Białko – dzienne zapotrzebowanie

Zapotrzebowanie na białko w czasie ciąży wzrasta o około 0,3 g na kilogram masy ciała dziennie. Ważna jest nie tylko ilość, ale także rodzaj dostarczanego białka. 60% białka ogółem należy dostarczać z produktów zwierzęcych, a 40% z roślinnych.
Z badań przeprowadzonych w grupie kobiet ciężarnych w Polsce wynika, że spożywają one znacznie więcej tego składnika niż wynosi bezpieczny poziom spożycia.

Reklama

Po co nam białko?

Białko jest podstawowym budulcem tkanek i narządów rozwijającego się w łonie matki dziecka.
Dostarcza rozwijającemu się dziecku aminokwasów, niezbędnych do prawidłowego wzrostu, a także zapewnia niezbędną do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania energię.

Zobacz także: Na twardo, a może na miękko - jakie jajko dla kobiety w ciąży? (film)

Do czego może prowadzić niedobór białka?

Niedobór białka w ciąży może prowadzić do niedożywienia, zahamowania procesu rozwojowego dziecka, wzrostu mięśni. Może również dojść do zaburzeń pracy jelit. W przypadku niedoboru białka wzrasta też ryzyko chorób infekcyjnych i ryzyko alergii.

Do czego może prowadzić nadmiar białka w organizmie?

Wysokie spożycie białka w ciąży prowadzi do większych strat wapnia, stąd zalecenie uzupełniania diety także w produkty dostarczające wapń. Nadmiar białka w ciąży może przeciążyć wątrobę i nerki oraz doprowadzić do kamicy nerkowej.
Ponieważ pełnowartościowe białko zawsze występuje w połączeniu z tłuszczem zwierzęcym, w przypadku nadmiernego spożycia białka istnieje też ryzyko podniesienia poziomu cholesterolu.

Zobacz także

Jakie są najlepsze źródła białka?

Najwięcej białka jest w mięsie, rybach, jajach, produktach mlecznych, nasionach roślin strączkowych.
Z mięs szczególnie polecane są gatunki chude, takie jak: indyk, kurczak, królik, cielęcina lub mięso wołowe (ale należy je jeść z umiarem), w mniejszych ilościach mięso wieprzowe (najlepiej szynka, schab). Jeśli chodzi o wędliny, to najlepiej wybierać produkty naturalne (najlepiej własnej roboty).
Jeśli chodzi o ryby, to zaleca się jedzenie ich dwa razy w tygodniu. Najlepiej wybierać tłuste ryby morskie (raczej świeże niż wędzone). Kobiety w ciąży powinny unikać ryb przetworzonych, a więc na przykład paluszków rybnych, a także ryb morskich ze względu na ewentualną zawartość metali ciężkich .
Ważne! Z dostępnych w Polsce ryb najwięcej rtęci mają: ryba maślana, okoń, węgorz, płoć i dorsz, natomiast najmniej: śledź, mintaj, łosoś (głównie norweski).
Sporo białka mają również nasiona roślin strączkowych (fasola, groch, bób, soczewica czy
ciecierzyca). Specjaliści zalecają, by raz w tygodniu zastąpiły one posiłek mięsny, można je też dodawać do sałatek.
Bogatym źródłem pełnowartościowego są również jajka. Najlepiej spożywać je na ugotowane na twardo lub w formie mocno ściętej jajecznicy. Dużo białka mają również sery żółte, ale zawierają również dużo tłuszczu, więc należy je jeść z umiarem

Reklama

Polecamy: Co warto jeść w ciąży, a czego lepiej unikać
Wróć do talerza

Reklama
Reklama
Reklama