Preejakulat nie pojawia się u wszystkich mężczyzn, a jego ilość może być różna. Brak preejakulatu nie jest powodem do niepokoju. Wyjaśniamy, co to jest preejakulat, czy zawiera plemniki i czy jego obecność może doprowadzić do zapłodnienia, a także jakie jest ryzyko zajścia w ciążę, gdy preejakulat dostanie się do pochwy w czasie pettingu, np. na palcu.

Reklama

Spis treści:

Co to jest preejakulat?

Preejakulat (inaczej: płyn preejakulacyjny) to bezbarwna, śluzowata wydzielina wydostająca się z penisa w czasie podniecenia seksualnego. Jest produkowana w męskich gruczołach opuszkowo-cewkowych oraz gruczołach cewkowych wydzielających śluz. Zadaniem preejakulatu jest:

  • przeczyszczenie cewki moczowej przed wytryskiem (preejakulat neutralizuje szkodliwy dla plemników odczyn moczu);
  • ochrona plemników przed kwaśnym środowiskiem pochwy (ma on odczyn zasadowy), a także odżywienie i poprawa ich ruchliwości;
  • nawilżenie członka przed wprowadzeniem go do pochwy.

Przeciętnie podczas zbliżenia mężczyzna wydziela od 2 do 5 ml preejakulatu. Bywa, że jest go więcej, ale jego ilość nigdy nie jest stała. Może się zdarzyć, że raz nie widać go wcale, a kolejnym razem jest go sporo. Kiedy pojawia się preejakulat? Wydzielany jest on najczęściej w fazie plateau, kiedy narasta erekcja.

Czy preejakulat zawiera plemniki?

Badania naukowe dotyczące preejakulatu z ostatnich lat obaliły tezę, że nie zawiera on plemników. Wykazały, że preejakulat zawiera żywe plemniki, aczkolwiek jest ich o wiele mniej niż w nasieniu.

Zobacz także

Czy zatem preejakulat może doprowadzić do ciąży? Niewykluczone: u 37 proc. badanych mężczyzn stwierdzono w preejakulacie ilość plemników wystarczającą do zapłodnienia. U 41 proc. badanych znaleziono plemniki w większości obumarłe (badania z 2011 roku). Nowe badania z 2016 roku opublikowane przez PubMed (Kovavisarach, E.; Lorthanawanich, S.; Muangsamran, P. „Presence of Sperm in Pre-Ejaculatory Fluid of Healthy Males”. J Med Assoc Thai. 99 Suppl 2: S38-41) wykazały, że w preejakulacie 17 proc. mężczyzn były obecne żywe plemniki. Trzeba jednak pamiętać, że wystarczy tylko jeden żywy plemnik, aby możliwe było zajście w ciążę.

Uwaga, badania wykazały także, że preejakulat może zawierać nie tylko plemniki, ale i limfocyty oraz makrofagi. Oznacza to, że wprowadzenie preejakulatu do dróg rodnych kobiety niesie ryzyko przeniesienia chorób zakaźnych, w tym wirusa HIV. Dlatego tak ważne jest używanie prezerwatyw podczas stosunku – nie tylko jako środka antykoncepcyjnego, ale również jako ochrony przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Preejakulat a ryzyko ciąży

Plemniki znajdujące się w preejakulacie są zwykle słabe, mało ruchliwe, część z nich może być martwa. Szansa na zapłodnienie przed wytryskiem jest więc niewielka, jednak należy zachować ostrożność, jeżeli nie chcesz zajść w ciążę. Warto pamiętać, że kiedy preejakulat znajdzie się w drogach rodnych kobiety mającej dni płodne lub nieregularne cykle, nie ma pewności, że nie zajdzie ona w ciążę – do zapłodnienia wystarczy tylko jeden żywy, sprawny plemnik, a taki może się znaleźć preejakulacie.

Nie należy mylić preejakulatu a ejakulatem, gdyż są to dwie odmienne substancje. Ejakulat to konkretna ilość spermy, zwierająca powyżej 20 milionów plemników na każdy mililitr. Ma barwę podobną do mleka.

Stosunek przerywany a ryzyko ciąży

Stosunek przerywany nie jest metodą antykoncepcyjną i może prowadzić do zapłodnienia. Ryzyko ciąży w wyniku stosunku przerywanego wynika głównie z braku pewności, czy mężczyzna zdąży przerwać stosunek w odpowiednim momencie – jednak nie tylko. Nie wolno zapominać, że plemniki znajdują się zarówno ejakulacie, jak i preejakulacie, który pojawia się na członku zaraz po erekcji i nie ma związku z wytryskiem. Jeśli w preejakulacie będzie znajdował się przynajmniej jeden żywy, ruchliwy i sprawny plemnik, może dojść do zapłodnienia (sprawdź: Pozytywny test ciążowy – co dalej? ).

Każda para, która zamiast skutecznej antykoncepcji wybiera stosunek przerywany, naraża się na niechcianą ciążę. Statystyki pokazują, że prawdopodobieństwo zajścia w ciążę bez wytrysku jest całkiem spore. Zgodnie ze wskaźnikiem Pearla przy stosunku przerywanym w ciążę zajdzie aż 15-28 kobiet na 100. Według Światowej Organizacji Zdrowia stosunek przerywany jest uznawany za najmniej skuteczną metodę antykoncepcyjną – w ogóle nie powinno się go tym terminem nazywać.

Pieszczoty a ryzyko ciąży

Możliwość zajścia w ciążę podczas pettingu jest znikoma, co nie znaczy, że jest to niemożliwe. Czy bezpośredni wytrysk na narządy płciowe lub wprowadzanie do pochwy palca z preejakulatem może zakończyć się ciążą? Szanse są minimalne, nie można jednak tego wykluczyć. Ryzyko jest mniejsze, jeśli kobieta ma regularne cykle miesiączkowe i dokładnie potrafi określić swoje dni płodne, a do pieszczot dojdzie w czasie dni niepłodnych. Mimo to ryzyko zajścia w ciążę podczas pettingu wciąż istnieje – wystarczy, że np. z powodu stresu czy choroby cykl się nieco rozreguluje, przy wytrysku pojawi się bardzo dużo nasienia, a plemniki w nim zawarte będą wyjątkowo silne.

Źródło: PubMed Central

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama