Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
tyłozgięcie macicy
AdobeStock
Zdrowie w ciąży

Tyłozgięcie macicy – jak się objawia, czy wpływa na ciążę?

Tyłozgięcie macicy dotyczy około 20-25 proc. kobiet. Może powodować dolegliwości, kłopot z używaniem tamponów czy kubeczka menstruacyjnego. Część kobiet ma wrodzone tyłozgięcie macicy, u innych powstaje ono podczas życia wskutek np. schorzeń narządu rodnego.

Tyłozgięcie macicy wiąże się nietypową budową macicy. Trzon macicy, czyli główna, większa część, jest wygięty ku tyłowi (w stronę kręgosłupa) w stosunku do szyjki macicy, która jest ustawiona w prawidłowy sposób. Zazwyczaj macica wygięta jest ku przodowi (to naturalne położenie określa się jako przodozgięcie). Tyłozgięcie macicy może stwierdzić wyłącznie lekarz podczas badania ginekologicznego lub USG narządów rodnych. Takie nietypowe ustawienie macicy obecnie nie jest uznawane za patologię, a jedynie za przypadek mieszczący się w normie.

Spis treści:

10 sygnałów, że możesz mieć problemy z płodnością [WIDEO]

Tyłozgięcie macicy – przyczyny

Przyczyny tyłozgięcia macicy można podzielić na wrodzone i nabyte. Macica niektórych kobiet po prostu ma taką „urodę”. Zdarza się, że wraz z wiekiem dochodzi do jej wyprostowania.

tyłozgięcie macicy
Adobe Stock
Tyłozgięcie macicy – rysunek Adobe Stock  


Tyłozgięcie może być również następstwem:.

  • schorzeń ginekologicznych, np. zapalenia przydatkówendometriozy
  • przebytych operacji w obrębie miednicy
  • mięśniaków macicy, które mogą wpłynąć na ukształtowanie macicy
  • ciąży (w jej trakcie dochodzi do rozciągnięcia więzadeł utrzymujących macicę, co może skutkować zmianą położenia macicy)
  • intensywnego wysiłku fizycznego we wczesnym okresie po porodzie.

Tyłozgięcie macicy – objawy

Tyłozgięcie macicy zwykle nie powoduje dolegliwości. Kobieta nie zdaje sobie sprawy, że macica jest ukształtowana inaczej, dopóki nie dowie się o tym podczas zwykłego badania ginekologicznego lub badania USG. 

U niektórych kobiet tyłozgięcie macicy może powodować: 

  • bolesne miesiączki, którym towarzyszą bóle w dole brzucha
  • biegunki podczas miesiączki
  • bolesność podczas współżycia, szczególnie w pozycji klasycznej
  • w rzadkich przypadkach bóle kręgosłupa w odcinku lędźwiowo-krzyżowym.


Ból podczas miesiączki przy tyłozgięciu macicy pojawia się najczęściej, jeśli kobieta cierpi jednocześnie na endometriozę.

Tyłozgięcie macicy a zajście w ciążę i poród

Dla par, które planują ciążę lub już rozpoczęły starania o dziecko, nietypowe położenie macicy nie powinno być powodem do zmartwień, chyba że tyłozgięcie macicy jest powodem bólu podczas współżycia. Macica w tyłozgięciu nie wywołuje bezpłodności i niepłodności. Może nieznacznie utrudniać zapłodnienie, gdyż plemniki mają do pokonania nieco dłuższą drogę. Aby było łatwiej zajść w ciążę, można podejmować współżycie w odpowiednich pozycjach. Polecana jest pozycja kolankowo-łokciowa, na boku (tzw. na łyżeczkę) lub od tyłu. Tyłozgięcia macicy nie traktuje się jednak jako czynnika utrudniającego zajście w ciążę.

Ciężarnej z tyłozgięciem macicy na początku ciąży mogą towarzyszyć dolegliwości ze strony kręgosłupa lędźwiowego (ucisk na nerwy). W pierwszym trymestrze ciąży lekarz wykonujący USG może mieć również większą trudność w obejrzeniu dziecka, ze względu na nietypową budowę macicy (dotyczy to tylko badania wykonywanego przez powłoki brzuszne). 

Macica ok. 3 miesiąca ciąży powiększa się, odgina i prostuje. Powodowane przez tyłozgięcie dolegliwości słabną, a sama macica przestaje odbiegać wyglądem od zbudowanej prawidłowo. Tyłozgięcie macicy nie stanowi zagrożenia dla rozwijającego się w niej dziecka, nie wpływa również na przebieg ciąży oraz nie przyczynia się do komplikacji podczas porodu. Po porodzie macica wraca do tyłozgięcia. 

Tyłozgięcie macicy nie wpływa na wielkość brzucha w ciąży. Jak wspomnieliśmy, ok. 3 miesiąca ciąży tyłozgięta macica przyjmuje takie samo ustawienie, jakie ma macica normalnie ustawiona. Dlatego nie ma żadnych powodów, aby wielkość brzucha ciężarnej miała zależeć od ustawienia macicy przed ciążą.

Tyłozgięcie macicy a tampon i kubeczek menstruacyjny

Kobiety z tyłozgięciem macicy mogą zgłaszać problem z noszeniem tamponów oraz używaniem kubeczków menstruacyjnych. Korzystanie z kubeczka wymaga wcześniejszego dopasowania, czyli dobrania odpowiedniego rozmiaru (sprawdzić może się kubeczek krótszy) oraz znalezienia pozycji, w jakiej będzie najlepiej zabezpieczał. Na początku konieczne bywa jednoczesne noszenia podpaski. W przypadku tamponów, dla kobiet z macicą w tyłozgięciu, polecane są tampony bez aplikatora. Nie zawsze jednak ich używanie jest możliwe. Może okazać się, że tampon po prostu uwiera.

Czy tyłozgięcie macicy się leczy?

Tyłozgięcie macicy nie jest chorobą ani poważną wadą, dlatego najczęściej nie trzeba go leczyć operacyjnie. ​Leczenie powinno natomiast obejmować dolegliwości (jeśli towarzyszą tyłozgięciu) lub schorzenia, które do niego prowadzą (mięśniaki, endometrioza). 

Zabiegi korekcyjne tyłozgięcia macicy, zwłaszcza operacyjne, wykonywane są np. gdy tyłozgięciu macicy towarzyszy wypadanie macicy, do czego może dochodzić np. po wielu porodach lub pojawiają się silne dolegliwości, które uniemożliwiają współżycie seksualne (w niektórych przypadkach mogą pomóc odpowiednie ćwiczenia lub pessar). 

Zobacz także:

isr_ciaza_10.jpg
Seks w ciąży
Czy seks w 3. trymestrze jest bezpieczny? Do kiedy można się kochać? 
Seks w 3. trymestrze ciąży jest całkowicie bezpieczny. Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, zbliżenia są wręcz wskazane – doskonale bowiem działają na samopoczucie przyszłej mamy. To też być może ostatnia okazja do tego, aby kochać się bez lęku, że obudzicie dziecko... Warto to wykorzystać!

Seks w ciąży  może sprawić nam wiele przyjemności. Jeśli więc ciąża przebiega prawidłowo, nie ma potrzeby z niego rezygnować. Część kobiet nie ma jednak ochoty na  seks w pierwszym trymestrze ciąży . Z kolei  seks w drugim trymestrze ciąży , gdy mijają nudności i inne dolegliwości, bywa wyjątkowo przyjemny. Seks w trzecim trymestrze również może być bardzo satysfakcjonujący, jednak u ciężarnych pojawiają się często obawy i pytanie: do kiedy można się kochać z partnerem, by nie zaszkodzić dziecku? Do kiedy można w ciąży uprawiać seks? Nawet do ostatniego trymestru! Do kiedy można współżyć w ciąży? Wiele par obawia się, że seks w ostatnim trymestrze ciąży może wywołać przedwczesne skurcze porodowe. Rzeczywiście, może się tak zdarzyć, ale tylko wtedy, gdy dochodzi do ciążowych powikłań, np. odkleja się łożysko lub wtedy, kiedy spodziewacie się bliźniąt. W zdrowej pojedynczej ciąży nie ma mowy o przedwczesnym porodzie wywołanym stosunkiem seksualnym. Lekarze zazwyczaj nie zabraniają seksu przez całą ciążę, a nawet w ostatnich dniach przed terminem porodu. Obawa przed wywołaniem porodu seksem lub krzywdą dziecka, nawet nie do końca uświadomiona, może być powodem do zaprzestania stosunków i unikania seksu w 3 trymestrze. Warto jednak pamiętać, że im bardziej udane życie seksualne w ciąży, tym bogatszy będzie związek, zarówno przed jak i po narodzinach dziecka. Dzięki udanemu pożyciu intymnemu może zostać zaspokojone pragnienie akceptacji i bezpieczeństwa, jakie odczuwa kobieta w ostatnich miesiącach przed porodem. Seks w ciąży może być źródłem przyjemności i rozluźnienia. Jaka pozycja jest najlepsza w 3. trymestrze ciąży? W 3. trymestrze ciąży duży brzuch może utrudniać kochanie się w wielu pozycjach, a zbliżenia w ciąży stają się dużym technicznym wyzwaniem. Na tym etapie warto zrezygnować z...

seks w ciąży
Adobe Stock
Seks w ciąży
Seks w ciąży – najważniejsze informacje, bezpieczeństwo
Jeśli nie ma żadnych zdrowotnych przeciwwskazań, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby uprawiać seks w ciąży. Rozwiewamy najczęstsze mity dotyczące współżycia w ciąży. Opisujemy pozycje bezpieczne dla ciężarnej i wyjaśniamy najczęstsze wątpliwości na temat seksu w poszczególnych trymestrach ciąży.

Jeśli ciąża nie jest zagrożona, seks jest jak najbardziej dozwolony. Współżycie nie grozi komplikacjami ciążowymi, za to podtrzymuje dobrą relację między partnerami.  Spis treści: Seks w ciąży – czy jest bezpieczny Seks w ciąży – do kiedy można się kochać   Współżycie w ciąży –   przeciwwskazania Seks w ciąży – pozycje Problemy z seksem w ciąży Seks w ciąży – czy jest bezpieczny? Niektórzy przyszli rodzice rezygnują z seksu w ciąży, obawiając się, że zrobią dziecku krzywdę. A to błąd! Penetracja podczas stosunku nie zrobi dziecku krzywdy. Płód jest dobrze chroniony wewnątrz worka owodniowego – nie wnikną do niego żadne drobnoustroje czy plemniki. Macica jest też szczelnie zamknięta przez warstwę śluzu, który znajduje się w ujściu jej szyjki. Seks w ciąży – do kiedy? W zdrowej ciąży można można podejmować współżycie aż do porodu . Stosunek w zaawansowanej ciąży nie grozi poronieniem, jeśli ciąża przebiega prawidłowo. Dziecko jest bezpieczne, mimo że podczas orgazmu dochodzi do skurczów macicy. W ostatnich tygodniach ciąży orgazm może wywołać tzw. skurcze Braxtona-Hicksa , które mogą się utrzymywać nawet do 30 minut po stosunku. Ostrożność jest zalecana, gdy kobieta jest w ciąży mnogiej. Zrezygnować ze współżycia trzeba od ok. 20. tygodnia ciąży. Jeśli występują powikłania – należy zrobić to odpowiednio wcześniej. Kluczowa jest rozmowa z lekarzem i jego opinia na ten temat Seks w 9. miesiącu ciąży jest jedną z metod naturalnego wywołania porodu. Uwalnia on oksytocynę (hormon wywołujący i podtrzymujący akcję porodową) – lekarze więc zalecają niekiedy rodzicom odbycie stosunku, jeśli poród się opóźnia. Co prawda nie ma na to niezbitych dowodów, ale zawsze warto spróbować, jeśli termin porodu już minął....

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz