Zajście w ciążę w dni niepłodne nie zdarza się często, ale jest możliwe. Zakładając, że komórka jajowa jest zdolna do zapłodnienia maksymalnie przez 24 godziny, a plemniki mogą przeżyć do 72 godzin, dni płodnych jest zaledwie kilka. Pozostały czas jest teoretycznie niepłodny - nie oznacza to jednak, że nie może dojść do ciąży! Jeśli współżyjesz w czasie niepłodności względnej - czyli krótko przed wystąpieniem owulacji (lub tuż po), może się zdarzyć, że plemniki przeżyją do dni płodnych i dojdzie do zapłodnienia.

Reklama

Zajście w ciążę w dni niepłodne - jak to możliwe?

Dni niepłodne to ten czas, który następuje po obumarciu komórki jajowej (ok. czterech dni po owulacji). Po tym czasie gameta żeńska nie jest w stanie połączyć się z plemnikiem, czyli z medycznego punktu widzenia zajście w ciążę jest niemożliwe. Jest to okres tzw. niepłodności bezwzględnej.

Niespodziewana ciąża może się jednak pojawić się, kiedy doszło do współżycia zaraz po miesiączce, a dokładniej mówiąc w momencie, gdy pojawiły się pierwsze objawy płodności. Choć w tym czasie komórka jajowa nie jest zdolna, by połączyć się z plemnikiem, nie oznacza to jednak, że nie można zajść w ciążę. Jak to możliwe? Plemniki mogą przeżyć w drogach rodnych kobiety nawet kilka dni, co oznacza, że mogą „przeczekać” do owulacji. Jest to tzw. czas niepłodności przedowulacyjnej, określany często jako faza niepłodności względnej.

Jak obliczyć dni płodne i niepłodne?

Aby wiedzieć, w kiedy prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest najmniejsze, musisz sprawdzić kiedy masz owulację. Jednak obliczanie dni płodnych wcale nie jest zadaniem takim prostym, jakby to mogło wydawać się na pierwszy rzut oka. Przy regularnych miesiączkach jajeczkowanie wypada na 14 dni przed menstruacją, a za dokładny okres płodny w każdym cyklu uznaje się pięć dni przed owulacją i do czterech dni po owulacji. W wyznaczaniu czasu płodnego przydatna może być obserwacja własnego ciała: śluzu i temperatury.

Podstawowymi objawami dni niepłodnych są:

Zobacz także
  • uczucie suchości i brak gęstej (lepkiej) wydzieliny;
  • zwiększony apetyt;
  • pogorszenie samopoczucia;
  • zatrzymanie wody w organizmie;
  • niechęć do aktywności fizycznej;
  • obniżone libido.

Czy kalendarzyk to skuteczna metoda antykoncepcji?

Samo obliczenie okresu płodnego i niepłodnego nie wystarczy, by skutecznie zapobiec ciąży. Regularny cykl miesiączkowy trwa zazwyczaj 28 dni, ale pamiętać należy o tym, że mogą zdarzać się odstępstwa od tej reguły. Termin jajeczkowania może się przesunąć wskutek stresu, niewyspania, przemęczenia, choroby, podróży, a tym samym zmieni się termin dni niepłodnych.

materiały prasowe

Artykuł przygotowany we współpracy z oddziałem ginekologiczno-położniczym Szpitala Powiatowego Gajda-Med w Pułtusku www.gajdamed.pl

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama