosić się do ginekologa – to może być oznaką odklejenia się łożyska, a nawet poronienia.

Twardy brzuch i uczucie napięcia w jego obrębie często towarzyszy kobietom od początku ciąży, a zwłaszcza w jej zaawansowanym stanie. Twardnienie brzucha w ciąży z reguły spowodowane jest naturalnymi i niegroźnymi skurczami. Czasem przyczyną napięcia brzucha bywa stres i zmęczenie. Sprawdź, kiedy nie należy przejmować się tym objawem, a kiedy potrzebna jest natychmiastowa pomoc lekarska. Twardy brzuch w ciąży: Brzuch w ciąży – twardy czy miękki? Przyczyny twardnienia brzucha w ciąży Kiedy twardy brzuch w ciąży jest powodem do obaw? Twardy brzuch na początku ciąży Twardy brzuch w drugim trymestrze ciąży Napięty brzuch w trzecim trymestrze ciąży Jak sobie radzić z napiętym brzuchem w ciąży? Brzuch w ciąży – twardy czy miękki? Nie można jednoznacznie stwierdzić, czy brzuch w ciąży powinien być twardy czy miękki. Wszystko zależy od etapu ciąży. Twardniejący brzuch jest normą pod koniec ciąży, gdy macica zaczyna „trenować” przed porodem, kurcząc się na kilkadziesiąt sekund w nieregularnym rytmie. Niepokojący może być natomiast twardy brzuch na początku ciąży, zwłaszcza gdy towarzyszą mu dodatkowe dolegliwości. Trzeba ustalić przyczynę tego objawu. Twardnienie brzucha w tym okresie nie musi być związane z przebiegiem ciąży. Przyczyny twardnienia brzucha w ciąży Twardnienie brzucha w ciąży jest spowodowane zwykle pracą macicy, która przygotowuje się do porodu. Jeżeli skurcze macicy nie są silne, regularne, to prawdopodobnie są to skurcze przepowiadające , czyli skurcze Braxtona-Hicksa. To „ćwiczenie” mięśnia macicy, która w ten sposób przygotowuje się do zbliżającego się porodu. Wśród innych przyczyn twardnienia brzucha w ciąży wymienia się: nieodpowiednią dietę (powodującą wzdęcia, gazy i zaparcia), stosunek seksualny, stres, zmęczenie fizyczne....

ciąża bliźniacza
Adobe Stock
Przebieg ciąży
Rozpoznawanie i przebieg ciąży bliźniaczej
Ciąża bliźniacza różni się nieco od ciąży pojedynczej, zwłaszcza jeśli chodzi o jej prowadzenie, poród i opiekę nad noworodkami z ciąży mnogiej.

Ciąża bliźniacza, tak jak każda ciąża mnoga (tzn. również taka, z której urodzą się trojaczki, czworaczki itd.), jest uznawana przez lekarzy za ciążę wysokiego ryzyka . Dlatego po jej stwierdzeniu kobietę otacza się bardzo staranną opieką medyczną – mówi dr hab. n. med. Ewa Dmoch-Gajzlerska z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. – Lekarz prowadzący ciążę wyznacza wizyty kontrolne nie raz w miesiącu, ale częściej. W trzecim trymestrze ciąży odbywają się one co 3, a nawet co 2 tygodnie. Także badania krwi i moczu wykonuje się częściej, żeby stale kontrolować ewentualne niepokojące zmiany i szybko na nie reagować. Ciąża bliźniacza: Obciążenie organizmu matki Na co zwracać uwagę? Jak o siebie dbać? Poród bliźniąt Życie z bliźniakami Ciąża bliźniacza jest podwójnym wysiłkiem dla ciężarnej Ciążą bliźniacza to duże obciążenie dla organizmu kobiety. Musi on dostarczyć substancji odżywczych dwojgu intensywnie rozwijającym się dzieciom. Także przyrost masy ciała u przyszłej mamy bliźniąt jest znacznie szybszy, nierzadko nadmierny. Zdarza się, że przybiera ona na wadze nawet 30 kilogramów (podczas gdy za przyrost w normie uznaje się 15-19 kg). W związku z tym bardziej dokuczają różne ciążowe dolegliwości : silniejsze nudności i wymioty w pierwszym trymestrze, szybkie męczenie się , żylaki, obrzęki , kłopoty z trawieniem i ze snem (w brzuchu aktywnych jest przecież dwoje dzieci!), niebolesne skurcze macicy, która szybko się rozciąga. Mama bliźniąt, będąc w ciąży, powinna pamiętać o tym, że musi szczególnie dbać o dietę. Zapotrzebowanie na witaminy, składniki mineralne i białko jest u niej teraz zwiększone. Z drugiej strony jadłospis ciężarnej nie powinien sprawiać, że będzie jeść za dwoje, a tym bardziej za troje. Racjonalne odżywianie i przyjmowanie...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz