Co się dzieje w 1. tygodniu ciąży? [WIDEO]
Pierwszy trymestr jest zazwyczaj dla przyszłej mamy najbardziej dokuczliwy. Jednak w 1. tygodniu ciąży jeszcze o niej nie masz pojęcia, bo... jeszcze nie doszło do zapłodnienia! Sprawdź, jak to możliwe i zobacz, jak dbać o siebie.
W 1. tygodniu ciąży jeszcze na pewno o niej nie masz pojęcia. Poza tym, wydaje ci się, że 1. tydzień ciąży następuje od chwili zapłodnienia? Nic bardziej mylnego! Lekarze za 1. tydzień ciąży uznają początek ostatniego cyklu, czyli 1. dzień miesiączki = 1. dzień ciąży.
Jak się rozwija ciąża?
1. tydzień ciąży to tak naprawdę dopiero planowanie poczęcia. Jeśli świadomie staracie się o dziecko, początek cyklu i pojawiająca się miesiączka z jednej strony może nieść smutek, że w poprzednim miesiącu się nie udało, ale jednocześnie jest ogromną szansą na przyszły miesiąc. Jeśli więc starcie się o ciążę i chcesz by początek tego cyklu był twoim 1. tygodniem ciąży, musisz wprowadzić kilka zmian w swoim życiu. Zacznij się lepiej odżywiać i dbać o siebie. Postaw na aktywność fizyczną, która wzmocni organizm i jednocześnie pozwoli ci przygotować się na nie lada wysiłek, jakim jest 9 miesięcy ciąży oraz poród. Ogranicz też spożycie kawy i alkoholu i rzuć palenie. Warto też zacząć przyjmować kwas foliowy, najlepiej w postaci suplementu diety, ale również w posiłkach.
Waga i rozwój dziecka
W tym tygodniu płód to niepołączone jeszcze ze sobą komórka jajowa i plemnik. Zadbaj więc również o zdrowie partnera, aby jakość jego nasienia była jak najlepsza. Zmieńcie nawyki jedzeniowe na dietę „płodnościową” (tłusty nabiał, produkty bogate w witaminę E, cynk, żelazo i kwas foliowy).
Zdrowie – ważne badania
Jeśli masz jakieś problemy ze zdrowiem, lepiej wyleczyć się z nich (jeśli to oczywiście możliwe) przed ciążą. Wykonaj więc podstawowe badanie krwi i moczu, żeby sprawdzić, czy wszystko jest w porządku. Jeśli podejrzewasz (ty lub twój lekarz) u siebie anemię, to również badanie krwi je potwierdzi lub wykluczy i będziesz mogła rozpocząć leczenie. U ginekologa możesz się zbadać pod kątem zdrowia narządów rodnych, możesz też sprawdzić, czy nie masz tyłozgięcia macicy. Jeśli tak jest, wybierajcie podczas starań pozycje ułatwiające zapłodnienie, np. od tyłu na klęczkach.
Rada na 1. tydzień ciąży
Zadbaj o siebie tak, jakbyś już była w ciąży. Uważaj na stan swojego zdrowia, zmień dietę na zdrowszą i odstaw wszelkiego rodzaju używki. Bardzo zaprocentuje uprawianie sportu, które również pozytywnie wpływa na płodność. Pamiętaj jednak, żeby nie skupiać się tylko na zapłodnieniu, ciesz się życiem i trochę wyluzuj.
Zobacz także: