Reklama

Jeszcze do niedawna lepki ryż z dodatkiem surowej ryby, chrupiących, świeżych warzyw, ostrego wasabi, zrolowany w wodoroście wydawał się prawdziwą ekstrawagancją. Wokół tej japońskiej potrawy narosło wiele mitów. Ze względu na zawartość surowej ryby wiele ciężarnych wpisało sushi na swoje osobiste listy rzeczy zakazanych. Niepotrzebnie! Nie każdy rodzaj sushi jest zabroniony w ciąży. To naprawdę zdrowe danie, obfitujące w nienasycone kwasy omega, które są bardzo istotnym składnikiem wspierającym prawidłowy rozwój ciąży. Na jakie rodzaje sushi może skusić się ciężarna kobieta?

Reklama

Spis treści:

Czy można jeść sushi w ciąży?

Będąc w ciąży, nie trzeba od razu skreślać z menu wszystkich rodzajów sushi. Na forach internetowych wciąż wiele kobiet powiela błędne i przestarzałe opinie o tym, że w ciąży nie można jeść sushi. Tymczasem sushi w ciąży jest dozwolone, jeśli nie zawiera surowego mięsa z ryby.

Jakie sushi można jeść w ciąży?

Do niedawna uważano, że głównym składnikiem sushi musi być surowa ryba. Nie jest to prawda. W większości restauracji można zamówić sushi z grillowaną, wędzoną czy pieczoną rybą. Rodzaj sushi nie jest tu istotny – możesz zjeść futomaki, nigiri czy ebi nigiri, o ile ryba poddana zostanie obróbce termicznej. Jakie sushi zamówić, kiedy jesteś w ciąży? Najbezpieczniejsze jest:

  • sushi w tempurze,
  • sushi wegetariańskie,
  • sushi wegańskie,
  • sushi z pieczoną rybą,
  • sushi z grillowaną rybą,
  • sushi z wędzoną rybą.

W większości restauracji serwujących sushi jest opcja, aby zamówić sushi w tempurze. Tempura to sposób przygotowania polegający na obtoczeniu dania w specjalnej panierce, a następnie usmażenie go na głębokim tłuszczu. Dzięki poddaniu sushi tak wysokiej temperaturze ryba będzie „ścięta” i nie będzie stanowiła zagrożenia dla zdrowia matki i dziecka. Jeśli jednak obawiasz się, że w ten sposób ryba nie będzie dopieczona, zamów sushi z grillowaną bądź pieczoną rybą.

Czy warto jeść sushi w ciąży?

Tak! Bardzo korzystne dla ciąży jest sushi z poddanym obróbce termicznej mięsem tłustych ryb morskich. Dzięki zawartości kwasów omega-3 taka ryba zmniejsza ryzyko przedwczesnego porodu i sprzyja osiągnięciu przez dziecko prawidłowej masy urodzeniowej. Wspomaga też prawidłowy rozwój układu nerwowego płodu i formowanie się siatkówki oka.

A co z glonami, niezbędnym składnikiem sushi? One również są bardzo korzystne dla zdrowia mamy i dziecka. Zawierają dużo witamin z grupy B, zwłaszcza kwasu foliowego, który wspomaga prawidłowy rozwój ciąży. Ponadto obfitują one w jod, wapń i mangan.

WAŻNE: do sushi najczęściej dodaje się marynowany imbir, wasabi i sos sojowy. Wszystkie te składniki podbijają smak sushi, jednak ciężarne powinny ich unikać – imbir i wasabi są niezwykle pikantne, co może powodować zgagę, a sos sojowy zawiera naprawdę dużo soli, której powinno się unikać w ciąży. Jej nadmiar powoduje zatrzymywanie się wody w organizmie, co prowadzi do obrzęków ciała. Jeśli czujesz silną potrzebę zjedzenia sushi z dodatkiem imbiru czy wasabi, zjedz ich naprawdę niewielką ilość.

Dlaczego sushi z surową rybą w ciąży jest zakazane?

Jedzenie surowego mięsa, a także surowej ryby w ciąży, grozi zakażeniem bakteriami lub zarażeniem pasożytami. Może wówczas dojść do listeriozy, toksoplazmozy, zatrucia pokarmowego, biegunki i wymiotów, które grożą uszkodzeniem płodu i poronieniem.

Z tego powodu od momentu zobaczenia dwóch kresek na teście ciążowym należy zrezygnować na czas ciąży nie tylko z części sushi, ale i wszelkich potraw, które zawierają surowe ryby lub mięso. Nie ma tu znaczenia renoma restauracji – nawet w najlepszej i najdroższej trzeba wybrać potrawy zawierające mięso poddane obróbce termicznej (gotowane, smażone, pieczone, grillowane).

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama