Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
jak zajść w ciążę
Adobe Stock
Starania o dziecko

Jak szybko zajść w ciążę: jak się kochać, sposoby na zajście w ciążę

Najlepszym sposobem, aby szybko zajść w ciążę, jest częste kochanie się z partnerem. Jeśli jednak rzadziej uprawiacie seks, należy współżyć w odpowiednim momencie. Opisujemy, jak się kochać, żeby zajść w ciążę i podajemy dodatkowe sposoby, które ułatwiają szybkie poczęcie dziecka.

Jak zajść w ciążę szybko, naturalnie i... łatwo? Coraz więcej par zadaje sobie to pytanie, bo coraz częstsze są kłopoty z płodnością. Jest kilka sposobów, dzięki którym zwiększamy nasze szanse, by zobaczyć dwie kreski na teście ciążowym. Należą do nich między innymi korzystanie z testów owulacyjnych czy kalendarza dni płodnych. Aby wspomóc szybkie i skuteczne zajście w ciążę, warto również przyjrzeć się swojemu stylowi życia. 

Spis treści: 

 1. Jak zajść w ciążę: częstszy seks w dni płodne
 2. Jak się kochać, żeby zajść w ciążę?
 3. Jak wspomóc zajście w ciążę: oblicz najlepszy czas
 4. Jak szybko zajść w ciążę: ogranicz stres i używki
 5. Jak przygotować się do zajścia w ciążę: odpowiednia dieta
 6. Co warto wiedzieć o zajściu w ciążę?

Sennik: dziecko – znaczenie snów, w których pojawiają się dzieci

Jak zajść w ciążę: częstszy seks w dni płodne

Komórka jajowa w organizmie kobiety jest zdolna do zapłodnienia tylko przez jedną dobę w ciągu całego cyklu miesiączkowego. Ale są sposoby, aby zwiększyć szanse plemników na dotarcie do komórki jajowej kobiety. 

Jak często współżyć, by zajść w ciążę:

 • kochajcie się nie tylko w czasie dni płodnych;
 • uprawiajcie seks 3 razy w tygodniu – wtedy trudno „przegapić” owulację i najbardziej płodny okres.


Jeżeli kochacie się przed rozpoczęciem dni płodnych, plemniki po wytrysku są w stanie przeżyć w jamie macicy nawet kilka dni (2-5 dni). Dodatkowo śluz z szyjki macicy chroni spermę przez nieprzyjaznymi warunkami aż do czasu owulacji. Dzięki temu plemniki mogą „poczekać” na dojrzałą komórkę jajową i zapłodnić ją, dopiero gdy będzie na to gotowa.

Częste współżycie sprawia, że poprawia się żywotność i ruchliwość plemników oraz kondycja komórek jajowych. Jajowody i macica są lepiej ukrwione.

Jak się kochać, żeby zajść w ciążę?

Niektóre pozycje seksualne mogą ułatwiać naturalne zajście w ciążę:

 • kobieta leży w „pozycji klasycznej” na plecach – w takim położeniu nasienie po odbytym stosunku pozostaje najbliżej szyjki macicy;
 • pozycja kolankowo-łokciowa – może ułatwić zajście w ciążę przy tyłozgięciu macicy i problemach z jakością nasienia.


Po współżyciu w wybranej pozycji seksualnej warto poleżeć przez 15 minut z uniesionymi w górę nogami. Można oprzeć je o ścianę albo podłożyć pod biodra wałek lub zwiniętą poduszkę. Osoby wysportowane mogą zrobić tzw. świecę.

Uwaga! Jeśli chcesz ułatwić zajście w ciążę, podczas stosunku nie używaj żadnych nawilżaczy – są zabójcze dla plemników. Zrezygnuj też z preparatów do higieny intymnej, np. olejków, mydeł, dezodorantów. Podmywanie się wodą naprawdę wystarczy! Pamiętaj również, by nigdy nie myć pochwy, a jedynie zewnętrzne narządy.

Jak wspomóc zajście w ciążę: oblicz najlepszy czas

Jeśli chcesz szybko zajść w ciążę, koniecznie sięgnij po dodatkowe narzędzia ułatwiające wyznaczenie najlepszego czasu na starania o dziecko w trakcie cyklu miesiączkowego.

W wyliczeniach może ci pomóc:

 • kalendarz dni płodnych – dokładnie wyznacza dzień owulacji i czas największego prawdopodobieństwa zajścia w ciążę;
 • test owulacyjny – wyznaczy szczyt śluzu płodnego, czyli także dni płodnych. Jest prosty w obsłudze. Aby z niego skorzystać, podobnie jak przy teście ciążowym należy pobrać próbkę moczu. Test wskaże poziom hormonu luteinizującego LH, którego stężenie gwałtownie rośnie 2-3 dni przed owulacją (czytaj więcej o wadach i zaletach tekstów owulacyjnych).

Jak szybko zajść w ciążę: ogranicz stres i używki

To rada zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Plemniki „nie lubią” niezdrowego trybu życia mężczyzny. Czynnikami obniżającymi płodność i szkodzącymi nasieniu są:

 • stresujący tryb życia,
 • częste spożywanie alkoholu,
 • palenie papierosów,
 • nadmiar kofeiny,
 • niedobory snu.


Kobieta również musi zadbać o zdrowy styl życia – o spokojniejsze tempo dnia codziennego, odstawienie papierosów i postawienie na aktywność fizyczną. 

Jak przygotować się do zajścia w ciążę: odpowiednia dieta

Dodatkowe kilogramy zmniejszają płodność u kobiety, ponieważ nadwaga może zaburzyć owulację. Z badań wynika, że im większe jest BMI kobiety, tym bardziej osłabiona jest jej płodność. Gwałtowne odchudzanie również jest niebezpieczne – zbyt niska waga również negatywnie wpływa na płodność!

Aby zajść w ciążę, warto postawić na dietę bogatą w:

 • kwas foliowy;
 • kwasy omega-3;
 • tłusty nabiał;
 • orzechy – poprawiają również jakość nasienia;
 • dużą ilość witaminy E – nazywana jest witaminą płodności, znajdziesz ją w olejach roślinnych, pestkach i nasionach dyni, chia;
 • w witaminę A – jest m.in. w marchwi, pomidorach, papryce, morelach, brzoskwiniach, czerwonym grejpfrucie;
 • w witaminę C – poprawia ruchliwość plemników;
 • cynk – ryby, owoce morza, rośliny strączkowe, pełnoziarniste pieczywo pszenne.

Co warto wiedzieć o zajściu w ciążę?

Jeśli chcesz szybko zajść w ciążę, warto poszerzyć wiedzę o tym, co ułatwia poczęcie dziecka. Przedstawiamy pytania i odpowiedzi, które mogą w tym pomóc.

Pytania dotyczące zajścia w ciążę:

Dlaczego nie zachodzę w ciążę?

Oto 5 najczęstszych powodów, dla których nie zachodzisz w ciążę:


Psychika ma ogromny wpływ na fizyczne funkcjonowanie organizmu, więc staraj się zrelaksować, odgonić złe myśli – być może tyle wystarczy, byś w końcu zaszła w ciążę.

Optymalnym czasem starania się o dziecko jest pół roku. Jeżeli po upływie 6 miesięcy nadal się nie udaje, należy zastanowić się nad stanem swojego zdrowia, przeanalizować tryb życia itp. Po upływie roku i dalszych niepowodzeniach udaj się z wizytą do specjalisty.

Kiedy jest najlepszy wiek na zajście w ciążę?

Lekarze apelują, aby nie odkładać decyzji o dziecku na zbyt późno. Płodność u kobiety maleje wraz z wiekiem:

 • powyżej 20 lat - wynosi ok. 85 – 90%
 • w wieku 35 lat - wynosi ok. 60%
 • powyżej 40 lat - wynosi ok. 10-15%
 • powyżej 45 lat - wynosi ok. 5 %

Jak szybko po miesiączce mogę zajść w ciążę?

Dni płodne zależą od długości cyklu miesiączkowego oraz jego regularności u kobiety. Po fazie krwawienia miesiączkowego następuje faza pęcherzykowa, w której szanse na zajście w ciążę wzrastają.

Faza ta charakteryzuje się różną długością, nawet u tej samej kobiety (najczęściej od 9 do 11 dni). Kończy się uwolnieniem komórki jajowej, czyli owulacją  – to 14 dzień w regularnych cyklach. Po niej następuje kluczowe 48 godzin, czyli najbardziej płodny czas w trakcie dni płodnych. Jeżeli w tym momencie komórka jajowa spotka się z plemnikiem w jajowodzie, szansa na zajście w ciążę jest bardzo duża.

Czy można zajść w ciążę podczas okresu?

Szanse na zajście w ciążę podczas okresu są minimalne – dla większości kobiet jest to okres niepłodności. Jednak przy nieregularnych miesiączkach trudno jest określić moment jajeczkowania.

Zdarzają się sytuacje, gdy dochodzi do zapłodnienia podczas krwawienia śródmiesiączkowego towarzyszącego niektórym kobietom np. w trakcie owulacji. Warto więc takich sytuacjach zabezpieczyć się przed niechcianą ciążą i w trakcie współżycia stosować prezerwatywy.

Czy można zajść w ciążę bez wytrysku?

Teoretycznie tak, jednak w rzeczywistości jest to bardzo mało prawdopodobne. Istnieje możliwość przeniesienia plemników do pochwy za pomocą ręki czy ust, jednak może ich być za mało do zapłodnienia. Ponadto bez ciśnienia wywołanego wytryskiem plemniki mają minimalne szanse na dotarcie do komórki jajowej.

Większość obaw dotyczących możliwości zajścia w ciążę bez wytrysku dotyczy preejakulatu, czyli substancji, która pojawia się na członku jeszcze przed wytryskiem. Jest to płyn wydzielany podczas silnego pobudzenia, który może pojawić się w trakcie pieszczot lub stosunku przerywanego. Mogą się w nim znajdować plemniki, jednak jest ich za mało i najczęściej mają upośledzoną ruchliwość. Stąd prawdopodobieństwo zapłodnienia preejakulatem jest bardzo małe.

Zobacz także:

Czy podczas okresu można zajść w ciążę?
AdobeStock
Starania o dziecko
Czy podczas okresu można zajść w ciążę? [WIDEO]
Zajście w ciążę podczas okresu jest bardzo trudne. Dla większości kobiet jest to czas niepłodności. Nie oznacza to jednak, że można w tym czasie zrezygnować z zabezpieczania się przed niechcianą ciążą. Zdarzają się bowiem sytuacje, gdy dochodzi wtedy do zapłodnienia. O prawdopodobieństwie zajścia w ciążę podczas okresu opowiada dr n. med. Beata Makowska, specjalista ginekolog-położnik z kliniki leczenia niepłodności InviMed.

Zapłodnienie podczas okresu jest możliwe. Jest bardzo mała szansa, by stało się to w trakcie prawdziwego okresu, jednak nie każde krwawienie to miesiączka. Kobieta, która nie obserwuje dokładnie swojego organizmu, nie może mieć pewności w tej kwestii, ponieważ zdarzają się krwawienia nietypowe. Spis treści: Czy podczas okresu można zajść w ciążę? – wypowiedź ginekologa Dni płodne podczas miesiączki Okres a zajście w ciążę Kiedy są dni płodne? Czy podczas okresu można zajść w ciążę?  – wypowiedź ginekologa Na temat zajścia w ciążę podczas okresu wypowiedział się ekspert – dr n. med. Beata Makowska, specjalista ginekolog-położnik z kliniki leczenia niepłodności InviMed. „Podczas prawdziwego okresu jest bardzo mała szansa, żeby zajść w ciążę, właściwie nie można. Natomiast nie każde krwawienie, nawet w terminie miesiączki, jest takim prawdziwym okresem. O tym, czy to jest prawdziwy okres, będzie wiedziała kobieta, która obserwuje swój organizm. Takich kobiet tak naprawdę nie jest dużo, to są tylko te, które prowadzą tzw. naturalne planowanie rodziny. Natomiast jeżeli my nie wiemy, co z naszym organizmem się dzieje – wówczas nie mamy do końca pewności, czy to krwawienie, które akurat przyszło w okresie miesiączki, jest prawdziwą miesiączką. Są krwawienia nietypowe. Niektóre kobiety mają nawet w czasie owulacji krwawienia, a wiadomo, że w czasie owulacji można zajść w ciążę”.  Chociaż miesiączka nie przypada na okres płodny kobiety, to jednak z każdym kolejnym dniem upływającym od pierwszego jej dnia  prawdopodobieństwo zajścia w ciążę w czasie okresu wzrasta. Teoretycznie więc można zajść w ciążę nawet w ostatnim dniu okresu. Po fazie krwawienia miesiączkowego następuje faza pęcherzykowa , podczas której rosną szanse na zajście w...

komórka jajowa, plemniki, zapłodnienie
Starania o dziecko
Plemniki na start, czyli jak się kochać, żeby zajść w ciążę
Chcesz mieć dziecko? Musisz wiedzieć, które pozycje seksualne i jaka dieta sprzyjają poczęciu. Zobacz, jak się kochać, żeby zajść w ciążę.

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 12.0px Times} p.p2 {margin: 0.0px 0.0px 14.0px 0.0px; font: 14.0px Times} p.p3 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 12.0px Times; min-height: 14.0px} p.p4 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; text-align: center; font: 12.0px Times; color: #042eee; min-height: 14.0px} p.p5 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; text-align: center; font: 12.0px Times; min-height: 14.0px} p.p6 {margin: 0.0px 0.0px 12.0px 0.0px; font: 12.0px Times} p.p7 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 12.0px Times; color: #042eee} li.li1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 12.0px Times} li.li7 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 12.0px Times; color: #042eee} span.s1 {text-decoration: underline ; color: #042eee} span.s2 {color: #000000} span.s3 {text-decoration: underline} ul.ul1 {list-style-type: disc} Ciągle próbujecie i nic? Już nie wiesz, co zrobić i jak zajść w ciążę? Zastanawiasz się, jak się kochać żeby zajść w ciążę ? Ważnych jest kilka czynników, które mogą być kluczowe: obserwacja owulacji, zmiana diety, odpowiednia pozycja seksualna czy starania o ciążę w odpowiednie dni. Już co czwarta para ma kłopoty z poczęciem dziecka . Nie trzeba jednak pędzić od razu do specjalistów. Zapytaliśmy Violettę Nowacką, psycholożkę, terapeutkę, specjalistkę ds. edukacji seksualnej, jak można pomóc naturze... naturalnie.  Jak zajść w ciążę? Wybierz optymalny dzień cyklu Na początek sprawdź, czy kochasz się w optymalnym dniu cyklu. Zastosuj w tym celu domowy test owulacyjny – pozwala on na zbadanie w moczu poziomu luteiny, którego wzrost występuje mniej więcej dzień przed owulacją (test kupisz w aptece bez recepty, cena 25–30 zł). Jeśli jego wynik będzie pozytywny, podejmij współżycie w ciągu najbliższej doby. Uwaga! Podczas stosunku nie używaj żadnych nawilżaczy – są zabójcze dla plemników. Zrezygnuj też z preparatów do higieny...

pozycja sprzyjająca zapłodnieniu, starania o dziecko, seks a ciąża, pozycje seksualne
Fotolia
Starania o dziecko
4 pozycje, w których najłatwiej zajść w ciążę
Jak się kochać, żeby szybciej zajść w ciążę? Postawcie na spontaniczny seks i pozycje, w których zapłodnienie jest prostsze.
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz