Warto wiedzieć, czego potrzebuje rosnące w twoim brzuchu dziecko i jaki wpływ na jego rozwój mają konkretne składniki?

Reklama

1. Kwas foliowy - układ nerwowy

Od kwasu foliowego, czyli witaminy B9 wszystko się zaczyna. Przyjmowanie go jest niezbędne zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży. Jest, bowiem zabezpieczeniem przed wystąpieniem wad rozwojowych płodu, w szczególności wad układu nerwowego. Kwas foliowy zawarty jest w warzywach zielonych, strączkowych i owocach cytrusowych. Jednak spożywanie tych produktów nie jest w stanie pokryć całkowitego zapotrzebowania kobiety w ciąży na tę witaminę, które wynosi 400 mikrogramów dziennie. Niezbędne jest więc dodatkowa suplementacja (po konsultacji z lekarzem)

Sprawdź: Jaką rolę w ciąży odgrywa witamina B6?

Zobacz także

2. Żelazo - dotlenienie

Żelazem tak jak i innymi witaminami mama w ciąży musi podzielić się z maluszkiem. Ponieważ niewiele kobiet posiada zapasy żelaza w organizmie powstałe w wyniku spożywania dużej ilości czerwonego mięsa, drobiu czy ryb, a wchłanianie żelaza uzależnione jest, od jakości spożywanych produktów i indywidualnych cech organizmu, zalecana jest rutynowa suplementacja żelaza u kobiet ciężarnych. Niedobór żelaza prowadzi bowiem do niedokrwistości, a w konsekwencji do niedotlenienia dziecka. Odmiennie jednak niż w przypadku kwasu foliowego, którego przedawkowanie nie niesie za sobą żadnych konsekwencji dla zdrowia mamy i dziecka, nadmiar żelaza może powodować dolegliwości przewodu pokarmowego oraz „zagęszczenie” krwi.

3. Jod – inteligencja

Każda mama chcąca urodzić małego geniusza nie powinna zapominać o jodzie w swojej diecie. Jod nie tylko reguluje przemianę materii i hormonów tarczycy, ale odpowiada za rozwój umysłowy dziecka. Zdolność kojarzenia, zapamiętywania, uczenia się to właśnie zasługa tego pierwiastka dostarczanego w odpowiednich ilościach w okresie ciąży. Zapotrzebowanie na jod w czasie ciąży i laktacji zwiększa się ze 100-150 ug na osobę dziennie do nawet 200 ug dziennie. Skutkiem niedoboru jodu w okresie płodowym może być niższy poziom inteligencji lub upośledzenie umysłowe dziecka. Konieczna jest zatem suplementacja tego pierwiastka. Odradzamy jednak dodawanie do potraw soli jodowanej – w czasie ciąży zalecane jest znaczne ograniczenie spożywania soli. Zamiast tego, warto sięgnąć po suplementy dla ciężarnych (po konsultacji z lekarzem) lub wodę mineralną wzbogaconą o ten pierwiastek.

4. Witaminy C, A, E - wszechstronne działanie

Zapotrzebowanie na te grupy witamin wzrasta w drugim trymestrze ciąży. Każda z nich ma odmienne zadanie w procesie rozwoju dziecka. Dzięki witaminie C wzmacnia się układ odpornościowy, a organizm lepiej przyswaja żelazo. Mamy dostarczać mogą ją w postaci tabletek. Witamina A wspomaga wzrost i różnicowanie komórek. Stanowi ogromną wartość dla funkcjonowania narządu wzroku i kondycji skóry, jednak tylko wtedy, gdy przyjmowana jest w odpowiedniej formie. Witamina A w postaci beta – karotenu pomaga, retinolu – szkodzi. Z tej przyczyny przyszłe mamy powinny wykluczyć z diety wątróbkę, która obfituje w witaminę A. Witamina młodości - jak potocznie nazywana jest witamina E - pomaga zwalczyć wolne rodniki. To strażnik terminowego porodu zapobiegający poronieniu (sprawdź: Co jeść, by zapobiec poronieniu?). Niedobór witaminy E objawia się osłabieniem i rozdrażnieniem. Aby do tego nie dopuścić, wystarczy spożywać orzechy, oleje roślinne, pestki słonecznika i ziarna zbóż.

[CMS_PAGE_BREAK]

5. Cynk – wzrost

Aby malec urodził się duży i silny warto kontrolować przyjmowane dawki cynku. Cynk tak jak i grupa enzymów, w skład której wchodzi, mają duże znaczenie dla rozwoju płodu i jego wzrostu. Włączenie przez przyszłe mamy do diety pestek dyni, grochu czy śledzi wykluczy ryzyko niskiej wagi urodzeniowej dziecka. A wiadomo, że im większe i silniejsze dziecko, tym łatwiej poradzi sobie z wysiłkiem, jakim jest poród i pierwsze chwile na świecie. Niedobór cynku zwłaszcza w pierwszym okresie ciąży może doprowadzić do poważnych wad rozwojowych, np. niedorozwoju narządów płciowych. Dla zdrowia mamy cynk też nie jest obojętny. Brak suplementacji cynku to najczęstsza przyczyna głębokich rozstępów w ciąży, przedłużających się porodów, krwawienia okołoporodowego oraz depresji poporodowej.

6. Wapń i fosfor – silne kości i energia

Te składniki zapewniają prawidłową mineralizację układu kostnego. Fosfor ponadto to magazyn energii, odpowiada za metabolizm węglowodanów, tłuszczów i białek Wskazany jest szczególnie dla mam noszących ciążę wielopłodową lub chorujących na cukrzycę. Jeśli mama chce, aby w przyszłości jej dziecko olśniewało pięknym uśmiechem, powinna pamiętać o spożywaniu 2 g wapnia i 1,5 g fosforu przez cały okres ciąży. Takie dawki dostarczy do organizmu wypijając 1, 2 l mleka bądź zjadając 800 g mięsa dla uzupełnienia fosforu i 105 g sera żółtego dla uregulowania poziomu wapnia (czytaj też: Co zamiast mleka, by nie zabrakło wapnia?).

7. Magnez – serce

Na magnezie spoczywa nie lada zadanie. Odpowiada za regulację poziomu cukru we krwi, buduje tkanki i kości, nadzoruje tworzenie się kory mózgowej, czuwa nad prawidłową pracą serca. Jak wynika z badań istnieje silny związek między niedoborem magnezu w organizmie matki a zatruciem ciążowym. Dzieci mam, które w trakcie ciąży zapominały o jedzeniu produktów zbożowych czy roślin strączkowych to typowe niejadki, nerwusy i złośnicy. Recepta jest, więc prosta - 350-40 mg magnezu dziennie, a malec urodzi się z sercem jak dzwon, dobrym nastrojem i apetytem na życie.

Polecamy: Przepis na śniadanie z dużą dawką magnezu

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama