Ból owulacyjny – kiedy się pojawia, ile trwa?
Ból owulacyjny pojawia się najczęściej 14 dni przed kolejną miesiączką. Może trwać od kilku godzin do kilku dni. Czasem jest tak słaby, że nie zwracasz na niego uwagi. Ale jeśli dobrze wsłuchasz się w swoje ciało, pomoże ci zajść w ciążę.
Ból owulacyjny pojawia się podczas owulacji, czyli jajeczkowania. Choć nie jest silny, trafił na listę Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych, opracowaną przez WHO. Figuruje tam pod niemiecką nazwą Mittelschmerz, pod którą jest szeroko znany na świecie. W dosłownym tłumaczeniu to "ból występujący pomiędzy", w domyśle – między miesiączkami, czyli ból międzymiesiączkowy.
Jak rozpoznać ból owulacyjny?
Ból owulacyjny pojawia się około 14 dni przed rozpoczęciem miesiączki. Jest sygnałem, że zaczyna się owulacja. W organizmie kobiety zostaje uwolniona komórka jajowa, która jest gotowa do zapłodnienia. Owulację nazywa się szczytem płodności w cyklu menstruacyjnym. Jak objawia się towarzyszący jej ból?
- jest jednostronny
- umiejscowiony w dolnej części brzucha
- nie jest silny
- przypomina kłucie lub skurcze
- może towarzyszyć mu lekkie krwawienie
- może promieniować w stronę pleców.
Z lewej czy prawej strony brzucha?
Ból owulacyjny odczuwany jest zwykle po jednej stronie podbrzusza – boli miejsce, w którym znajduje się jajnik uwalniający komórkę jajową. Kobiety mogą odczuwać ból owulacyjny w kolejnych cyklach naprzemiennie, raz boli prawy, raz lewy jajnik. Czasem przez kilka cyklów dolegliwość może pojawiać się po tej samej stronie. Ból owulacyjny nie musi wystąpić w każdym cyklu miesiączkowym. Większość kobiet odczuwa go co 3 lub 4 cykle.
Dlaczego owulacja boli?
Ból owulacyjny ma związek z pęknięciem w jajniku pęcherzyka Graafa. Pęcherzyk pękając, uwalnia komórkę jajową. Przy okazji wydostaje się z niego płyn z niewielką ilością krwi, który trafia do jamy otrzewnowej. Tam podrażnia błonę śluzową jamy brzusznej, skutkiem czego są dolegliwości bólowe. Niektóre kobiety w trakcie owulacji nie tylko czują ból, ale mogą również zauważyć na bieliźnie wydzielinę z pochwy lekko podbarwioną krwią. Ból owulacyjny nie jest silny, ale może być bardziej dokuczliwy po aktywności fizycznej. W jego łagodzeniu pomogą ciepłe okłady, leki przeciwbólowe i rozkurczowe. Wskazane jest także picie większej ilości wody.
Ból owulacyjny a zapłodnienie
Jeśli starasz się o dziecko, warto uważnie obserwować swoje ciało i zaznaczać, kiedy odczuwasz pobolewanie podbrzusza (w obserwacji swojego organizmu i wyznaczaniu owulacji pomaga nasz kalendarz dni płodnych). Ból owulacyjny ułatwia wykrycie dobrego momentu na zapłodnienie. Za dni płodne uznaje się mniej więcej trzy dni przed owulacją i dwa dni, które następują po niej.
Ile trwa ból owulacyjny i kiedy się pojawia?
Ból owulacyjny trwa kilka minut lub kilka dni. Jego długość zależy od czasu, który organizm potrzebuje na wchłonięcie uwolnionych płynów. Ból pojawia się około 14-15 dni przed terminem wystąpienia miesiączki. Cykle miesiączkowe nie zawsze są jednak regularne – łatwo może je zaburzyć zwykłe przeziębienie czy stres, dlatego dolegliwości związanych z owulacją można się spodziewać między 10 a 20 dniem cyklu (w czasie trwania dni płodnych).
Jeśli ból owulacyjny trwa dłużej niż 3 dni, umów się na wizytę do ginekologa.
Z czym można go pomylić?
Bóle w okolicy jajnika mogą pojawić się również przy pęknięciu torbieli, endometriozie, zespole policystycznych jajników lub zapaleniu wyrostka robaczkowego. Tylko lekarz może zdiagnozować przyczynę takich dolegliwości. Umów się na wizytę u ginekologa, zwłaszcza jeśli pobolewaniu podbrzusza towarzyszą:
- gorączka
- krwawienie z dróg rodnych
- zawroty głowy
- spadek ciśnienia tętniczego
- obrzęk brzucha
- dolegliwości przy oddawaniu moczu.
Zobacz też:
- Karta obserwacji cyklu miesiączkowego
- Kiedy są dni niepłodne? To nie jest takie oczywiste
- PMS - zmora wielu kobiet