Reklama

Infekcja pochwy a okres - to dwa czynniki, które mogą na siebie wzajemnie wpływać. Jak zwalczyć infekcję intymną w trakcie miesiączki i jak rozpoznać symptomy grzybiczego zapalenia pochwy w nieregularnym krwawieniu? Podpowiadamy!

Reklama

Spis treści:

  1. Infekcja pochwy a okres
    - Infekcje intymne a brak okresu
    - Stan zapalny pochwy a miesiączka
    - Globulki dopochwowe a okres - czy można je stosować?
  2. Infekcje intymne - przyczyny
  3. Rodzaje zapalenia pochwy
  4. Leczenie zapalenia pochwy
  5. Nawracające zapalenie pochwy - zmiana leczenia
  6. ​Jak zapobiegać infekcjom pochwy?

Infekcja pochwy a okres

Krwawienie miesiączkowe wpływa nie tylko na rozwój już obecnej infekcji, ale także na sposób jej leczenia tak, aby okres nie zaburzył działania globulek. Jego brak może także wywołać stan zapalny lub przyczynić się do powstania infekcji pochwy.

Infekcje intymne a brak okresu

Brak okresu może powodować pieczenie lub swędzenie pochwy. W jaki sposób? Zaburzenia menstruacji wprowadzają zmiany we florze bakteryjnej pochwy. Podwyższone pH (czyli takie powyżej 4,5) może sprzyjać namnażaniu się bakterii i innych mikroorganizmów, co często powoduje infekcje intymne lub stany zapalne. Oprócz infekcji, innymi powodami braku miesiączki mogą być:

Jeśli miesiączka często i znacząco się opóźnia - koniecznie skonsultuj się z lekarzem ginekologiem i endokrynologiem, który wykluczy wszystkie powyższe czynniki i zdiagnozuje przyczynę zaburzeń miesiączkowania.

Stan zapalny pochwy a miesiączka

Krwawienie miesiączkowe może powodować szybsze namnażanie się bakterii - zwłaszcza jeśli korzystasz z podpasek, które gromadzą krew poza pochwą i sprawiają, że ma ona swobodny dostęp do powietrza. W trakcie miesiączki objawy występującej już wcześniej infekcji mogą stać się bardziej uciążliwe. Po miesiączce mogą z kolei wystąpić upławy i nieprzyjemny zapach, które należy jak najszybciej skonsultować z ginekologiem.

Globulki dopochwowe a okres - czy można je stosować?

W trakcie krwawienia miesiączkowego nie powinno się stosować globulek przeciwgrzybiczych ani innych tabletek aplikowanych dopochwowo. Z rozpoczęciem kuracji należy poczekać aż ustanie przynajmniej największe krwawienie - leczenie globulkami można rozpocząć już w ostatnich dniach miesiączki, jeśli krwawienie jest bardzo niewielkie. Najlepiej jednak zaczekać aż zupełnie ustanie. Jeśli kuracja została rozpoczęta już przed krwawieniem, a okres nagle cię zaskoczył - przerwij stosowanie globulek na czas miesiączki i wznów po jej zakończeniu. Jeśli jednak pieczenie czy swędzenie pochwy jest wyjątkowo uciążliwe - skonsultuj się z lekarzem i poproś o zmianę leczenia na takie, które może być kontynuowane także w trakcie miesiączki.

Infekcje intymne - przyczyny

Najczęściej przyczynami tej dolegliwości kobiecej są:

  • brak dostatecznej higieny osobistej (np. siadanie na sedesy w publicznych toaletach);
  • współżycie seksualne z wieloma partnerami, zwłaszcza bez prezerwatywy;
  • stosowanie leków, które mają negatywny wpływ na florę bakteryjną (np. antybiotyków);
  • suchość pochwy na skutek zaburzeń hormonalnych.

Rodzaje zapalenia pochwy

Przypadłość ta może być wywołana przez bakterie lub przez grzyby, dlatego wyróżnia się:

  • bakteryjne zapalenie pochwy – upławy są wodniste, żółte i mają nieprzyjemny, rybi zapach;
  • grzybicze zapalenie pochwy – grzybica pochwy sprawia, że upławy są gęste, o serowatej konsystencji i słodkawym zapachu.

W obu typach zapalenia pojawia się też uciążliwy świąd, pieczenie w trakcie oddawania moczu i ból podczas współżycia.

Leczenie zapalenia pochwy

Zapalenie pochwy leczy się globulkami i kurację dopochwową przeprowadzamy zawsze do skończenia opakowania – tylko wówczas mamy pewność, że leczenie jest zakończone. Jeżeli w trakcie leczenia tej infekcji intymnej pojawi się miesiączka, to należy przerwać przyjmowanie globulek (jak wyżej). Do kuracji trzeba wrócić, kiedy krwawienie się skończy. Nie ma potrzeby zaczynać leczenia od początku.

Nawracające zapalenie pochwy - zmiana leczenia

Zdarza się jednak, że nawet jeśli wzięło się wszystkie globulki, dolegliwości powracają albo nie ustępują. W takiej sytuacji nie powtarzamy kuracji tym samym lekiem – lekarz powinien podczas badania pobrać posiew i rozpisać zarówno kobiecie, jak i i jej partnerowi, leczenie celowane zgodne z uzyskanym antybiogramem.

Jak zapobiegać infekcjom pochwy?

To bardzo ważne, by nie dopuszczać do powstawania zapalenia pochwy lub innych infekcji miejsc intymnych, gdyż częste ich pojawianie się może skutkować nawet niepłodnością. Profilaktyka w dbaniu o narządy intymne polega głównie na tym, by:

  • stosować płyny do higieny intymnej - zawierają neutralne pH, co utrudnia bakteriom wywoływać stan zapalny;
  • w razie potrzeby przemywać okolice intymne roztworem z rumianku - działa kojąco;
  • stosować dopochwowe kapsułki z probiotykami - przywracają równowagę bakteryjną w pochwie.

Artykuł opublikowany w ramach akcji #MamaBezPorównania. Bo niezrównana mama dba o swoje zdrowie - nawet w trudnych czasach!

#mamabezporównania mamotoja.pl
mamotoja.pl

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama