Reklama

Wspomnienia tamtego namiętnego wieczoru wywołują u ciebie nie tylko szybsze bicie serca, ale i niepewność: „Czy jestem w ciąży?". Nie czujesz jednak mdłości, które przychodzą ci na myśl, jako jeden z ciążowych objawów. Zacznij uważnie obserwować swoje ciało. Pewne oznaki mogą świadczyć o tym, że niedługo zostaniesz mamą.

Reklama

Objawy ciąży czy miesiączki?

Pierwsze objawy ciąży mogą być już widoczne kilka dni po zapłodnieniu (przed terminem spodziewanej miesiączki i tuż po). Co możesz zaobserwować:

  • Piersi stają się nieco większe – kilka dni po zapłodnieniu możesz zauważyć, że nie tylko „urosły”, ale stały się bardziej twarde i wrażliwe na każdy, nawet najdelikatniejszy dotyk. Oprócz nadmiernej tkliwości możesz czuć również mrowienie. Ten sygnał, wysyłany przez organizm, jest jednak bardzo podobny do oznak zbliżającej się miesiączki.
  • Szyjka macicy jest rozpulchniona – lekarz może to zaobserwować podczas badania ginekologicznego. Ten objaw może też świadczyć o nadchodzącym okresie.
  • Brak miesiączki – jest niemal pewnym objawem ciąży w pierwszym tygodniu po zapłodnieniu, Pamiętaj jednak, że spóźniający się okres lub jego brak może mieć również inne przyczyny, m.in. stres, nieprawidłową dietę, podróż albo strach przed ciążą! Po zapłodnieniu może pojawić się też w terminie miesiączki skąpe krwawienie implantacyjne. Zdarza się również, że kobiety krwawią, będąc w ciąży nawet przez kilka pierwszych miesięcy.

Jakie są pierwsze objawy ciąży kilka dni po zapłodnieniu?

pierwsze objawy ciąży
Anna Kołacz

Nawet jeśli tylko przypuszczasz, że mogłaś zajść w ciążę, jak najszybciej zacznij brać dostępny w każdej aptece kwas foliowy – to bardzo ważne dla układu nerwowego rozwijającego się płodu.

Pierwsze objawy ciąży czy... zatrucia?

Kilkanaście dni po prawdopodobnym zapłodnieniu zaczynasz wyczuwać nowe zapachy, których istnienia dotąd nawet nie podejrzewałaś. Twój partner pachnie jakoś mniej przyjemnie niż dotychczas, poranna kawa cuchnie, a woń papierosów staje się tak intensywna, że przyprawia cię o mdłości.

Nudności i wyostrzenie węchu – to jedne z najwcześniejszych pierwszych objawów ciąży. Ich pojawienie się, choć najprawdopodobniej świadczy o ciąży, wcale nie musi dowodzić, że już niedługo będziesz mamą. Czasem nadwrażliwość na zapachy to objaw zatrucia pokarmowego, infekcji albo... zbyt bujnej wyobraźni.

Ciąża czy infekcja dróg moczowych?

Kolejne sygnały, jakie mogą świadczyć o ciąży, to częste oddawanie moczu i wzmożona senność. Kobieta w dzień zasypia „na stojąco", a w nocy kilkakrotnie się budzi, aby pójść do toalety. Jeśli wykluczysz zakażenie dróg moczowych i cukrzycę, możesz być niemal pewna, że powodem twoich dolegliwości jest ciąża. Warto również wybrać się do apteki po test ciążowy i umówić się na wizytę do ginekologa, jeżeli dodatkowo odczuwasz dolegliwości żołądkowe i zawroty głowy.

O czym świadczy wielki apetyt lub jego brak?

Narzędzia dla rodziców mamotoja.pl

Interaktywny talerz dla ciężarnych Czytaj więcej

Jeśli masz większy niż zwykle apetyt lub niewytłumaczalny wstręt do jedzenia, możesz być już niemal pewna, że wkrótce będziesz mamą. Odpowiadają za to zmiany w gospodarce hormonalnej, bo tak naprawdę dziecko jeszcze wcale nie potrzebuje dużej ilości białka ani węglowodanów.

Uwaga na infekcję pochwy!

Jednym z najczęstszych, a przy tym najbardziej wstydliwym objawem ciąży jest infekcja pochwy. Jeśli czujesz uporczywe swędzenie w intymnych okolicach i obserwujesz biały nalot lub grudkowate, przypominające twaróg upławy, bezzwłocznie zgłoś się do lekarza. Infekcje pochwy podczas ciąży są niebezpieczne. Nie lekceważ nawet najmniejszego objawu grzybicy – krótkotrwały, ostry stan zapalny jest mniej groźny, niż łagodne, ale przeciągające się zapalenie.

Zobacz, jak dochodzi do zapłodnienia, i co się dzieje tuż po nim:

Czy to na pewno ciąża?

Dwie kreseczki na teście ciążowym są niemal pewnym znakiem ciąży (wyjątkiem może być dodatni wynik spowodowany uszkodzeniem mechanicznym testu lub twoimi problemami z tarczycą). Jeśli na teście pojawiła się wyłącznie jedna kreseczka, nie jest to jeszcze wiarygodny dowód, że w ciąży nie jesteś. Być może test ciążowy jest zbyt mało czuły albo jeszcze w twoim moczu jest zbyt małe stężenie gonadotropiny kosmówkowej. Choć hormon ten jest produkowany od pierwszych dni po zapłodnieniu, jednak wiele testów wykrywa go dopiero po terminie spodziewanej miesiączki.

Jak najpewniej potwierdzić ciążę?

Najpewniejszą metodą sprawdzenia, czy jesteś w ciąży, jest specjalistyczne badanie USG. Już ok. 6 tygodnia ciąży można zobaczyć na ekranie aparatu aparatu USG maluteńki embrion lub pęcherzyk ciążowy, a 2 miesiące później być może będziecie mogli usłyszeć bicie miniaturowego serduszka. Jeśli zatem obserwujesz u siebie większość prawdopodobnych objawów ciąży, jak najszybciej zarezerwuj miejsce u dobrego lekarza, który może przeprowadzić tego typu badanie.

Nawet jeśli tym razem okazało się, że nie będziesz jeszcze mamą, nie odstawaj tabletek kwasu foliowego. Lekarze zgodnie twierdzą, że kobiety powinny go przyjmować już 3 miesiące przed planowanym zapłodnieniem, a potem przez pierwszy trymestr ciąży.

Zapraszamy do naszej internetowej szkoły rodzenia:

Internetowa szkoła rodzenia Mamotoja.pl

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama