Pierwsze objawy ciąży są różne u każdej kobiety i nie muszą występować jednocześnie. Jednak jest kilka oznak tego, że być może jesteś we wczesnej ciąży, które są bardzo typowe.

Reklama
  • zmienność nastrojów – wybuchowość i płaczliwość spowodowane wzmożoną aktywnością hormonów ciążowych to charakterystyczny objaw wczesnej ciąży.
  • wrażliwość piersi – często bardziej intensywna niż przed okresem, na piersiach stają się bardziej widoczne naczynia krwionośne, a brodawki – ciemniejsze. Piersi mogą sprawiać wrażenie pełniejszych.
  • senność i zmęczenie - jeśli nie jesteś w stanie doczekać godziny 20.00 i zasypiasz nawet przy biurku w pracy, to może być reakcja na wzrost aktywności hormonów ciążowych.
  • poranne mdłości - nudności to ścisła czołówka objawów ciąży.
  • wyostrzony węch - już w tydzień czy dwa po zapłodnieniu możesz zacząć wyczuwać zapachy, o jakich nie miałaś pojęcia...
  • brak miesiączki – niby oczywisty objaw ciąży, wiadomo jednak, że krwawienie może być opóźnione lub zatrzymane np. z powodu stresów, złej diety, wyjazdów albo... strachu przed ciążą.

Zobacz: czy można mieć okres w ciąży, i to nawet przez kilka pierwszych miesięcy?

Wczesna ciąża to wyzwanie – rozpieszczaj się!

Bądź dobra dla siebie – nie chodzi o to, żeby sobie pobłażać i pozwalać na każde zachowanie, bo „wiadomo: hormony". Ale jesteś w ciąży, więc siebie rozpieszczaj! To znaczy: jeśli jesteś śpiąca – śpij. Gdy masz ochotę na zjedzenie czegoś słodkiego – zjedz, w końcu jedna kremówka (byle nie więcej) jeszcze nikomu nie zaszkodziła. Nie masz ochoty na książkę? Doskonale – dziecko z tego powodu nie urodzi się z mniejszym IQ.

Idź do ginekologa na pierwszą wizytę

Jeśli test ciążowy potwierdzi twoje przypuszczenia i jesteś w ciąży, odwiedź ginekologa. Najlepiej, by pierwsza wizyta miała miejsce do ósmego tygodnia ciąży. Ginekolog cię zbada, zmierzy ci ciśnienie, założy kartę ciąży, skieruje na badania (krew, mocz, USG), obliczy spodziewany termin porodu. Ustali też datę kolejnej wizyty. Będziecie się widywać mniej więcej co miesiąc.

Reklama

Zobacz też: Rodzaje testów ciążowych – poznaj wszystkie, wybierz najlepszy dla ciebie

Zobacz także
Reklama
Reklama
Reklama