8 rzeczy zakazanych przed ciążą
Starasz się o dziecko? Sprawdź, czego ty i twój partner powinniście teraz unikać, by nie szkodzić płodności i dzidziusiowi, którego chcesz w przyszłości urodzić.
1 z 8
Planujecie wkrótce zostać rodzicami? Warto przygotować się do tego dobrze, zwłaszcza pod względem zdrowotnym. Dlatego zrobiliśmy dla was listę rzeczy i aktywności zakazanych przed ciążą. Sprawdźcie, czy przypadkiem nie utrudniacie sobie zajścia w ciążę i nie zmniejszacie szans na dziecko. Pierwsze na liście rzeczy zakazanych przed ciążą są papierosy.
Papierosy szkodzą płodności
Dym papierosowy (także ten wdychany biernie!) może przyczynić się do zaburzeń płodności u kobiety (zmiany w komórkach jajowych, problemy z jajowodami, zwiększone ryzyko poronienia) oraz zmniejszenia liczby i ruchliwości plemników w nasieniu mężczyzny.
Zobacz: plemniki pod lupą
2 z 8
Przed ciążą uważaj na niektóre lekiZarówno przed ciążą, jak i w ciąży niewskazane są leki na uspokojenie, zmniejszające wydzielanie soku żołądkowego, obkurczające śluzówkę, zawierające kodeinę, guaiakol, ibuprofen, a także: doustny lek przeciwzakrzepowy Dikumarol (Syncumar), lek przeciw migrenie Coffecorn, doustny lek przeciwcukrzycowy Diabetol, leki przeciw łuszczycy i trądzikowi (Tigason i Roacutan), leki przeciwdrgawkowe stosowane w padaczce (Trioxal, Vupral, Fenytoina, Amizepin), silne antybiotyki (Streptomycyna czy Doksycyklina).
3 z 8
Uważaj na alkohol przed ciążą
Pity w nierozsądnych ilościach zaburza prawidłowy przebieg cyklu miesiączkowego kobiety, zmniejsza także męską płodność. Pamiętaj też, że w pierwszych tygodniach ciąży, kiedy następuje bardzo szybki rozwój zarodka, możesz jeszcze nie wiedzieć, że doszło do zapłodnienia. Nawet niewielka dawka alkoholu mogłaby wtedy zaszkodzić dziecku.
4 z 8
Kawa w dużych ilościach szkodzi płodności
Oczywiście nie musisz całkowicie rezygnować z picia kawy. Warto jednak ograniczyć jej ilość, zwłaszcza jeśli wypijasz więcej niż 3 filiżanki mocnej kawy dziennie. Naukowcy twierdzą, że bezpieczna ilość kofeiny (także dla ciężarnych) to ok. 300 mg dziennie (2 filiżanki).
5 z 8
Stres zakłóca cykl miesiączkowy
Silny, długotrwały albo nagły stres może zaburzyć pracę przysadki mózgowej odpowiedzialnej za wytwarzanie i wydzielanie hormonów. Skutkiem tego mogą być np. zaburzenia owulacji. Pamiętaj, że stres może być także wywołany pozytywnymi wydarzeniami (np. ślubem) i wtedy również zdarza się, że zakłóca cykl miesiączkowy kobiety.
Przeczytaj: stres może być przyczyną niepłodności
6 z 8
Gorące kąpiele szkodzą płodności
... a także jaccuzi i sauna - powinni ich unikać przede wszystkim mężczyźni, którzy chcą w najbliższym czasie zostać ojcami. A zwłaszcza ci, których parametry nasienia już są nieco obniżone. Wysoka temperatura niekorzystnie wpływa na produkcję plemników, może też zaszkodzić kobietom w ciąży.
Poznaj: rodzaje badań nasienia
7 z 8
Ryby bogate w rtęć są zakazane przed ciążą
Nie rezygnuj całkowicie z jedzenia ryb, bo zawierają dużo cennych kwasów omega-3, witaminy D i białka, których potrzebujesz przed ciążą i po zapłodnieniu. Unikaj jednak tych, w których stężenie rtęci jest największe: rekina, miecznika, makreli królewskiej. Wybieraj zaś łososia, śledzia, sardynki, pstrąga.
Dowiedz się: dlaczego warto jeść migdały przed ciążą
8 z 8
Lubrykanty utrudniają zapłodnienie
Badania wykazały, że środki nawilżające ułatwiające stosunek seksualny są toksyczne dla plemników, a więc utrudniają zapłodnienie. Podobnie działają również domowe lubrykanty, takie jak wazelina, olejki, kremy. Jeśli mimo wszystko potrzebujesz środka nawilżającego, zapytaj w aptece o taki przeznaczony specjalnie dla par starających się dziecko albo użyj ciepłej wody, która nie uszkadza plemników.
Starasz się o dziecko? Zrezygnuj z miłości francuskiej
Wypróbuj 4 pozycje seksualne, w których najłatwiej zajść w ciążę.