Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Brak wytrysku a zapłodnienie
AdobeStock
Starania o dziecko

Czy można zajść w ciążę bez wytrysku? Czy można zajść w ciążę przez preejakulat?

Czy aby zajść w ciążę, konieczny jest wytrysk do pochwy? Czy możliwe jest zapłodnienie bez wytrysku, ale przez przedostanie się preejakulatu w okolice krocza kobiety?

Do zapłodnienia potrzebne są komórki rozrodcze żeńskie oraz męskie, które znajdują się w spermie. Wiele kobiet zastanawia się, czy można zajść w ciążę jeśli nie doszło do stosunku, a mała ilość spermy znalazła się okolicach dróg rodnych. Wyjaśniamy, czy mała ilość spermy może spowodować ciążę, czy nasienie, które znalazło się w okolicach krocza, na pościeli lub w wodzie podczas kąpieli, może przedostać się do wnętrza pochwy i doprowadzić do zapłodnienia (zwłaszcza, gdy kobieta ma akurat dni płodne)? I czy można zajść w ciążę przez preejakulat?

Spis treści:

Trudne rozmowy o męskiej niepłodności - film

Jak dochodzi do zapłodnienia?

Aby plemnik mógł połączyć się z komórką jajową, muszą być spełnione ściśle określone warunki. 

Po pierwsze kobieta musi mieć owulację lub być tuż przed nią (w przypadku nieregularnych miesiączek jest to trudniejsze do ustalenia).

Po drugie do pochwy musi dostać się odpowiednio duża ilość męskiego nasienia, i to o odpowiedniej jakości. Zdrowe, ruchliwe plemniki żyją od 48 do 72 godzin (2-3 dni), ale te najsilniejsze są w stanie przeżyć w pochwie nawet do 5 dni (zdarza się to jednak sporadycznie).

Po trzecie istotny jest właśnie moment przedostania się nasienia do pochwy. Aby zapłodnienie było możliwe, wytrysk powinien odbyć się wprost do jej wnętrza. Plemniki są bardzo wrażliwe na niesprzyjające warunki. Na pościeli mogą zginąć od razu. Nieco dłużej, bo ok. kilka minut, są w stanie przetrwać na ciepłym i wilgotnym kroczu kobiety.

To wszystko powoduje, że bez wytrysku bezpośrednio do pochwy zajście w ciążę jest niemal nieosiągalne. Ale nie jest całkowicie niemożliwe.

Czy można zajść w ciążę bez wytrysku?

Jest to mało prawdopodobne, ale możliwe. Ciąży na pewno nie spowoduje seks oralny, ale pieszczoty zakończone wytryskiem mogą do niej doprowadzić, jeśli świeża sperma zostanie np. ręką przeniesiona do wnętrza pochwy. W takiej sytuacji szanse na zapłodnienie istnieją, ale są znacznie niższe niż w przypadku wytrysku, do którego doszło w ciele kobiety. Zaschnięta sperma nie zawiera już żywych plemników i nie może przyczynić się do zapłodnienia. 

Wytrysk w okolicach krocza a ciąża

Wytrysk może nie nastąpić wprost do pochwy, ale na krocze kobiety. Czy wtedy może dojść do zapłodnienia? Szanse są niewielkie. Nie można jedna powiedzieć jednoznacznie, że w takim przypadku ciąża nie jest możliwa. Wszystko zależy od tego, jak blisko wejścia do pochwy znajdą się plemniki i czy zostną do niej przeniesione.  

Nasienie na pościeli a ryzyko zajścia w ciążę

Jeśli męska sperma znajdzie się na pościeli, szanse na to, że plemniki dostaną się do pochwy, są nikłe. Są one niezwykle wrażliwe na otoczenie, a na prześcieradle czy poszewkach prawdopodobnie giną w ciągu kilku-kilkunastu minut. Na ręczniku giną równie szybko. Dzieje się tak dlatego, że suche środowisko jest dla plemników zabójcze.

Nasienie w wodzie lub na rękach a ryzyko zapłodnienia

Plemniki w ciepłej wodzie żyją dość długo, nawet do 18 godzin, jeśli woda ma temperaturę 37 stopni.  Mimo to, raczej niemożliwe jest, by plemniki zawędrowały do komórki jajowej, pokonując duże odległości, np. pływając w wannie.

Jeśli natomiast sperma znajdzie się na ręce i od razu zostanie przeniesiona do wnętrza pochwy, nie można wykluczyć, że nie dojdzie do zapłodnienia, jednak jest to niezwykle mało prawdopodobne.

Czy można zajść w ciążę przez preejakulat?

Nawet jeśli para dba o to, żeby wytrysk nie nastąpił wprost do pochwy, w trakcie stosunku już wcześniej wydziela się z penisa tzw. preejakulat. Może on zawierać żywe plemniki, a tym samym sprawić, że dojdzie do zapłodnienia. Wiele par wybierających stosunek przerywany zapomina o tym, że szansa na zajście w ciążę bez wytrysku nadal istnieje. To dlatego stosunek bez wytrysku uznawany jest za najbardziej ryzykowną i najmniej efektywną metodę antykoncepcji. W dodatku mężczyźnie nie zawsze udaje się zdążyć „wyjść” przed wytryskiem, a nawet mała ilość spermy może spowodować ciążę (szanse są co prawda nieduże, ale nie jest to niemożliwe), jeśli znajdzie się w kobiecej pochwie.

Zobacz też:

antykoncepcja
Związki i seks
Antykoncepcja: rodzaje, wady i zalety
Antykoncepcja to przeciwdziałanie ciąży. Może być przeznaczona dla kobiet lub mężczyzn. W zależności od rodzaju ma różną skuteczność, różne wady i zalety.

Metody antykoncepcji są różne i każda kobieta, która nie planuje dziecka, może wybrać odpowiedni dla niej sposób zapobiegania ciąży. Tampony z liści akacji, prezerwatywy ze zwierzęcych jelit… – kobiety od zawsze próbowały ustrzec się przed niechcianą ciążą. Na szczęście my nie musimy uciekać się do takich sposobów. Zobacz, jakie formy antykoncepcji są dostępne w Polsce i wybierz najlepszą dla siebie. Pamiętaj, żeby skonsultować swój wybór z lekarzem. Antykoncepcja dla kobiet: Pigułki antykoncepcyjne Wkładki domaciczne Antykoncepcja długoterminowa Dla kobiet karmiących Inne metody antykoncepcji Antykoncepcja awaryjna Antykoncepcja męska: Wazektomia Prezerwatywy Pigułki antykoncepcyjne Pigułki antykoncepcyjne to jedna z najpopularniejszych i najskuteczniejszych metod antykoncepcji. Powodują zagęszczenie śluzu w śluzówce macicy i (najczęściej) hamują jajeczkowanie. Jakie tabletki antykoncepcyjne są dostępne w Polsce? PIGUŁKA DWUSKŁADNIKOWA (np. Harmonet, Novynette, Yasminelle) Zawiera dwa hormony: estrogen i gestagen (pigułki jednofazowe zawierają stałą dawkę hormonów, dwu- i trójfazowe – dwie lub trzy różne, w zależności od fazy cyklu). Łyka się ją codziennie, z siedmiodniową przerwą między kolejnymi opakowaniami. Jak działa? Blokuje owulację oraz zmienia błonę śluzową macicy w taki sposób, by nie mogło dojść do zagnieżdżenia komórki jajowej. Wybierz ją, jeśli... Już nie karmisz, planujesz mieć kolejne dziecko jeszcze w tym roku, nie palisz i w twojej najbliższej rodzinie nie było poważnych chorób zakrzepowo-zatorowych. Plusy: Jest bardzo skuteczna, bezpieczna i wygodna w użyciu. Reguluje cykl, sprawia, że krwawienia są mniej obfite. Minusy: Trzeba o niej codziennie pamiętać. Nie każda kobieta może ją zażywać (przeciwwskazania to m.in....

antykoncepcja a karmienie piersią
Adobe Stock
Karmienie
Antykoncepcja a karmienie piersią. Czy da się jedno z drugim bezpiecznie połączyć?
Karmienia piersią nie można uznać za naturalną metodę antykoncepcji – nawet podczas laktacji można zajść w ciążę. Aby jej zapobiec, należy stosować odpowiednią antykoncepcję o udowodnionej skuteczności – mechaniczną lub hormonalną.

Mitem jest, że karmienie piersią chroni przed kolejną ciążą, chociaż płodność jest rzeczywiście w tym okresie obniżona. Już pół roku po porodzie wraca normalny cykl owulacyjny. – Dlatego chcąc uchronić się przed kolejną ciążą, należy stosować antykoncepcję – mówi Grzegorz Południewski, ginekolog. – Tak naprawdę w okresie laktacji możliwa jest tylko jedna forma zapobiegania ciąży. Oprócz antykoncepcji mechanicznej  to stosowanie preparatów zawierających tylko jeden hormon. Progestagen może być przyjmowany przez kobiety w formie pigułek, wkładki wewnątrzmacicznej, czy implantu. Jak zapewnia ginekolog, metody te są całkowicie bezpieczne podczas karmienia, bo nie wpływają na jakość i ilość mleka karmiącej mamy. Tabletki antykoncepcyjne dla karmiących Są to jednoskładnikowe antykoncepcyjne tabletki hormonalne – w składzie mają tylko progestagen (nie zawierają estrogenu). Stosować je można od 6 tygodnia po porodzie. Nie mają wpływu na jakość mleka ani na zdrowie dziecka. Poleca się je nie tylko matkom karmiącym, ale również paniom z epilepsją, migrenami i tym, które nie mogą przyjmować tabletek zawierających estrogeny. Tabletki zażywa się bez przerwy. Skuteczne stają się po tygodniu od rozpoczęcia ich przyjmowania. Zastrzyk hormonalny (np. Depo-Provera) Zawiera tylko progestagen. Zabezpiecza na okres około trzech miesięcy, po czym należy przyjąć kolejną dawkę leku. Zastrzyk wykonuje się w pierwszych 5 dniach cyklu. Jeśli kobieta nie karmi, może przyjąć zastrzyk już 5 dni po porodzie, a jeżeli jest karmiąca, to dopiero po upływie 6 tygodni od porodu. Wadą tej metody jest to, że jeśli w wyniku działania progestagenu kobieta będzie się źle czuła, to i tak będzie musiała odczekać na poprawę samopoczucia aż do momentu, gdy zastrzyk przestanie działać, czyli nawet trzy miesiące. Wkładka domaciczna a karmienie...

antykoncepcja hormonalna
Adobe Stock
Mama
Antykoncepcja hormonalna jest bezpieczna i skuteczna
Do antykoncepcji hormonalnej zalicza się pigułki, plastry, krążki dopochwowe, zastrzyki i implanty. Uwalniają one hormony, które zapobiegają zajściu w ciążę. Antykoncepcja hormonalna wykazuje wysoką skuteczność

Choć dostęp do antykoncepcji hormonalnej jest w Polsce trudniejszy niż w innych krajach europejskich, naprawdę warto się nią zainteresować. Jest skuteczniejsza niż wiele innych metod antykoncepcyjnych i ma wiele zalet. Narosło też wokół niej sporo mitów. Rozwiejemy je i podpowiemy, jaki rodzaj antykoncepcji hormonalnej będzie dla ciebie najlepszy. Antykoncepcja hormonalna: działanie i skuteczność tabletki tabletki „po’’ plastry zastrzyki implanty krążki mity Działanie i skuteczność antykoncepcji hormonalnej W skład środków antykoncepcyjnych wchodzą syntetyczne hormony – jeden lub dwa: gestagen albo estrogen i progestagen. Ich zadaniem jest: zatrzymanie owulacji , zagęszczenie śluzu szyjki macicy, które utrudnia plemnikom wędrówkę do jajowodów, spadek kurczliwości jajowodów, co hamuje wędrówkę jajeczka w kierunku macicy, zmiana właściwości śluzówki macicy, co uniemożliwia zagnieżdżenie się jajeczka. Skuteczność antykoncepcji hormonalnej wynosi ponad 99 procent . W przypadku dwuskładnikowych tabletek hormonalnych wskaźnik Pearla wynosi 0,001, co oznacza, że na 100 tysięcy kobiet stosujących tę metodę antykoncepcji w ciągu roku tylko jedna zajdzie w ciążę. Skuteczność zależy od regularności przyjmowania tabletek i stanu zdrowia – skuteczność spada w przypadku biegunki i wymiotów. Uwaga! Kiedy lekarz pyta cię, czy stale stosujesz jakieś leki, jeśli stosujesz antykoncepcję hormonalną, twoja odpowiedź musi brzmieć: TAK. Antykoncepcja hormonalna w postaci tabletek antykoncepcyjnych Na rynku dostępne są dwa rodzaje tabletek: jednoskładnikowe, zwane minipigułkami oraz dwuskładnikowe. Wszystkie ważne informacje na ich temat znajdziesz materiale: Tabletki antykoncepcyjne – rodzaje, stosowanie, przeciwwskazania. Przed zapisaniem tabletek antykoncepcyjnych...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz