12 badań, które musisz zrobić przed ciążą
Starania o dziecko to także seria badań, które powinnaś zrobić, aby dobrze i odpowiedzialnie przygotować się do ciąży. Oto twój plan działania.
Ciąża wymaga odpowiednich przygotowań, stąd wielu ginekologów zaleca przyszłym mamom i tatusiom, aby zaczęli bardziej dbać o siebie nawet rok przed planowaną ciążą. Minimalny czas to trzy miesiące – tyle czasu potrzebuje twój organizm, by zgromadzić zapas potrzebnych maleństwu minerałów i witamin. Dlatego planując ciążę, zgłoś się do swojego ginekologa i poproś o skierowanie na badania. Możesz w ten sposób także poprawić swoją płodność i zwiększyć szansę na zajście w ciążę!
Spis treśći:
- Badanie krwi
- Badanie moczu
- Określenie grupy krwi
- Badania hormonów
- Badanie USG narządu rodnego
- Wymaz z szyjki macicy
- Badanie na obecność przeciwciał przeciw toksoplazmozie
- Badanie na obecność przeciwciał przeciw wirusowi cytomegalii
- Badanie na obecność przeciwciał przeciw różyczce
- Badanie na obecność antygenu Hbs
- Badanie na obecność wirusa HIV
- Badania genetyczne
Planuj z głową
Wykonanie specjalistycznych badań przed ciążą pomaga też przewidzieć kłopoty, które mogą pojawić się już po zajściu w ciążę (np. problemy z nadciśnieniem w ciąży). Dlatego przygotowaliśmy dla ciebie listę 12 badań, które warto wykonać przed zajściem w ciążę.
Badanie krwi
To podstawowe badanie, dzięki któremu lekarz może określić ogólny stan twojego zdrowia. Pozwoli:
- wykryć niedokrwistość;
- ewentualny stan zapalny w organizmie;
- zmierzyć poziom cukru we krwi;
- ocenić pracę nerek i wątroby.
Badanie moczu
Mocz bada się na obecność w nim:
- krwi;
- białka;
- glukozy - to sposób na wykrycie cukrzycy;
- bilirubiny;
- ocenia się osad;
- w przypadku wykrycia bakterii - robi się posiew.
Określenie grupy krwi
Warto określić grupę krwi i współczynnik Rh przyszłej mamy i przyszłego taty. Jeśli współczynnik Rh kobiety jest ujemny, a mężczyzny dodatni, może dojść do konfliktu serologicznego. To ważne zwłaszcza w drugiej ciąży, gdy uaktywniony podczas pierwszego porodu system immunologiczny matki zaczyna zwalczać krwinki z Rh+ dziecka. Ale spokojnie, konfliktowi serologicznemu można skutecznie zapobiegać.
Badania hormonów
Przed ciążą warto zbadać poziom hormonów płciowych oraz hormonów tarczycy. Zaburzenia hormonalne mogą być przyczyną:
- niepłodności;
- poronienia;
- ciążowych powikłań.
Badanie USG narządu rodnego
Niektóre nieprawidłowości w budowie narządów rodnych mogą utrudniać zajście w ciążę. Lekarz może je wykryć podczas badania USG.
Wymaz z szyjki macicy
Przed ciążą lekarz powinien pobrać wymaz z szyjki macicy, aby wykonać cytologię oraz badanie bakteriologiczne, czyli sprawdzić czystość pochwy. Badanie pozwoli od razu wyleczyć ewentualną infekcję lub nadżerkę, nim pod wpływem hormonów ciążowych staną się problemem.
Badanie na obecność przeciwciał przeciw toksoplazmozie
Przed ciążą zbadaj poziom przeciwciał przeciwko pierwotniakowi Toxoplasma gondii. Dowiesz się, czy przebyłaś tę pasożytniczą chorobę - jeżeli tak, twój organizm wytworzył przeciwciała. Najgroźniejsze jest zarażenie toksoplazmozą w czasie ciąży - może doprowadzić do uszkodzenia płodu lub nawet poronienia.
Badanie na obecność przeciwciał przeciw wirusowi cytomegalii
Przed ciążą możesz również sprawdzić, czy przechodziłaś cytomegalię. Jeżeli okaże się, że jesteś nosicielką cytomegalowirusa, łatwiej będzie zapobiec zarażeniu dziecka. Choroba jest niezwykle groźna dla płodu.
Badanie na obecność przeciwciał przeciw różyczce
Jeżeli nie chorowałaś w dzieciństwie na różyczkę ani nie byłaś na nią szczepiona, zbadaj poziom przeciwciał i koniecznie zaszczep się przed ciążą. Zespół wrodzonej różyczki u dziecka może skutkować wieloma wadami rozwojowymi, m.in. serca, wzroku i słuchu.
Badanie na obecność antygenu Hbs
To badanie pozwoli określić, czy jesteś nosicielką wirusa żółtaczki wszczepiennej WZW typu B. W przypadku pozytywnego wyniku lekarz powinien zlecić kolejne badania, aby wykluczyć zapalenie wątroby.
Badanie na obecność wirusa HIV
To badanie nie jest obowiązkowe, ale warto zrobić je przed ciążą, nawet jeżeli jesteś przekonana, że nie mogłaś się zarazić. To bardzo ważne, bo w przypadku dodatniego wyniku można zmniejszyć ryzyko zarażenia dziecka aż do 1 proc.
Badania genetyczne
Warto rozważyć wykonanie badań genetycznych, jeżeli planujesz ciążę po 35. roku życia albo w rodzinie twojej lub partnera występowały choroby genetyczne. O badaniu genetycznym lekarz może zdecydować, gdy:
- kobieta skończyła 35 lat;
- w rodzinie kobiety lub mężczyzny występowały przypadki chorób genetycznych;
- kobieta lub mężczyzna mają chorobę genetyczną;
- wcześniej dochodziło do licznych poronień lub martwych urodzeń, problemów z zajściem w ciążę;
- kobieta urodziła już wcześniej chore dziecko;
- kilka osób z jednej rodziny zapadło na ten sam typ nowotworu.
Pamiętaj! Późna ciąża, zwłaszcza po 40. roku życia, jest ciążą wysokiego ryzyka. Zwiększa się ryzyko poronienia – przedwcześnie kończy się ok. 40 proc. ciąż. Wzrasta także możliwość wystąpienia wad płodu. W ciąży po 30. roku życia ryzyko urodzenia dziecka z zespołem Downa wynosi 1:1000.