zagnieżdżenie zarodka
Adobe Stock
Objawy ciąży

Zagnieżdżenie zarodka: kiedy do niego dochodzi i jakie są objawy implantacji zarodka

Zagnieżdżenie zarodka, inaczej: implantacja zarodka, następuje zwykle po 6-12 dniach od zapłodnienia. Implantacji zarodka może, ale nie musi, towarzyszyć plamienie i ból brzucha.

Zagnieżdżenie się zarodka, gdy przebiega prawidłowo, ma miejsce w macicy, najczęściej w jej tylnej lub przedniej ścianie. Aby doszło do implantacji zarodka, błona śluzowa macicy musi ulec zmianie. Dochodzi do tego pod wpływem hormonów – progesteronu i estrogenu, które sprawiają, że śluzówka staje się grubsza i lepiej ukrwiona. Implantacja zarodka w macicy trwa do kilku dni i zaczyna się najczęściej po 6-7 dniach od zapłodnienia, ale jest to sprawa indywidualna, a sam proces trwa, dlatego podaje się większy przedział czasowy: 6-12 dni.

Spis treści:

Jak wybrać fotelik dla noworodka do auta? - film

Na czym polega zagnieżdżenie się zarodka w macicy

Implantacja zarodka następuje na konkretnym etapie jego rozwoju – blastocysty. Po zapłodnieniu, do którego dochodzi najczęściej w jajowodzie, powstaje tzw. zygota, która wędruje w dół jajowodu w kierunku macicy. W tym czasie ulega ona licznym podziałom i tworzy tzw. morulę, czyli „grono’’ komórek przypominające owoc morwy. Z moruli powstaje blastocysta (zwykle w piątej dobie po zapłodnieniu), która zdolna jest do zagnieżdżenia się w macicy. Blastocysta ma wyraźne dwie warstwy – zewnętrzna utworzy po zagnieżdżeniu trofobalst, który pod koniec I trymestru zmieni się w łożysko, a wewnętrzna utworzy zarodek, który wkrótce stanie się płodem.

zagnieżdżenie zarodka etapy rozwoju embrionalnego
Adobe Stock

rys. Adobe Stock

Moment zagnieżdżenia się zarodka to chwila, z którą kobieta zaczyna być w ciąży – część zarodków obumiera w drodze do macicy i ciąża wtedy nie powstaje. Zarodek jeszcze przed zagnieżdżeniem wydziela specyficzne białka, np. gonadotropinę kosmówkową (hormon hCG), która rozpoznawana jest przez testy ciążowe. Dlatego wykonanie testu ciążowego przed zagnieżdżeniem zarodka może dać wynik pozytywny, mimo że do implantacji i ciąży później nie dojdzie.


To, czy zarodek na dobre się zagnieździł i ciąża rozwija się prawidłowo, można stwierdzić w 4-5 tygodniu ciąży (licząc od pierwszego dnia ostatniej miesiączki). Wtedy na pierwszym USG w ciąży widoczny jest w macicy kilkumilimetrowy pęcherzyk ciążowy.

Czasami dochodzi do zagnieżdżenia zarodka poza macicą. W 99 proc. przypadków dzieje się to w jajowodzie, ale implantacja może mieć miejsce także w jajniku, jamie brzusznej lub szyjce macicy. Mówi się wtedy o ciąży ektopowej, która zdarza się raz na 100 ciąż. Donoszenie ciąży pozamacicznej nie jest możliwe. Implantacja zarodka poza macicą stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia kobiety.

Implantacja zarodka in vitro

W przypadku in vitro, proces implantacji zarodka przebiega dokładnie tak samo jak w przypadku zapłodnienia naturalnego. Jedynie połączenie komórek rozrodczych dokonuje się nie w ciele kobiety, a w warunkach laboratoryjnych, gdzie komórka jajowa zaczyna się dzielić. To kiedy dojdzie do zagnieżdżenia zarodka po sztucznym zapłodnieniu i transferze, zależy od tego, na jakim etapie rozwoju będzie zarodek. Zarodek trzydniowy zwykle ulega implantacji po czterech dniach od transferu, a pięciodniowy – po dwóch dniach od transferu.

Zagnieżdżenie zarodka – objawy

U części kobiet implantacja zarodka przebiega bezobjawowo, a u części występują objawy zagnieżdżania się zarodka. Należą do nich niezbyt nasilone bóle w dole brzucha oraz plamienie implantacyjne, które bywa mylone z menstruacją. Jednak krwawienie to różni się od krwawienia miesiączkowego – jest mniej obfite i ma różowy lub brunatny kolor, trwa maksymalnie trzy dni i nie ma w nim skrzepów.
Objawy zagnieżdżania się zarodka, o ile występują, są takie same w przypadku naturalnego, jak i sztucznego zapłodnienia.

Śluz po zagnieżdżeniu zarodka

Gdy zarodek ulegnie implantacji w macicy, ściany pochwy pogrubiają się. Przyspiesza też tempo wzrostu komórek wyściełających pochwę, a co za tym idzie - zwiększa się ilość śluzu, który jest przez nią wydzielany. Większa ilość białego, żółtawego lub przezroczystego śluzu o neutralnym zapachu utrzymuje się przez całą ciążę, co ma zabezpieczać pochwę przed infekcjami i chronić dziecko.

Ze śluzu powstaje tzw. czop śluzowy, który zamyka szyjkę macicy. Czop przed porodem sam odpada (kilka-kilkanaście dni przed porodem), co otwiera dziecku drogę na świat. Odpadnięcie czopa może objawiać się gęstszym galaretowatym śluzem, który może być też lekko podbiegnięty krwią.

Sprawdź też:

ciąża bliźniacza
Adobe Stock
Przebieg ciąży
Rozpoznawanie i przebieg ciąży bliźniaczej
Ciąża bliźniacza różni się nieco od ciąży pojedynczej, zwłaszcza jeśli chodzi o jej prowadzenie, poród i opiekę nad noworodkami z ciąży mnogiej.

Ciąża bliźniacza, tak jak każda ciąża mnoga (tzn. również taka, z której urodzą się trojaczki, czworaczki itd.), jest uznawana przez lekarzy za ciążę wysokiego ryzyka . Dlatego po jej stwierdzeniu kobietę otacza się bardzo staranną opieką medyczną – mówi dr hab. n. med. Ewa Dmoch-Gajzlerska z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. – Lekarz prowadzący ciążę wyznacza wizyty kontrolne nie raz w miesiącu, ale częściej. W trzecim trymestrze ciąży odbywają się one co 3, a nawet co 2 tygodnie. Także badania krwi i moczu wykonuje się częściej, żeby stale kontrolować ewentualne niepokojące zmiany i szybko na nie reagować. Ciąża bliźniacza: Obciążenie organizmu matki Na co zwracać uwagę? Jak o siebie dbać? Poród bliźniąt Życie z bliźniakami Ciąża bliźniacza jest podwójnym wysiłkiem dla ciężarnej Ciążą bliźniacza to duże obciążenie dla organizmu kobiety. Musi on dostarczyć substancji odżywczych dwojgu intensywnie rozwijającym się dzieciom. Także przyrost masy ciała u przyszłej mamy bliźniąt jest znacznie szybszy, nierzadko nadmierny. Zdarza się, że przybiera ona na wadze nawet 30 kilogramów (podczas gdy za przyrost w normie uznaje się 15-19 kg). W związku z tym bardziej dokuczają różne ciążowe dolegliwości : silniejsze nudności i wymioty w pierwszym trymestrze, szybkie męczenie się , żylaki, obrzęki , kłopoty z trawieniem i ze snem (w brzuchu aktywnych jest przecież dwoje dzieci!), niebolesne skurcze macicy, która szybko się rozciąga. Mama bliźniąt, będąc w ciąży, powinna pamiętać o tym, że musi szczególnie dbać o dietę. Zapotrzebowanie na witaminy, składniki mineralne i białko jest u niej teraz zwiększone. Z drugiej strony jadłospis ciężarnej nie powinien sprawiać, że będzie jeść za dwoje, a tym bardziej za troje. Racjonalne odżywianie i przyjmowanie...

USG prenatalne
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
USG prenatalne: kiedy się je wykonuje, jak wygląda, ile trwa?
USG prenatalne służy do oceny ryzyka wystąpienia wad genetycznych i rozwojowych na wczesnym etapie ciąży. Dzięki temu badaniu możemy sprawdzić, czy płód rozwija się prawidłowo. Jak się do niego przygotować i czego się spodziewać podczas wizyty u ginekologa? Sprawdź!

USG prenatalne (zwłaszcza USG połówkowe ) to bardzo ważne badanie w ciąży, bo dzięki niemu możemy dokładnie ocenić anatomię płodu. – Służy ono do określenia ryzyka specyficznych wad genetycznych takich jak zespół Downa, zespół Edwardsa czy zespół Patau –  mówi nam dr n. med. Marian Malinowski, ginekolog położnik. USG prenatalne , które jest jednym z badań genetycznych, jest nieinwazyjne i całkowicie bezpieczne zarówno dla matki, jak i dla dziecka   (wykorzystuje się do niego aparaty emitujące bezpieczne dla matki i dziecka ultradźwięki, które pozwalają uzyskać dwuwymiarowy obraz płodu). Warto pamiętać, że wszystkie badania USG są całkowicie bezpieczne .  Kiedy wykonuje się USG prenatalne? Standardowo wykonuje się 3-4 badania USG w ciąży . – Dokładny okres, kiedy wykonuje się USG prenatalne,   przypada między 11. tygodniem ciąży i 0 dni, a 13. tygodniem ciąży plus kolejnych 6 dni – mówi lekarz. Wyjaśnia jednak, że to nie wiek ciąży jest warunkiem wykonania badania, ale wielkość dziecka, czyli pomiar CRL: podczas USG prenatalnego płód powinien mieć od 45 mm do 84 mm długości. Najczęściej USG prenatalne powtarza się jeszcze dwa razy w czasie trwania ciąży: drugie USG prenatalne wykonuje się między 18. a 23. tygodniem ciąży, trzecie USG prenatalne wykonuje się między 30. a 32. tygodniem ciąży. Jak wygląda USG prenatalne? Kobieta kładzie się na leżance ustawionej obok aparatu USG i odsłania brzuch. Lekarz nakłada żel na głowicę aparatu i rozsmarowuje go na skórze brzucha ciężarnej. Następnie, lekko dociskając głowicę, przesuwa nią po powłokach brzusznych, co pozwala uzyskać obraz płodu na monitorze aparatu. Chociaż najczęściej badanie wykonuje się za pomocą głowicy przykładanej do powłok brzusznych, gdy pacjentka ma znaczną nadwagę lub otyłość, lekarz może...

Pierwsze objawy ciąży
Adobe Stock
Objawy ciąży
Pierwsze objawy ciąży – kiedy się pojawiają, pełna lista wczesnych objawów
Pierwsze objawy ciąży mogą wystąpić przed spodziewaną miesiączką. Już po tygodniu od zapłodnienia pojawia się delikatne plamienie, ból brzucha czy wzrost temperatury. To wtedy w organizmie rusza lawina hormonalnych zmian. Nie wszystkie objawy wczesnej ciąży są jednak tak charakterystyczne i nie wszystkie kobiety je obserwują.

Pierwsze objawy ciąży mogą pojawić się, jeszcze zanim zauważysz brak miesiączki. Już nawet po tygodniu od zapłodnienia niektóre ciężarne mogą zaobserwować u siebie zmieniony śluz (białą wydzielinę), wzrost temperatury ciała, delikatny ból brzucha, plamienie, ból jajników czy zgagę. To wczesne objawy ciąży.  Opisujemy, jak rozpoznać pierwsze oznaki zapłodnienia, które mogą sugerować, że jesteś w ciąży, zanim wykonasz pozytywny test ciążowy . Podajemy, kiedy występują i wyliczamy inne typowe i nietypowe objawy ciąży, które pojawiają się na nieco późniejszym etapie. Spis treści:  Pierwsze objawy ciąży – kiedy Pierwsze objawy ciąży tuż po zapłodnieniu Jakie są pierwsze objawy ciąży? [PEŁNA LISTA] Nietypowe objawy wczesnej ciąży Brak miesiączki – czy to zawsze oznaka ciąży PMS czy pierwsze objawy ciąży  Pierwsze objawy ciąży pozamacicznej Pierwsze objawy ciąży – kiedy się pojawiają? Najwcześniejsze pierwsze objawy ciąży mogą pojawić się już w pierwszym lub drugim tygodniu przed terminem miesiączki. Obecność oznak ciąży na tak wczesnym etapie zdarza się jednak relatywnie rzadko. Niektóre kobiety od samego początku czują, że coś zmieniło się w ich organizmie i dostrzegają u siebie pierwsze objawy ciąży. Inne przez kilka, a nawet kilkanaście tygodni nie zdają sobie sprawy, że spodziewają się dziecka. Dzieje się tak np. gdy kobieta cierpi na zaburzenia miesiączkowania . W przypadku kilku charakterystycznych wczesnych objawów ciąży można podać przybliżony czas ich występowania.  Kiedy mogą wystąpić pierwsze objawy ciąży:  Wzrost temperatury ciała – następuje tuż po zapłodnieniu i trwa przez ok. 3 tygodnie. Zatrzymanie wody w organizmie – objaw pojawia się tuż po...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz